Užitečné rády- Ovoce a Zelenina

JAK POZNÁME zralý MELOUN?!

31. července 2018 v 20:50 | Veronika Srncova


JAK POZNÁME zralý MELOUN?!

31.7.2018


 • hledejte melouny, které mají zkroucenou a suchou stopku a hladký, lesklý povrch.
 • při jemném poklepání se musí ozvat dutý zvuk
 • když ho rukou ztlačíte , měl by zavrzat
 • zralý plod má žlutý malý flek, na kterém ležel, pokud je bílý není zralý
 • nikde nesmí být na šlupce prasklina a měkká slupka.

Nejsou nejhezčí, ale co!

6. února 2018 v 20:20 | Veronika Srncova


Nejsou nejhezčí, ale co!

6.2.2018

Jsme k nakousnutí

S tímto sloganem vyrazila společnost Penny Market do záslužného boje proti plýtvání potravin, které se za posledních deset let stalo vážným celosvětovým problémem. Jen v českých domácnostech vyhodí za rok každý z nás potraviny v průměru za 20 tisíc korun. Nejčastěji jde právě o ovoce, zeleninu a pečivo.

A proč vlastně? Protože má mrkev trochu křivý tvar? Paprika je nesouměrná? Nebo ředkvičky nejsou dost stejně velké? Jsou toto opravdu důvody, pro které se některé ovoce a zelenina nemají dostat na náš stůl?

PENNY si pro své zákazníky připravilo neobyčejné plyšáky, kteří jsou roztomilí, hraví a hlavně - ukazují dětem to, co je opravdu důležité. Že třeba i pod nedokonalou slupkou je krásně šťavnatá dužina či fůra vitaminů. Hrušák, Česnekula, Paprikštajn, Křivomrkev, Jabluda, Monstrajče. To je parta, díky které děti pochopí, že i křivá zelenina a ovoce jsou hodnotné, skvěle chutnají a nemusejí se vyhazovat jen kvůli tomu, že nevypadají hezky. Jednoduše že nevzhledná zelenina a ovoce rozhodně nepatří do koše.

Kampaň začala 11. ledna a společnost Penny Market navazuje na prodej nestandardních kousků ovoce a zeleniny od českých farmářů ve svých prodejnách. Zábavné plyšáky v podobě křivé a nevzhledné zeleniny a ovoce je možné získat za body k nákupu již od 29,90 Kč.


Video zde:


Jak plyšáka získat?

Za každých 200 Kč nákupu obdrží zákazník 1 bod. Body za své nákupy mohou zákazníci PENNY získat od 11. 1. do 21. 3. 2018. Získané body lze uplatnit od 11. 1. do 28. 3. 2018. Akce s plyšáky platí do vyprodání a vydání zásob v jednotlivých prodejnách Penny Market s.r.o. Pokud se chcete seznámit se všemi členy neobyčejné party plyšáků, podívejte se na www.penny.cz

Více na http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-volny-cas/520015/nejsou-nejhezci-a-vadi-to.html?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy

Jak předpěstovat zeleninu?

4. února 2018 v 20:05 | Veronika Srncova


Jak předpěstovat zeleninu?

4.2.2018

Jaká semínka si předpěstovat kdy a kde?

Doma si můžete předpěstovat v podstatě cokoliv - ze zeleniny jsou to například salát, zelí, kapusta, květák, brokolice, kedlubny, papriky, okurky a rajčata. Zeleninu jako špenát, mrkev nebo červenou řepu je lepší sázet rovnou do záhonku.

Zasévejte vždycky v době, kterou uvádí výrobce na sáčku. Přerostlé sazenice se pak hůře ujímají na záhonku. Pokud vám doma zbyla semínka z minulých let, zkuste si udělat test klíčivosti - některá totiž po dvou letech schopnost klíčit ztrácejí. Na talíř si položte vatu nebo jen papírovou utěrku a navlhčete je. Nasypte tam 10 až 30 semen. Přikryjte perforovanou fólií a nechte několik dní na slunném a teplém místě. Když vzklíčí 70 % semínek, můžete sázet bez obav. Při poloviční úspěšnosti dejte na jedno místo dvakrát tolik semen, než je na sáčku doporučeno. Když vzklíčí méně než polovina, raději dojděte pro nové osivo.

Náš tip: Můžete vysévat i ve vlnách - například salát vysejte již v únoru, další várku v březnu, další v dubnu už do volné půdy. Budete pak mít přísun salátu po celé vegetační období.

Do čeho vysázet?

Pro výsev zeleniny se zahrádkářům osvědčily přípravek Agroperlit, lisované kokosové vlákno, jiffy nebo substrát k tomuto účelu určený. Jiffy jsou zakořeňovače, které při koupi vypadají jako malé placičky. Jsou vyrobené nejčastěji z rašeliny, je do nich přidáno hnojivo a obaleny jsou tenkou síťkou. Doma je necháte ve vodě trochu nabobtnat, abyste do nich semínko pak mohli vložit. Dobře v nich zakoření i náročnější druhy rostlin. Později je můžete lépe přesadit bez poškození kořenového balu. Výhodou je i jejich nízká cena - vyjít vás mohou na pouhé 2 koruny za kus.


Pozor na plísně

Agroperlit, kokosové vlákno, jiffy mají jednu výhodu: jsou sterilní. Neobsahují tedy žádné plísně nebo mikroorganismy, a vaše rostlinky tak neskolí například velice rozšířené "padání klíčících rostlin". Tato nemoc je příčinou až 80 procent nezdarů při předpěstovávání.

Zeminu si pochopitelně můžete připravit i sami: kvalitní zeminu alespoň z rok a půl starého kompostu smíchejte s rašelinou a můžete přidat i trochu perlitu. Tuto zeminu byste však měli propařit - právě kvůli tomu, abyste ji zbavili plísní a mikroorganismů. Vyplatí se dezinfikovat i substrát zakoupený v obchodech. Dejte ho na patnáct minut do trouby předehřáté na sto stupňů.


Jak pěstovat?

Než se pustíte do vysévání, nechte semínka den ve vodě. Pokud zaséváte do misky, je dobré ji předem také vydezinfikovat. Naplňte substrátem misku do dvou třetin. Semínka dávejte do takové hloubky, jaká je výška semínka. Překryjte hlínou a zalijte vodou, nejlépe odstátou dešťovou. Jiffy se skládají na nádobu. Misku přikryjte průhlednou fólií a dejte na teplé místo, ideálně mezi 17 a 22 stupni Celsia. Jednou denně fólii odkryjte a dopřejte rostlinkám čerstvý vzduch. Když narostou první pravé lístky, rostlinky se rozesazují do jednotlivých květináčků. Použít se dají například kelímky od jogurtů s perforovaným dnem pro odtok přebytečné vody. Také v této fázi můžete objevit na trhu různé vychytávky - třeba květináčky, které se pak do záhonku zasadí celé a rozpadnou se.

Více zde:

Zázvor pomáhá těhotným i proti chřipce

11. ledna 2018 v 20:01 | Veronika Srncova


Zázvor pomáhá těhotným i proti chřipce

11.1.2018

Pomocník při virozách...

Zázvor obsahuje mnoho zajímavých bioaktivních látek, asi nejznámějšími a možná i nejvýznamnějšími jsou gingerol a zingiberin. Obě tyto fenolické látky disponují protizánětlivými a mírně antibiotickými účinky. Do těla je dostaneme prostřednictvím oblíbeného zázvorového čaje, který nás navíc příjemně prohřeje. Komplex léčivých látek obsažených v zázvorovém čaji dále napomáhá rozpouštět hleny a dle některých výzkumů se dokonce zdá, že blokuj replikaci rhinovirů - nejčastějších původců rýmy. Zázvorový čaj můžete z termosky popíjet celý den, a to jak v rámci prevence, tak léčby. Ale pozor, nikdy by neměl tvořit základ pitného režimu! Velmi senzitivním jedincům může lehce podráždit zažívání.Zázvorový čaj

1 kávovou lžičku nastrouhaného, či na plátky pokrájeného a oloupaného zázvoru přelijte 2 - 3 dcl horké (ne vroucí!) vody a necháte cca. 5 - 10 minut vylouhovat (hrnek přiklopte). Poté čaj sceďte a chcete-li, dochuťte citronem a medem. Zázvor skladujte v suchu a temnu v chladničce. Vydrží zde překvapivě dlouho.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zazvor-spolehlive-pomaha-tehotnym-i-nachlazenym

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zazvor-spolehlive-pomaha-tehotnym-i-nachlazenym


Pomocník přes nevolnost

Kořen zázvoru je ve fytoterapii velmi známým prostředkem, jenž pomáhá zmírňovat nevolnosti nejrůznějšího původu: těhotenské, menstruační, kinetózy a dokonce, dle výzkumů Comprehensive Cancer Center při universitě v Michigenu, mírní i nevolnosti provázející chemoterapii. Čaj ze zázvoru zvyšuje vylučování žaludečních šťáv i slin, a tak podporuje trávení a mírní nadýmání. Vyzkoušet můžete nejen čaj, ale i zázvorová lízátka, pastilky či tablety z lékárny. Nastávající maminky asi napadá, zda je užívání zázvoru bezpečné. V případě, že výživové doplňky z lékárny užíváte dle návodu, a čaj popíjíte pouze jako součást pitného režimu, tak ano. V opačném případě, vám můžete pociťovat mírnou nevolnost.Pomocník přes bolest

Spektrum zajímavých účinků zázvoru na lidský organismus rozšířily i závěry klinických testů provedených na přelomu tisíciletí na lékařské fakultě univerzity v Miami. Zázvor totiž s velkou pravděpodobností disponuje schopnostmi mírnit bolesti pohybového aparátu, zvláště v případě artritidy!
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zazvor-spolehlive-pomaha-tehotnym-i-nachlazenym
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zazvor-spolehlive-pomaha-tehotnym-i-nachlazenym

Sezona bylinek: Největší chyby v pěstování

20. prosince 2017 v 19:59 | Veronika Srncová


Sezona bylinek: Největší chyby v pěstování

20.12.2017


Půda je základ

Problém může nastat hlavně u těžkých půd, které bylinky udusí. Záhonky je vždycky potřeba pořádně 'načechrat' rýčem. Tak se nejen zlehčí, ale kyslík se dostane i do spodních vrstev.

Před setím půdu srovnejte hráběmi. Přitom se také můžete dobře zbavit plevelů, které je potřeba ničit celou sezonu. Přidat můžete také dávku uzrálého kompostu. Bylinky potřebují kromě dobré a vyživené půdy pravidelný přísun vody. Jenže není voda jako voda. Ta studená je hlavně v teplých dnech pro bylinky šok. Mnohem víc jim svědčí nachytaná měkká dešťová voda, nejlépe skrytá před slunečním zářením. Čerpat ji můžete ze sudů speciálním závěsným čerpadlem.


Závaha ve špatný čas

Pro dobrý růst je nutné volit nejen správnou vodu, ale i čas. Je to podobné jako se zavlažováním trávníku. Na jaře a na podzim vystačí bylinky s málem, ale když teplota stoupá nad 20 °C, je třeba být opatrný. V horkých dnech je nejlepší zalévat ráno nebo večer, kdy se tak rychle voda nevypařuje a skutečně se dostane ke kořenům. Nikdy nezalévejte přes listy, protože by na nich kapka vody působila jako lupa. Slunce by pak mohlo rostlinu spálit. A když nestihnou doschnout do večera, hrozí jim houbové choroby. Zálivka je nezbytná, když začnou listy viset zvadle dolů.


Zabijácký plevel

Kdo by si chtěl pracně pěstované bylinky zamořit chemií? Většina zahrádkářů tedy bylinky raději nehnojí a stejné pravidlo platí i na postřiky proti plevelům. A tak nezbyde nic jiného, než se pravidelně na záhonky vydat s motyčkou nebo ručním kultivátorem a okopávat, kypřit a vytrhávat. Tak se zbavíte plevelů, které by mohly bylinky umořit, a navíc i prokypřená půda lépe drží vodu.


Málo světla pro semínka

Spoustu bylinek si dokážete vypěstovat ze semínka na okenním parapetu. Začít můžete už teď. Potřebujete k tomu jen světlý parapet, nejlépe orientovaný na jih a teplotu kolem 20 °C. Ve dnech, kdy slunce hodně svítí, je dobré rostliny přistínit.


Špatně vybraná sazenice

Ať už se vám pěstovat rostlinky ze semínka nechce nebo nedaří, půjdete je někam koupit. Vybírejte opatrně a v dobrých zahradnictvích, ušetříte si tak zklamání a úměrně vynaložený čas. Jak má vypadat sazenice, po které byste měli sáhnout? Listy a výhonky jsou pevné a vypadají zdravě. Důkladně si prohlédněte hlavně spodní stranu listů, kde by se mohlo skrývat nepříjemné překvapení v podobě škůdců a chorob. Zkuste opatrně povytáhnout bylinku z květináče a kontrolujte také kořenový systém. Měl by být dobře rozvinutý, zdravé konce kořenů bývají bílé. Když je mezi kořeny málo zeminy, byla rostlina v květináči dlouho a bude pro ni obtížnější zvyknout si na záhoně.

U víceletých rostlin se ptejte, jestli jsou to mrazuvzdorné odrůdy. Třeba levandulí se u nás prodává řada a jen zlomek z nich zimu přežije. Polokeříky levandule, šalvěje nebo rozmarýnu by neměly být moc dřevnaté, protože pak budou přibývat už jen pomalu.


Nevhodné sousedé

Spolu by měly být rostliny s podobnými nároky a délkou života. Trvalky k trvalkám a jednoletky zvlášť. Středomořské bylinky jsou na přemokření háklivé. Levandule, šalvěj nebo tymián vystačí s málem. Na rozdíl od nich třeba máta nebo kostival rádi vody víc. Také by si neměly navzájem konkurovat. Máta, kostival nebo křen mohou utlačit většinu sousedů. Zkuste je dát do větší nádoby a tu pak zasadit na záhon.


Malé rozestupy

Spousta jednoletek se vysazuje přímo na záhony. Chybou je, když dáte semínka blízko k sobě. Jednotlivé rostliny pak stíní jedna druhé a neprospívají. Proto je dobré dodržovat doporučené rozestupy, které najdete na sáčku. Pomoci si můžete také jednocením, kdy k záhonku zakleknete a přebytečné bylinky odstraníte.


Bylinky na balkoně

Potřebujete k tomu nějaký správný květináč nebo nádobu. Měla by být nejen praktická, ale i hezká, aby se na ni pěkně koukalo. Nádoba musí mít odtokové otvory, aby se v nich nedržela voda. Nejprve je zakryjte střepem z květináče. Přidejte drenážní vrstvu, mohou to být oblázky nebo keramzit. Pak přidejte substrát. Šikovné je oddělit obě vrstvy netkanou textílií, aby se nemísily, a půjdou oddělit i při vysypávání. Zasaďte rostlinky a substrát přitlačte, pak zalijte. Na jaře můžete také přesadit víceleté bylinky z menších květináčů do větších. Rozdíl by měl být o jednu velikost. Čerstvou dávkou zeminy bohaté na živiny a větším prostorem jim vdechnete nový život. Můžete přistřihnout kořeny


Jak si předpěstovat bylinky na okně

Vyberte si zdravá semínka.
 • Připravte si výsevní substrát a vhodnou nádobu.
 • Semínka dejte na substrát a lehce zatlačte.
 • Substrát pokropte rozprašovačem.
 • Květináče si označte etiketou.
 • Počkejte na první pravé lístky a pak je přesaďte.

Vypěstujte si doma Avokádo- VYCHYTÁVKY LÁDI HRUŠKY (video)

20. prosince 2017 v 19:50 | Veronika Srncová


Vypěstujte si doma Avokádo- VYCHYTÁVKY LÁDI HRUŠKY (video)

20.12.2017
 • avokádo
 • párátka
 • kelímek

Video zde:Plody avokáda nebo také hruškovce přelahodného jsou nejen chutné, ale i zdravé. Pomáhá se stresem, kožními problémy. Aztéky byl kdysi využíván i jako afrodiziakum. Tak proč si ho nevypěstovat doma? Začátek nemůže být jednodušší - rozřízněte plod a vyjměte pecku. Tu otočte kořínkem dolů a pak ji ze čtyř stran nabodněte na párátka. Získáte takový vrtulníček, který položíte na plastový kelímek. Ten naplníte vodou tak, aby část pecky koukala na hladinu. No a pak už je dáte do tepla, doléváte vodu a sledujete, jak se rostlinka probouzí k životu. Později ji můžete přesadit do hlíny a dát do květináče - jen dejte pozor, aby polovina pecky vykukovala z hlíny ven. No a pak už stačí zalévat dál a čekat, až se na rostlině objeví první plody.

Pěstování hlívy ústričné

20. prosince 2017 v 11:39 | Veronika Srncová


Pěstování hlívy ústričné-VIDEO

20.12.2017Vypěstovat hlívu ústřičnou zvládne každý z nás třeba na balkoně v plastovém pytli naplněném slámou. "Sláma obsahuje všechny potřebné živiny pro růst podhoubí hlívy ústřičné a pro zdárný vývoj plodnic," vysvětluje Vlastimil Šavelka, specialista na pěstování hlívy. "Naopak seno se nehodí, protože je příliš měkké a rychle se rozkládá." Při přípravě je nutno slámu propařit dostatečným množstvím vařící vody, která zahubí všechny zárodky plísní. V plastovém pytli by jinak mohla začít plesnivět


Video:

Jak postupovat?

Připravíme si velký silný igelitový pytel, který naplníme otýpkou slámy. Tu pak zalijeme dostatečným množstvím vařící vody, která slámu změkčí, a navíc tedy zabrání bujení plísní. Pytel uzavřeme a takto necháme do druhého dne vystydnout. Poté ustřihneme na pytli jeden spodní roh a přebytečnou vodu necháme vytéct. Sadbu hlívy ústřičné rozmělníme lžící a po částech vsypeme do připraveného základu tak, aby byla sláma sadbou rovnoměrně naočkovaná, následně ještě nahrubo promícháme rukou. Na závěr pytel uzavřeme přes vatovou zátku, která umožní rostoucímu podhoubí dýchat.
"Naočkovaný pytel uložíme do teploty zhruba dvacet stupňů po dobu čtyř až šesti týdnů," říká pan Šavelka. Podhoubí se bude krásně rozrůstat, až bude pytel celý bílý. "Potom je třeba přemístit pytel do chladnějšího prostředí, zhruba 15 stupňů, kde se začnou vytvářet plodnice," doplňuje specialista. V závěrečné fázi uděláme do pytle rovnoměrně po celém obvodu šest až osm děr, kterými se budou drát houby ven. "Když začne hlíva nasazovat, tak trvá zhruba týden, než doroste od zárodků plodnic do sklizňové zralosti," uzavírá Vlastimil Šavelka, podle jehož slov se celkové množství úrody rovná zhruba jedné čtvrtině použité slámy.

4 Tipy, jak uvařit marmeládu bez zbytečného cukru

14. prosince 2017 v 19:57 | Veronika Srncova


4 Tipy, jak uvařit marmeládu bez zbytečného cukru

14.12.2017Nepodceňujte čistotu!

Právě čistota je při zavařování jednou z nejdůležitějších věcí, aby se všechno povedlo, jak má. Je totiž třeba zabránit vzniku bakterií a plísní. Dbejte proto na čistotu sklenic, víček, případně i zavařovacích gumiček. Ať už jsou nové nebo použité, vždy je před plněním důkladně umyjte horkou vodou a mycím prostředkem. Nakonec dobře opláchněte. Ideální je, když je pak ještě necháte na několik minut převařit v horké vodě. Kápnout do nich můžete i trochu octa. Pozornost věnujte i ovoci. Nahnilé, plesnivé nebo i jinak narušené plody bez milosti vyřaďte. Při samotném vaření pak nikdy do připravovaného džemu nevracejte olíznutou lžičku, kterou jste ho ochutnávali.S cukrem to nepřehánějte

Velká část univerzálních receptů radí použít na kilo ovoce stejné a někdy dokonce ještě větší množství cukru. Je to ale úplně zbytečné. Většina plodů totiž obsahuje cukr přírodní. Až tedy budete příště vyrábět domácí marmeládu, nebojte se ubrat. Ideální je poměr ovoce k cukru 3:1. Pomoci si také můžete například svařenou hroznovou či jablečnou šťávou, stévií , sirupem z agáve nebo datlí. Řešením může být i to, že k méně sladkému druhu ovoce přidáte sladší druhNa želírovací klidně zapomeňte

Bojíte se, že vám džem či marmeláda nezhouste, a tak ve velkém používáte želírovací cukr? Pak zřejmě nevíte, že obsahuje většinou naprosto zbytečně ztužené rostlinné tuky a poměrně dost přidaných "éček". I v tomto případě využijte raději přirozených vlastností ovoce. To totiž obsahuje pektiny, které zhoustnutí zaručí. Záleží ovšem na druhu. Nejvíc ho mají například jablka, rybíz, angrešt a kdoule. O něco hůře jsou na tom meruňky, hrušky, maliny, borůvky, ostružiny či broskve. Nejméně pektinu pak mají oblíbené jahody a třešně. Nezapomeňte také na skutečnost, že přezrálé ovoce jich má mnohem méně než to nezralé. I při jeho zpracování se ale můžete vyhnout chemii. Přírodní náhradou je citrusový pektin, který seženete v prodejnách zdravé výživy. Výhodou je i to, že nijak neovlivňuje či nemění vlastní chuť ovoce.


Sbírejte pěnu

Nejde ani tak o vizuální problém, jak si někteří myslí. Je sice pravda, že sražené bílkoviny z ovocné dužniny nám džemy a marmelády zakalí, tím hlavním problémem je ale skutečnost, že zkracují trvanlivost. Při vaření proto nezapomeňte pěnu z povrchu průběžně sbírat. Ideálně děrovanou lžící či naběračkou, kterou vždy opláchněte ve vlažné vodě. Pěnu nemusíte ale vyhazovat. Po vychladnutí si ji můžete namazat na pečivo nebo ji použít třeba k přípravě mléčného koktejlu.

SLADCE JEDLÉ kaštany

1. listopadu 2017 v 17:47 | Veronika Srncová


SLADCE JEDLÉ kaštany

1.11.2017Vždy NAŘÍZNOUT

Před pečením v troubě kaštany nařízneme do kříže.
Obsahují vodu jinak by mohly bouchnout.
V mikrovlné troubě je přiipravíte rychleji.
MALÉ ČESKÉ

Jedlý kaštan se pěstuje v jožních zemích, v Česku je na ně moc chladno.
Jedlé kaštany z Čech jsou o něco menší.KAŠTANY VE SVĚTĚ

V Itálii , Francii je z nich vyrábí kaštovnice.
VE Švýcarsku a Korsice kaštanové pivo.
Americe se dává ke krocanu kaštan.
Kde je trhat?

Kaštany se vlastně nedají natrhat, jejich slupka je totuž velice pichlavá.
Po uzrání samy vypadnou.
Největší kaštanový sad najdeme na Chrudimsku.

VŠECHNY TONY ORANŽOVÉ- Vychytávky Ládi Hrušky ( časopis)

30. října 2017 v 8:39 | Veronika Srncová


VŠECHNY TONY ORANŽOVÉ- Vychytávky Ládi Hrušky ( časopis)

30.10.20171) MUKÁTOVÁ DÝNĚ2) MÁSLOVÁ DÝNĚ3) OKRASNÍ DÝNĚ4) DÝNĚ GOLIÁŠ5) CHIOGGIA6) ŽALUDOVÁ DÝNĚ7) ŠPAGETOVÁ DÝNĚ

Dozrávání rajčat- Vychytávky Ládi Hrušky ( časoipis)

26. října 2017 v 13:42 | Veronika Srncová


Dozrávání rajčat- Vychytávky Ládi Hrušky ( časoipis)

26.10.2017


Potřebujeme:

 • nedozrálá rajčata
 • staré noviny
Přírpava:

 1. Stačí každé rajčátko zabalit zvlášť do novin a uložit na teplé místo.

Skladování hrušek a jablek- Vychytávky Ládi Hrušky ( Časopis)

26. října 2017 v 13:39 | Veronika Srncová


Skladování hrušek a jablek- Vychytávky Ládi Hrušky ( Časopis)

26.10.2017


Potřebujeme:

 • jablka
 • heušk
 • dřevěné bedýnky ( lísky)
Přírpava:

 1. Ovoce by se mělo kslízet ve stopkách.
 2. Díky tomu se prodlouží životnost a zabrání hnití.
 3. Nejlépe skaldovat v dřevěné lísce, přičemž ukládáme stopkami dolů a hrušk naopak stopkami nahoru.
 4. Nebudou se tolik utlačovat.

Jak krájet meloun- VIDEO

4. července 2017 v 13:00 | Veronika Srncová

Jak krájet meloun- VIDEO

4.7.2017


Video zde:

Domácí zelenina z truhlíku - VIDEO

28. května 2017 v 19:09 | Veronika Srncová

Domácí zelenina z truhlíku - VIDEO

28.5.2017


Video zde:

Okurka dobije energii jako káva

2. dubna 2016 v 11:32 | Veronika Srncová


Okurka dobije energii jako káva

2.4.2016Pokud vám během dne chybí energie, nepijte dokola pořád kávu. Nakrájejte si několik plátků okurky, přidejte e do studené vody s lahví. Potřepejte a popíjejte. dodá energii víc než káva.

Jak využít dužinu ze zeleniny a ovoce

2. dubna 2016 v 11:20 | Veronika Srncová


Jak využít dužinu ze zeleniny a ovoce

2.4.2016Ovocné a zeleninové šťávy jsou fajn, ale zbyde po nich mnoho dužiny. Je dužina výborná na pečení různých koláčů, sušenek nebo třeba zeleninových palačinek. Odšťavená dužina udrží pečivo déle čerstvé, stačí když je dáte do misky v chlebovníku.

Mrkev a cibule

20. března 2016 v 16:19 | Veronika Srncová


Mrkev a cibule

20.3.2016Mrkev a cibule se usmaží dozlatova, když je poprášíte troškou cukru krupice.

Aby banány nezhnědly

20. března 2016 v 16:17 | Veronika Srncová


Aby banány nezhnědly

20.3.2016Aby banány nezhnědly, zabalte je do stopky do plastové fólie a vydrží o vám 4 dny déle.

Musí dobře dýchat

20. března 2016 v 16:04 | Veronika Srncová


Musí dobře dýchat

20.3.2016Cobuli ani řesnek obvykle při vaření nespotřebujeme kompletně. Jak je skladovat avby dlouhho vydrželi? Obojí skladujte v děrkovaných papárovích sáčcích.

Citron vybělí a vyživí nehty

12. března 2016 v 9:52 | Veronika Srncová


Citron vybělí a vyživí nehty

12.3.2016
Posiluje a bělí nehty. Odlakované a vyčistěné nehty zbavte mastnot. Poté je na pár minut položte d čerstvě vymačkané citronové šťávy. Následně pak na ruce použijte vyživující krém , aby jste předešly vysušení kůže.

S brokolicí do páry ne do vody

12. března 2016 v 9:44 | Veronika Srncová


S brokolicí do páry ne do vody

12.3.2016Brokolice je zdrojem vitaminu C, ale vařením ve vodě ho ztrácí až 44% . POkud však zelenou hlavičku uvaříte v páře, přijdete jen cca o 12%.

Ovoce půjde snáz krájet

6. března 2016 v 15:31 | Veronika Srncová


Ovoce půjde snáz krájet

6.3.2016


Když před krájením sušeného ovoce potřete nůž plátkem citronu, nebude se na něj lepit.

Alobal v kuchyni

5. března 2016 v 9:48 | Veronika Srncová


Alobal v kuchyni

5.3.2016Zelenina zabalená v alobalu zůstaně čeratvá i po delší dobu. Pozor si dejte na kyselé druhy zeleniny, které můžou s hliníkovou folií reagovat.

Salát ve skle vydrží jako čerstvý

20. února 2016 v 9:29 | Veronika Srncová


Salát ve skle vydrží jako čerstvý

20.2.2016Když si chcete udělat zdravý a lehký oběd, připravte si salát do kslenice. Můžete si ho vyrobit i do zásoby, protože v lednicic vydrží až 5 dní, pokud máte čerstvé suroviny. Trik spočívá v tom , aby bylo správné vsrstvení. Dospod přidejte dresink, tvrdou zeleninu a pak postupně přidávejte další, třeba sýr, vajíčko, kečí zeleninu ( rajče) a pak listy salátu.

 
 

Reklama