Užitečné rady- Květiny

Pokojové rostliny Vás zbaví jedů v domácnosti

5. února 2018 v 19:34 | Veronika Srncova


Pokojové rostliny Vás zbaví jedů v domácnosti

5.2.2018

Lopatkovec

Lopatkovec je opravdová domácí čistička vzduchu. Daří se mu i na stinném místě, potřebuje vlhkou půdu, snadno kvete. Pro alergiky pozor - vyprodukuje poměrně velké množství pylu. Vaši domácnost zbaví všech výše uvedených škodlivin.Chryzanténa

Doma můžete pěstovat i drobnější odrůdy chryzantém, například listopadku zahradní (chrysanthemum morifolium). Bude se jim dařit dobře na světlejších místech a při pravidelné zálivce. Vaši domácnost zbaví také všech výše uvedených škodlivin, od formaldehydu přes benzen, trichlorethylen až po čpavek a xylenDracena

Dračinec, neboli dracena, vyžaduje světlé stanoviště a pokojovou teplotu kolem 20 stupňů. Snese i méně světla, nebo naopak slunce, důležité je neměnit stanoviště. Může dorůst až dva metry vysoko. Působí jako filtr proti formaldehydu, benzenu, trichlorethylenu a xylenu.Datlová palma

Potřebuje hodně světla, raději rozptýleného. V letních měsících hodně zálivky, v zimě méně, určitě ale nesnese suchý vzduch. Za to vás odmění tím, že vaši domácnost bude zbavovat formaldehydu, xylenu a trichlorethylenu.Břečtan napínavý

Břečťan vyžaduje rozptýlené světlo. Čím je zelenější, tím chladnější místo a méně světla potřebuje. Ve vaší domácnosti vychytá formaldehyd, benzen, trichlorethylen a xylen.Tchýnin jazyk

Stejné jedy jako břečťan dokáže výborně vychytat i tchynin jazyk. Navíc je to rostlina nenáročná na pěstování a v podstatě nezahubitelná. Nemusíte ji moc zalévat, v zimě minimálně.Antourie

Anturie je na pěstování náročnější než třeba tchynin jazyk. Potřebuje světlejší stanoviště bez přímého slunce a nemá ráda studenou zálivku. Za to vás zbaví čpavku, formaldehydu a xylenu.

Triky, aby pokojové kytky nezahynuly

31. ledna 2018 v 20:33 | Veronika Srncova


Triky, aby pokojové kytky nezahynuly

31.1.2018


Suchá rostlina

  • Pokud jste na rostlinu zapomněli a ona zvadla, rovnou ji nevyhazujte. Při záchraně je ale potřeba být trpělivý a postupovat velmi opatrně. Začněte tím, že rostlinu zalijete trochou odstáté vody pokojové teploty. Příliš vody, a ještě ke všemu studené by mohlo rostlině způsobit šok. Po pár hodinách rostlinu trochu zalijte znovu. Nepřemisťujte ji ani ji hned nehnojte. S tím počkejte alespoň 14 dní.
Když jste rostlimu přelili

Nejen nedostatek zálivky, ale i její nadbytek může rostlinu zahubit. Přelévání rostlin se nejsnáze pozná na keramických květináčích, které se po čase obvykle pokryjí slizkým povlakem. Pokud je vaše rostlina přelitá, určitě ji z květináče vyndejte, položte na textilii nebo savý papír a nechte přebytečnou tekutinu odtéct. Kořenový bal nemačkejte, ať ho nepoškodíte. Opakujte, dokud bude z květiny odtékat voda. Rostlinu nechte takto venku klidně přes noc. Květináč pořádně omyjte a raději vydezinfikujte, poté do něj rostlinu zasaďte a nechte jí čas na zotavení.
Přelévání například nesnáší africká fialka. Tu stačí zalévat jednou týdně do misky, z ní si rostlina sama nasaje vodu. V horkých dnech můžete zvýšit zálivku na dvakrát týdně.
Hubené dlouhé a suché stonky

Pokud pozorujete, že vaše rostlina má dlouhé a bledé stonky a listy skoro bez zeleně, rostlina se nejspíš natahuje za světlem. Vymyslete tedy nové stanoviště, kde bude mít světla více. Jen pozor na to, aby rostlina nešla z extrému do extrému. Zpočátku zvolte raději rozptýlené světlo než přímé sluneční paprsky po celý den.

Pokud má rostlina na listech hnědé skvrny, má světla naopak moc a sluneční paprsky ji spálily. Listy ostříhejte a rostlinu dejte na místo, kde je světlo rozptýlené, nikoli přímé.


Listy hnědnou a usychají

Možná máte rostlinu blízko ústředního topení. Většině z pokojovek suchý vzduch a přílišné teplo nedělají dobře. Změňte stanoviště a po čase rostlinu častěji zalijte. Suchý vzduch se také projeví tím, že rostlině hnědnou špičky listů.


Špatný substrát

Většina rostlin, které si přinesete z obchodu, je zasazena do lehkého substrátu. Ten ale rychle vysychá. Květina si zaslouží kvalitní zeminu pro pokojové rostliny, do ní ji po čase přesaďte.


Nezapomeňte na výživu

Květiny potřebují na jaře a v létě také dostatek živin. Možná neprospívají, protože zapomínáte na hnojiva. Zkuste jim letos dopřát trochu těch, která potřebují, a uvidíte, že se celkový stav rostliny zlepší.

Vřesy pokojová rostlina

31. ledna 2018 v 20:28 | Veronika Srncova


Vřesy pokojová rostlina

31.1.2018

Správný substrát pro vřes

I když se vám to může zdát zbytečné, vřes po přinesení domů co nejdříve přesaďte do nádoby o něco větší. Nepoužívejte ale klasický substrát pro pokojové rostliny. Vřesy a vřesovce totiž patří mezi kyselomilné rostliny, potřebují proto speciálně namíchanou půdu, jejíž pH je nižší než 5.
Můžete si ji buď sami připravit doma, a to tak, že smícháte rašelinu s pískem a zahradní zeminou v poměru 3:2:1, nebo si z obchodu přinesete substrát určený pro rododendrony a azalky, který má vhodné složení. A vyhovující je i substrát pro borůvky a brusinky.
Nesvědčí mu sucho ani příliš vody
Přestože je hodně lidí přesvědčených o tom, že vřes je suchomilná rostlina, opak je pravdou. Proti suchu je sice poměrně odolný, rozhodně mu ale nesvědčí. Miluje stálou vlhkost. I v tomto případě ale platí, že všeho moc škodí. Dejte si proto pozor na převlhčení. Pokud je totiž substrát permanentně nacucaný vodou, nemají kořeny přístup ke kyslíku, nemohou "dýchat" a pozvolna odumírají. V takovém případě dochází také často k napadení houbami a plísněmi.
Přemokření můžete snadno zabránit drenáží. Při přesazování vřesu na ni proto nezapomeňte a na dno květináče nasypejte drobné kamínky, perlit nebo keramzit. Přes léto, ale třeba i v zimě v panelákovém bytě, rostlině dopřejte zálivku častější, když se ochladí, můžete ji omezit. Vodu nechte vždycky odstát. A pozor, aby nebyla tvrdá. Ta totiž obsahuje kromě jiného i velké množství vápníku, na který jsou vřesy citlivé.
Smiřte se také s tím, že v paneláku, kde je stále horko a přesušený vzduch, vám vřes zkrátka měsíce nevydrží. Proto je lepší naučit se, jak pěstovat vřes v truhlíku na balkoně.
Jak se o vřes starat
Kvetoucí vřes je třeba pravidelně přihnojovat. Stačí, když jednou za dva týdny přimícháte do zálivky granulky vodorozpustného hnojiva. Nejlepší je speciální hnojivo určené přímo vřesům nebo kyselomilným druhům, jako jsou azalky, rododendrony a podobně. Nejdůležitější je, aby hnojivo neobsahovalo vápník. Ten totiž rychle mění půdu na zásaditou a vřes brzy umírá.
Častou chybou je také umisťování květináče na tmavá místa. Vřes totiž k životu potřebuje dostatek rozptýleného světla. Jen na takovém místě vám bude nádherně kvést a bude hustý. Pozor jen na ostré slunce za oknem, které by mohlo jeho drobné lístečky a kvítky spálit.
Po odkvětu se nebojte rostlinu radikálně ostříhat. Zajistíte si tak její následné zhoustnutí. Větvičky klidně zkraťte o dvě třetiny. Je ale důležité, aby na nich zůstaly viditelné nějaké zelené lístečky, jen tak totiž znovu obrostou a odmění se vám květy. V průběhu kvetení pak pravidelně odstraňujte odkvetlá květenství.

Jak neumořit pokojové rostliny?

21. prosince 2017 v 10:44 | Veronika Srncová


Jak neumořit pokojové rostliny?

21.12.2017

.
Hlídejte vzdušnost vlhkosti.

Pokud máte pocit, že vytopená domácnost je pro interiérové rostliny, jejichž domovinou jsou většinou tropy a subtropy, to pravé ořechové, moc se pletete. Teplo tam sice mají, ale rozhodně ne krátké dny, dlouhé noci a minimum sluníčka.


I když jsou doma, zima na ně doléhá. Zkuste k tomu připočítat nějakou tu chybku při pěstování a vaše oblíbená pokojovka snadno skončí v popelnici. Ale nebojte se, největší prohřešky spolu probereme, aby se vám to nestalo.
Topná sezona s sebou přináší změnu klimatu v bytě. Neřízený příval teplého a suchého vzduchu je pro rostlinu rizikový. Poznáte to podle okrajového zasychání, žloutnutí, chřadnutí a opadávání listů.

V bytě se změní i vzdušná vlhkost, která někdy klesne i pod čtyřicet procent. Dobrým pomocníkem při sledování změn je malá meteostanice, která kromě venkovní a vnitřní teploty dokáže sledovat i vlhkost.
Při jejím zvyšování vám pomohou například nejrůznější odpařovače, které se dávají přímo na radiátory.
Nejrychlejší řešení je dát na radiátor vlhký ručník.


Nepřelívejte

jiná než ta během letní sezony. Většinou stačí zalévat jednou týdně a před dalším přísunem vody raději zkontrolujte, jestli je substrát suchý do hloubky. Používejte odraženou vodu. Spousta lidí dělá tu chybu, že čím víc jim rostlina chřadne, tím víc ji zalévají, a tak ji zahubí definitivně. Často stačí místo konvičky jen naplněný rozprašovač, kterým dodáte dostatečnou vlhkost. Kdo si se zálivkou neví rady, může zkusit samozavlažovací květináč, který to obstará za vás.


Hlídejte průvan

Umístit správně květiny v zimě není právě jednoduché. Potřebují být co nejblíž světlu, aby neopadávaly, ale zase na ně nesmí táhnout. U starších nebo špatně těsnících oken je to trochu schizofrenní. Při větrání stačí chvilka nepozornosti a oblíbená pokojovka dostane mrazivou "facku", ze které se nevzpamatuje. Takže nejlepší je květiny před každým větráním odstavit na chráněné místo.


Ochlazujte

Většina hrnkovek si více libuje při nižších teplotách, tak kolem 18 až 20 °C. Ale takové klima je v moderních vytápěných domácnostech málo. Tak si alespoň dejte pozor a nedávejte květiny přímo ke zdrojům tepla. Jak poznáte, že je něco špatně? Listy začnou hnědnout a sesychat a květy rychle odkvetou. Když si chcete květy naplno užít, vyplatí se s nimi zacházet podobně jako s řezanými ve váze. Dejte je alespoň na noc na chladnější místo, třeba do chodby. Jen orchidejím se v teple daří nejlépe a nemají rády stěhování


Pozor na škůdce

I v zimě je potřeba interiérové rostliny pravidelně a pečlivě kontrolovat, protože mšice, molice, puklice, třásněnky ani svilušky si pohov nedávají. Jakmile je uvidíte, je potřeba okamžitě zakročit. Jako první poslouží domácí výluh z tabáku, cibule nebo česneku, které nastříkáte na otřenou, případně osprchovanou rostlinu. Když nezaberou, raději vsaďte na nějaký prověřený chemický prostředek. Jen dejte pozor na to, že hodně z nich se nesmí používat v ložnicích. Takže zákrok udělejte třeba na chodbě. Nejlepší prevencí je dokonale zkontrolovat všechny nově přinášené květiny


Pryč od jablek

Pokud si rádi v zimě vystavujete doma zralé ovoce v košíčku nebo dekorativní misce, nikdy je nenechte stát v blízkosti rostlin, které právě kvetou. Dekoračně by jim to vedle sebe asi slušelo, ale především zralá jablíčka uvolňují etylen, který výrazně urychluje odkvétá


Převoz naplánujte

Kupujete pro sebe nebo své blízké pokojové květiny i v zimních měsících? Tak pozor na to, jak je povezete domů. Při odchodu z květinářství ví mohou utrpět teplotní šok, který ý může přivodit ztrátu listů. To hrozí především i oblíbeným vánočním m hvězdám. Důležité je rostliny před cestou pořádně zabalit. Rostliny, které stály u vchodu, raději nekupujte.


Přisvěcujte

Změna světelných podmínek se promítne i doma. Místa, která byla přes léto relativně dobře osluněná, se tak často stávají stinnými. Nedostatek světla se projeví vytahováním a slábnutím rostlin, které navíc žloutnou. Proto se v zimě květiny většinou stavějí na okna. Takové místo jim pomůže lépe se vyrovnat se špatnými světelnými podmínkami. Ale pro některé je to i tak málo, a tak je dobré jim přisvěcovat. Pomůže zářivka, která na ně bude svítit z výšky 40 až 70 cm asi 12 hodin denně.

TIPY: Rostlinám krátkého dne, jako je třeba brambořík, které ještě nemají nasazena květní poupata, nikdy nepřisvěcujte! Nedočkali byste se květů. Pozor, ať vám ibišek nezasáhne ledový závan větru z otevřeného okna. Může ho spálit a budete doslova bojovat o jeho život. Orchidej má ráda teplo a nedělá jí dobře střídání stanoviště. Africká fialka je velmi náchylná na přemokření kořenů. Ficus benjamin může přes zimu ztratit až třetinu listů, ale opět dorostou

Jedovaté pokojovky ukryjte před dětmi a mazlíčky

20. prosince 2017 v 20:07 | Veronika Srncová


Jedovaté pokojovky ukryjte před dětmi a mazlíčky

20.12.2017


Tchýnin jazyk

Jedna z nejodolnějších pokojovek, která ustojí skoro všechno. Má ráda rozptýlené světlo, ale zvládne i polostín a mírnou zálivku. Listy nerosíme, ale pouze omýváme.

Když ji někdo rozkouše a sní, odnese to zvracením, bolestí hlavy a břicha


Klívie

Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce. Ideálně na východním nebo západním okně. Zálivka má být mírná, v zimě minimální.

Rostlina má jedovatou šťávu v celém těle. Po požití většího množství může následovat kolaps.


Vánoční hvězda

Dobře jí dělá stálé a jasné světlo a pravidelná zálivka. Když je vody moc, začnou padat listy.

Všechny druhy pryšců, mezi které rostlina patří, jsou nebezpečné. Po narušení roní bílé jedovaté mléko, které může u citlivějších jedinců vyvolat alergickou reakci. Při kontaktu s očima dokáže i poškodit zrak.


Prvosenka

Květináč by měl být na chladnějším světlém místě. Pokud chcete, aby květy dlouho vydržely, je ideální teplota 15 °C, tedy v nevytápěné místnosti bytu. Zálivka by měla být častá, ale mírná.

Rostlina obsahuje kontaktní alergeny, které můžou citlivým jedincům přivodit kožní alergie.


Dračice

Rostlina nesnáší přímé slunce a vyžaduje pravidelné rosení. Substrát by měl být stále vlhký, ale v misce pod květináčem nesmí zůstat stát voda.

Obsahuje alkaloidy a saponiny, které po požití způsobují podráždění trávicího traktu.


Difenbagie

Má ráda teploty kolem 20 °C i více. Při nízkých teplotách zahnívá a hyne. Je velmi citlivá na průvan. Stanoviště by mělo být v létě v polostínu, v zimě vyžaduje světla hodně.

Všechny části rostliny obsahují dráždivou kyselinu šťavelovou.


Azalka

Velmi krásná květina, která kvete v zimě. Je chladnomilná, takže se hodí na okna. Kvetoucí se nejlépe vede, když je teplota pod 20 °C.

Jedovaté jsou všechny části rostliny


Kolopějka

Kvete především v zimě. Je nenáročná, takže jí stačí i polostín a běžná pokojová teplota. Minimální jsou i nároky na zálivku.
Pozor na to, že rostlina obsahuje jedovaté šťávy, které můžou po požití dráždit žaludek


Kala

Květina, která nám dělá radost v květináči hlavně v zimě, když krásně kvete. Aby květy dlouho vydržely, je potřeba držet rostlinu při nižší teplotě kolem 15 °C.
Obsahuje několik jedovatých látek, nejvýraznější je šťavelan vápenatý, který při dotyku poškozuje pokožku. Otrava se projeví pálením v ústech, otoky, zvracením, žaludečními a střevními křečemi.

Vytrvalé PODZIMNÍ HVĚZDNICE

4. října 2017 v 20:33 | Veronika Srncová


Vytrvalé PODZIMNÍ HVĚZDNICE

4.10.2017JAK O NĚ PEČOVAT

Péče o hvězdnice je snadná, mají rádi prosluněné místo s dostatkem vláhy a hlínopísčitou půsou s dostatkem živin.
Doporučujeme stonky v červnu zkrátit.
Po odvěknutí nezapomeňte hvězdnici u země oříznout.
JAK SE SÁZET

Vsaďte je do skalek nebo do záhonkus dalšími rostlinkami.
HVĚZDNICE DOBŘE LADÍ Z BAREVNÝMI ŘEBÍČKAMI, KRÁSNoočkem nebo rudbekiemi.

Vyniknou i u vašeho plotu , sousedi vám to budou závidět.Skvěle se budou vyjímat i mimo záhon, ale i na stole jako dekorace.S kombinanci s barevnými plody podzimu vypadají fantasticky.

NOSTALGICKÉ hortenzie 4 triky jak se usušit

23. září 2017 v 19:07 | Veeronika Srncová


NOSTALGICKÉ hortenzie

23.9.20171) Stříhejte je v plném květu

Nejlepší je varianta podzimní ( růžové a fialové). Nastříhané kvěšty s malým stonekm dejte do vody a nechte je postupně sesychat.2) DEJTE HORTENZIÍM ČAS

Po 14 dnech sáhněte na květiny sora, pokud budou na hmat suché, jsou připraveni k dalšímu kroku. Sušené vydrží krásně 1 rok.3) KOMBINUJTE

Suché květiny se výborně vyjímají s kombinancemi růže a levandule.4) LAKUJTE

Aby květiny, vypadaly co nejlépe přestříkávejte je !
Dají se laky koupit na interentu nebo můžete použít i lak na vlasy.
Njelepší jsou matné varianty.

Nápady na květináčky- VIDEO

4. července 2017 v 14:55 | Veronika Srncová

Nápady na květináčky- VIDEO

4.7.2017

Video zde.

Narcisy by měly být ve váze samy

7. dubna 2016 v 12:18 | Veronika Srncová


Narcisy by měly být ve váze samy

7.4.2016


Narcisky nemjaí rády ve váze společnost.Pokud je chcete mít ve vazbě. Použijte jen dřevěnokroucenou vrbu nebo jívu. Ostatní květiny s narciskami uvadají rychleji.

Aby gerbery ve váze vydržely

6. března 2016 v 15:23 | Veronika Srncová


Aby gerbery ve váze vydržely

6.3.2016Gerbery vydrží ve váze déle je-li má ve váze 2 cm stonku. Ponořený konec stvolu šikmo seřízněte a vodu obden vyměňte.

 
 

Reklama