Užitečné rady- Pečení ,smažení.. atd.

Domácí pekárna: Vše o pečení chleba

29. října 2018 v 21:09 | Veronika Srncova


Domácí pekárna: Vše o pečení chleba

29.10.2018


Jak funguje domácí pekárna

Domácí pekárna spojuje hnětacího robota, vařič a pečící troubu do jednoho přístroje. Stačí do ní nasypat suroviny na chlebové těsto, pekárna je zamíchá, nechá vykynout a nakonec upeče chléb.
Pekárna však může třeba jen míchat maso a další ingredience na výrobu domácí šunky. Domácí pekárna může míchat těsto na vánoční cukroví, může namíchat a nechat vykynout těsto na pizzu. Stejně tak může vařit. Nádoba na těsto je vodotěsná, proto v ní lze připravit jakýkoliv pokrm.
Pekárny obvykle dokáží zpracovat od 0,35 po 1,5 kg těsta v závislosti na velikosti přístroje. Na pekárně si můžete navolit nejen váhu zpracovávaného těsta, ale také stupeň vypečení chleba či veky. Podle velikosti je pekárna vybavena jedním nebo dvěma hnětacími háky, přičemž perfektně zpracované těsto zajistí pouze dva háky.

Výhody domácího pečení
 • Ušetřená práce a čas
  Domácí pekárna těsto, směs na šunku, marmeládu i škvarky, šetří tak čas i fyzickou práci. Obvykle jen stačí nasypat ingredience a průběžně přístroj hlídat.
 • Kvalitněji zpracované těsto
  Pekárna na rozdíl od klasického kuchyňského robota těsto převaluje, natahuje a hněte. Dělá to přesně tak, jak lepek obsažený v mouce vyžaduje. Naproti tomu kuchyňský robot těsto často trhá, což mu nesvědčí. V případě chleba z pekárny stačí upečený kus jednoduše vyklopit, není třeba ho dopékat v troubě.
 • Nižší spotřeba energie
  V porovnání s elektrickou troubou má domácí pekárna nižší spotřebu energie. Chléb, veku, bábovku nebo mazanec tak připravíte levněji.
 • Možnost odloženého startu
  Domácí pekárnu můžete načasovat, kdy má pracovat. Stačí do ní nasypat ingredience (v tomto případě raději sušené droždí než čerstvé), zvolit program a určit, kdy má pekárna začít pracovat. Po návratu z práce se můžete nechat přivítat třeba čerstvou a křupavou vekou.
 • Kombinace programů
  Domácí pekárnu můžete použít ve více než jednom programu po sobě. Nejdříve můžete použít program pro míchání, cca po 15 minutách ho ukončit (vhodné pro těsta anebo nádivky s práškem do pečiva) a zapnout program pečen
Nevýhody domácího pečení

 • Nedokonalé dopečení horní strany
  Chléb z domácí pekárny je dobře vypečený jen ze spodní a z bočních stran. Na vrchní straně pečicí spirála není (stejně jako u klasické trouby), proto je pečivo z pekárny na této straně světlejší. Pro lepší výsledek doporučujeme dbát na perfektní hustotu těsta a nevkládat ho do pekárny příliš mnoho.
 • Pečicí háky se zapékají do těsta
  U některých pekáren zůstávají pečicí háky často zapečeny do chleba, ze kterého je nutné je vyndat. Mezi příslušenstvím pekárny můžete nalézt háčky pro snazší vyjmutí hnětacích háků. Domácí pekárny vyšších tříd háky před pečením automaticky sklopí.
 • Semínka se do chleba přisypávají později
  Chcete-li si připravit chléb se semínky, je nutné být u pekárny v okamžik, kdy se přístroj ozve. V celém procesu hnětení by se semínka mohla polámat či jinak poškodit, proto se do pečiva přisypávají později. Přesný čas bývá uveden v návodu k pekárně, takže si můžete nastavit odpočet na telefonu.
 • Pekárny jsou při hnětení hlučné
  Domácí pekárna je zejména během hnětení těsta dosti hlučná. Plánujete-li používat funkci odloženého startu a připravovat si čerstvé pečivo ke snídani, doporučujeme přístroj uložit třeba do předsíně.
 • Nižší životnost hnětacích háků a nádob
  U některých domácích pekáren se objevují závady ještě před koncem zákonné záruky. Obvykle do nádoby buď zatéká, nebo se háky přestanou otáčet. Přístroj lze buď reklamovat, nebo koupit nové příslušenství.
Na co si dát pozor u domácích pekáren

 • Pořadí ingrediencí
  Pokud je v těstě olej, nalijte jej přímo na hnětací háky, když je tam máslo nebo jiný tuk, tak jím háky pomažte. Tímto svůj postup vždy začněte. Výrobci doporučují dávat na výrobu těsta nebo chleba nejdříve tekutinu, potom tuhé složky.
  To má logické odůvodnění, aby se mouka nedostala pod hnětací háky a v těstě tak nezůstaly hrudky. Začněte však raději vždy tukem. Pak teprve voda nebo mléko, vývar, či jiná tekutina.
 • Kdy přimíchat droždí a sůl?
  Čerstvé droždí je nutné dát hned do spodní tekuté složky a sůl sypat až zcela nahoru na mouku. Naopak sušené droždí dáváte až jako poslední, takže sůl dejte rovnou do vody či mléka dolů. Droždí při přímém kontaktu se solí ztrácí část své schopnosti pracovat.
 • Práce s kváskem
  Kvásek dáváte do pekárny hned po vodě, pak zvolíte jen hnětení, bez pečení. Před samotným pečením nechte kváskové těsto kynout alespoň 6 hodin. Potom zapnete jen samostatné pečení (případně si ho hned po míchání naprogramujete s odložením).
 • Domácí pekárna: Recepty, zkušenosti, výhody, nevýhodyKaždá mouka je jinak suchá
  A na to si nutno také zvyknout. Jednak máte v domácnostech různé úrovně vlhkosti, jednak se střídají roční období a klimatické podmínky a jednak i obilí, ze kterého se mouka mlela, mělo jiný stupeň vlhkosti.
  Proto během pečení z různých druhů mouky a od různých výrobců můžete dosáhnout mírně odlišných výsledků. To se ale dá jednoduše podchytit tím, že si pekárnu během mísení těsta otevřete a ozkoušíte tuhost těsta. Časem se ji naučíte poznat a doplněním tekutiny či naopak mouky vše hned spravíte.
 • Příliš řídké těsto?
  Když je těsto na chléb řídké, chléb se z vrchu vůbec nedopeče, nebude mít pravidelný tvar nebo bude horní část propadlá. Na řezu budou nahoře velké bubliny a dole se vytvoří se sedlina či sraženina.
 • Příliš husté těsto?
  Moc husté těsto vede k celkově tuhému a tvrdému chlebu s velkým počtem velmi malých bublin. Pokud budete péct pouze ze žitné mouky, tužšímu a hlavně těžšímu chlebu se nevyhnete. Ale o tom žitná mouka je…
 • Správné nasazení hnětacích háků
  V případě nedůsledného nasazení hnětacích háků je umíchaná jen jedna polovina nádoby. V takovém případě program resetujte, hák dotlačte tak, aby se chytil a zapněte program od začátku.
  Někdy se stane, že háky do pekárny nedáte vůbec. V tom případě je nutné program resetovat, nádobu vyndat a buď se šikovně pokusit háky nasadit, nebo obsah nádoby opatrně vylít, nasadit háky a zase obsah vrátit.
 • Med ředí více než cukr
  Pokud budete dělat sladká těsta a místo cukru použijete med, pamatujte, že ředí více než cukr. Vždy tak bude nutné přidat trochu mouky navíc.
 • Pozor při mytí domácí pekárny
  Když začnete nádobu z pekárny mýt, je nutno dodržet několik zásad. Rozhodně ji nedrhněte něčím ostrým či tvrdým. Pokud je nutné nechat pekárnu odmočit, tak jen na chvilku (horká voda může způsobit zhrubnutí těsnící hmoty vespod formy). Na mytí použijte jen vlhký hadřík a trochu saponátu.
  Pokud myjete po těstu na chléb, které jste z pekárny vyklápěli pro další zpracování třeba na dalamánky, bude to chtít trochu trpělivosti. Ale většina těst se nechá vysypat beze zbytku, takže mytí je pak spíš jen formální.

Jak vybrat domácí pekárnu

 • Velikost domácí pekárny
  Jak velké objemy pečiva budete chtít péct? Jste-li velká rodina a bez problémů během tří dnů sníte velkou cihličku chleba z těsta o váze kilo a půl, volte ty největší pekárny. Pokud máte pravidelně místo v mrazáku, můžete větší veku upéci i pro dvoučlennou domácnost a po porcích si ji zamrazit. Postupně budete z mrazáku vyndávat a bude vždy čerstvá.
 • Programy domácí pekárny
  Každá pekárna nabízí jiné programy. Ty základní jsou všude stejné, rozdíly jsou v programech doplňkových. U některých pekáren je lze nastavit podle osobních preferencí a zkušeností. Lidé s celiakií ocení zejména pekárnu s programem pro bezlepkové pečení.
  Pokud plánujete vaření v pekárně, vyberte přístroj, který při programu Džem/marmeláda zároveň míchá i hřeje.
 • Háky
  V malé pekárně jeden hák, ve velké dva. Lepší pekárny háky před pečením zasouvají, u levnějších modelů je nutné háky po dopečení vytáhnout.
 • Cena domácí pekárny
  I levná pekárna zastane dobrou službu, i drahá pekárna může měsíc po záruce odejít. Obecně se vyplatí více investovat těm, kdo budou pekárnu používat častěji. Využijte třeba možnost pojistit si prodloužení záruky anebo kupte rovnou od takové značky, která nabízí více než povinné dva roky. Během záruční doby dávejte pekárně opravdu zabrat, aby se případná výrobní vada stihla projevit ještě v záruce.
  Před koupí domácí pekárny důkladně čtěte reference na konkrétní výrobky, všímejte si zejména poruchovosti.
 • Odložený start
  Lze odložit start? Funkci využijete, pokud chcete od používání domácí pekárny časové pohodlí. Třeba ranní čerstvý chléb by bez této funkce prostě nešel.
Až budete mít pekárnu doma

Nejdříve si důkladně prostudujte návod k použití. Mezi domácími pekárnami různých značek jsou rozdíly.
Nádobu a háky nejprve vymyjte horkou vodou se saponátem a vysušte utěrkou. Pak přistupte k vypékání. A to buď s nádobou a háky, tehdy můžete mít víko zavřené, nebo bez nádoby, ale v tom případě víko otevřete, aby se žárem nepokroutilo.
Domácí pekárnu nechte vychladnout a máte skoro hotovo. Pečící nádobu před prvním pečením ještě jemně vytřete olejem.


Zdroj zde:

Tipy, aby Vám hermelín nevytekl- ODKAZ

25. září 2018 v 19:30 | Veronika Srncova

Tipy, aby Vám hermelín nevytekl- ODKAZ

25.9.2018
Odkaz zde:

Test domácích zavařovacích jídel na dovolenou- ODKAZ

24. června 2018 v 19:26 | Veronika Srncova

Test domácích zavařovacích jídel na dovolenou- ODKAZ

24.6.2018
Odkaz zde:

Aby bábovka nepopraskala

10. prosince 2017 v 21:01 | Veronika Srncova


Aby bábovka nepopraskala

10.12.2017Na vině může být hutnější těsto proto ho nařeďte mlékem.
Formu vymažte sádlem , upečemwe bábovku, nevklápějte horkouale až stúdenou.

Kdy péct cukroví

5. listopadu 2017 v 8:04 | Veronika Srncová


Kdy péct cukroví

5.11.2017


TIPY a TRIKY- SROVNEJTE SI MÍRY

23. října 2017 v 19:09 | Veronika Srncova


TIPY a TRIKY- SROVNEJTE SI MÍRY

23.10.2017


1) Do 230 ml hrnku se vejde

 • 200 g cukr moučka
 • 270 g cukr krupice
 • 175 g hladké mouky
 • 200 g hrubé mouky
 • 175 polohrubé mouky2) Do 250 ml hrnku se vejde

 • 245 g vody
 • 250 g mléka
 • 230 g oleje
 • 250 g sádla, tuku nebo másla
 • 135 g hladké mouky
 • 170 g hrubé mouky
 • 170 g krupice
 • 100 g ovesných vloček
 • 145 g máku
 • 380 g marmelády3) Do 200 ml hrnku se vejde

 • 200 ml vody
 • 200 ml smetany
 • 200 ml mléka
 • 200 ml oleje
 • 180 g jogurtu
 • 180 g tvarohu
 • 150 g rýže
 • 120 g mouky
 • 110 g strouhanky
 • 200 g cukru
 • 90 g mletých ořechů


4) Na 1 polévkovou lžící se vejde

 • 20 g rýže
 • 12 g hrubé mouky
 • 10 g krupice
 • 17 g máku
 • 10 g hladké mouky
 • 5 g ovesných vloček
 • 18 g mléka
 • 15 g másla
 • 11 g oleje5) Obecné míry

 • 500 g mouky= 1 litr
 • 100 g zakysané smetany = 110 ml
 • ořech másla = 10 g
 • čajový šálek = 1/8 litru
 • špetka soli = 0,5 gramu
 • sttřední vejce = 45 g
 • velké vejce = 65 g
 • malá brambora = 60 g
 • střední brambora = 85 g
 • velká brambora = 200 g

TIPY A TRIKY - Tipy na úspěch v pečení

30. srpna 2017 v 17:32 | Veronika Srncová


TIPY A TRIKY - Tipy na úspěch v pečení

30.8.20171) OLOUPEJTE TO

Meruňky a broskve budou v koláči chutnat lépe, když je oloupete.
Tak akortá zralé plody zalijte vrouci vodou na 30 vteřin a nakonec zchlaďte a oloupejte.


2) Zbytky ZAMRAZTE

Bobulové ovoce a třešně zamražte nejdříve na tácu a pak nasypte do sáčku, oloupanou rebarboru nakrájejte na kousky, meruňky a švestky zamražte vypeckované a rozpůlené.


3) PŘIPRAVTE SE

Ovoce umyjte, ale dobře osušte !
Maliny a ostružiny mýt nemusíte.
Ostraňte stopky a bubáky.
Rybíz se dobře češe vidličkou.


4) ZAKAPEJTE

Pokrájené ovoce ihned hnědne, zpracovávejte ho ihned před pečením a zakapejte citr. štávou.


5) PEČTE NASLEPO

Korpusům stačí 15-20 min.
Plnit můžeme vším.
Těsto dáme na 30-60 min do lednice.


6) POTŘETE

Ovoce napovrchu je natřené slazenou želatinou.


7) OVOŇTE

Nádhernou chuť a vůni idělá kůra z citronu.


8) PODSYPÁVEJTE

Ovoce během pečení pouští štávu, prot chce formu podsypat strouhankou nebo piškoty drcenými.
U tekutějších těst přidejte škrob, pudink nebo vejce.


9) NESTYĎTE SE

Jestli se vÁM nechtějí vypeckovávat třešně klidně použíjte kompot.

TIPY A TRIKY- CO DĚLAT , KDYŽ .....

29. srpna 2017 v 17:46 | Veronika Srncová


TIPY A TRIKY- CO DĚLAT , KDYŽ .....

29.8.2017


....se drobí křehké těsto?
Přidejte 1-2 lžícce ledové vody.
....se křehké těsto trhá?
Zmačkejte ho zpátky do koule, udělejte sdilnou placku a tu vyválejte mezi dvěmi foliemi.
....nemůžete vyndat koláč z formy?
Kolem koláče oviňte vlhkou utěrku. Rotbité kouksy zakryjte šlehačkou či zmrzlinou, a vyrobte tak pohár s ovocem.

TIPY A TRIKY- Které těsto se hodí k jakému ovoci

29. srpna 2017 v 17:41 | Veronika Srncová


TIPY A TRIKY- Které těsto se hodí k jakému ovoci

29.8.2017


1) KŘEHKÉ

 • jakékoliv spíše štavnaté ovoce


2) KYNUTÉ

 • švestky, povidla, jablka, třešně i višně s vrstvou tvarohu či krému borůvky a meruňky.


3) TŘENÉ

 • jakékoliv dovnitř i na povrch


4) LISTOVÉ

 • v tenké vrstvě ovoce, které se rychle propeče ( hrušky, jablka).

TIPY A TRIKY - Drobenka

29. srpna 2017 v 17:35 | Veronika Srncová


TIPY A TRIKY - Drobenka

29.8.2017

Základní recept:

 • 125 g másla
 • 200 g mouky
 • 100 g cukru
Příprava:

1. Vše prohnětáme prsty.
2. Mouka může mít hladká i polohrubá, záleží nas tom ja kou chceme jemnou konzistenci.1) KAKAOVÁ

Do mouky přidejte 2 lžíce kakaa.


2) OŘÍŠKOVÁ

Ochuťe 50 g opražených hrubě nasekaných oříšků.


3) CITRUSOVÁ

Přimíchejte kúru z citrusů, pomeranče nebo limetky.


4) TROPICKÁ

Část mouky nahraďte kokosem.


5) VOŇAVÁ

Přidejte mletou skořici, na hrušky hřebíček, na švestky třeba badyán, ale nebojte se přidat i trochu levandule nebo kardamon.

Cukrářský trik pro formu bez dna

4. prosince 2016 v 13:43 | Veronika Srncova


Cukrářský trik pro formu bez dna

4.12.2016


Když se vám zatoula dno do formy můžete jí nahradit pečícím papírem. Ustříhněte z něho o něco všětší kus než je forma. Jednou rukou jí přidržujte na papíře, druhou skládejte papír ve formě jakoby jste dělali vlaštovku. Přidávejte jeden skald kolem dokola po clém obvodu formy, dokud nedojdete tam odkud jste začali. Když formu zvednete musí držtet.

Výsledek obrázku pro pečící papír

Navlhčený plech zkrotí pečící papír

6. listopadu 2016 v 18:31 | Veronika Srncova


Navlhčený plech zkrotí pečící papír

6.11.2016Lehce pomačkejte papír a pak teprve rozproztřete nebo na plech dejte nejdříve pokropenou vodou.

Výsledek obrázku pro pečící papír

Ingredinece nejdříve osmažte

7. dubna 2016 v 8:46 | Veronika Srncová


Ingredinece nejdříve osmažte

7.4.2016Když cibuli a česnek před zamíxháním do směs z masa krátce oprahnete na oleji nebo másle, karbanátky budou mít lepší chu't.

Muffiny bez košíčků

27. února 2016 v 10:21 | Veronika Srncová


Muffiny bez košíčků

27.2.2016Pokud nemáte košíčky na muffiny, nezoufejte. Rozstříhejte pečící papír 10x10 cm a každý přehněte přes skleničku postavenou vzhůru nohama. Košíčky budou na světě.

Tipy na perfektně usmažené řízky

28. ledna 2016 v 16:41 | Veronika Srncová


Tipy na perfektně usmažené řízky

28.1.2016Při smažení řízků přidejte do tuku silnější kolečka syrové brambory, tak se vám nikdy nepřipálí.Aby byly řízky dozlata usmažerené a křupavé a aby strouhanka neopádavala. Nesmíte je před přípravou nechat dlouho zabalené.

 
 

Reklama