Užitečné rady- Zahrada

Holínky ve tvarů psů- FOTO

23. září 2018 v 19:54 | Veronika Srncova

Holínky ve tvarů psů- FOTO

23.9.2018
Foto zde:

Inspirace na ploty- FOTO

7. srpna 2018 v 20:03 | Veronika Srncova

Inspirace na ploty- FOTO

7.8.2018Foto zde:

10 rostlin , které můžete pěstovat po celý rok- ODKAZ

31. července 2018 v 19:56 | Veronika Srncova


10 rostlin , které můžete pěstovat po celý rok- ODKAZ

31.7.2018Odkaz zde:

Letní inSpirace pro děti či rodiče- FOTO

31. července 2018 v 19:29 | Veronika Srncova


Letní inSpirace pro děti či rodiče- FOTO

31.7.2018Foto zde:

Dekorace z kamenů na zahradu- ODKAZ

6. července 2018 v 21:11 | Veronika Srncova

Dekorace z kamenů na zahradu- ODKAZ

6.7.2018
Odkaz zde_

Tipy na zahradní květináče- FOTO

24. června 2018 v 19:07 | Veronika Srncova


Tipy na zahradní květináče- FOTO

24.6.2018Foto zde:

Zahradní ostrůvky-FOTO

20. června 2018 v 20:14 | Veronika Srncová

Zahradní ostrůvky-FOTO

20.6.2018
Foto zde:

Bylinková zahrádka z palet- FOTO

10. června 2018 v 21:35 | Veronika Srncova


Bylinková zahrádka z palet- FOTO

10.6.2018FOto zde:

15 cestiček z oblázků -ODKAZ

29. května 2018 v 20:36 | Veronika Srncova


15 cestiček z oblázků -ODKAZ

29.5.2018


Odkaz zde:

Kreativní zahrady- ODKAZ

22. května 2018 v 14:22 | Veronika Srncová

Kreativní zahrady- ODKAZ

22.5.2018


Odkaz zde:

Jednoduchý gril na zahradu 2v1

16. května 2018 v 12:47 | Veronika Srncová


Jednoduchý gril na zahradu 2v1

16.5.2018


Budeme potřebovat:

  • kulatý gril s průměrem 35 cm
  • 4 části tvořící betonový kruh s výsledným průměrem 35 cm
  • 6 částí tvořící betonový kruhu s výsledným průměrem 60 cm
  • 56 l kameniva dle vašeho vkusu
Přírpava:

1) Vezměte dvě menší kruhové cihly , obraťte a složte je k sobě. Toto je první část vnitřního kruhu. Druhou část složte úplně stejně a přidejte k první.

2) Stejným způsobem sestavte i vnější kruh.

3) Vzniklo mezeru mezi oběma kruhy zaplňte kamenivem.

4) Z grilu odstraňte nožičky a vložte jej do vnitřního kruhu.
Více zde:


Květináče z kyblů

25. března 2018 v 20:15 | Veronika Srncova

Květináče z kyblů

25.3.2018


Odkaz zde:

Zahrada v květnu

4. února 2018 v 18:10 | Veronika Srncova


Zahrada v květnu

4.2.2018


Sázejte zeleninu

Půlka května je ideální doba pro sázení zeleniny. Na venkovní záhony na slunné stanoviště můžete dát papriky, okurky, rajčata, tykve, lilky a cukety. Aby dobře zakořenily, dejte sazenice hlouběji do země. Pravidelně je zalévejte, raději však ke kořenům než na listy. Přímo na záhon můžete vysít saláty, špenát, mrkev, kapustuJahody

Jahodové záhony zbavujte plevele, dobře zalévejte a můžete i hnojit. Jakmile ovšem začnou jahody kvést, s okopáváním přestaňte nebo okopávejte jen minimálně. Rostlinami by se nemělo hýbat. Aby plevel rostl méně, můžete rostliny podložit slámou nebo netkanou textilií.


Začněte se slimáky

Slabá zima přeje škůdcům, na vaší zahradě se již objevují nové generace slimáků. Čím dříve s nimi začnete bojovat, tím větší šanci na úspěch máte. Můžete použít prostředky na hubení, jejich nasazení je ale potřeba opakovat. Můžete také nasadit biologické zbraně - přirozeným nepřítelem slimáků jsou parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita. Jejich larvy potřebují k dokončení vývoje tělo slimáka, vyhledají ho, napadnou a po třech týdnech slimák hyne. Larvy dokončí svůj vývoj a napadnou další slimáky. Jelikož hlístice účinkují hlavně na mladé slimáky, je na aplikaci přípravku nyní vhodná doba.
Slimáky můžete samozřejmě sbírat nebo lákat do pastí - osvědčila se ustřižená plastová lahev s pivem zapuštěná po okraj do záhonu.


Připravte zem na sucho

Letošní léto bude podle všeho stejně suché jako to předešlé, na některých místech možná ještě horší. Dejte si proto na zahradu sudy na lapání dešťové vody. Pokud máte tu možnost, vybudujte si jímku. Tam se vejde vody mnohem více. Rostlinám dodávejte dobře uzrálý humus - ten udrží až desetkrát více vody než samotná půda. Návod na založení kompostu najdete zde.

Více zde?

Čím uklízet okolo domu?

5. ledna 2018 v 10:39 | Veronika Srncová


Čím uklízet okolo domu?

5.1.2018


Všude bláto, zbytky spadaného listí, zacákaná fasáda i plot od projíždějících aut. Můžete to řešit postaru, tedy s kbelíkem, smetákem, hadrem a s hadicí. Ale není jednodušší si pořídit tlakový čistič? Ten tuhle nevábnou práci udělá za vás skoro sám a navíc ještě ušetříte spoustu vody.


Tlakový čistič vyčistí všechno


Kde vysokotlakový čistič pořídíte?
S až 20% slevou pořídíte kvalitní a výkonný tlakový čistič, pokud si ho objednáte na hobbyman.cz. Například vysokotlaký čistič SENCOR SHW 4001má příkon 1400W, nízkou hlučnost a termostat zabraňující přehřátí motoru. Pistole je s funkcí START/STOP a aretací chodu. Je vybavený odnímatelným pracovním nástavcem s integrovanou tryskou, třípístovým čerpadlem , má 2 parkovací polohy pro pistoli s nasazeným nástavcem. (Cena 1 999 Kč - Hobbyman.cz. Pokud si k němu přikoupíte i rotační kartáč, dáte za celou sadu jen 2 290 Kč).


Ponorné čerpadlo nejen na čištění vody

Dalším univerzálním pomocníkem, který bude k užitku po celý rok, je ponorné čerpadlo. Poslouží například v případě, kdy budete potřebovat odčerpat vodu ze sklepa. Že není zrovna nečistší? Nevadí, na Hobbyman.cz najdete mj. čerpadlo Fieldmann FVC 2001-EC. To si poradí s nečistotami až do průměru 5 mm. Budete ho moci využít třebai při zavlažování zahrady. Voda z vodovodu je drahá, takže můžete k zlévání použít tu dešťovou. Dá se použít po připojení hadice i k opláchnutí dlažby.


Větve z pořežu patří do drtiče

Pokud chcete likvidovat větve a mlází tak, že je spálíte, zbude z nich vlastně jenom nepříliš užitečný popel. Přitom větve proměníte s pomocí drtiče zahradního odpadu ve výborný mulčovací materiál (cena kupovaného mulče se přitom v obchodech pohybuje kolem 100 Kč za 50 l). Ten můžete využít například jako skvělý základ pro kompost. A pokud s ním obsypete půdu kolem růží a okrasných dřevin, nebo ho použijete na cestičky mezi záhony či ve skalce, zamezíte nežádoucímu prorůstání plevele. Náš tip: v e-shopu Hobbyman.cz pořídíte kvaltiní zahradní drtič BOSCH AXT Rapid 2000 jen za 6 342 korun.

Stříháte živý plot: Jak a kde vybrat správné nůžky

4. ledna 2018 v 21:12 | Veronika Srncova


Stříháte živý plot: Jak a kde vybrat správné nůžky

4.1.2018

Živý plot je tou nelepší zelenou ochranou vašeho soukromí. Pokud ho ale chcete mít hezky tvarovaný, je třeba ho pravidelně stříhat. Tuto práci si můžete zjednodušit, když klasické nůžky vyměníte za některé z elektrických. Velmi výhodně je nyní můžete koupit v e-shopu Hobbyman.cz, kde na všechny typy plotových nůžky nyní nabízejí výrazné slevy.

Na Hobbyman.cz najdete plotové nůžky pro každou příležitost. Ať už dlouhé pro zastřihávaní větších živých plotů, nebo podobné, jako znáte od holiče. Ty jsou vhodné na drobné úpravy a tvarování keřů, oceníte je při stříhání trávy například kolem obrubníků.
Tip na nůžky Bosch AHS 45-16
Vybírat můžete v e-shopu Hobbyman také podle toho, zda chcete plotové nůžky elektrické nebo akumulátorové. Ty první se hodí pro menší zahrádky, kde nemáte daleko k zásuvce s elektrickým proudem. Akumulátorové oceníte, pokud za sebou nechcete pořád vláčet kabel, oceníte je i větší zahradě.

Tyto nůžky pro pohodlné stříhání živých plotů jsou lehké a výkonné. Mají optimální vyvážení a ergonomie, takže zaručí pohodovou práci v každé poloze. Díky menší vnějším rozměrům se plotové nůžky Bosh AHS 45-16 dobře ovládají a snadno s nimi budete manipulovat při stříhání. Nůžky jsou vybaveny motorem .High-Power se zvýšeným příkonem pro mimořádný výkon střihu.

Květen měsíc okurek ! Aby byla vaše úroda co nejbohatší!

18. prosince 2017 v 13:38 | Veronika Srncová


Květen měsíc okurek ! Aby byla vaše úroda co nejbohatší!

18.12.2017


Správán půda

Před sázením nebo setím připravte záhony. Okurky mají rády hlinité a humózní půdy. Vhodné je dodat do záhonu například chlévskou mrvu a doplňkové minerální hnojivo. V průběhu růstu ovšem už nehnojte. Před výsevem nebo výsadbou nepoužívejte prostředky na hubení plevele, okurky jsou na zbytky z herbicidů velice citlivé.
Tip: výsev na vodu
Zkuste letos takzvaný výsev na vodu. Motyčkou udělejte na záhonu mělkou rýhu. Do ní nalijte vodu, počkejte, až se vsákne, a nasypte semena. Poté zahrňte rýhu suchou zeminou. Další zálivka není nutná, ale rozhodně neškodí.


Správná odrůda

Dobře si také rozmyslete, jakou zvolíte odrůdu okurek. Někteří lidé nemají rádi hruboostné odrůdy, protože píchají a jejich sklizeň je tak trochu náročnější. Tyto okurky však mnohem lépe snášejí střídání teplot a chladnější počasí. Po chladném šoku se dokážou rychle vzpamatovat. Oblíbená odrůda je Regina F, která je také odolnější proti okurkové plísni. Další oblíbené odrůdy jsou Admire F1, Jitka F1 a Lada F1.
Pro teplé oblasti jsou vhodné jemnoostné nakládačky, například odrůdy Fatima F1, Bohdana F1, Karolina F1 nebo Milena F1.


Vsaďte na černou

Záhony můžete přikrýt černou netkanou textilií. Pomáhá totiž udržovat stabilní teplotu, pomáhá v boji s plevelem, zároveň ale propouští vodu.
Tip: Nevysazujte je do záhonů, kde jste předtím měli brambory nebo jahody. Naopak vhodné jsou záhony po hrachu, cibuli, pórku, fazolích, košťálovinách a řepě.


Zkuzte pěstování na síti

Dobré výsledky má i vertikální pěstování (Vertiko systém). Porost je lépe provětráván, listy rychleji osychají, snadnější je i chemická ochrana. Okurky jsou zdravější a začínají dříve plodit. Tato konstrukce se hodí také do zahrad těch, kteří nedisponují přemírou místa. Na dřevěný rám nebo svisle postavené latě asi 2 m od sebe dáme pletivo s velikostí ok nejlépe 10 x 10 cm. Výška konstrukce je asi 1,5 metru. Rostliny musíme od začátku navádět do jednotlivých ok sítě.


Zalévání

Studená voda je pro okurky naprosto nevhodná, stejně tak ji nemají rády lilek, papriky nebo melouny. Místo zalévání z hadice raději zavlažujte odstátou vodou. Zalévejte ke kořenům, nikoliv na listy, tím podporujete tvorbu plísně.

Jak připravit zahradu na zimu

7. prosince 2017 v 19:59 | Veronika Srncová


Jak připravit zahradu na zimu

7.12.2017


1 SHRABAT

Všechno listí pečlivě shrabejte a naposledy trávník posekejte.
Na jaře sse mu bude krásně dařit.2 ZRÝT

Zryjte záhony a půdu dále nezarovnávejte, lépe se pak vsáknou zimní srážky.3 SKLIDIT

Na stromech ani pod nimi nenechte ovoce.
Mohlo by se stát zdroje nákaz a šíření chorob v další sezoně.4 ZAKRÝT

Rostlinym které zůstávají přes zimu v půdě, je potřeba pečlivě zakrýt.
Použijte chvojí, kompost nebo listí.5 ZKONTROLOVAT

Proveďte revizi skleníků, zkontrolujte celý stav, upevnění skle atd.6 VYČISTIT

Péči je potřeba věnovat i zahrad. nářadí.
Vyčistěte ho, opravte a ze sekaček vylijte palivo.
Ušetříte si práci ,kterou by jste useli dělat na jaře.


7 KOMPOSTOVAT

Listí umístěte do kopostu.
Jeli zdravé, lžete část přihrnout ke stromům.

Sázení mrkve do květináčů - VIDEO

8. října 2017 v 16:01 | Veronika Srncová

Sázení mrkve do květináčů - VIDEO

8.10.2017


Video zde:

Čistící písek na zajradní náčiní-Vychytávky Ládi Hrušky časopis

31. srpna 2017 v 20:08 | Veronika Srncová


Čistící písek na zahradní náčiní-Vychytávky Ládi Hrušky časopis

31.8.2017Potřebujete:

  • píšek
  • velký květináč
  • 1 l ristliného oleje
Příprava:

  1. Květináč naplníme pískem a nalijeme do něj olej.
  2. Lopatkou dobře promícháme, aby se olej rozpil do celého květináče.
  3. POTOM DO PÍSKU ZAPÍCHÁME NÁŘADÍ.
 
 

Reklama