Užitečné rady- Velikonoce

Krásné barevné vajíčka- VIDEO

25. března 2018 v 20:08 | Veronika Srncova

Krásné barevné vajíčka- VIDEO

25.3.2018


Odkaz zde\.

Velikonoční svátky

25. března 2018 v 20:06 | Veronika Srncova

Velikonoční svátky

25.3.2018

Odkaz zde:

Velikonoční vajíčka přírodní- VIDEO

21. března 2018 v 19:42 | Veronika Srncova

Velikonoční vajíčka přírodní- VIDEO

21.3.2018


Video zde:

Nejlepší barvy na barvení vajíček

15. března 2018 v 13:20 | Veronika Srncová


Nejlepší barvy na barvení vajíček

15.3.2018


Tradiční barvení

Dříve se vajíčka zdobila přírodními barvami. Nejdůležitější byla vždy červená barva, která ochraňovala před démony a představovala lásku. Děvče si na červeno obarvené vejce nechalo pro chlapce, kterého mělo rádo. K dalším přírodním barvám pak patřily hnědá, žlutá, zelená a černá. Nejčastěji se vejce barvila pomocí cibule, červené řepy, zelí, dubové nebo olšové kůry nebo lipového květu.

K přírodním materiálům se vždy přidával ocet a sůl. Pro vysoký lesk se používalo domácí sádlo, kterým se hotová vajíčka pomazala. Přírodní barvení má tu výhodu, že se žádná chemie a zdraví škodlivé látky nedostanou skrz skořápku. Víte jak vejce přírodními materiály obarvit? Vyzkoušejte barvení pomocí červené řepy nebo cibulových slupek.Kupované barvy

Vajíčka můžete obarvit také potravinářskými barvami. Většinou vyjdou na patnáct až dvacet korun a jeden sáček vám vystačí na deset vajíček. Prodávají se také barvy v tabletách nebo tekuté barvy na vajíčka, které přidáte do vody s octem. Vajíčko do nálevu na minutu ponoříte a máte hotovo. Další variantou je barva v prášku, která se také rozpustí v horské vodě s octem a vajíčka v ní pak obracíte po dobu dvou až pěti minut.

Čím déle vajíčka necháte ve vodě ponořená, tím tmavší budou. Záleží na vás, jak se vám budou nejvíce líbit. Novinkou posledních let jsou pak tekuté gelové barvy a nebo můžete zkusit vejce obarvit obyčejnými laky na nehty. Mějte ale na paměti, že v tomto případě se jedná o chemické látky, a proto by takto ozdobená vajíčka měla sloužit pouze k dekoraci. Před zdobením je proto vyfoukněte.

Velikonoční vajíčka lze barvit také za studena. Tyto barvy pořídíte v obchodě, ale sytější barvy vyjdou vždy z vajec barevných v teplé vodě. Pokud se nechcete dekorováním moc namáhat, můžete zvolit zdobení pomocí veselých velikonočních samolepek. Nejkrásněji ale vypadají kraslice barvené voskem či voskovkami.

Více na

Jak barvit velikonoční vajíčka

21. března 2016 v 18:15 | Veronika Srncová


Jak barvit velikonoční vajíčka

21.3.2016


Potravinářská barviva ( ano či ne)

Barvení kreslic, hodování a pomlázka patří k tradici. Zkuste si letos vajíčka obarvit přírodně. Práce s potravinářskými barvivy jde sice rychleji od ruky, ale u někoho může barva, která se prsákne do bílku, vyovlat alergickou reakci. Když sáhnete po metodě našich babiček, užijete si spoustu legrace a ještě ušetříte životní prostředí.Z jakých rostlin získáte žádané barvy ?

Žlutá ( šafrán, kurkurma, lipový květ, slabý odvar z cibule slupek, heřmánek a kmín).

Červená ( Odvar ze slupek z červených slupek a octa, šípky, červené zelí, šťáva z borůvek nebo bezinek).

Zelená ( kopřivy, mladé žito, odvar z olše kúry, v nouzy mražený špenát).

Hnědá ( Odvr z olšové nebo dubové kůry, cibulková slupka, silný černý čaj).

Černá ( roztok s několika rezavými hřebíky).


Zdobení nabarvených vajec

Máte nabarveno? Teď teprve přijde pořádná piplačka. Vajíčka můžete zdobit voskovými pastelkami, textilní nebo papírovou krajkou, polepit je malými kvítky nebo větvičkami, batikovat, zdobit barevnými posypy na cukroví a dorty.


Užitečné rady pro pěkné barvení

Před samotným brvením očistěte vejce octovou vodou., aby dobře barva splinula s vejcem. V přírodní lázni trvá barvení déle, nejméně 20 minut. Někdy je nutnost vejce ponechat v nálevu třeba přes noc- Po vyjmutí dejte vajíčko na ubrousek a růběžně ho protáčejte, dokud neuschne. Nakonec ho ptořete tukem.


Letos ozdobte vajíčka přírodně

Vyjděte si před veilkonoci na procházku rodinnou do zeleně a hledejte insipraci pro zdobení a barvení vajíček. Sbírejte kvítka sedmikrásek a větvičky jehličanů. Pomocí tohoto materiálu můžete připravená vajíčka hezky a originálně dekorovat. 
 

Reklama