Užitečné rady- Těhotenství

10 x doplňky pro těhotné a kojící ženy+ slevové kupony

Včera v 18:51 | Veronika Srncova


10 x doplňky pro těhotné a kojící ženy+ slevové kupony

9.12.2018


1 Vitamíny pro těhotné Ano či Ne

Podle odborníků mají většinou těhotné ženy nedostatečný přísun kyseliny listové, vápníku, jódu, železa a hořčíku. Dále je zapotřebí hlídat příjem vitamínů skupiny B, vitamínu C a D, zinku a omega 3 mastných kyselin.
V těchto případech se doporučují doplňky stravy, které byly speciálně vyvinuty pro těhotné a kojící ženy.

Důležité vitamíny v těhotenství
 • Vitamín A je důležitý pro rozvoj zraku, kůže a sliznice. Doporučená denní dávka pro těhotné je 0,8 mg, pro kojící ženy 1,2 mg. U vitamínu A se nesmí překračovat doporučené množství, jinak je ohroženo zdraví miminka.
 • Vitamín B1 (thiamin) je důležitý pro správný vývoj dětského mozku. Doporučená denní dávka je 1,5 mg, při její překročení hrozí riziko nadměrné porodní hmotnosti.
 • Vitamín B2 (riboflavin) kromě jiného posiluje imunitní systém a je důležitý pro zdraví pokožky a očí. Je prokázáno, že existuje přímý vztah mezi nedostatkem riboflavinu a preeklampsií. Doporučená denní dávka je 1,6 mg.
 • Vitamín B6 (pyridoxin) přispívá k omezení ranních nevolností. Doporučená denní dávka je stanovena na 2,5 mg.
 • Vitamín B12 hraje významnou roli při tvorbě DNA. Jeho nedostatek může způsobovat anémii. Doporučená denní dávka pro těhotné je 3,5 µg, pro kojící ženy 4 µg.
 • Kyselina listová by se měla začít užívat včas, nejlépe ještě před početím. Je velmi důležitá pro správný vývoj miminka, navíc podporuje krvetvorbu. Nedostatek kyseliny listové může u plodu vést k vrozeným vadám. Během kojení podporuje tvorbu mléka. Doporučená denní dávka pro těhotné i kojící ženy je 0,6 mg.
 • Vitamín C posiluje imunitní systém a pomáhá při vstřebávání železa. Má antioxidační účinky a chrání tělo před volnými radikály. Nedostatek vitamínu C je spojený s rizikem vzniku preeklampsie. V době těhotenství se zvyšuje potřeba vitamínu C o 30 %, při kojení dokonce o 60 %. Denní doporučená dávka vitaminu C pro gravidní ženy je 110 mg, pro kojící ženy pak 120 mg.
 • Vitamín D je potřebný pro vývoj kostí, zubů a zlepšuje vstřebávání vápníku a vitamínu A. K pokrytí potřebné denní dávky stačí 10-15 minut strávit na sluníčku.
 • Hořčík neboli magnesium je minerální látka důležitá pro svaly a nervy. Je potřebný pro růst miminka, neboť hraje podstatnou roli při látkové výměně a růstu kostí a zubů. Pomáhá proti porodním křečím a bolestem. Doporučená denní dávka je 400 mg.
 • Jód je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy matky i miminka, v průběhu těhotenství jeho potřeba stoupá. Doporučená denní dávka je pro těhotné 0,23 mg a pro kojící 0,26 mg.
 • Omega-3 mastné kyseliny se významně podílí na vývoji mozku, očí a centrálního nervového systému, nejdůležitější mastnou kyselinou je DHA. Nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou mořské ryby. V současné době panují obavy, že je v mořských rybách obsažena rtuť, proto se těhotným ženám doporučují speciální potravinové doplňky.
 • Vápník je důležitý pro stavbu kostí miminka. Jeho potřeba stoupá ve třetím trimestru. V České republice je navrhovaná doporučená denní dávka vápníku pro těhotné ženy 1 500 mg a pro kojící 2 000 mg.
 • Zinek podporuje správnou funkci imunitního systému a má vliv na tvorbu inzulínu. V těhotenství je dostatek zinku nutný pro normální růst a zdravý vývoj plodu. Zinek nejvíce chybí vegetariánkám. Doporučená denní dávka je 14 mg.
 • Železo je naprosto nezbytné pro krvetvorbu. V těhotenství jeho spotřeba roste, nedostatek způsobuje anémii neboli chudokrevnost. Doporučená denní dávka pro těhotné i kojící ženy je 20 mg.
3 Nejlepší těhotenské vitamíny?

Obecně se dá stanovit několik základních pravidel, podle kterých se dají vybrat nejlepší vitamíny pro těhotné a kojící ženy:
 • Přípravek musí být určen pro těhotné a kojící ženy
 • Neobsahuje konzervanty, barviva a další přídavné látky
 • Obsahuje kyselinu listovou, jód, vápník a hořčík
 • Obsahuje dostatečné množství železa
 • Denní dávka nepřesahuje DDD vitamínu C
 • Užívání schvaluje ošetřující lékař

4 Nejlepší doplňkyZdroj zde:

12 tipů jak ušetřit na mateřské

29. října 2018 v 16:40 | Veronika Srncova


12 tipů jak ušetřit na mateřské

29.10.2018


Nekupujte vše nové

Dítě rychle roste a není třeba mu všechno oblečení kupovat nové, u většiny věcí si vystačíte s oblečením z druhé ruky.
Používejte sociální sítě a sledujte stránky pro matky ve vašem okolí (snad v každém větším městě je těchto skupin hned několik). Můžete zde koupit vše pro vaše dítě, od oblečení až po kočárek nebo tříkolku

Zaměřte se na provátní značky řetězců
Pokud dítěti kupujete příkrmy, poohlédněte se místo po dražších výrobcích z reklam raději po privátních značkách obchodních řetězců. Například značky Babylovea dmBio z drogerie DM, které mají většinu příkrmů v bio kvalitě, jsou výrazně levnější než známé značky z reklam.
Levné dětské oblečení koupíte v Lidlu pod privátní značkou Lupilu.
Často se také stává, že firmy vyrábí své zboží pod různými značkami. Třeba firma Hamé (vyrábějící příkrmy Hamánek) dodává do Lidlu příkrmy pod privátní značkou Dizzy. Tyto příkrmy mají velmi podobné složení jako Hamánek, avšak jsou výrazně levnější.

Oblečení nekupujte moc dopředu
Co se týče oblečení, nekupujte jej moc dopředu a snažte se kupovat jen to, co dítě aktuálně potřebuje. U prvního dítěte se často stává, že rodiče v nadšení nakoupí velké množství věcí, které dítě neunosí a zůstávají jim poté doma ležet.
Nakupujte s rozmyslem
Nakupujte s rozmyslem ve slevových akcích. Zvažte, jestli je akce skutečně tak výhodná, jak se vám obchodník snaží podsouvat. Často se stává (typicky např. u plenek), že v balení s větším počtem kusů vyjde daná věc dráž než v balení s menším počtem kusů.
Porovnat ceny zboží si můžete v internetovém srovnávači Heuréka.cz.

Nepotřebné oblečení prodejte
Oblečení, do kterého už se po porodu nevejdete, neskladujte ve skříních a prodejte je. Kromě různých skupin na Facebooku můžete pro tyto účely využít např. servery vinted.cz nebo aukro.cz.
Stejně tak můžete prodat oblečení po vašem potomkovi, pokud již další dítě neplánujete.

Zamyslete se co si můžete pořídit sama
Nekupujte zbytečně dětské sušenky a podobné potraviny.
Jednoduché ovesné sušenky zvládne každý připravit sám a navíc má jistotu, co v nich skutečně je. Stejně tak nezapomeňte, že pro vaše dítě je lepší obyčejný bílý jogurt, do kterého přidáte ovoce, než různé dětské mléčné dezerty apod

Sledujte Baby programy
Ušetřit můžete také díky babyprogramům, jako jsou třeba Rossmánek v síti drogerií Rossmann, dm babybonus v drogeriích DM a nově také program Broučekv drogeriích sítě Teta.
Díky těmto programům nakoupíte v řetězcích po zaregistrování dětský sortiment levněji. Po zaregistrování do dm babybonusu navíc obdržíte uvítací balíček s drobnostmi pro vaše miminko.

Nepoužívejte vlhčené ubrousky
Při přebalování se dá výrazně ušetřit nepoužíváním vlhčených ubrousků. Pokud přebalujete doma, jednoduše použijte pro očištění dítěte vodu z kohoutku, což je koneckonců podle pediatrů pro dítě nejzdravější.

Penky nemusíte používat vůbec
Cestou k významnému ušetření je pro mnoho rodičů bezplenková komunikační metoda, kterou lze praktikovat od narození a při níž je po čase možné přestat používat pleny úplně.

Pořiďte si silikonovou lahvičku
Na trhu jsou k dostání silikonové lahvičky pro děti, ze kterých lze jejich obsah vymáčknout. Pořiďte si tuto lahvičku a používejte ji místo kapsiček s příkrmem na cesty. Díky možnosti opakovanému využití výrazně ušetříte, když nebudete muset kupovat jednorázové kapsičky.

Mějte přehled na co přispívá zdravotní pojištovna
Zjistěte si, na co všechno přispívá vaše zdravotní pojišťovna. Mohou to být autosedačky, kurzy plavání miminek apod.

Nechte se obdarovat
Radostnou novinu o očekávaném potomkovi rozšiřte po svém okolí a nechte se obdarovat od příbuzných či známých. K tomuto účelu můžete připravit online seznam věcí, které byste potřebovali. Vaši blízcí si v něm mohou předem rezervovat, čím vás chtějí obdarovat. Vyhnete se tak tomu, že se vám některé věci sejdou víckrát.

Zdroj zde:

V jakém měsící jste ?- FOTO

30. září 2018 v 19:21 | Veronika Srncova


V jakém měsící jste ?- FOTO

30.9.2018


Jak ulevit zádům v těhotenství

6. února 2018 v 11:49 | Veronika Srncová


Jak ulevit zádům v těhotenství

6.2.2018


Joga pro těhotné

Jóga je v našich končinách rok od roku populárnější. Aby také ne. Díky pravidelnému cvičení si maminky dokáží zachovat svojí fyzickou kondici, protáhnout ztuhlé svaly a zrelaxovat svou mysl. Nastávající maminky mají na výběr z velkého množství speciálních kurzů jógy, které jsou šité na míru těhotným ženám. Během těchto cvičení kladou lektoři důraz na práci s pánevním dnem, které může během těhotenství a po porodu ochabnout. Cílem cvičení je celkové uvolnění těla, odbourání bolesti bederní páteře a zdravé posilování svalů. Pokud budete chodit na cvičení po dobu celého těhotenství, velmi si usnadníte pozdější shazování kil po porodu a návrat do původní kondice. Cviky, které se naučíte správně provádět pod vedením lektora, můžete procvičovat každý den doma samy.


Blahodárné účinky vířivky

Teplé koupele jsou ideálním řešením, jak ulevit ztuhlým svalům a bolavým zádům. Ve vířivce se úžasně zrelaxujete a budete se cítit fantasticky po fyzické i psychické stránce. Voda vás celkově zklidní a masáž z trysek vám udělá dobře. Dávejte si ale pozor na pár věcí. Voda ve vířivce by neměla být příliš horká (maximálně 37 °C pod dobu 15 minut) a zároveň byste rozhodně neměly chodit do veřejné vířivky, ve které byli lidé před vámi. Mohlo by dojít ke komplikacím a zánětům v pochvě. Ideální je vířivka, kterou si můžete pořídit domů a budete jí využívat jen vy nebo vaše rodina. Vířivky za vynikající ceny pořídíte na Hawaj.cz. Při koupeli si dopřejte vůni éterických olejů. Zkuste do vody přidat pár kapek éterického oleje z citrónu, eukalyptu nebo mandarinky.Nezapomínetej chodit

Ani v těhotenství nezapomínejte na pravidelný pohyb. Maratony už asi běhat nebudete, ale svižnější chůze vám prokáže dobrou službu. Zůstanete v kondici, bude se vám lépe dýchat a příjemně se unavíte. Díky fyzické únavě budete také lépe spát a odpočívat. Hlavně v posledním trimestru je spánek už obtížnější. Dítě o sobě dává vědět různými kopanci a přes velké bříško už nebudete moct ležet ve všech polohách, na které jste zvyklé. Chůze vám dopomůže ke kvalitnějšímu spánku. A ten je během těhotenství stejně důležitý jako vyvážená strava a již zmiňovaný pravidelný pohyb.

Více na

Existují rozdíly mezi porodem holčičky a chlapečka?

16. ledna 2018 v 11:19 | Veronika Srncová


Existují rozdíly mezi porodem holčičky a chlapečka?

16.1.2018


Rozdíl první: Porod holčičky je kratší


Pokud dříve maminka neporodila ve stanoveném termínu, říkávaly naše babičky s oblibou: "Ta se courá (nebo strojí), to bude jistě holka!" U samotného porodu se však holčičky rozhodně "necourají", naopak! Porod dívky trvá v průměru o hodinu a půl kratší dobu než porod chlapce!
Což pravděpodobně souvisí s obecně vyšší porodní váhou u chlapců (v průměru o 5 %), alespoň to na základě vědeckých studií tvrdí známá německá rodinná terapeutka Gisela Preuschoff.

Rozdíl druhý: Holčičky jsou ve větší formě

Jedna studie, která proběhla v minulých letech ve Finsku, naznačuje, že chlapci mají při porodu nižší hodnoty Apgar skóre, a to až o 20 % než holčičky!
Apgar skóre je mezinárodně uznávaný a používaný test, který slouží ke zhodnocení vitality a poporodní adaptace novorozeného děťátka. Po 1, 5 a 10 minutách po porodu se hodnotí 5 kritérií (vzhled kůže, srdeční akce, dýchání, spontánní aktivita a reakce na podráždění), maximum je 10 bodů.


Rozdíl třetí: Holčičky mají méně komplikací

"Předčasný porod, sklon k duševním poruchám a infekcím a pravděpodobnost nehod, to vše je výrazně nižší u dívek než u chlapců. Rodiče dívek mají štěstí; ženská miminka jsou houževnatější," tvrdí odbornice na dětskou duši Gisela Preuschoff.
Proč tomu tak je, však není zcela jasné, určitý stín podezření padá na mužský hormon testosteron a také na stresový hormon kortizol.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/existuji-rozdily-mezi-porodem-chlapce-a-holcicky
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/existuji-rozdily-mezi-porodem-chlapce-a-holcicky
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/existuji-rozdily-mezi-porodem-chlapce-a-holcicky

Balíme do prodnice

16. ledna 2018 v 9:55 | Veronika Srncová


Balíme do prodnice

16.1.2018


Kdy začít balit? Sbalenou tašku nebo alespoň nachystané věci k porodu byste měla mít přibližně od 35. týdne. Obecně je lepší sbalit si alespoň ty základní věci raději včas, kdyby se miminko přihlásilo na svět o něco dříve.

Pro začátek stačí mít věci, které potřebujete k porodu a pro rvní dny v nemocnici, zbytek vám pak může donést patrner nebo rodina. Ta moje dobnes vzpomíná na můj první porod, kdy mi, tehdy prvorodičce, začaly kontrakce na návštěvě u známých, takže kromě transportu o nemocnice nebyl na nic jiného čas. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že první hodiny po porodu mne nazajímalo naprosto nic, kromě spánku a postele, takže když mi tašku s věcmi doručili až během návštěv, bohatě to postačovalo.

Navíc většina porodnic základní potřeby pro vás i miminko pro první hodiny po porodu poskytuje. Nedovedu si ale představit, kdybych neměla věci už nachystané, jak můj tehdy mírně vyděšený partner běhá po bytě a balí věci. Nebo možná dovedu, hlavně ten výsledek...

Takže i když zrovna Váš porod proběhne v klidu a v pohodě, nikoli "bojovkou", pro klid vlastní duše, tašku si sbalte. Nebo můžete věci rozdělit a mít tašky dvě, což je praktičtější. Jednu s sebou na porodní sál a druhou až na oddělení šestinedělí, kterou vám mohou dovézt dodatečně. Zvlášť můžete mít doma nachystanou také hromádku s věcma, které budete potřebovat až při odjezdu z nemocnice.Doklady:

 • občanský průkaz
 • těhotenskou průkazku
 • průkaz zdravotní pojišťovny
 • prohlášení o jménu dítěte (pokud jste neodevzdali předem)
 • pokud jste se rozhodla pro dárcovství pupečníkové krve, vyplněný tiskopis
 • vdané maminky - oddací list
 • svobodné maminky - rodný list
 • rozvedené maminky - rodný list, rozvodový list
 • ovdovělé maminky - rodný list, úmrtní list manžela
 • cizinky - pas, průkaz pojištěnce, těhotenský průkaz, dohodu o jménu dítěte

Pokud si svobodná nebo rozvedená maminka přeje, aby dítě mělo příjmení po svém otci, musí být navíc přiložen doklad o určení otcovství. Ten Vám vystaví před porodem matrika při obecním úřadu (např. v místě bydliště, za přítomnosti obou budoucích rodičů - doklady s sebou). Doklady musí být v originále nebo notářsky ověřené kopie.


Oblečení:

 • Přezuvky (na porodní sál pro oba)
 • delší triko nebo noční košili (místo andělíčka)


Ostatní:

 • porodní plán
 • pití
 • přípravek YAL (místo klystýru)
 • videokameru nebo fotoaparát
 • Po porodu
 • Hygienické potřeby
  • mýdlo
  • hřeben
  • zrcátko
  • čistítka do uší
  • zubní kartáček a pasta
  • balzám na rty
  • krém na obličej, ruce, tělo
  • šampon
  • mýdlo na stehy
  • žínku
  • 2-3 ručníky
  • prodyšné porodnické vložky
  • papírové kapesníky
  • toaletní papír Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/balime-do-porodnice
  Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/balime-do-porodnice
 • Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/balime-do-porodnice


Oblečení:

 • podprsenku na kojení
 • vložky do podprsenky
 • porodnické nebo bavlněné kalhotky
 • župan
 • ponožky
 • 2-3 noční košile (nejlépe s rozepínáním vpředu)
 • 2 pantofle (jedny do sprchy)
 • Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/balime-do-porodnice


Pro miminko

 • papírové pleny (někde bývají k dispozici alespoň pro první dny)
 • dudlík
 • pokud nechcete erár, tak nějaké dupačky a košilku
 • vlhké ubrousky
 • Bepanthen nebo jinou mast na opruzenin
 • Cesta domů pro miminko
 • košilku nebo body
 • dupačky
 • kabátek
 • čepičku
 • Kombinézku (v zimním období)
 • zavinovačku do autosedačky, pokud je chladněji ještě deku , v zimě fusak
 • autosedačku + podhlavníček
 • 1-2 jednorázové pleny
 • látkovou plenu
 • Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/balime-do-porodnice
 • Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/balime-do-porodnice
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/balime-do-porodnice

Zakalená plodová voda?

15. ledna 2018 v 19:51 | Veronika Srncova


Zakalená plodová voda?

15.1.2018

Proč má jinou barvu?

"Asi dva týdny před termínem mi praskla plodová voda a její barva mě vyděsila.
Byla totiž zkalená, dozelena. Po příjezdu do porodnice zjistili na monitoru, že má miminko problémy, takže lékaři rozhodli o operačním ukončení těhotenství," vypráví třicetiletá Jarka z Prahy.
Plodová voda má být čirá, takže její sledování je velmi důležité, protože změna barvy může znamenat ohrožení zdraví plodu a je vždy signálem pro to, aby se rodička pečlivě hlídala. Jak říká gynekoložka MUDr. Martina Hourová, k zabarvení plodové vody může ale dojít také pigmentem bilirubinem či smolkou (střevním obsahem), což může někdy svědčit o hypoxii plodu (nedostatku kyslíku).
"Při zkalené vodě zjištěné při takzvané amnioskopii přistupujeme k narušení vaku blan a snažíme se graviditu ukončit. Smolka má barvu zelenou až dočerna," vysvětluje lékařka.
Puknutí plodového vaku
Plodová voda uložená mezi plodovými obaly praskne nebo je protržena porodníkem před porodem. Vzácně se stává, že je vak tak pevný, že nepukne a hrozí komplikace v podobně předčasného odloučení placenty.
"V menšině případů dochází před porodem k samovolnému prasknutí vaku blan a odtoku menšího či většího objemu plodové vody. Pokud se následně porod sám nerozběhne, snažíme se o jeho tzv. provokaci za 24 hodin, jinak hrozí infekce plodových obalů a plodu," říká MUDr. Hourová. Jiný postup je však v případě předčasného odtoku u nezralých těhotenství. Nejste si jistá, zda jde o plodovou vodu, nebo jen moč?
"V případě nejistoty lze použít tzv. Temesvaryho zkoušku a ujistit se, k jakému úniku došlo." Jde o jednoduchý test, stačí přinést do porodnice menstruační vložku. "V opačném případě, při tzv. zachovalém vaku blan, provádíme jejich disrupci neboli porušení speciálním nástrojem, při vyklenujícím se vaku blan v porodních cestách v první době porodní. Během porodu si všímáme množství i barvy plodové vody a zapisujeme tento údaj do porodopisu," dodává lékařka.

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zakalena-plodova-voda---duvod-k-panice
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zakalena-plodova-voda---duvod-k-panice

Vše co chcete vědět o hlenové zátce

15. ledna 2018 v 19:48 | Veronika Srncova


Vše co chcete vědět o hlenové zátce

15.1.2018


K čemu je hlenová zátka

Kromě již výše uvedené ochrany miminka v děloze před bakteriemi také chrání děložní čípek před poraněním. Společně s plodovými obaly tvoří ochranu proti infekcí plodu. Hlen je produkován děložním čípkem a chrání dělohu. Díky hlenu je děložní krček během těhotenství chráněný a pevně uzavřenýJak se mění hlen během cyklu?

Děložní krček produkuje hlen nejen v těhotenství, ale také během menstruačního cyklu. Rozdíl je v jeho množství a konzistenci. Na začátku menstuačního cyklu působí hlen často jako bariéra proti otěhotnění, brání průniku spermií. Naopak při plodných dnech se konzistence hlenu mění a díky tomu přispívá k životnosti spermií uvnitř spermií a urychluje jejich průchod přes děložní hrdlo.Jak vypadá hlenová zátka v těhotenství

U těhotných žen by měl být hlen čirý, hustý a lepkavý. Hlenová zátka obsahuje imunoglobuliny a antimikrobiální peptidy, které mají dobrý vliv na imunitu. Mezi další antimikrobiální látky v hlenu patří lysozym, laktoferin a neutrofily.Odchod hlenové zátky před porodem

Odchod hlenové zátky neznamená vždy, že se vám rozjede porod. Zátka se může před porodem uvolnit vcelku nebo postupně formou zvýšeného vaginálního výtoku během několika dní.
V závěru těhotenství se děložní hrdlo začíná postupně otevírat a roztahovat, proto se mohou potrhat drobné cévky, které způsobí, že hlen může obsahovat malé množství krve. V takovém případě se však není třeba znepokojovat. Pokud se však objeví silné krvácení, je třeba to konzultovat s lékařem.
Hlenová zátka nebo plodová voda?
Občas mají nastávající maminky obavy, že nepoznají, zda se jedná o odchod hlenové zátky nebo odtok plodové vody. Můžeme vás ale ubezpečit, že rozdíl poznáte bez obav. Plodová voda je totiž řídká, neustálé odtéká, má nasládlou vůni a může mít až nazelenalou barvu. To ale není vždy pravidlem. V redakci jsme se shodly, že plodová voda byla u nás vždy čirá. Hlenová zátka má však podobu hlenu, který si prostě s ničím jiným nespletete.¨
Jak dlouho odchází hlenová zátka?
To, že došlo k odchodu hlenové zátky, si těhotná může všimnout na toaletě, ale také, a je to časté, si odchodu zátky ani nevšimne. Zátka může odejít také při vaginálním předporodním vyšetření, kdy lékař sleduje také otevírání děložního hrdla.
Také se může stát, že hlenová zátka odejde během porodu společně s plodovou vodou.
Odchod hlenové zátky neznamená že rodíte
Odchod hlenové zátky neznamená, že v následujících hodinách porodíte. Spíše ukazuje na otevírání děložního hrdla a upozorňujé ženu na blížící se porod. To může být v rozmerzí dnů, ale také týdnů.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/hlenova-zatka-jak-vypada-jak-dlouho-odchazi-pred-porodem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/hlenova-zatka-jak-vypada-jak-dlouho-odchazi-pred-porodem
JakVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/hlenova-zatka-jak-vypada-jak-dlouho-odchazi-pred-porodem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/hlenova-zatka-jak-vypada-jak-dlouho-odchazi-pred-porodem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/hlenova-zatka-jak-vypada-jak-dlouho-odchazi-pred-porodem


Více na: https://www.maminka.cz/clanek/hlenova-zatka-jak-vypada-jak-dlouho-odchazi-pred-porodem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/hlenova-zatka-jak-vypada-jak-dlouho-odchazi-pred-porodem

Kojit na veřejnosti rozmazlovat díte aneb předcevzetí v těhotenství

15. ledna 2018 v 19:40 | Veronika Srncova


Kojit na veřejnosti rozmazlovat díte aneb předcevzetí v těhotenství

15.1.2018

Honba za lepším jídle

Teď už neživíte jen samu sebe, ale i toho drobečka, který se k vám dovnitř nastěhoval. Kvalitní a pestrá výživa je většinou jedna z prvních záležitostí, kterou si čerstvé těhulky zadávají jako své velké předsevzetí. A to dá rozum: Důležité látky, které se propašovávají skrze pupeční šňůru, podporují správný vývoj miminka.
Takže v tomhle ohledu jde o správné rozhodnutí, které stojí za to dodržet. Ale není nic neobvyklého, že budoucí maminky přepadávají chutě na nejrůznější laskominy, které se rozhodně za zdraví prospěšné nepovažují. Patříte-li mezi ně, na vaši obranu mluví věda.
Zjistilo se totiž, že se ženám během těhotenství, zvlášť v posledním trimestru, z doposud nevysvětlitelných důvodů mění mikroflóra a mikrobiotické rozložení ve střevech, což má za následek i vliv na chVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=1
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=1

Vždy připravená

Naučit se správně dýchat, zapamatovat si možné porodní polohy, nakoupit pomůcky pro snadnější porod a taky pročíst literaturu o porodu. Prvorodičky mají před sebou nelehký úkol: psychicky, fyzicky i finančně se připravit na příchod potomka.
Není proto divu, že mezi nejčastějšími vytyčenými cíli nezkušených rodiček je správná a včasná příprava. Třeba pětatřicetiletá Monika si vybavuje, jak před prvním porodem sháněla všemožné a na trhu dostupné "usnadňovače" porodu:
"Absolvovala jsem předporodní kurzy, najala jsem si dulu, masírovala hráz, pila čaje z maliníku, jedla lněné semínko i cvičila s balonkem pro lepší průchodnost dítěte. Dělala jsem tehdy všechno pro to, abych měla nejméně bolestivý porod," vzpomíná Monika.
"Nakonec jsem stejně musela pod kudlu. Našemu synovi Adrianovi během porodu napuchla hlava a musel jít císařem." Předsevzetí, že uděláte všechno pro to, aby z vás váš potomek vyklouzl jedna radost, je logické. Ovšem buďte připravená na to, že grandiózní finále může dopadnou i úplně mimo vaše představy.

Neutrácet za hlouposti
Řeči o tom, že se nenecháte strhnout miminkovskou vlnou a nebudete peněženku větrat kvůli blbostem, budou minulostí hned, co zahlédnete ve výloze ty krásné šatičky nebo gentlemanský miniaturní obleček s titěrnou kravatičkou. Ale podobně je to i s dalšími věcmi. Jak vzpomíná trojnásobná matka, čtyřiatřicetiletá Tereza, před příchodem prvního dítěte nakupovala zbytečnosti, které prakticky nikdy nevyužila:
"Třeba takový speciální odpadkový koš na plínky. To byla největší hloupost." Než už vytáhnete šrajtofli před pokladnou, několikrát si to rozmyslete. Určitě stojí za to se poptat kamarádek, které se již staly několikanásobnými matkami, zda existuje něco, co by rozhodně pořídili i u příležitosti dalšího dítěte.
Žádné rozmazlování
Velké plány v těhotenství se často míjejí s pozdější realitou. A to má i světlé stránky: Jako rodič instinktivně reagujete na potřeby svého dítěte, což vás zařazuje mezi citlivé rodiče. Ovšem jen do té doby, dokud to vyhovuje i vám samotným.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=4
"Při prvním těhotenství jsem měla jasnou představu o výchově: Že nebudu v žádném případě dítě nosit, že bude spát ve své postýlce, jíst bude všechno, co mu dám na talíř," vyjmenovává svá předsevzetí pětatřicetiletá Markéta, dnes už trojnásobná maminka.
Plány o striktní výchově, jak doplňuje sedmatřicetiletá Tereza, totiž dávají logiku, protože některé věci usnadňují: "Našemu prvorozenému synovi jsme povolovali usínat pod jednou peřinou. Pak to vyžadoval až do čtyř let. Za celou tu dobu jsem se nikdy dobře nevyspala, a tak když se narodil druhý potomek, zatvrzele jsem plánovala, že svou chybu nebudu opakovat. A mladší dcera spí zase v naší manželské posteli."
Pohlaví dítěte
Navzdory nejmodernějším přístrojům, které dokáží skrze břišní svalstvo a plodovou vodu prozradit i tvar nosíku plodu, si spousta budoucích maminek nechává informaci o pohlaví jako překvapení až po samotném porodu.
"Dvakrát jsme si s manželem předsevzali, že budeme odolávat pokušení se dozvědět to, zda čekám holčičku, nebo chlapečka," vzpomíná třiatřicetiletá Katka, dvojnásobná maminka. "Tohle rozhodnutí nás během těhotenství s manželem hodně stmelilo," dodává.
Nebudu kojit na veřejnosti
Nahé prso je dost intimní a mnohdy sexuální záležitost. Na tom se asi shodneme, že? Ale jakmile už jednou obnažíte svoje prso, abyste svého malého drobečka nakojila, stane se to pro vás nejen synonymem prostředku, jak nakrmit svoje dítě, ale také velkou drogou. Taky aby ne: Během kojení se vyplavuje do krve hormon oxytocin, který má velké a velmi pozitivní účinky na naši nervovou soustavu.
Akční matka
Ať ještě s břichem nebo už s miniaturním uzlíčkem v náručí máte představy, že zvládnete všechno jako supermanka, podívejte se na situaci reálněji. Například pětatřicetiletá Veronika si ještě v těhotenství plánovala, co s novorozencem stihne: "Představovala jsem si, že dítě bude v podstatě takový spící uzlíček a já budu mít spoustu času," směje se tomu dnes.
Nebo čtyřicetiletá Lucie si jako tehdejší matka v očekávání dávala předsevzetí, že nebude patřit mezi spořádané těhulky. Pravidelně vyrážela na cesty do nových destinací, na kulturní akce nebo večerní setkávání s přáteli. "Prakticky jsem pak neměla žádný čas si těhotenství prožít, trochu se uklidnit a nabrat sílu," sumarizuje Lucie dnes.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=7
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=6
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=5
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=5
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=4
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=3
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=3
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=2Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kojit-na-verejnosti-rozmazlovat-dite-tohle-urcite-delat-nebudu-aneb-predsevzeti-tehotnych#part=2

Ideální věk na otěhotnění?- Existuje vůbec?

15. ledna 2018 v 19:32 | Veronika Srncova

Ideální věk na otěhotnění?- Existuje vůbec?

15.1.2018

Podle těla

Co se reprodukčních schopností týče, lékaři se shodují, že nejlíp jsme na tom okolo 25. roku věku. Spolehlivě a pravidelně ovulujeme, naše vajíčka dosahují té nejvyšší kvality a jsme nejspíše schopny donosit zdravý plod. V mladším věku (před dvacítkou) je vyšší riziko předčasných porodů, s přibývajícím věkem zase klesá pravděpodobnost otěhotnění.Podle mysli

Jenže kdo má dnes v pětadvaceti myšlenky na těhotenství? Člověk sotva dostuduje, sotva se rozkouká na pracovním trhu, sotva nasbírá nějaké zkušenosti, sotva projde pár vztahy a hned by se měl vrhat do instituce mateřství? Čím dál méně ženám se tento scénář zamlouvá a reprodukce nereprodukce v tomhle ohledu nehodlají s tělem licitovat.Přelomový 35 rok

Jenže čekat příliš dlouho se také nemusí vyplatit. Za přelomový je mezi lékaři považován třicátý pátý rok, kdy se naše reprodukční schopnosti začínají kvapem zhoršovat. V těle klesá počet vajíček a zvyšuje se počet cyklů bez ovulace (uvolnění vajíčka). Ale nejde jen o to, že se snižuje pravděpodobnost početí, jde i o rostoucí riziko vývojových vad (Downova syndromu, Edwardsova syndromu, Turnerova syndromu a dalších).


Věk ideál

Někteří lékaři se proto v poslední době přiklánějí k názoru, že pro výpočet optimálního věku pro otěhotnění by se měla brát v úvahu zralost duševní stejně jako fyzická. A ta nám výsledný věk posune tak akorát od těch "ideálních" pětadvaceti po "přelomových" pětatřicet. Přesně mezi roky 25 až 34 let.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/idealni-vek-pro-otehotneni--existuje-vubecVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/idealni-vek-pro-otehotneni--existuje-vubec
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/idealni-vek-pro-otehotneni--existuje-vubec
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/idealni-vek-pro-otehotneni--existuje-vubec

Test: Jste připravená mít dítě?

14. ledna 2018 v 20:35 | Veronika Srncova


Test: Jste připravená mít dítě?

14.1.2018

V jakém žijete vztahu?

a) celkem často se hádáme
b) máme vášnivý
a vzrušující vztah
c) milujeme se, ale jsme
i dobrými přáteli a partnery
Na vašem vztahu bude postaveno štěstí celé rodiny, nikdy na to nezapomeňte. V mnoha chvílích bude mateřská láska silnější než ta k otci dítěte, což je normální. Ale i proto, že vás teď oba čeká velká zátěž, měl by být váš vztah postaven nejen na romantickém, ale i praktickém a přátelském základě.

Proč chcete mít dítě?

a) nejsem šťastná a dítě by dalo mému životu smysl
b) vždycky jsem chtěla mít děti
c) posílilo by to můj vztah s partnerem
Existuje spousta dobrých důvodů, proč přivést na svět nového člověka. Chcete mu předat svoje zkušenosti, znalosti a hodnoty nebo toužíte po tom, dát svému hezkému vztahu nový rozměr.
Ale pokud jste zrovna s mužem na bitevním poli a dítětem byste si ho k sobě chtěla víc připoutat nebo jen cítíte tlak okolí a biologických hodin, zastavte se. Místo ovulačním testům teď věnujte pozornost sobě a partnerovi a objednejte se k rodinnému terapeutovi, který vám pomůže postavit sebe či vztah na nohy. Nechat dítě přijít do nekvalitního vztahu není vůči němu ani trochu fér.
A myšlenka, že dítě i jinak dobrý vztah utuží, je jemně řečeno bláhová. Jistě vás oba prověří, zažene do krajností, naučí řešit krize, ale není to kouzelná přísada, která by manželství nalakovala narůžovo.

Kde bude dítě spát a kdo k němu bude vstávat?

a) to se nějak ukáže časem
b) sice jsme o tom mluvili, ale na ničem jsme se nedohodli
c) máme v tom jasno a oběma toto rozhodnutí vyhovuje
Zapomeňte na to, jak to má s nočním vstáváním vaše kamarádka nebo jak to kdysi měla vaše matka. Každý pár je originál a je potřeba vzít v potaz spoustu proměnných - třeba manželovu práci na směny, bytové podmínky a podobně. Hlavně se dobře dohodněte a případně svou dohodu zas společně upravte. Čeká vás několik velmi napjatých měsíců a rozladěnost a nevyspání na dobré rodinné atmosféře moc nepřidají.

Už víte, kdo bude s dítětem doma a kdo bude vydělávat?

a) ano, máme o tom jasno
b) ještě jsme o tom nemluvili
c) necháme to plynout
Jedny z největších průšvihů ve vztazích vznikají, když si každý něco myslí. Vy předpokládáte návrat do práce po šestinedělí, protože je to ve vašem okolí obvyklé. Váš muž zas očekává tradiční model, kdy se stane živitelem a vy na několik let opatrovatelkou a hospodyní. Ani jeden model není špatný, ale musíte se na něm domluvit. Včetně toho, jak celý ten blázinec ufinancujete. Rovněž si připravte krizový plán, kdyby ten původní bylo potřeba změnit.

Máte úspory?

a) nemáme, ale dokážeme vyjít s tím, co máme
b) na dítě jsme finančně připraveni
c) máme dluhy
Určitě znáte rodiny, které i s málem dobře vychovaly kupu dětí. Stejně jako jste slyšeli o párech, kterým ani miliony nezabránily výchovu dětí pěkně zpackat. Nepanikařte, že nemáte naspořeny velké částky, ale přestaňte hned teď rozhazovat. I ta nejskromnější výbavička vás totiž přijde na pěkných pár tisíc, stejně jako musíte počítat s tím, že později to s výdělky za práci na poloviční úvazek nebude nic moc.

Jakou roli budou hrát prarodiče?

a) úplně se na to třesou, že budou pořád hlídat
b) zatím jsme o tom s nimi
nemluvili
c) máme už jasnou představu a oni s ní souhlasí
Zas jsme u toho - nic nepředpokládejte, nic neočekávejte ani si nemyslete, ale hezky na rovinu to prostě proberte. Nejdřív si ujasněte svoji představu s partnerem a pak jako jeden tým proberte s budoucími prarodiči, jaké jsou vaše a jejich představy. A nezlobte se na ně, pokud se do hlídání nepohrnou - bude to vaše dítě, ne jejich, oni už mají odslouženo.

Máte dost kyseliny listové?

a) co to je?
b) chci ji začít brát až ve chvíli, kdy otěhotním

c) beru ji spolu s dalšími vitaminy

Jaký máte body mass index?

(váha v kilogramech dělená výškou v metrech na druhou)
a) pod 18,5
b) 18,5 až 24,9
c) nad 25
Toto číslo je jen orientační, neříká nic o tom, kolik procent z váhy právě u vás zaujímají svaly nebo tuk. Ale i tak se dá říct, že ani podváha ani nadváha početí nesvědčí. Děti podvyživených matek se rodí menší, obézní ženy zas hůře rodí a hůře se jim provádí třeba ultrazvukové vyšetření nebo císařský řez. Navíc jsou více ohroženy vznikem cukrovky druhého typu, vysokým tlakem a v neposlední řadě i mnoha kožními nepříjemnostmi.

Cvičíte pravidelně?

a) necvičím vůbec
b) jen občas

c) jsem v dobré kondici

Čím jste víc fit, tím snáz ponesete fyzickou zátěž těhotenství i porodu. Začínat se sportem právě teď není sice ideální, ale plavání, procházky nebo těhotenská jóga se zvládnout dají. Na druhou stranu se vyvarujte silového, výbušného tréninku s poskoky a rizikem pádů. Smiřte se s tím, že teď budete chvíli trochu kulatější a těšte se na to, až se po porodu zas pustíte do svých obvyklých dávek zátěže.

Jak reagujete, když se plány na poslední chvíli změní?

a) přizpůsobím se bez mrknutí oka, hlavně pohoda!
b) když něco nejde podle plánu, popadne mě stres
c) mám ráda pevný režim, ale dokážu si poradit s neočekávanými událostmi

Dítě už navždy změní váš život i jeho navyklý rytmus. Určitý řád a strukturu potřebuje, dělají mu dobře. Ale vy musíte pořád počítat s tím, že může z minuty na minutu onemocnět, být bez důvodu protivné, že někdy usne, když se to nehodí a tak dál. Pokud nehodláte měnit nic na svých stereotypech, hodinách jógy, víkendových pařbách a nedělním vyspávání, ještě si s myšlenkami na miminko dejte raději načas.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/test-jste-pripravena-mit-dite
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/test-jste-pripravena-mit-dite

Věk versus otěhotnění

14. ledna 2018 v 20:32 | Veronika Srncova


Věk versus otěhotnění

14.1.2018

Optomální věk těhotenství

Podle lékařských studií se považuje za nejbezpečnější porod mezi 20. až 29. rokem rodičky. Přitom průměrný věk matek v tuzemsku stále roste. Jak uvádějí nejnovější údaje statistiků, těžiště plodnosti se v České republice přesouvá do vyšších věkových skupin.
Až do roku 1997 se uváděla nejvyšší plodnost u 20letých až 24letých žen. V současné době mají nejvyšší specifickou plodnost ženy ve věku 25 až 29 let. Podle statistiků se dá ovšem, s ohledem na vývoj v mnoha zemích západní Evropy, předpokládat, že se časem hlavní těžiště plodnosti žen přesune k 30. až 34. roku života.
Odkládání těhotenství do vyššího věku výrazně zhoršuje šanci na otěhotnění. Tak například u 20leté ženy při frekvenci dvou až tří pohlavních styků týdně existuje 25% pravděpodobnost, že otěhotní v jednom menstruačním cyklu. U ženy mezi 25 až 35 lety tato pravděpodobnost klesá na 16 %. Přesáhne-li žena 40 let, její šance na otěhotnění se v tomto případě snižuje na pouhých 5 %.
Video zde:
Maminkou po třicítce dokonce po čtyřicítce
Dá se rodičovství naplánovat? Ale ano, prvorodičky po třicítce jsou toho důkazem. Většinou se pro dítě rozhodly ve chvíli, kdy dostudovaly, našly si vhodného partnera, materiálně se zabezpečily a především vycítily, že vyzrály a jsou na dítě psychicky připravené.
Své mateřství si navíc ve většině případů dokážou pořádně vychutnat. Jedná-li se o maminky, které mezi 30. a 40. rokem života porodily druhého či třetího potomka, přistupují k mateřství také mnohem zkušeněji.
Spousta žen se rozhodne mít dítě i po čtyřicítce. Ženy po čtyřicítce jsou výjimečně prvorodičkami, většina z nich se v tomto věku zpravidla rozhoduje pro druhé nebo třetí dítě. I když žena po čtyřicítce pravidelně menstruuje, má mnohem menší schopnost otěhotnět.
Je známo, že ženskou plodnost ovlivňuje kvalita a množství vajíček - tyto ukazatele však s přibývajícím věkem klesají. Ženská plodnost se navíc nejvýrazněji snižuje během posledních 10 let, které předcházejí menopauze.
Rizika věkem těhotenství
Chcete-li se stát maminkou až po třicítce, musíte počítat s několika riziky. Výjimkou nejsou potíže s otěhotněním. Řada párů starších 30 let, jež nejsou schopny počít dítě běžnou cestou, často využívá služeb center asistované reprodukce.
Když už se ženám po třicítce podaří otěhotnět, hrozí jim vyšší riziko spontánního potratu. Statistiky říkají, že podíl spontánních potratů stoupá z 10 % kolem 30. roku na 34 % po 40. roce života rodičky.
U starších žen rovněž roste pravděpodobnost, že budou rodit císařským řezem anebo že miminko bude mít nižší porodní váhu. Bohužel se u rodiček starších 30 let výrazně zvyšuje riziko toho, že narozené dítě bude trpět určitou chromozomální odchylkou. Nejznámějším příkladem je narušení chromozomů u Downova syndromu.
V současné době se dá toto riziko snížit pomocí řady screeningových vyšetření. Rodičky starší 35 let podstupují například odběr plodové vody.
Jde o diagnostický test, který dokáže Downův syndrom (ale i další chromozomální odchylky) jednoznačně potvrdit, nebo naopak vyvrátit. Plodová voda je odebírána také těm ženám, u nichž hrozí zvýšené riziko vrozených vývojových vad plodu.
V čem tento diagnostický test spočívá? Plodová voda je napíchnuta - vpich se provádí pod ultrazvukovou kontrolou v oblasti podbřišku, odebrána a podrobena řadě testů, při nichž lze zjistit, zda dítě netrpí Downovým syndromem anebo dalšími chromozomálními abnormalitami jako například sukovitostí, rozštěpem páteře, hemofilií, svalovou dystrofií nebo cystickou fibrózou.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/vek-versus-otehotneni#part=3
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/vek-versus-otehotneni#part=3
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/vek-versus-otehotneni#part=2
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/vek-versus-otehotneni#part=2
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/vek-versus-otehotneni#part=1

Chřipka a nachlazení v těhotenství To zvládnete!

14. ledna 2018 v 20:27 | Veronika Srncova


Chřipka a nachlazení v těhotenství To zvládnete!

14.1.2018

"Vzhledem k tomuto faktu je nejrozumnější, se v rámci možností vyhnout rizikovým situacím a rizikovým místům. Vysoké riziko nákazy respirační virózou hrozí v místech s velkou koncentrací lidí, to znamená, na úřadech, v dopravních prostředcích, v čekárnách lékařů, v obchodních centrech, ve školách a školkách a podobně, rizikem je samozřejmě i pobyt s nemocným v jedné místnosti, například v jedné kanceláři," říká úvodem profesor MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v PrazeVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/chripka-a-nachlazeni-v-tehotenstvi-to-zvladnete

Pozor při samoléčbě

Nachlazení i chřipka jsou onemocnění, která jsou běžně léčena léky určenými na mírnění potíží doprovázejících infekci, to znamená kapkami do nosu, léky na kašel a především léky určenými na snížení teploty a mírnění bolesti svalů a kloubů. Jenže to v době těhotenství tak jednoduché není.
"Řada účinných látek těchto léků se během těhotenství nedoporučuje, případně je jejich užití nějak omezeno. To se samozřejmě týká i léků volně prodejných. Po celou dobu těhotenství jsou například nevhodné léky s účinnou látkou ibuprofen, ve třetím trimestru jsou nevhodné léky s kyselinou acetylsalicylovou. Problém je i s volně prodejnými kapkami do nosu a s léky proti kašli. A ne jen to, rizikové pro nastávající maminky mohou být i některé bylinné čaje," říká lékařVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/chripka-a-nachlazeni-v-tehotenstvi-to-zvladnete


Pokud žena v jiném stavu onemocní nachlazením či chřipkou, je třeba, aby svůj stav konzultovala s lékařem. "Přecházení, či ignorování nemoci je pro těhotenství také nebezpečné. Delší dobu trvající teploty mohou být pro plod rizikem a urputný kašel ve třetím trimetru může být příčinou nástupu předčasných kontrakcí," varuje lékař a pokračuje: "To ale neznamená, že žena nemůže být účinně léčena. Léky u nemocných nastávajících maminek by ale měly být voleny s ohledem na probíhající těhotenství a žena by se měla přesně držet doporučeného dávkování. S tím samozřejmě poradí lékař nebo lékárník."
Součástí léčby respiračních viróz v době těhotenství je klid na lůžku, dostatečná hydratace a přísun vitaminů, zejména vitaminu C. "Vitaminy stačí přijímat ve stravě, to znamená jíst hodně ovoce a zeleniny. V případě, že žena chce užívat potravinové doplňky či nějaké multivitaminy, i ty by měly být vybírány s ohledem na probíhající těhotenství," uzavírá lékař.
V prvním trimestru (0 tt - 13. tt)
Lze užívat léky obsahující účinnou látku paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou
V druhém trimestru (od 14. tt do 27. tt)Lze užívat léky obsahující účinnou látku paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou
Ve třetím trimestru (28. tt - 40. tt)Lze užívat pouze léky obsahuVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/chripka-a-nachlazeni-v-tehotenstvi-to-zvladnete


Více na: https://www.maminka.cz/clanek/chripka-a-nachlazeni-v-tehotenstvi-to-zvladnete

Chřipková sezona v těhotenství

14. ledna 2018 v 20:24 | Veronika Srncova


Chřipková sezona v těhotenství

14.1.2018


Nezapomínejte na vitamín C

I když si s většinou virových onemocnění vaše tělo poradí a i chřipku obvykle zvládne překonat bez újmy, přesto byste se měla možným přenosům nákazy vyvarovat. Je asi trochu sci-fi vyhýbat se jízdě v MHD, pokud bydlíte ve větším městě, protože všude pěšky nedojdete. A auto taky není pokaždé ideální řešení.
Ani kontaktu s infikovanými dětmi, jestliže vodíte svoje potomky do školy či školky, úplně nezabráníte. Ale přesto můžete rozsah pohybu v podobných rizikových prostředích aspoň omezit, případně se obloukem vyhnout někomu s kapesníkem či neutuchávajícím kašlem.
Také do obchodních center nemusíte jezdit v době největšího přetlaku. Někteří lékaři doporučují nechodit do práce a raději si vyžádat krátkodobou pracovní neschopnost i tehdy, když se virus objeví ve vašem zaměstnání, byť se u vás ještě neprojevil. I když to totiž není masový jev, přesto chřipka může ohrozit vývoj plodu v prvním trimestru, případně způsobit potrat, ale i předčasný porod v závěru těhotenství, případně se přenést na novorozence, pokud se gravidní žena nakazí těsně před porodem.
Lepší je tedy na své zdraví myslet s předstihem, užívat dostatek vitaminu C, pravidelně si mýt ruce a také hodně odpočívat. Zkrátka svůj organismus nepřetěžovat a respektovat jeho potřeby.
Samospáné očkování
Řešením, jak zamezit onemocnění chřipkou, může být i očkování. To potom zamezí nákaze, případně ji zmírní. Ale má to své minusy. Očkování by totiž měla žena absolvovat ideálně ještě před otěhotněním. Někteří lékaři ho totiž v době těhotenství už příliš nedoporučují.
Každopádně by mělo proběhnout v aktuálním roce, aby bylo účinné, protože je vždy upravované podle typu virů, které jsou momentálně mezi lidmi nejvíce přítomné. Starší očkování už bohužel nefunguje, na některé viry logicky nepůsobí, jelikož všechny organismy jsou v pohybu. Tedy i ty nakažlivé. Takže pokud víte, že chcete otěhotnět, a podzim klepe na dveře, tak se ideálně stavte pro vakcínu, jestliže vás chřipkové viry trochu děsí.
Pozor na bylinné čaje
Jakmile se necítíte dobře, bolí vás klouby a svaly, jste šíleně unavená, tělesná teplota vám stoupá nad 38 °C, případně ji doprovází dušnost a dávivý kašel, pak raději vyhledejte lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu. Teploty překračující 38 °C jsou totiž rizikové i pro plod.
Doktoři se v případech, pokud horečky trvají několik dnů, raději přiklánějí k hospitalizaci. Samoléčba tedy v žádném případě nepřipadá v úvahu! Při běžných virózách způsobených kapénkovou infekcí, pokud je tělesná teplota v normě, stačí nemoc jen vyležet. Zkrátka zůstat v posteli, dostatečně pít a odpočívat.
Jen buďte ostražité i v případě pití různých bylinných čajů, které za normálních okolností zmírňují příznaky nachlazení a kašle. Zdaleka ne všechny jsou totiž vhodné. Některé bylinky způsobují překrvení pánve, což zvyšuje nebezpečí potratu, jiné zase můžou mít negativní dopad na vývoj dítěte. Tedy i užití bylinek raději konzultujte s praktickým lékařem, případně s magistrem v lékárně.
Proč je první simestr nejrizikovější?
Ačkoliv je těhotenství teprve v počátku, paradoxně vašemu budoucímu miminku hrozí největší nebezpečí. Placenta a plodové obaly, které zprostředkovávají ochranu dítěte, totiž ještě nejsou vyvinuté. Obzvláště placenta je přitom pro ochranu dítěte zásadní. Zajišťuje totiž plodu přívod živin, kyslíku a zároveň odvod škodlivin.
Díky placentě nemůže imunitní systém matky poškodit imunitní systém plodu. Také odděluje krevní oběhy matky i dítěte. V počátečních třech měsících se navíc tvoří nervová soustava miminka, vytvářejí se orgány.
Celý proces zdárného vývoje tak mohou viry v krajním případě narušit. To se pak projevuje malforací (poškozením orgánů plodu či narušením centrální nervové soustavy), v nejhorších případech i spontánním potratem.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/chripkova-sezona-v-tehotenstvi-jak-ji-zvladnout-bez-uhony-a-na-co-si-dat-pozor
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/chripkova-sezona-v-tehotenstvi-jak-ji-zvladnout-bez-uhony-a-na-co-si-dat-pozor
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/chripkova-sezona-v-tehotenstvi-jak-ji-zvladnout-bez-uhony-a-na-co-si-dat-pozor
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/chripkova-sezona-v-tehotenstvi-jak-ji-zvladnout-bez-uhony-a-na-co-si-dat-pozor

Nálady a hormonální bouře v těhotenství

14. ledna 2018 v 20:16 | Veronika Srncova


Nálady a hormonální bouře v těhotenství

14.1.2018

Byl to plán?

Jestli se ráda díváte na romantické filmy, možná vás realita zaskočí. Rozplývat se štěstím možná budete přesně jako hrdinka červené knihovny, ale stejně tak třeba přijdou chvilky, kdy budete sama sobě protivná a okolí možná také (ale naštěstí vám to otevřeně neřeknou).
"Nálada těhotné se hodně odráží od toho, jak žena k těhotenství a následnému porodu a mateřství přistupuje," říká Magdalena Mikulandová. "Když je připravená a jiný stav je očekávaný a plánovaný, je jí určitě lépe." Jestli ale ještě studujete nebo jste ve zkušební době vysněného zaměstnání, bude všechno pochopitelně těžší. A do toho vstoupí ještě ony prokleté hormony.

"Otázky, které by si každá žena měla na začátku těhotenství nebo spíš v době před ním klást, jsou zásadní," uvádí Magdalena Mikulandová. "Kde se nacházím ve společnosti? Chci se vdát a mít rodinu? Co chci nabídnout a kam se dostat? Často je ale nutné řešit tyto věci za pochodu."


Příroda a společnost

Klasická ženská role, která fungovala staletí, je tatam. A to se na psychickém stavu těhotných projeví zcela jistě. Příroda přece velí všem samicím pohroužit se do sebe, chystat se na velkou změnu, zůstat v klidu a rozjímat. A realita?
"Těhotná je často stále manažerka, vede firmu, doma se stará o dosavadní rodinné příslušníky," shrnuje Magdalena Mikulandová. "To je ale sociální nastavení. Status matky bereme jako automatický. Ale geny se ošidit nedají." Zatímco tedy s rostoucím bříškem kýváte šéfovi na další požadavky v obavě před ztrátou zaměstnání, tělo i mysl velí: Najdi si trochu klidu, odpočívej, nabírej sílu na největší životní roli. K tomu je vám třeba zle a přidávají se pochybnosti, jak to všechno zvládnete. Kde pak vzít dobrou náladu?


Hormonální bouře

Ještěže je máme (a nejen v těhotenství). Hormony vysvětlují kdeco a nálady také. Je to oprávněné? Rozhodně ano, prožíváte totiž absolutní hormonální revoluci. Takže nebojte, nejste blázen, to jen gravidita o sobě dává vědět: "Poklesnou hormony, které fungují před fertilitou, aby zajistily otěhotnění," objasňuje Magdalena Mikulandová. "A ke slovu se dostávají těhotenské hormony, které pomáhají především při vývoji dítěte.
Připravují také mléčné žlázy na kojení, ale i ženu na roli matky." Změnu "hormonální" nálady můžete ovlivnit jen do jisté míry. Hodně je dáno tím, jaká jste povaha: Některá z nás je pohodová a hned tak z něčeho se nezhroutí a věci řeší za běhu. Jiná žena je konzervativnější, najednou nemá všechno pod kontrolou a neumí si spoustu věcí zaškatulkovat, jak byla zvyklá. Tu pak těhotenství i jeho nálady dost vyčerpávají.
Partnera sebou
Těhotenské nálady sdílí s vámi a pevné půdy pod nohama má často ještě méně než vy sama. Zkuste si s partnerem povídat úplně o všem, co se vám honí hlavou. "Doporučuji maminkám brát partnery s sebou na těhotenské kurzy," radí Magdalena Mikulandová. "Často se na ně při špatné náladě zlobíme, ale oni za nic nemohou, když nevědí, o co jde. Nemají hormony jako těhotná, v břiše jim nic neroste. A mají-li zájem, ať přijdou se ženou." Spoluprožívat těhotenství si váš partner zaslouží. A díky tomu vám pomůže i zlepšit náladu. Když totiž pomyslně budete těhotní spolu, bude budoucí tatínek schopen tolerance a nebude si v duchu klepat na čelo, proč se jednu chvíli smějete a za hodinu pláčete.
Sdílejte i chmury
Neuzavírejte se v těhotenství sama do sebe. Choďte na těhotenská cvičení, najděte si kamarádku, která má termín blízko vás (třeba na předporodním kurzu nebo v ambulanci). Díky cvičení se vyplaví endorfiny a s nimi dobrá nálada. S kamarádkou pak platí, že sdílené rovná se poloviční.

"Různé kurzy a jiná setkávání navíc dodají jistotu," uzavírá Magdalena Mikulandová. "Získáte konkrétní informace třeba k porodu, navíc se setkáváte s těmi, kdo řeší stejná témata. Poradíte si navzájem, pomůžete si." To všechno pak může přerůst i dobu po porodu a třeba založíte nové přátelství na celý život.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/nalady-a-hormonalni-boure-v-tehotenstvi-jak-si-s-nimi-poradit
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/nalady-a-hormonalni-boure-v-tehotenstvi-jak-si-s-nimi-poradit
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/nalady-a-hormonalni-boure-v-tehotenstvi-jak-si-s-nimi-poraditVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/nalady-a-hormonalni-boure-v-tehotenstvi-jak-si-s-nimi-poradit
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/nalady-a-hormonalni-boure-v-tehotenstvi-jak-si-s-nimi-poradit
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/nalady-a-hormonalni-boure-v-tehotenstvi-jak-si-s-nimi-poradit

Toto jsou zakázané potraviny

13. ledna 2018 v 6:15 | Veronika Srncova


Toto jsou zakázané potraviny

13.1.2018

Listerie u těhotných je problém

Párky, měkké salámy, syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso včetně ryb a mořských plodů, jako jsoutřeba tataráky, sushi a různé masové pasty, majonézové saláty, paštiky, nepasterizované mléko a produkty z něj vyrobené, nemyté ovoce či zelenina... To vše jsou možné zdroje bakterie listerie. Zdravému člověku by neměla způsobit vážné zdravotní komplikace, ale rizikovou skupinu tvoří právě těhotné ženy a lidé s oslabenou imunitou.
Těhotné ženy jsou k nákaze listeriózou náchylnější právě proto, že jejich imunitní systém je po čas těhotenství do jisté míry utlumen. Pokud je listerióza u těhotné ženy zjištěna, léčí se vysokými dávky antibiotik, které zabrání přenosu nemoci na plod. Není-li listerióza léčená, její následky mohou být fatální: samovolný potrat, předčasný porod či úmrtí dítěte krátce po porodu.
Příznaky jsou přitom zaměnitelné s běžnou virózou či chřipkou. Projevuje se horečkami, zimnicí, bolestí svalů, průjmem a někdy i tuhnutím šíje, bolestí hlavy a ztrátou rovnováhy. Dávejte si pozor i při vaření, abyste například nožem od syrového masa nekrájela zeleninu nebo abyste vždy dobře umyla prkénka. Teplem - vařením, smažením, pečením - se listerie, ale třeba i bakterie salmonely, zlikviduje opravdu ve velmi krátké době.
Vyhněte se zdrojům rtuti
Mečoun, žralok a makrela obsahují ze všech mořských ryb nejvíce rtuti a jejich konzumaci byste si proto v tomto období měla odpustit.
Dobře tepelně upravené mořské ryby byste ale ze svého jídelníčku vyloučit neměla. Právě naopak! Ryby obsahují cenný zdroj omega 3 kyselin, které jsou velmi důležité pro vývoj nervové soustavy miminka a jeho mozku. Odborníci se shodují na tom, že dvakrát týdně vám mořské ryby na vašem stole jedině prospějí. Speciálně třeba tuňák, losos, treska nebo sumec.
Radši cukr než aspartan
Na cukru není špatného. Naše tělo ho přirozeně potřebuje a v době těhotenství možná zjistíte, že ho potřebujete ještě víc než normálně. S umělými sladidly byste ale měla být opatrná. Rozhodně si radši dopřejte normální sladkou limonádu než "dietní", pokud na ni máte chuť. Úplně nejlíp vám ale samozřejmě udělá obyčejná voda.Více na: https://www.maminka.cz/clanek/toto-jsou-zakazane-potraviny-na-ne-v-tehotenstvi-zapomente
Káva: Ano či Ne
Hypotézy, že pití kávy v těhotenství má za následek následnou hyperaktivitu u dítěte, byly snad už nadobro vyvráceny. Existují ale studie, podle kterých pití kávy způsobuje nízkou porodní váhu novorozenců, ubírá miminku vápník a železo a rovněž snižuje průtok krve placentou a zpomaluje tak přívod živin a kyslíku k dítěti.
Zde se ovšem myslí dlouhodobé a nadměrné pití kávy či kofeinových nápojů. Pokud jste na kafe zvyklá a líp se vám při něm relaxuje, jedním šálkem kávy s mlékem denně nic nezkazíte.
Alkohol
Názory odborníků se různí. Najdete přísné odpůrce alkoholu v jakémkoli množství, ale najdete i liberálnější lékaře, kteří vám skleničku vína jednou týdně dopřejí. Záleží na tom, komu dáte přednost.
Je samozřejmě dokázáno, že čím víc a čím častěji žena v době těhotenství pije, tím vyšší je riziko potratu, vrozených vad, retardace růstu a duševních poruch. Na druhou stranu ale není dokázáno, že by příležitostná sklenka vína či piva měla na plod škodlivý účinek.


Více na: https://www.maminka.cz/clanek/toto-jsou-zakazane-potraviny-na-ne-v-tehotenstvi-zapomente

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/toto-jsou-zakazane-potraviny-na-ne-v-tehotenstvi-zapomente
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/toto-jsou-zakazane-potraviny-na-ne-v-tehotenstvi-zapomente

Co důležitého skrývá průkazka pro těhotné

12. ledna 2018 v 22:59 | Veronika Srncova


Co důležitého skrývá průkazka pro těhotné

12.1.2018

Průkaz je váš důkaz těhotenství

Požádali jsme gynekoložku MUDr. Zídkovou, aby shrnula, v čem je průkazka pro vaše bříško tolik důležitá, a máme pro vás tipy pro snadnější orientaci.
Průkazka slouží jako doklad, že těhotná navštěvovala po dobu gravidity pravidelně lékaře. Nahrazuje dokumentaci, již vede doktor, který do ní přepisuje všechny laboratorní výsledky. Zkrátka informuje o průběhu těhotenství. Právě proto byste ji při sobě měla mít neustále. Nevíte, co všechno se vám může stát na cestách.
Budou zahraniční lékaři záznamům z české těhotenské legitimace rozumět?
MUDr. Zídková tvrdí: "V zemích, které používají latinku, jsou zápisy čitelné i pro zahraničního lékaře, zkratky určitých druhů krevních odběrů jsou mezinárodní, výrazům pozitivní nebo negativní rozumí každý a hodnoty jsou dané pro všechny stejně."
Neberte výše uvedené na lehkou váhu. Gynekogové se shodují v tom, že budoucí maminky mají mít těhotenský průkaz stále u sebe. Důvod? Například kolapsový stav, kdy doklad nalezený v osobních věcech informuje o graviditě, autonehoda s poruchou vědomí, když ještě maminka nemá viditelné bříško, překotný porod, při kterém není čas vrátit se pro věci domů...
Co se stane, když dokument někde ztratíte? MUDr. Zídková vysvětluje: "Při ztrátě průkazky má celou originální dokumentaci ošetřující gynekolog, ten vystaví duplikát a všechna podstoupená vyšetření do něj přepíše. Je nezbytné, aby těhotná měla u sebe záznamy o všech testech. I pro příjem do porodnice."
Při příjmu do porodnice má porodník jediný způsob, jak zjistit průběh vašeho těhotenství a výsledky běžných i nadstandardních vyšetření - právě z pečlivě vedené legitimace.
A co razítko, že jste navštívila stomatologa, které možná považujete za zbytečné? To v porodnici opravdu nikdo nekontroluje, a pokud už by byl tak pečlivý a nenašel ho… co se stane? Nic. Jde spíše o těhotnou samotnou a o to, jak jí záleží na jejím chrupu, protože v těhotenství se zuby více kazí kvůli zvýšené spotřebě minerálů a vitaminů vyvíjejícím se plodem.
Co přesně v průkazce najdete?
Ošetřující lékař pečlivě zaznamená vaši anamnézu, průběh předchozích porodů, možná rizika pro plod. Je to jakýsi průvodce vaším zdravotním stavem, co se gynekologické stránky týká. Právě tento list studují porodníci při vašem převzetí jako první.
Je zde také krevní skupina, protilátky, termín porodu podle ultrazvuku i data poslední menstruace. Kromě toho sem o šetřující lékař spolu se sestrou zaznamenávají průběh jednotlivých prohlídek, váš krevní tlak, přírůstek na váze, tzv. cervix skóre - to až od sedmého měsíce.
V průkězu by se mělo objevit také razítko od zubního lékaře a informace vašeho praktika. Rodinná anamnéza, váš krevní tlak, výsledky EKG a podobně. Stejně tak je zde prostor pro informace o odběru plodové vody a dalších specializovaných vyšetřeních.
Na první pohled nepřehledná tabulka mapuje, jak přibíráte na váze. Pokud moc a dostanete se nad průměr, ohrožujete plod stejně, jako kdybyste nepřibírala vůbec. A kde je průměr? Pravidelná čára nad spodní tečkovanou čarou. Každý případ je ale posuzován individuálně, takže se nebojte, že by se na vás někdo za zbytečné kilogramy navíc zlobil.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/co-duleziteho-ukryva-tehotenska-prukazka-rozumite-vsemu
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/co-duleziteho-ukryva-tehotenska-prukazka-rozumite-vsemu

Těhotenské symptony

12. ledna 2018 v 22:56 | Veronika Srncova


Těhotenské symptony

12.1.2018


Bolest hlavy

Některé ženy trpí během prvního trimestru mnohem častějšími a silnějšími bolestmi hlavy, než je obvyklé. Naopak migreničky si obvykle jiný stav nemohou vynachválit, protože je v jejich životě jediným obdobím, kdy skutečně neprožívají bolestivé záchvaty.
Problém je, že pokud patříte k první skupině, můžete zapomenout na jakoukoli medikamentózní léčbu. Jestliže vaše bolesti nejsou snesitelné a často se opakují, nečekejte na nic a vyhledejte svého gynekologa. S největší pravděpodobností vás odešle na neurologické vyšetření, díky kterému zjistí, zda je příčina v mozku, nebo v zablokované krční páteři
OVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/6-tehotenskych-symptomu-ktere-byste-nemela-nikdy-ignorovat
Otoky

Nebuďte překvapená, jestliže se prostorově rozšíříte. Nemyslíme tím pouze bříško, subjektivně budete mít pocit, že vám nepadnou prstýnky, začnou vás tlačit boty, takže jako první řešení vyrazíte do obchodu a s překvapením zjistíte, že kupujete lodičky o dvě čísla větší.
Je to proto, že zvyšující se vahou vašeho těla funguje gravitace - rozšiřuje se vám nožní klenba, aby vás unesla. Proto se do menších a užších bot nevejdete. Navíc vaším tělem rychleji proudí krev, srdce pracuje výkonněji, aby zásobilo kyslíkem i miminko, a také z toho důvodu je vaše tělo "větší".
V některých případech ovšem otoky mohou signalizovat hrozící preeklampsii. Jestliže jste "oteklá" již od samého rána, nečekejte na nic a vydejte se k lékaři. Dalšími symptomy, které vám mohou zkomplikovat konec těhotenství, jsou dušnost, mžitky před očima, stavy na omdlení, silné bolesti v kříži. Preeklampsie je velice riziková pro vás i vaše dítě, takže pokud máte jeden nebo více z výše jmenovaných příznaků, okamžitě o nich informujte svého lékaře.
Zkuste: Vykašlete se na módu a noste pouze volné oblečení, které vás neškrtí. Nechte si u lékaře udělat testy, zda vaše ledviny pracují, jak mají.
Nedělejte: Vyhýbejte se dlouhému stání, omezte příjem tekutin.
Nevolnost
Ranní nevolnosti jsou s největší pravděpodobností to nejmenší, co vás v těhotenství čeká. Nevolnost se totiž v řadě případů neomezuje pouze na ráno, zákeřně vás může překvapit během noci i v průběhu celého dne a už vůbec se neomezuje pouze na první trimestr.
Odborníci ale tvrdí, že pokud kvůli nauzee neztrácíte na váze a nejste dehydrovaná, jedná se pouze o standardní těhotenský projev vašeho citlivého organismu, a není tedy důvod se jím více znepokojovat. Jestliže ale máte pocit, že v sobě neudržíte žádné jídlo, kontaktujte svou porodní asistentku. Společně se podíváte na skladbu jídelníčku a třeba zjistíte, že jíte příliš tučného, nebo naopak velké množství cukru či jiných potravin, které vašemu hormonálně rozbouřenému organismu úplně nesedí.Více na: https://www.maminka.cz/clanek/6-tehotenskych-symptomu-ktere-byste-nemela-nikdy-ignorovat/ch-65263#articleStartJestliže první období nevolností po nějaké době skončí, ale po dnech úlevy se zase vrátí, vyhledejte lékaře. Mohou být příznakem ne dobře se vyvíjejícího těhotenství, cystitidy nebo nechutenství. I když vy se možná cítíte hrozně, věřte tomu, že pod dohledem lékaře se vám i vašemu miminku rychle uleví. Někdy stačí pár dní na kapačkách a váš rozbouřený žaludek se rychle zklidní.
Zkuste: Zamýšlet se pečlivěji nad svým jídelníčkem, klidně nějakou dobu jezte jen potraviny, o kterých víte, že je vám po nich dobře. Pijte dostatečně a předcházejte dehydrataci. Na nevolnost skvěle zabírají ledové džusy a zmrzlina.
Nedělejte:Vyhýbejte se tučným jídlům.
Svědění kůže
V těhotenství podává vaše pokožka ohromný výkon. Je nárazově napínána a následně smršťována do původní velikosti. Bříško, prsy i stehna ztrácejí svůj původní tvar, z ničeho nic se může stát, že po vámi ověřeném pleťovém krému budete mít pocit suché pokožky, začnou se vám po těle tvořit hnědé flíčky. A vy se tak chcete líbit…
V těhotenství je pokožka mnoha žen velice vysušená a zarudlá. Způsobují to hormony, díky jejichž působení přestanete snášet kosmetické produkty, na které jste byla zvyklá dosud. Proto je změňte. Minimálně po dobu těhotenství investujte do svého zdraví a krásy a nakupujte hypoalergenní kosmetiku v lékárnách.
Svědivost by mohla být také symptomem cholestázy (žlučníkové onemocnění). V posledních deseti týdnech před porodem se často objevují pigmentové skvrny na dlaních a chodidlech, dalšími symptomy je tmavá moč, krev ve stolici, žloutenka. Cholestáza je pro vaše miminko velice nebezpečná, kontaktujte proto okamžitě svého lékaře.
Zkuste: Vybírejte si kosmetické řady pro citlivou pokožku, klidně se v předstihu mažte baby olejíčky. Co nespotřebujete, využijete pro svoje miminko.
Nedělejte: Nenoste syntetické oblečení, vybírejte si stoprocentní bavlnu. Nevytápějte přespříliš svůj byt.
Krvácení
Jakékoli krvácení v těhotenství by vás mělo dovést ke gynekologovi, který zhodnotí jeho závažnost a navrhne řešení. Je ovšem dobré vědět, že je velice obvyklé, nemusí totiž nic znamenat. Proto v okamžiku, kdy začnete krvácet, nepanikařte ani to nezatajujte před lékařemVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/6-tehotenskych-symptomu-ktere-byste-nemela-nikdy-ignorovat/ch-65265#articleStart
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/6-tehotenskych-symptomu-ktere-byste-nemela-nikdy-ignorovat/ch-65264#articleStartVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/6-tehotenskych-symptomu-ktere-byste-nemela-nikdy-ignorovat/ch-65264#articleStart
Během prvního trimestru špiní dokonce každá třetí žena, zvláště v období očekávané periody. Krvácení se taktéž objevuje v důsledku vaginální infekce, slabšího děložního hrdla nebo cervikálních polypů. Pokud se u vás krev objeví poprvé kolem 37. týdne, může to být signál, že se začínáte otevírat a vaše dítě se již brzy narodí. Krvácení v prvním trimestru může signalizovat samovolný potrat, mimoděložní těhotenství, v posledním trimestru se může jednat o odlučování placenty nebo předčasný porod.
Zkuste: Nestresujte se a nenamáhejte se.
Nedělejte: Nezvedejte těžké věci, vynechejte pohlavní styk do doby, než vám ho povolí lékař. Orgastické stahy dělohy mohou způsobit odlučování placenty, vyvolat potrat, zvlášť v případech již označeného rizikového těhotenství.
Křeče v bříšku
S gymnastikou, kterou ve vašem bříšku miminko provádí, budete dozajista cítit nejen pohyby, ale i mírné stahy, které velice vzácně signalizují, že se děje něco špatného. Křečemi se vaše bříško vyrovnává se stále rostoucím objemem. S blížícím se termínem porodu se pak připravte na tzv. poslíčky - jemné kontrakce, kterými se vaše děloha chystá na svůj vrcholný výkon.
Jestliže stahy nejsou časté nebo silné, pokud se nevracejí ve stejném časovém odstupu, k těhotenství patří. Jestliže ale křeče v břiše doprovází silné krvácení, špinění, horečka nebo vaginální bolesti, jedná se pravděpodobně o problém. Od dvanáctého do dvacátého týdne mohou bolesti břicha signalizovat pozdní potrat, od dvacátého do třicátého šestého týdne se může jednat o předčasný porod. Jestliže vás něco takového potká, volejte záchrannou službu.
Zkuste: Odpočívejte, vydejte se na procházku, změňte polohu.
Nedělejte: Nepřičítejte současné bolesti včerejšímu jídelníčku. Přeplněný žaludek bolí přece úplně jinak!

Více zde:
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/6-tehotenskych-symptomu-ktere-byste-nemela-nikdy-ignorovat/ch-65266#articleStart
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/6-tehotenskych-symptomu-ktere-byste-nemela-nikdy-ignorovat/ch-65265#articleStart
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/6-tehotenskych-symptomu-ktere-byste-nemela-nikdy-ignorovat/ch-65263#articleStart
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/6-tehotenskych-symptomu-ktere-byste-nemela-nikdy-ignorovat/ch-65262#articleStart

Těhotenství týden po týdnu

12. ledna 2018 v 22:47 | Veronika Srncova


Těhotenství týden po týdnu

12.1.2018


Odkaz článku zde:

Prověřené tipy na nevolnost v těhotenství

12. ledna 2018 v 22:27 | Veronika Srncova


Prověřené tipy na nevolnost v těhotenství

12.1.2018


Jezte co vám chutná

Pokud můžete jíst, konzumujte pouze to, co vám momentálně chutná a po čem víte, že vám nebude zle.Malé porce jsou základ

Jezte často a po malých porcích. Vyhněte se tomu, abyste naráz snědla velké množství jídla. Vyhněte se zejména příliš kořeněným pokrmům a jídlům s vysokým obsahem tuku.Hlad je převlečená nevolnost

Mějte vždy u sebe něco malého k snědku. Třeba müsli tyčinku. Pokud budete hladová, je daleko pravděpodobnější, že vám pak bude zle.Dodržujte pitný režim

Vypijte minimálně dva až tři litry čisté neperlivé vody denně. Zabráníte tak dehydrataci způsobené zvracením.Vyzkoušejte zázvorový čaj

Nepříjemnou těhotenskou nevolnost vám pomůže zahnat zázvorový čaj, který si můžete dochutit třeba medem a citronem. Rovněž se osvědčilo při nevolnosti žvýkat malé kousky sušeného zázvoru.Sušenky na nočním stolku

Ještě než vstanete ráno z postele, snězte nějakou maličkost - třeba krekry, kousek celozrnného chleba nebo sušené ovoce, aby vám dále neklesala hladina cukru v krvi, která vždy klesne přes noc, a tím může vyvolat nevolnost.Uzobávejte

Během dne často uzobávejte malé kousky jídla. Žvýkejte třeba syrové ovesné vločky, kousněte si klidně do banánu, hlavně ať žaludek není nikdy prázdný.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/10-proverenych-tipu-proti-tehotenskym-nevolnostemOdpočinek a procházky

Vydatně odpočívejte. Dopřejte si také pravidelné vycházky na čerstvém vzduchu.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/10-proverenych-tipu-proti-tehotenskym-nevolnostem
Pozor na železo

Pozor na přípravky obsahující železo, které umí rovněž způsobit nevolnost. Užívejte je pouze tehdy, pokud se u vás prokázal skutečný nedostatek železa.Citronová štáva

Kromě citronové šťávy s ledem proti těhotenským nevolnostem pozitivně působí také šťáva z brambor, ovocný nanuk nebo olizování kostky ledu. Na zklidnění žaludku dále blahodárně působí melouny, hrušky a hroznové víno. Spousta "zkušených" žen dokonce proti těhotenským nevolnostem doporučuje brambory na loupačku.

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/10-proverenych-tipu-proti-tehotenskym-nevolnostem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/10-proverenych-tipu-proti-tehotenskym-nevolnostem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/10-proverenych-tipu-proti-tehotenskym-nevolnostem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/10-proverenych-tipu-proti-tehotenskym-nevolnostem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/10-proverenych-tipu-proti-tehotenskym-nevolnostem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/10-proverenych-tipu-proti-tehotenskym-nevolnostem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/10-proverenych-tipu-proti-tehotenskym-nevolnostem
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/10-proverenych-tipu-proti-tehotenskym-nevolnostem

Tloustne se kojením nebo hubne?

12. ledna 2018 v 10:48 | Veronika Srncová


Tloustne se kojením nebo hubne?

12.1.2018


Kojením se tloustne

Přímý vliv kojení na nárůst hmotnosti nebyl nikdy prokázán. To, že některé maminky během kojení přiberou, může mít mnoho příčin, přímo laktace to však není! Důvodů může být mnoho; například stravování dle doporučení našich babiček v duchu hesla "Jez za dva!" dva nebo "dojídání" únavy a nevyspání sladkostmi či absolutní změna životního stylu.


Kojením se hubne

Ani toto zcela protichůdné tvrzení není pravdivé, respektive jej nelze generalizovat. Některé maminky opravdu během několika měsíců kojení zhubnou, je však otázka, zda by tomu nedošlo i bez kojení vlivem změny životního rytmu. Na kojení jako na redukční kůru tedy raději nespoléhejte.

Žena s malými prsy nemůže kojit

Dle laktačních poradkyň je to tvrzení absolutní nesmyl, nicméně zkušenosti některých maminek s opravdu malými ("žádnými") prsy jsou takové, že v prvních týdnech kojení potřebovaly odbornou radu ohledně správné polohy miminka během krmení, která umožnila kvalitní přisání.


Ženy s velkými prsy budou skvělé kojné

I to je dle laktačních poradkyň nesmysl. Ostatně už ve starověku měli lékaři i laici vypozorované, že velikost prsou není přímo úměrná kvalitě kojení a mléka. Jako kojné pro urozená miminka se hledaly ženy, které měly pevná ňadra střední velikosti (pochopitelně musely splňovat ještě další kritéria).


Nemocná maminka má většinou infikované mléko

Ve většině případů, u běžných infekčních chorob, tomu je právě naopak! Během některých nemocí obsahuje mléko protilátky, které tělo matky vytvoří, aby ochránilo miminko. Bohužel existují i choroby, které jsou mateřským mlékem naopak přenosné (HIV, hepatitida atd.)Mám slabé vodnaté mléko, které dítěti nestačí

Za slabé mléko může být někdy mylně považováno tzv. přední mléko, které se spouští na začátku kojení a bývá světlejší a "řidší", než tzv. zadní mléko. Dojem, že je mléko "slabé" může vyvolat i tzv. růstový spurt, kdy má děťátko přechodně větší potřebu mléka a maminčino mléko jako by mu najednou nestačilo a je prohlášeno za slabé. Pravé "slabé mléko" se vyskytuje u podvyživených žen ve třetím světě.


Při kojení nelze otěhotnet

Kojení opravdu částečně chrání před otěhotněním, a to díky hormonálním změnám v organismu, které laktaci provázejí (cykly bývají anovulační - nedozrává vajíčko). Nicméně musí být zachovaná jistá kriteria: kojit se musí výhradně bez dokrmování, minimálně šestkrát denně.
Intervaly mezi kojeními by neměly být delší než čtyři hodiny ve dne a šest hodin v noci, žena pochopitelně nesmí menstruovat! Nicméně i přes splnění těchto kritérií některé maminky otěhotní, jednoduše nejsme stroje s návodem na použití.


Pivo zvyšuje tvorbu mléka

Toto tvrzení mohlo částečně platit ve středověku, kdy bylo pivo skutečně velmi výživným nápojem s obsahem mnoha nutričně významných látek, a tak mohlo být pro některé špatné živené maminky požehnáním


Nekojené dítě je tramumazované

Traumatizované jsou spíše maminky, které taková tvrzení slýchávají. Není důvod, proč by nekojené děti vyrůstající v láskyplném a podnětném prostředí, s dostatkem něžných doteků a péče byly nějak traumatizované.

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tloustne-se-kojenim-nebo-hubne-9-nejcastejsich-mytu-o-kojeni#part=9
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tloustne-se-kojenim-nebo-hubne-9-nejcastejsich-mytu-o-kojeni#part=8

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tloustne-se-kojenim-nebo-hubne-9-nejcastejsich-mytu-o-kojeni#part=7

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tloustne-se-kojenim-nebo-hubne-9-nejcastejsich-mytu-o-kojeni#part=6

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tloustne-se-kojenim-nebo-hubne-9-nejcastejsich-mytu-o-kojeni#part=5
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tloustne-se-kojenim-nebo-hubne-9-nejcastejsich-mytu-o-kojeni#part=4
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tloustne-se-kojenim-nebo-hubne-9-nejcastejsich-mytu-o-kojeni#part=3
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tloustne-se-kojenim-nebo-hubne-9-nejcastejsich-mytu-o-kojeni#part=2
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/tloustne-se-kojenim-nebo-hubne-9-nejcastejsich-mytu-o-kojeni#part=1

Jaký vliv má nezdravá strava matky, který je kojící?

12. ledna 2018 v 10:37 | Veronika Srncová


Jaký vliv má nezdravá strava matky, který je kojící?

12.1.2018


Nesprávné stravování matky může mít na kojené dítě negativní dopad, zejména když nebude matka konzumovat dostatečné množství živin důležitých pro správný vývoj kojeného dítěte.
Pokud však máte normálně vyvážený jídelníček a občas zahřešíte, riziko je minimální. Nicméně velký vliv hrají zažité stravovací návyky celé rodiny, které dítě odmala přebírá. Je tedy potřeba jít dítěti příkladem již od útlého věku, a to jak ve stravování, tak v pohybových aktivitách.
Je běžné, že děti odmítají to, s čím se v rodině nesetkají a na co nejsou zvyklé. Je tedy žádoucí, aby dítě vidělo, že rodiče (nejen maminka) se stravují správně a pokud "zhřeší", že je to jen opravdu výjimečně.

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/poradna-jaky-vliv-ma-nezdrava-strava-matky-na-kojene-dite

Pálení žáhy v těhotenství. Zapomeňte na méko..

11. ledna 2018 v 19:56 | Veronika Srncova


Pálení žáhy v těhotenství. Zapomeňte na méko..

11.1.2018


Proč?

Hlavním důvodem pálení žáhy v těhotenství jsou hormonální změny, které způsobují snížení napětí stěn trávicího traktu. To má za následek sníženou funkci uzávěru mezi žaludkem a jícnem a pomalejší vyprazdňování žaludku. Dalším důvodem, proč vás v těhotenství trápí nepříjemné pálení, je zvětšující se děloha, která tlačí na ostatní orgány, tedy i na žaludek, a ten se s postupujícím těhotenstvím posunuje stále výš.Prevence pomáhá

Jídlo si rozdělte do menších porcí. Vyhněte se potravinám a nápojům, které způsobují pálení žáhy. Patří sem citrusové plody, rajčata, papriky, stoprocentní džusy, sladká a kynutá jídla, kořeněné a mastné pokrmy, káva, čokoláda nebo sycené nápoje.
Po jídle si nelehejte, s odpočinkem vleže vyčkejte aspoň dvě hodiny. Při spaní si podkládejte hlavu a lehejte si na levou stranu. Pokud potřebujete zvedat něco ze země, neohýbejte se v pase, ale v kolenou. Na pálení žáhy má vliv i tělesná hmotnost. Udržujte ji v rozumných mezích.Více na: https://www.maminka.cz/clanek/paleni-zahy-v-tehotenstvi-zapomente-na-mleko-vime-co-vam-pomuzePozor na mléko

Kolem účinnosti mléka na pálení žáhy se toho napovídalo. Lidem, kteří trpí pálením žáhy, se často doporučuje sklenice mléka před spaním. Mléko vám sice na nějakou chvíli může ulevit od nepříjemného pálení tím, že neutralizuje žaludeční kyseliny, ale vápník obsažený v mléce nakonec donutí žaludek vyprodukovat ještě více kyseliny. Sklenice mléka vám tak naopak nepříjemné pocity ještě znásobí.Pomocník ocet

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/paleni-zahy-v-tehotenstvi-zapomente-na-mleko-vime-co-vam-pomuze


Účinky jablečného octa jsou známé při mnoha potížích. Je to kouzelný elixír, stojí pár korun a funguje přímo zázračně. Pomáhá při urychlení trávení. Produkce kyseliny se zvyšuje tak dlouho, dokud žaludek zpracovává jídlo. Jakmile opustí žaludek a vstoupí do střeva, produkce kyseliny klesne a tím ustoupí i pálení žáhy.Žvýkejte

Nejjednodušší věcí, kterou s sebou můžete mít kdykoli, je žvýkačka. Když začnete pociťovat pálení, žvýkejte. Žvýkání zvyšuje v ústech produkci slin a díky přítomnosti hydrogenuhličitanových iontů jsou sliny alkalické. Tyto ionty reagují s kyselinou v žaludku a to vede k její neutralizaci. Žvýkejte, protože žádná kyselina rovná se žádné pálení.Bez zázvoru ani ránu

Pomáhal vám při počátečních ranních nevolnostech i při nechutenství. Má vynikající antibakteriální i protizánětlivé účinky. Kromě toho, že vám uleví s pálením žáhy, dokáže také zmírnit bolesti, které s tímto stavem souvisejí. Zázvor můžete přidávat do každodenních jídel nebo si připravit zázvorový čaj a pít ho dvakrát až třikrát denně mezi jídly.Kurkurma

Přínos kurkumy pro zdraví je obrovský. Urychluje proces trávení a zároveň pomáhá obnovovat sliznici jícnu, která se může poškodit právě při častém pálení žáhy. Kurkumu nakupujte ve specializovaných prodejnách na koření, máte pak větší jistotu, že je čerstvá a nejsou v ní další přísady, které tam nepatří. Můžete ji přidávat do běžných pokrmů nebo si ráno připravit bílý jogurt se lžičkou kurkumy, medem a hrstí ořechů.


Snídaně jako prevence

Základem je upravit své stravovací návyky - a kdy jindy začít, než hned ráno.
Místo nadýchaných koblih nebo vajíček se slaninou volte lehčí pokrmy. Ideálním způsobem, jak nastartovat den, je posnídat ovesné vločky, které jsou velmi bohaté na vlákninu. Přidejte ovoce, semínka a máte výživnou a vyváženou snídani.Více na: https://www.maminka.cz/clanek/paleni-zahy-v-tehotenstvi-zapomente-na-mleko-vime-co-vam-pomuze
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/paleni-zahy-v-tehotenstvi-zapomente-na-mleko-vime-co-vam-pomuze
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/paleni-zahy-v-tehotenstvi-zapomente-na-mleko-vime-co-vam-pomuze
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/paleni-zahy-v-tehotenstvi-zapomente-na-mleko-vime-co-vam-pomuze


Více na: https://www.maminka.cz/clanek/paleni-zahy-v-tehotenstvi-zapomente-na-mleko-vime-co-vam-pomuze


Jedlá soda

Kromě toho, že je to zázračný pomocník na kdeco, bude vás zřejmě provázet i v těhotenství. Jedlá soda při pálení žáhy, to je známá rada našich babiček a zaručeně uleví. Stačí rozmíchat ve vodě trochu prášku, vypít a hned se vám uleví. Neměla byste se k ní však uchylovat jako k jediné pomoci. Soda nepůsobí v žaludku, dostává se do krevního oběhu a způsobuje změnu pH.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/paleni-zahy-v-tehotenstvi-zapomente-na-mleko-vime-co-vam-pomuze

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/paleni-zahy-v-tehotenstvi-zapomente-na-mleko-vime-co-vam-pomuze

 
 

Reklama