Užitečné rady- Pečování o domácí zvířátka

Špíz pro morčata- Vychytávky Ládi Hrušky ( video)

13. ledna 2018 v 20:21 | Veronika Srncova


Špíz pro morčata- Vychytávky Ládi Hrušky ( video)

13.1.2018

Video zde:

Drahé psí granule nazaručí kvalitu

19. prosince 2017 v 11:41 | Veronika Srncová


Drahé psí granule nazaručí kvalitu

19.12.2017Vysoká cena nezaručuje kvalitu

Možná jste viděli lákavé reklamy na to, co mají miláčci rádi nebo co je pro ně nejlepší. Rozum vám velí takovým informacím nevěřit, podvědomí ale pracuje a vám připadá značka známá, prověřená, domácí. Navíc je to drahé a co je drahé, mělo by být kvalitní. Stejně matoucí může být i doporučení pejskařů z okolí. V první řadě: co vyhovuje jejich psovi, nemusí vyhovovat tomu vašemu. A za druhé: reklama a cena opravdu nevypovídá vůbec nic o kvalitě pokrmu. Podle čeho se tedy orientovat?Podíl masa

Je to v podstatě stejné jako u jakéhokoliv jídla, které kupujeme pro sebe. Starší generace by řekla: spolehni se na selský rozum. Ta mladší: sleduj složení. Každý výrobce je povinen na obalu vypsat všechny složky výrobku a to v tom pořadí, v jakém jsou nejvíce ve žrádle zastoupeny. Jinými slovy: pokud je na prvním místě cokoliv jiného než maso - a věřte, že mnohdy jsou to klidně obiloviny - pak jsou to granule spíš pro psí vegetariány. Pes je zkrátka masožravec, a tak by tato složka měla být hlavní součástí.


Označení složek

O kvalitě krmiva vypovídá označení jednotlivých složek. Čím je označení konkrétnější, tím je krmivo kvalitnější. Maso bývá například v krmivu zpracováváno čerstvé, mražené nebo v podobě masové moučky. Označení jako "rybí moučka", "jehněčí maso" je tedy v pořádku. Mimochodem - nejde o masokostní moučku, která naopak do vhodného krmiva nepatří. Pokud na obalu najdete informace typu: "masová moučka", "živočišný tuk" nebo "obiloviny", pak skutečně nemáte přehled, co ve stravě je a rozhodně to nesvědčí o její kvalitě. Mimochodem "vedlejší živočišné produkty" jsou například kůže, kosti, střeva, pařáty, zobáky a další odřezky.


Další informace o složení

Kromě bílkovin potřebuje pes také tuky, cukry, vlákninu a vitaminy. Sacharidy pocházejí v psí stravě nejčastěji z obilovin a brambor. Obecně platí, že psi hůře tráví pšenici, bílou rýži a kukuřici. Vhodnější je tedy strava s rýží hnědou, s ovsem nebo právě s bramborami. Hlavním zdrojem tuku by měly být tuky živočišné, nikoliv rostlinné. Granule by také neměly obsahovat chemické konzervanty ani barviva.


Energetická potřeba a věk

Každý pes potřebuje jinou dávku energie. Pochopitelně vyšší budou potřebovat aktivní psi - například lovečtí nebo ti, kteří sportují. Vyšší energetické nároky mívají například psi v rekonvalescenci nebo i psi, kteří jsou při nízkých teplotách venku. Takové granule bývají označované jako Active, Sport, Energy a podobně.
Pochopitelně také každý věk s sebou nese jiné potřeby. Štěňata potřebují více energie než dospělý pes. Stárnoucí psi zase spíše potřebují granule s menší energetickou hodnotou, ale s lepší stravitelností.


Granule nejsou bez živin

Možná už jste slyšeli názor, že v průmyslově zpracovaných granulích nakonec žádné živiny nezůstanou. "Kvalita granulí společností, které se produkcí krmiv zabývají řadu let, je testována po celý průběh výroby. Začíná už u samotných vstupních surovin od všech dodavatelů. Průběžně se kontrolují během celé výroby a tyto společnosti mají vždy k dispozici i vlastní databanky vzorků výrobních šarží, které uchovávají jak ve skutečné podobě, tak i elektronicky většinou po několik měsíců. Je tedy naprosto snadné opakovaně kontrolovat kvalitu granulí, zda splňují všechny technické parametry, jako jsou tvar, tuhost a podobně, a zcela obdobně, zda granule obsahují i deklarované složení v požadované nutriční kvalitě," říká veterinář Jiří Veselý.
Tomáš Janata, který se v segmentu chovatelských potřeb pohybuje řadu let, dodává: "Vždy doporučujeme preferovat nejen kvalitní výrobce krmiv, ale i kvalitní prodejce. Pokud nakupujete přes internet, hledejte prodejce, kteří mají i kvalitní popis jednotlivých produktů a složení udává. Tady určitě vsaďte na zkušenosti zákazníků. Volte obchody s dlouhodobou historií na trhu, které už sami klienti hodnotí například oceněním "e-shop roku".

Pelíšek pro vsšeho mazlíčka ze starého svetru - VIDEO

23. dubna 2017 v 17:14 | Veronika SrncováPelíšek pro vsšeho mazlíčka ze starého svetru - VIDEO

23.4.2017Video zde:

Jak v mrazech pečovat o psa

9. února 2016 v 19:09 | Veronika Srncová


Jak v mrazech pečovat o psa

9.2.2016


Když přituhne bouda nestačí

Zima znamená nejen pro naše mazlíčky dovádění ve sněhu, ale také problémy, jako je posypová sůl a mráz. Pokud má váš pejsek stálé místo u vás na zahradě, myslete na dobré zateplení. Bouda nebo kotec izoluje od mrazu například polysteren. Teplota v pelíšku by neměla klesnou pod -5 stupnů. Jakmile mrazy spadnou pod -12 stupnů. Je nejlepší schovat pejska do garáže třeba.

Malá nadváha není na škodu

Venkovního pejska je dobré na zimu trošku vykrkmit, protože si udrží v těle více tepla. Ideální je přibrat 1-2 kg. dávejte mu na krmivo bohaté bílkoviny, vitamíny, minerály a tuky. Důležité je kontrolovat vodu , aby nezamrzla. Existují i speciální termomisky bránicí zmrznutí. Pro dodržení pitného režimu také zalívejte granule vodou. Naopak, psi , které míváte doma , mají méně pohybu, a tedy sklony k přibrání. Pokud zjistíte, že vaše zvíře má sklony k nadváze, nehoťe ho po venku ,ale připravte mu dietní jídelníček. Naštěstí existují light granule.

Oblékat, či ne?

Když venku opravdu přituhne, zkraťe procházky na minimum. Nalé krátkostrstlé rasy vybavte oblečkem, který kryje záda a ledviny. U velkých plemen s oblečkem nepochodíte, tak ho raději zahřejte aportováním.

Před solí chrání indulona a vazelína

Velkým problémem zimního venčení je posypová sůl, které se těžko vyhnete. Dostává se pejskům do pacek a dráždí je. Může na kůži způsib ošklivou vyrážku. Navíc pejskové mají tendeci si podrážděné packy olizovat, a sůl jim tedy může způsobit nehezké zažívací potíže. Bež půjdete se svým pejskem ven, nezapomeťe použét ochranné masti na pack.y . Vystačíte si s obyčejnou indulonou nebo vazelínou. Po náratu z procházky umyjte pejskovy tplapky teplejší vodou. Pokud má pejsek dlouhé chlupy na nohách, raději je přistřhnitě, aby v nich nezůstaval zmrzlí sníh.

 
 

Reklama