Užitečné rady- Rostliny, květiny...

Samozavlažovací květináč- VYCHYTÁVKY LÁDI HRUŠKY ( video)

20. prosince 2017 v 11:29 | Veronika Srncová


Samozavlažovací květináč- VYCHYTÁVKY LÁDI HRUŠKY ( video)

20.12.2017


Samozavlažovací květináč není levná záležitost. Je ovšem velice praktický, protože vám dovolí odjet z domu na několik dní, aniž byste museli prosit sousedy, aby vám zalévali květiny. Láďa Hruška vám ukáže, jak si ho vyrobit jednoduše a levně z toho, co máte po ruce.


Video zde:


Potřebujeme:

 • pet lahev
 • tkanička
 • kobercový nůž
 • hřebík
 • sezonní květina
Pet lahev si neprve kobercovým nožem přeřízneme na dvě půlky. Hřebíkem proděravíme víčko a provlékneme jím tkaničku, kterou necháme koukat na obou koncích alespoň 10 centrimetrů. Do vrchní části květináče nasypeme hlínu a zasadíme do ní nějakou sezonní květinu, jako jsou třeba narcis, hyacint nebo petrklíč. Do spodní části nalijeme vodu a pak už můžeme klidně odjet z domu na pár dní volna.

Tipy ,aby letos na vašem balkoně vyrostlo co nejvíce květin

20. prosince 2017 v 11:24 | Veronika Srncová


Tipy ,aby letos na vašem balkoně vyrostlo co nejvíce květin

20.12.2017


Výběr rostlin

Květiny byste na balkon měli v první řadě vybírat podle toho, jak je orientován. Jižní a slunné balkony se hodí pro rostliny, které které také vydrží velké teplotní rozdíly a rychlé vysychání substrátu. Tomu může zabránit například pokrytí hlíny mulčovací kůrou nebo kamínky. Rostliny budou potřebovat častou zálivku, případně si můžete ušetřit práci díky samozavlažovacím květináčům. Tato stanoviště budou vyhovovat muškátům a petúniím, bude se tam dařit i surfíniím, verbeně, kopretinám nebo lobelkám.
Ovšem i severní, východní a jinak stinné balkony mohou rozkvést do krásy. Lobelkám se bude dařit i zde. Jinak si můžete pořídit netýkavky, fuchsie, malé begonie s vláknitými kořeny nebo hlíznaté druhy, kapradiny, hosty, břečťan, bacopa, balzamíny, lobelky.


Výběr truhlíku a rostlin

Truhlíky byste měli vybírat dostatečně velké. Měly by mít odtokové otvory, aby se nepřemokřovaly kořeny. Pokud budou stát na balkoně, kde fouká vítr, měly by být dostatečně stabilní. Při výběru rostlin pečlivě sledujte, zda jsou zdravé a silné. Možná vás svádí koupit rostliny za výhodnou cenu, ty ale bývají menší, slabší a trvá nějakou dobu, než dostatečně zakoření, vyrostou a začnou kvést. Pokud osazujete truhlíky různými rostlinami, aby byly třeba hezky barevné, dávejte k sobě ty, které mají podobné nároky na světlo a zálivku.


Vhodný substrát

Ani na substrátu se nevyplatí šetřit. Ideální je použít nějaký předmíchaný z hobbymarketu, který obsahuje správný poměr živin a zabezpečí dostatečný přísun vzduchu. Zemina ze zahrady tyto vlastnosti mít nemusí. Navíc je tu riziko, že bude obsahovat choroboplodné zárodky.


Nehnojíte

Truhlík nikdy neposkytne květinám dostatek živin jako záhon. Někdo přihnojuje květiny již při sázení. Substrát z hobbymarketu by měl vydržet zásobovat rostlinu potřebnými živinami asi tak šest týdnů. Pak je potřeba květiny přihnojit. Použít se dají hnojiva granulovaná, tekutá nebo v tyčinkách.


Zálivka

Truhlíky pochopitelně rychle vysychají, správné zalévaní je tedy nezbytné. Ideální je používat odstátou vodu, ze které vyprchal chlor. V teplých dnech je ideální zalévat ráno vodou, kterou jste si natočili večer a opačně.

Nebojte se orchidejí! Jak vybrat tu správnou !

19. prosince 2017 v 20:09 | Veronika Srncová


Nebojte se orchidejí! Jak vybrat tu správnou !

19.12.2017


Pořiďte si šlechtěné odrůdy

Video:

Zatímco dříve byly orchideje známkou toho, že patříte mezi zkušené a zručné pěstitele pokojovek, a potřebovaly téměř skleníkové prostředí, dnes existují druhy, se kterými si poradí i začátečníci. "Existují vyšlechtěné druhy, které jsou přizpůsobeny tak, aby vydržely v bytě, aby vydržely sušší vzduch, aby zvládly i eventuální přehmaty nepříliš zkušených pěstitelů," vysvětluje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin pražské botanické zahrady. "Šlechtí se, aby dlouho kvetly, aby květy dlouho vydržely, byly zajímavě barevné a podobně."

Květinu vybírejte vždy podle místa, kde ji chcete mít. I když jsou šlechtěné, většina z nich bude spokojena na místě, které se nejvíce podobá jejich původnímu stanovišti v přírodě. Ne všechny tedy snesou například přímé slunce po celý den. Které druhy si tedy pořídit na slunná okna? A kterým prospěje léto na balkoně?

U okna, aby na ní nesvítilo

Můrovec (Phalaenopsis)

Vyhovuje mu rozptýlené světlo nejlépe na okenním parapetu. V přírodě rostou ve stínu stromů, takže přímé slunko na jižním okně jim snadno spálí listy. Dařit se jim bude například na západním nebo východním okně. Potřebuje hrubší substrát a dobrou drenáž. Rostlina nemá ráda přemokření. Ideální je jednou za týden ji namočit, aby substrát nasákl, a nechat ji okapat. Také nemá ráda průvan.


Jižní strana a celý den slunce

Cattleya
Naopak cattleya si bude sluníčko užívat a doslova se na něm vyhřívat. V přírodě roste vysoko na stromech nebo na skalách. V zimě bude vyžadovat teploty od 15 do 20 stupňů a vysokou vlhkost vzduchu. V té době nasazuje na květy, a tak potřebuje i více světla. V době, kdy nekvete, snese klidně i teploty do 30 stupňů. Také ona bude nejraději, když zcela vyschlý substrát ponoříte do vody a poté necháte odkapat.


Verandy a zimní zahrady

Člunatec (Cymbidium)
Před teplem bytů dávají tyto rostliny přednost verandám nebo zimním zahradám. V zimě jim stačí 10 až 12 stupňů ve světlé místnosti, v létě jim bude dobře v polostínu, kde je dostatek čerstvého vzduchu. Na rozdíl od většiny orchidejí ji raději zalévejte, než celou namáčejte - ale střídmě.

Bylinky na balone : Ušetřete místo s nápaditým květináčem

19. prosince 2017 v 20:02 | Veronika Srncová


Bylinky na balkone : Ušetřete místo s nápaditým květináčem

19.12.2017


Dejte květináče na sebe

Pokud hodláte pěstovat bylinky na balkoně, musíte myslet na to, že květináče nebo truhlíky by měly být nejen praktické, ale i hezké.
Nádoby musí mít odtokové otvory, aby se v nich nedržela voda. Zkuste letos dvě neobvyklé aranže květináčů, které vidíte na obrázku: použít můžete obyčejné květináče, vaše bylinková zahrádka bude vypadat zajímavě, a ještě ušetříte místo. Nechte se inspirovat tipy z Pinterestu.


Pyramida

První pyramidu z květináčů vytvoříte podle návrhu: potřebujete tři nádoby různých velikostí, které budou vidět, a dvě, které budou sloužit jako zpevnění vnitřku. Do největší nádoby dejte květináč podle nákresu a obsypte ho substrátem, kam zasadíte bylinky. Další květináč položte do druhého patra a postupujte stejně.


Nakloňte je

Zajímavě vypadají také nakloněné květináče, u kterých na první pohled není vidět, jak jsou vlastně na sebe upevněné. Přitom jde o jednoduchý způsob: do spodního květináče, který by měl být velmi stabilní, dejte dřevěnou laťku nebo tyčku. Další květináče na ni navlečte skrz drenážní otvory a opřete je jeden o druhý. Pak už jen zasypte vhodným substrátem a zasaďte bylinky

Vše o rajčatech: Jak na ně

19. prosince 2017 v 19:58 | Veronika Srncová


Vše o rajčatech: Jak na ně

19.12.2017


Hlídejte vláhu

Při pěstování rajčat pod širým nebem je nejdůležitější hlídat vláhu. Nejde jen o sesychání listů. Při dlouhodobějších deštích totiž hrozí, že plody popraskají. Nejlepší je odstátá dešťová voda z nádrže. Když máte šikovné čerpadlo do sudu, nebude to pro vás ani namáhavé. Prostě ho jen zavěsíte na okraj a hadice dovede vodu tam, kam potřebujete


Zabraňte odpařování

Odparu vody pomůže i vrstva mulče nahrnutá ke kořenům. Může to být mulčovací kůra nebo jednoduše nastelete kolem kmínku tenkou vrstvu posečené trávy. Je to podstatně levnější a účinek je stejný.
Velmi ohrožené suchem jsou rostliny v nádobách nebo v pytlích. Mají kolem sebe jen omezené množství substrátu, který navíc rychle vysychá.


Tyčková rajčata vylamujte

Při pěstování na volných záhonech nebo v nádobách je potřeba pohlídat, aby rajčata nepřerostla a aby ta tyčková byla dobře přichycena k opoře - aby se pod tíhou plodů nezlomila. Především koncem srpna by mělo být na rostlinách jen tolik plodů, aby stihly zčervenat. Keříková rajčata není potřeba vylamovat, protože mají ukončený růst a výhony větví rovnoměrně. Naopak u tyčkových rajčat roste hlavní výhon stále, proto je potřeba v úžlabí listů boční výhony v délce pěti až šesti cm vylamovat rukou. To provádějte včas, aby nedošlo při vylamování k poškození přerostlých vijanů.
Jak se bránit proti škůdcům? Jaké jsou oblíbené odrůdy? Speciál o rajčatech přináší aktuální číslo BLESK HOBBY. V časopise dále najdete rady pro úspěšný boj se slimáky, rady, jak vyzrát na sucho, návod na náhrdelník od Zuzany Bubílkové a spoustu dalšího čtení. Nový BLESK HOBBY vychází právě teď.

Zahrada v Květnu: Sázejte a plejte

19. prosince 2017 v 11:25 | Veronika Srncová


Zahrada v Květnu: Sázejte a plejte

19.12.2017


Sázejte zeleninu

Půlka května je ideální doba pro sázení zeleniny. Na venkovní záhony na slunné stanoviště můžete dát papriky, okurky, rajčata, tykve, lilky a cukety. Aby dobře zakořenily, dejte sazenice hlouběji do země. Pravidelně je zalévejte, raději však ke kořenům než na listy. Přímo na záhon můžete vysít saláty, špenát, mrkev, kapustu.


Jahody

Jahodové záhony zbavujte plevele, dobře zalévejte a můžete i hnojit. Jakmile ovšem začnou jahody kvést, s okopáváním přestaňte nebo okopávejte jen minimálně. Rostlinami by se nemělo hýbat. Aby plevel rostl méně, můžete rostliny podložit slámou nebo netkanou textilií.


Ničte slimáky

Slabá zima přeje škůdcům, na vaší zahradě se již objevují nové generace slimáků. Čím dříve s nimi začnete bojovat, tím větší šanci na úspěch máte. Můžete použít prostředky na hubení, jejich nasazení je ale potřeba opakovat. Můžete také nasadit biologické zbraně - přirozeným nepřítelem slimáků jsou parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita. Jejich larvy potřebují k dokončení vývoje tělo slimáka, vyhledají ho, napadnou a po třech týdnech slimák hyne. Larvy dokončí svůj vývoj a napadnou další slimáky. Jelikož hlístice účinkují hlavně na mladé slimáky, je na aplikaci přípravku nyní vhodná doba.
Slimáky můžete samozřejmě sbírat nebo lákat do pastí - osvědčila se ustřižená plastová lahev s pivem zapuštěná po okraj do záhonu.


Přípravte se na sucho

Letošní léto bude podle všeho stejně suché jako to předešlé, na některých místech možná ještě horší. Dejte si proto na zahradu sudy na lapání dešťové vody. Pokud máte tu možnost, vybudujte si jímku. Tam se vejde vody mnohem více. Rostlinám dodávejte dobře uzrálý humus - ten udrží až desetkrát více vody než samotná půda

Jak pěstovat orchideje od A až po Z

14. prosince 2017 v 13:19 | Veronika Srncová


Jak pěstovat orchideje od A až po Z

14.12.2017


Jak ji vybrat

Už sám nákup orchideje je zásadní kvůli tomu, aby vám v bytě vydržela mnoho let.

 • Rostlinu si dobře prohlédněte. Listy by měly být zelené, lesklé, nepoškozené a nepovadlé. Vrchní list by měl být stejně velký jako ten pod ním. Skvrny mohou značit napadení chorobou.

 • Každá rostlina by měla být označena přesným názvem a případně i etiketou se specifikací nároků na pěstování.

 • Substrát v nádobě by měl být lehký, nikdy přemokřený a bez skvrn na povrchu.

 • Kořenový systém by měl být rozvinutý. Kořeny by měly být nepoškozené, ty zdravé mají šedou barvu a zelené špičky. Také nasazená poupata nesmějí být zažloutlá nebo hnědá. Při výběru myslete na to, že orchideje špatně snášejí změnu prostředí. Nasazená poupata mohou snadno opadat.


Dejte ji do karantény

Novou rostlinu nechte vždy nejméně měsíc v karanténě, aby náhodou neohrozila ty, které už máte doma. Může být napadena, i když to na ní není zatím vidět. Problém se většinou projeví až při změně režimu nebo nějaké pěstitelské chybě. Do 14 dní se vylíhne většina škůdců a objeví se většina hub. Když nováčka příliš brzy umístíte v blízkosti stávajících květin, snadno můžete přijít o celou sbírku. Takhle budete mít šanci zakročit.


Kam ji umístit

Není to žádný rébus ke složitému řešení. Moderní hybridy orchidejí jsou vypěstovány tak, aby jim bylo dobře u okna. Nejlepší světelné podmínky pak poskytují okna situovaná na jih a východ. Přes poledne nebo v parných dnech je dobré rostliny přes poledne přistínit žaluziemi, aby je slunce nepopálilo.


Pozor na rozestupy

Jednotlivé rostliny by se neměly dotýkat, aby mezi nimi mohl dobře proudit vzduch. Stejně by listy neměly doléhat na sklo, na kterém se sráží vlhkost. Rostliny by pak mohla napadnout plíseň šedá. Když je světla v zimě málo, můžete si pomoci zářivkami. Řada zkušených pěstitelů si je připevňuje přímo do okna


Jak ji zalívat

Voda z vodovodu je tvrdá a obsahuje hodně solí. Když s ní zaléváte, tak se voda odpaří, ale soli zůstanou. Začnou se srážet nejen na substrátu, ale i na kořenech. Vodní kámen je obalí podobně, jako to znáte u varné konvice. Ideální je používat měkkou vodu, nejlépe dešťovou. Správný orchidejář si ji na zimu schová do PET lahví nebo do sudu ve sklepě. Když ji nemáte, trochu pomůže vodu převařit. Tím se část vodního kamene vysráží. Další možností je míchat vodu z kohoutku s destilovanou v poměru 2:1.


Nerosit

Častou začátečnickou chybou při pěstování orchidejí je rozprašování vody přímo na rostliny. Orchideje sice potřebují vlhký vzduch, jak to mají ve volné přírodě, ale tam je i vítr, takže rychle oschnou. Když je v bytě na listech voda moc dlouho, může to zapříčinit rozvoj houbových chorob. Pokud chcete zvýšit vlhkost dlouhodobě, tak jsou dobrým řešením odpařovač, velká mísa s vodou nebo fontánka.


Hnojení

I když jsou orchideje až neuvěřitelně skromné, přísun živin potřebují. Substráty pro orchideje většinou žádné živiny neobsahují, proto je potřeba dodat je zálivkou do substrátu nebo přímo na list. Nejvhodnější je kombinovat obě tyto formy. Pro substrát jsou vhodná především speciální kapalná hnojiva pro orchideje s obsahem dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K), která přidáte třeba do vody v kbelíku při namáčení. Další možností jsou dlouhodobá hnojiva v tyčinkách, která působí dva měsíce. Na podzim a v zimě, kdy jsou dny kratší a rostlina méně roste, je vhodné intervaly hnojení prodloužit.


V čem je pěstovat

Rostliny, které se pěstují v substrátu, je dobré dávat do průhledných květináčů s otvory na dně. Stačí i menší, protože mají za úkol hlavně rostlinu ukotvit. Když je chcete dát do ozdobného obalu, musí mít uvnitř vyvýšený střed, aby nemohl květináč dosednout na dno a stát ve vodě. Další možností je mít orchideje, které spouštějí stvoly s květy k zemi v závěsných koších. Ty ale musí mít dostatečně velké otvory.


Jak vybrat substrát

Čas od času je zapotřebí orchidej rostoucí v substrátu přesadit. Není to nic složitého. "Substrát musí být hrubý, aby kořeny mohly dýchat," radí Jan Ponert z botanické zahrady v pražské Troji. "Když bude příliš jemný - jako ten na obyčejné rostliny - orchideje zadusí. Můžete použít hrubou mulčovací kůru, do které lze přidat mech, aby v příliš suchých bytech držel vlhkost. Problém je, že rostliny potřebují i určité pH a kůra nemá stejnou kyselost. Když kůru nalámete rovnou ke květině, tak ji to může i zabít. Je lepší nechat kůru chvíli na hromadě, aby se kyselost srovnala, nebo ji povařit ve vodě. Nejlepší je kůra z borovice, modřínu a jedle," vysvětluje Jan Ponert.


Jak přesazovat

Velmi opatrně rostlinu vyndejte, abyste nepoškodili kořeny. Zdravé rostliny mají stříbřitě zelenavý kořen se špičkou na konci. Odumřelé a uschlé části odstřihněte. Když ustřihnete nebo ulomíte zdravý, raději ránu zasypte skořicí. Rostlinu dejte do nového substrátu a dobře ji ukotvěte. Pak ji zalijte nebo dejte do kbelíku s vodou.

Množení růži- Vychytávky Ládi Hrušky ( časopis)

26. října 2017 v 13:35 | Veronika Srncová


Množení růži- Vychytávky Ládi Hrušky ( časopis)

26.10.2017


Potřebujeme:

 • řízek růže
 • brambora
 • šroubovák
 • velká zavařovací sklenice
Příprava:

 1. Růži zkraťte na 3 očka neboli pupeny.
 2. V bramboře vyvrtejte dírku.
 3. Zastrčte do ní růži a zasaďte na vybrané místo v zahradě.
 4. Brambora nejenže pomůže růži ochránit pře škůdci ale zároveň jí lépe ukotví v zemi.
 5. 5ízek přiklopte obyčejnou zavařovací sklenicí a nechte až do jara.
 6. Ideální čas na množení a přesazování půlka října.

Odolné MACEŠKY

22. října 2017 v 20:17 | Veronika Srncová


Odolné MACEŠKY

22.10.2017Ozdobte si macešky váš vchodJako dekorace na poličce dodají vašemu domovu útulnou atmosféruFialovo-žlutá barva květů je nejobliběnější kombinanceJAK JE SÁZET?

POKUD SE ROZHODNETE MACEŠKY PĚSTOVAT V TRUHLÍKU, MŮŽEte klidně zasázet samostatně, alespoň vynikne jejich skvělá barva.
Na zahrádce si budou rozumnět s břečťanem, trvalkami, trávavami, dorbnémi keříkami a dřevinami.
Pořiďte si origiální halloweenské květináče


JAK JE ZALÉVAT

Macešky jsou na zalévání velmi citlivé.
Njelépe se jim budem dařit když budou mít vody akorát.
Nesvědčí jim ani sucho.Oranžov= macešky skvělé rozzáří podzim


Dejte jich pár do vody , až vám dělají radost celý denJAK JE CHRÁNIT PŘED MRAZEM

Macešky jsou velmi otužilé.
Chcete-li mít jistotu, že se jim budete moct pyšnit i na jaře, raději je lehci zakryjte chvojím.Černá barva květů je origiální.Ve váze si bude rozumnět i s vřesem


Aby byly stále krásné


1) PŮDA

Macešky potřebují kvalitní propustnou živinou půdu, aby dobře prospívaly.

2) SVĚTLO

Umístěte je do polostínu nebo na slunné místo.

3) ZÁLIVKA

Zalívejte ihned po ránu.

4) DALŠÍ PÉČE

Uschlé květy pravidelně otrhávejte a okolo rotlin udržujte vzdušnost bez plevele.

Správně uložené bylinky které vydrží

6. listopadu 2016 v 18:16 | Veronika Srncova


Správně uložené bylinky které vydrží

6.11.2016Když si utrhnete nebo koupíte svazek bylinek. |Dejte si do krabičky navlhčenou papírovou utěrku a uložte do lednice. Ve vodě byx zbytečně zahnívaly.

Výsledek obrázku pro bylinky

Aby bylinky ihned neovadly

20. března 2016 v 16:09 | Veronika Srncová


Aby bylinky ihned neovadly

20.3.2016Česrtvé bylinky z trhu vydrží déle svěží, když je dáte do skleničky s vodou a s ní zabalíte do sáčku. Sáček před tím pokapejte vodou. Na skleničce do přodržte gumičkou. Takto zakonzervované skleničky schovejte do ledničky.

ochidejím stačí málo

8. února 2016 v 18:58 | Veronika Srncová


Orchidejím stačí málo

8.2.2016
Pokud se chystáte přesazovat orchideje, protože kořeny vyplňují celý květináč, nemusíte. Nemusíte orchideje se přesazují obvykle za 3 roky, častější změny jim nesvědčí.

 
 

Reklama