Užitečné rady- Prádlo, Oblečení

VÍTĚZÍ podvazky!

25. září 2018 v 20:29 | Veronika Srncova


VÍTĚZÍ podvazky!

25.9.2018

Tanga
ChlapeckéBabičkovské

G- String

Klasické
Bokovky

1) Krajkové kalhotky, H&M, 299 Kč
2) Krajkové body, H&M, 799 Kč
3) Podprsenka s krajkou, Clavin Klein, Zoot.cz, 1249 Kč
4) Krajková košilka, Lindex, 499 Kč


Špatne pere a ždímá: Možná máte zanesený filtr- VIDEO

22. prosince 2017 v 12:51 | Veronika Srncová


Špatne pere a ždímá: Možná máte zanesený filtr- VIDEO

22.12.2017


Zásuvka na prášek na dvířka

Samozřejmostí by mělo být mytí zásuvky na prací prostředky. Usazují se na ní ze všech stran zbytky prášku nebo gelu nebo aviváže, a ty jsou prostředím příznivým pro tvorbu plísně. Zásuvku čistěte podle potřeby - nemusí to být po každém praní, zkuste si vzpomenout třeba jednou za měsíc. Můžete použít běžný čisticí prostředek. Stejně tak je důležité čas od času otřít vnitřek pračky, dvířka a gumové těsnění. Zde je potřeba dostat se do všech záhybů, což je někdy pěkně zdlouhavé.Filtr

Podívejte se do návodu, jak vyndat filtr z pračky. I ten je potřeba asi tak dvakrát do roka vyčistit. Pokud máte ovšem doma zvíře, které pouští chlupy, nebo se vám v pračce často vysype obsah neprohlédnutých kapes vašich dětí, kontrolujte filtr častěji. Pokud na něj zapomenete a necháte si ho zanést nečistotami, můžete se dočkat i toho, že pračka bude třeba špatně ždímat. Před jeho vyndáním si nezapomeňte připravit nádobku na zachytávání vody a hadr.

Video:


Vnitřek pračky

Černý sliz, který se sem tam může objevit na zásuvce, se bude patrně skrývat i v útrobách pračky. Obzvlášť pokud perete spíše při nízkých teplotách, a prášek se tak úplně nerozpustí. Tady pomůže následující: přímo do bubnu nalijte půl až jeden litr octa. Více ne, příliš silný roztok by mohl naleptat gumové těsnění. Nechte v bubnu starý hadřík, který bude nečistoty pohlcovat, nastavte program na vyvářku a spusťte praní. Některé pračky už mají na čištění i vlastní program. Místo octa můžete použít také čističe pračky, které seženete v každé drogerii. Správné čištění pračky bude mít vliv i na kvalitu praní, a vaše prádlo tak bude zase voňavé a měkké.

Jak správně složit mikinu atd.. VIDEO

22. prosince 2017 v 12:47 | Veronika Srncová


Jak správně složit mikinu atd.. VIDEO

22.12.2017
Revoluce ve skříni

Místo skladování do komínků na sebe, kdy si ho celý rozházíte, když potřebujete zrovna to tričko, co je až vespodu, radí oblečení rovnat vertikálně, jako třeba knihy.Největší výhodou je to, že všechny kousky oblečení vidíte pěkně přehledně a vyndáním jednoho kousku si nezničíte celou řadu. Dále zastává názor, že člověk by se měl zbavit věcí, které mu nepřinášejí radost.
Díky tomu, že si uklidíte ve svém domově, budete se cítit lépe a může vám to přinést příjemné změny do vašeho života. Jen se k tomu odhodlat. Začít můžete přerovnáním šatníku, ale jak si složit mikinu, aby stála a zabrala tak méně místa? Na to se podívejte v našem videu
Video zde:

Jak pečovat o bílé prádlo, aby nezešedivělo

18. prosince 2017 v 13:33 | Veronika Srncová


Jak pečovat o bílé prádlo, aby nezešedivělo

18.12.2017


Perte ho častěji než barevné prádlo

I když se tričko ještě nezdá špinavé, perte ho raději po jednom či dvou nošeních. Pot i antiperspiranty se dokážou do vláken pořádně zažrat, zbavte se jich dříve, než udělají v podpaždí nažloutlou vrstvu.


Skvrny odstraňujte co nejdříve

Skvrny od jídla, nápojů, bahna a dalších nečistot vždycky likvidujte co nejdříve. Čím déle fleky zasychají, tím hůře se odstraňují, to víme všichni. Platí to ale i pro skvrny, které na první pohled nejsou tak dramaticky vidět, jako již například zmíněný pot. To, že skvrna nebije do očí teď, ještě neznamená, že se neukáže časem. Trička nebo košile tedy jen nevětrejte. Na pot pomůže namočit prádlo na noc v roztoku s jedlou sodou nebo octem, zkusit můžete i 10 g kyseliny citronové, kterou nasypete do litru horké vody. Prádlo v ní asi 3/4 hodiny necháte.


Perte bílé prádlo odděleně a použijte bělidlo

Zatímco naše maminky prádlo pečlivě třídily podle barev, mnohé z nás na to občas tolik nedbají. Prášek máme univerzální, bílého prádla málo, a tak občas přihodíme obyčejné tričko do várky "světlé", i když zase až tak světlé není. Jednou se nic nestane, říkáte si - a ono klidně ano. Většina praček umí odhadnout váhu prádla, a tak už neplatí, že je třeba naplnit ji celou, aby člověk neplýtval. Speciální prášek na bílou pak obsahuje rozjasňovače, které barevné prádlo ničí, bílému však pomáhají. A pozor - neplatí, že více prášku rovná se lepší účinek. Nemusí to být pravda. Dávkování je třeba dodržet.


Pračku nepřeplnujte

I když každý z nás špatně odolá tomu, docpat mezeru nahoře ještě dvěma tričky a párem spodního prádla, pračka s bílým by neměla být nacpaná na maximum. Naopak - čím větší prostor prádlo v pračce má, tím spíše se prací prostředek správně rozpustí ve vodě a dostane ke všem vláknům.


Teplota na nejvyšší stupeň

Teplotu dopřejte prádlu tu maximální, kterou snese. Horká voda je vždy největším pomocníkem. Ocet nebo jedlou sodu můžete přidávat do každého praní, i když prádlo na sobě nemá nějaké viditelné zašpinění. A pokud můžete, zkuste sušit prádlo na slunci. I to udělá svůj díl práce

Tipy jak prát svetry

18. prosince 2017 v 13:25 | Veronika Srncová


Tipy jak prát svetry

18.12.2017


Do pračky nebo v ruce?

Automatická pračka je určitě skvělý pomocník, bez kterého bychom se v dnešní době už neobešli. Dokáže šetrně vyprat téměř vše. Dokonce i svetry. Záleží však na tom, z jakého materiálu jsou. Proto, než ho do ní poprvé vložíte, prostudujte si pečlivě štítek se symboly na údržbu. A hledejte také informace o složení. Svetříky z umělých materiálů, jako je například polyamid nebo akryl, v ní vyperte s dalším prádlem bez obav. Svetry z přírodních materiálů, nejčastěji to bývá ovčí vlna, ale může to být i kašmír nebo mohér, vyžadují něžné zacházení. Raději je proto přemáchněte v ruce. Pokud je přece jen chcete dát do pračky, nezapomeňte nastavit šetrný program pro speciální materiály, jako je například vlna, nebo ruční praní s nízkou teplotou do 30 °C. Ždímejte při nejnižších otáčkách.


Jaký zvolit prací prášek?

Běžně používané prací prostředky se pro praní svetrů nehodí. Zvláště těch z přírodních materiálů. Jsou totiž zásadité, a to vlně nesvědčí. Pořiďte si proto speciální prostředek, který zajistí ochranu jemných a vlněných vláken. Díky němu si váš oblíbený módní kousek i po vyprání udrží původní tvar a pružnost. Na trhu je na výběr velké množství takových prostředků, ať už těch sypkých, nebo tekutých. Záleží jen na vás, které preferujete.Ruční praní je věda

I když je praní v ruce mnohem šetrnější než to v automatické pračce, můžete při něm udělat spoustu chyb. Tou první je, že většina lidí obvykle hodí kousky na přeprání do prázdného umyvadla nebo vany, pak na ně nasype prací prášek či gel a nakonec pustí vodu. Jenže proud vody dopadající na látku může snadno poškodit vlákna. Navíc prací prostředek, který nalijete přímo na oděv, se pak jen obtížně vyplachuje. Příště tedy nejdříve napusťte dostatečné množství vody a teprve potom přidejte doporučenou dávku pracího prostředku pro jemné tkaniny. Vodu důkladně promíchejte, aby se úplně rozpustil, a teprve pak do ní svetr vložte a zlehka na něj zatlačte, aby se úplně ponořil. Pak už ho jen jemně promačkávejte. Stejně šetrně postupujte i při máchání.


Pozor na ždímání

Dalším momentem, kdy můžete svůj oblíbený vlněný či mohérový svetřík zničit, je ždímání. Nikdy při něm nepoužívejte násilí. Vypraný a vymáchaný mokrý svetr v žádném případě nekruťte, abyste z vláken dostaly vodu ven. Stoprocentně byste si ho zničily. Kroucením totiž poškodíte strukturu vláken a s největší pravděpodobností i zdeformujete tvar. Nejlepší způsob, jak oděv vyždímat, je vodu nejdřív vypustit a počkat, až jí vlastní vahou vyteče co nejvíce i ze svetru, pak ho oběma rukama opatrně zvedněte a jemně se ji snažte co nejvíc vymáčknout. Nakonec svetr položte naplocho na dobře savý ručník, společně je zarolujte a zbylou vodu opatrně vymačkávejte. Nakonec svetr vybalte a dejte ho dosušit.


Nevěšte je

Aby vyprané svetry neztratily svůj původní tvar a jejich vlákna se tíhou vody nezpřetrhala, nikdy je nevěšte na šňůru nebo sušák. Vhodné není ani věšení na ramínka někam do prostoru. Svetr se tíhou vytáhne do délky a navíc se vám konce ramínka výrazně proznačí v partii ramen. Sušte je vždy ve vodorovné poloze, podložené savým suchým ručníkem. Využít k tomu můžete třeba právě sušák na prádlo. V průběhu sušení pak oblečení občas otočte, aby prosychalo rovnoměrně. Nikdy nesušte na přímém slunci nebo u zdroje tepl

Jak prát péřovou bundu, aby vypadala jako nová

18. prosince 2017 v 13:17 | Veronika Srncová


Jak prát péřovou bundu, aby vypadala jako nová

18.12.2017


Peří nikdy neperte v obyčejném prášku

Nikdy bundy a kabáty naplněné prachovým peřím neperte v běžném pracím prášku. Peří je totiž pokryté vrstvou přirozeného tuku, kterou byste odstranili. Ztratilo by tak nejen na své pružnosti, ale především by přišlo o termoizolační vlastnosti, díky kterým je vám v péřovém oblečení tak příjemně teploučko.
Pořiďte si proto speciální prací prostředek určený na oděvy obsahující peří. Ty umí také do určité míry obnovit voděodolnost látky. Nikdy také nepoužívejte aviváž, která narušuje strukturu a pevnost vláken a ničí technické materiály.


Péřovou bundu nikdy neždímejte

Před tím, než oblečení vložíte do pračky, pečlivě zapněte všechny suché i normální zipy, druky, popřípadě knoflíky. Zabráníte tak jejich případnému zničení nebo poškození látky. Nezapomeňte také přenastavit program. Některé nové pračky mají dokonce speciální program na peří nebo na outdoorové oblečení. Ten využívá optimálně řízený průběh teplot a speciálně vyladěné pohyby bubnu, díky čemuž si oblečení uchová odolnost vůči vodě a prodyšnost. Pokud máte spotřebič bez takového programu, nastavte ho na šetrné praní či jemné prádlo a teplotu na 40° C. Vypněte také ždímání a odstřeďování. Po máchání jen vodu vypusťte.


Aby peří neplesnivilo

Péřové oblečení se dá sušit i jen tak na vzduchu, výrobci to ale příliš nedoporučují. Pokud ale sušičku nevlastníte, nic jiného vám nezbude. Bundu po vyndání z pračky na chvilku pověste na ramínko a nechte vykapat. Přebytečnou vodu z ní jemně vymačkejte. Ještě mokrou bundu pak položte na ručník, překryjte druhým ručníkem a jemně tlačte, abyste pryč dostali co nejvíc zbylé vody.

Pak ji sušte ve vodorovné poloze po dobu tří dnů, aby nedošlo k narušení vnitřních struktur. Během toho ji nejméně pětkrát denně pořádně natřeste, aby v bundě nevznikly chuchvalce peří, které by začaly plesnivět. Nikdy ale péřové oděvy nesušte na slunci, peří by se přesušilo a začalo by se lámat. Stejně nevhodné je například i topení.
I v sušičce ale musíte péřové oblečení sušit opatrně. Nastavte ji proto na nízkou teplotu. Vhodný je například program s názvem "teplý vzduch". Pokud jste před tím sušili jiné prádlo, nechte ji nejdřív vychladnout. K bundě také přihoďte pár speciálních míčků, které zajistí stejnoměrnější rozmístění a také načechrání peří při sušení. Navíc také sníží dobu sušení. Někteří výrobci je dokonce přidávají ke svému oblečení. Jinak je ale seženete v každé větší prodejně se sportovním a outdoorovým oblečením. Použít ale můžete i obyčejné tenisáky, jen je jednou vyperte naprázdno, aby přestaly pouštět chlupy. Po patnácti až dvaceti minutách bundu vyndejte.

Suché praní

11. prosince 2017 v 19:24 | Veronika Srncova


Suché praní

11.12.2017

Špinavé oblečení a vložte do igelitového pytlíku a nasypte do něj bram. škrob.
Pytlík zauzlujte a pořádně třeste.
Škrob nechte působit celou noc.
Ráno prádlo vyklepte a uvidíte.

DOMÁCÍ AVIVÁŽ ZA PÁR KAČEK- Vychytávka Ládi Hrušky ( čaospis)

30. října 2017 v 8:49 | Veronika Srncová


DOMÁCÍ AVIVÁŽ ZA PÁR KAČEK- Vychytávka Ládi Hrušky ( čaospis)

30.10.2017


Potřebujeme:

 • 250 ml octa
 • 250 ml vody
 • vonný éterický olej
 • sušené bylinky nebo květy
 • kondicionér ( nemusé být)
Přírpava:

 1. Do uzavíratelné nádoby nejlepšé do skleněné nalijeme vodu a ocet.
 2. Asi 15-20 kapek oleje.
 3. Přidáme bylinky.
 4. Obsah necháme 5 týdnů louhovat.
 5. Před použitím avováž předcedíme.
 6. Pokud jste zvyklí na konzistenci z obchodů přidejte kondicionér a mixérem rozmixujeme..
 7. Na jednu dávku pračky stačí cca 3 ml aviváže.

Depend ACTIVE- FIT

3. října 2017 v 15:12 | Veronika Srncová


Depend ACTIVE- FIT

3.10.2017


Revoluční řešení inkontinence
Natahovací kalhotky ( svoboda pohybu bez omezení).

1)Natahovací kalhotky, Depend, 199 Kč


PRACÍ MANUÁL- Co a jak dávat často do pračky?

8. září 2017 v 19:00 | Veronika Srncová


PRACÍ MANUÁL- Co a jak dávat často do pračky?

8.9.2017SPODNÍ PRÁDLO

Spodní prádlo by se mělo prát ihend po prvním použití.


PLAVKY

By se měli prát správně po každém použití.
Plavky se nejvíce ničí chlorem a vodou.TRIČKA

Trička a tílka, by jste měli prát po každém použití, které do sebe nenasáknou ihned pot.DŽÍNY

Džíny jsou odolné a taK nepotřebují tolik prát.
Džíny perte po každém 5tém použití.SVETRY

Svetry dávejte do pračky tak po 4 tém použití.
U svetrů je důležité si přečíst na kolik stupnů se mají prát.
Své oblíbené kousky si raději perte ručně.


ŠATY

U šatů je nejdůležitější materiál, ze kterého jsou ušité.
Stačí prát po každém 2-3 tím použití,


SAKA

Saka je lepší neprat doma v pračce, stejně jako kabáty.
Stačí je nechat vyčistit 3x ročně.


Pyžama a noční košilky

Noční práslo je potřeba prát tak po 3 praním.

ZBAVTE SE SKVRN JEDNODUŠE!

17. srpna 2017 v 11:42 | Veronika Srncová


ZBAVTE SE SKVRN JEDNODUŠE!

17.8.2017


VOSKU

Dejte látku do mrazáku nebo zachladte ledem. Také můžete vložit mezi savé papíry a projet žehličkou.


KÁVY

Potřete solí flek a pochvíli vymyjte vodou ,ale studenou. Skvrny dostanete pár kapkami saponátu.
Flek čištěte od vnějšího kraje do středu.


VÍNA

Červené skvrny posypte solí a ideálně přeprat v teplé vodě.
Dobré je i červené víno prolít bílým vínem a vysá ubrousek.
Zachlé fleky namočte do horkého mléka nebo octa.POTU

Propocený kousek namočte do vlažné vody s mýdlem nebo s troškou pracího prášku.ČOKOLÁDY

čERSTVOU SVKRNU PROPLÁCHNĚTE VODOU A POTŘETE SMĚSÍ GLYCERINU A ŽLOUTKU.
pOMOCT BY MĚLO I DO NAMOČENÉHO VLAŽNÉHO MLÉKA NEBO POTŘENÍ SMĚSÍ LIHU A TUKU.
Látky vždy vyperte v teplé vodě.
Zachlou skvrnu změkčíme glycerinem a přeperte saponátem.


KRVE

Krev dostaneme z látky studenou vodu a trochou octa.
Skrvnu nenamáčejte v teplé vodě.
Jestli je kev zaschlá použijte opatrně peroxid vodíku.


BORŮVEK

Ihned vypravat pod tekoucí vodou.
Z hevábné látky dostaneme skvrny alkoholem, z vlny a kůže citronem a za lněné kyselým mlékem.
Látky můžeme vydrhout směsí vody a soli.


5 triků na supr handříky- VIDEO

13. července 2017 v 15:23 | Veronika Srncová

5 triků na supr handříky- VIDEO

13.7.2017

Video zde.

Čisté filtry do sušičk jsou základ

4. prosince 2016 v 13:51 | Veronika Srncova


Čisté filtry do sušičk jsou základ

4.12.2016


U sušičky pravidelně kontrulujte filtr textilních vláken i ten vzduchový a udržujte je v čistotě. Jinak sušení bude déle trvat a bude ho dráždit.

Výsledek obrázku pro Čisté filtry do sušičk

trik na nadýchané polštáře

4. prosince 2016 v 13:49 | Veronika Srncova


trik na nadýchané polštáře

4.12.2016

Péřové polštáře budou krásně nadýcháné pokud je dáme do sušičky na 30 minut. Ale nehodí je tam jen tak ještě k tomu přidáme tenisový míček ten je načechrá.


Výsledek obrázku pro Péřové polštáře

Když vám uteče oko na silonkách

28. října 2016 v 18:42 | Veronika Srncova


Když vám uteče oko na silonkách

28.10.2016Můžeme ho zachytit bezbarvým lakem nebo tekutým mýdlem. Mýdlo zachne a ztvrdne a oko dál nepustí.

OCET A SODA VRÁTÍ RUČNÍKŮM SLÁVU

28. října 2016 v 18:06 | Veronika Srncova


pCET A SODA VRÁTÍ RUČNÍKŮM SLÁVU

28.10.2016Když ručníky přestanou sát perte je na 2x . V první várce perte pomocí horké vody a míst gelu a prášku přidejte hrnek octa. V druhém praní přidejte jen půl hrnku sody.

Aby bílé pomožky zase zazářely

7. dubna 2016 v 12:21 | Veronika Srncová


Aby Aby bílé ponožky zase zazářely

7.4.2016


Bílé ponožky časem zešednou. Namočte je před praním do roztoku vlažné vody s kypřícím prákem. Nechte působit přes noc . Vyperte obyklím způsobem.

Vraťte utěrkám jejich zašlou slávu

2. dubna 2016 v 11:26 | Veronika Srncová


Vraťte utěrkám jejich zašlou slávu

2.4.2016V LAVoru rozmíchejte 5 l horké vody, 2 lžíce slunečnicového oleje 2 lžíce krystalické sody a hrnek prášku na praní. Do roztoku namočte utěrky, které potřebují důkladní očistu. Nejhte je namočené, dokud roztok docela nevychldne. Pak je vyperte v pračce na 60 stupních.

Zadrhlý zip rozchodí vosk

20. března 2016 v 18:02 | Veronika Srncová


Zadrhlý zip rozchodí vosk

20.3.2016Neposlušný zip dokáže potrápit nervy. Zkuste na něj rozetřít trochu balzámu na rty nebo ho navoskovat svíčkou. Zaseklý zip se zvovu rozchodí.

Flanel perte vždy naruby

6. března 2016 v 15:26 | Veronika Srncová


Flanel perte vždy narubyFlanelové povlečení i prádlo před praním obraťe naruby. Díky tomu zůstane tkanina správně "chlupatá".

Přivítejte jaro bělostnými záclonami

5. března 2016 v 10:06 | Veronika Srncová


Přivítejte jaro bělostnými záclonami

5.3.2016Záclony vybělíte bez chemie pomocí prášku do pečiva. Na jednu větší záclonu je potřebe cca 5 sáčků. Rozpusťe ve vodě a nechte působit cca 30 minut. Druhým přírodním způsobem je solná lázeň. 1 lžícce soli a 3 lity vody. Záclony do ní vložte na 3 hodiny. V obou případnech záclovy vyperte v pračce.

Šetrná péče o kožené rukavice

5. března 2016 v 9:58 | Veronika Srncová


Šetrná péče o kožené rukavice

5.3.2016


Kožené rukavice je nuténp rát jen v ruce. Navlékněte si je na ruce a pořádně omyjte ve vlažné mýdlové vodě. Poté je vymáchejte v čisté vodě a osušte fénem, ale proudem studeného vzduchu.

Nejdříve si namažte ruce

27. února 2016 v 10:24 | Veronika Srncová


Nejdříve si namažte ruce

27.2.2016Je to k vzteku, když vám při prvním oblékání zatrhne nit nebo oko. Zkuzte se při příštím oblékáním namaz ruce krémem. Ruce budou po silonkách klouzat a snad se jim nestane.

Bílé ponožky

20. února 2016 v 9:58 | Veronika Srncová


Bílé ponožky

20.2.2016


Bílé ponožky časem šednou. Před praním je namočte přes noc do vlažné vody s kypřicím práškem, pak je vyperte běžným způsobem.

Zašlé límečky

20. února 2016 v 9:56 | Veronika Srncová


Zašlé límečky

20.2.2016Aby byly límečky u košile nezašpinivé, zkuzte je před vašim praním je vyprat ručně. Na houbičku naneste jemou pěnu šamponu, a tou límečky vydrhněte. Šampon rozpouští mastnotu z vlasů, takže odstraní špínu z látky.

Vdechněte ručníkům nový život

20. února 2016 v 9:42 | Veronika Srncová


Vdechněte ručníkům nový život

20.2.2016Když ručníky přestanou sát, vyperte je na 2x. V první várce nejdříve perte pomocé horké vody a místo klasického rášku nebo gelu přidejte hrnek octa. Při druhém praní přidejte půl hrnku sody.

 
 

Reklama