Užitečné rady- Děti a Miminka

Jak naplánovat těhotenství

15. ledna 2018 v 19:27 | Veronika Srncova


Jak naplánovat těhotenství

15.1.2018


Kdy vysadit antikoncepci

Antikoncepčních metod je celá řada. Jednotlivé druhy se od sebe liší cenou, tím na jakém principu fungují i délkou svého účinku. Poměrně snadné mají plánování početí páry, které spoléhají na bariérovou antikoncepci - tedy na kondom, pesar či antikoncepci chemickou. V těchto případech stačí antikoncepci kdykoli přestat používat a jen čekat, kdy k otěhotnění dojde. Další skupinou je hormonální antikoncepce.
"U hormonálních pilulek je možné se snahou o početí začít už během menstruačního cyklu, ve kterém došlo k vysazení. To samé platí o nitroděložních tělískách a antikoncepčních náplastech. Jinak je tomu u hormonálních injekcí, které mají prodloužený účinek. Zde je třeba počítat s tím, že jejich účinek přetrvává řadu měsíců. Pokud žena začne uvažovat o těhotenství, je vhodné tento typ antikoncepce včas nahradit jiným," vysvětluje gynekolog a porodník profesor Pavel Calda, z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Důležitá kyselina listová
V plánování mateřství má kyselina listová, která spadá mezi vitaminy skupiny B, své výsadní místo. Její nedostatek zvyšuje riziko vzniku vrozených vývojových vad plodu, konkrétně rozštěpů. "Ideální je, aby žena na příjem kyseliny listové myslela tak tři měsíce před tím, že chce otěhotnět. Už toto období, může zdraví plodu ovlivnit," říká lékař.
Zdrojem kyseliny listové je mnoho druhů zeleniny, například hlávkový salát, čínské zelí, brokolice, špenát, kapusta, hrášek, ale i některé ovoce třeba angrešt a třešně. "Tento vitamin je obsažen i v kvasnicích či játrech. Kromě toho je samozřejmě součástí mnoha potravinových doplňků, zejména těch, které jsou určeny speciálně pro ženy plánující otěhotnět," doplňuje Pavel Calda.
Genetické testy
Současná medicína nabízí párům, které uvažují o potomkovi, i další možnost, jak ovlivnit zdraví potomka. A to, genetické vyšetření. "Smyslem genetického vyšetření je zjistit, zda v genetické výbavě dvojice nejsou změny a zda partneři nejsou přenašeči nějakého geneticky podmíněného onemocnění, které přesto, že oni nemají žádné potíže, by u dítěte vedlo k rozvoji vážné choroby. Toto vyšetření by měli žádat zejména lidé, kteří mají v rodinné anamnéze, nějakou genetickou vadu. Například rodiče, kterým se narodilo dítě s cystickou fibrózou a podobně," doplňuje profesor CaldaVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/jak-naplanovat-tehotenstvi
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jak-naplanovat-tehotenstvi

Životní styl

Jako samozřejmost lze považovat úpravu životního stylu.
Žena plánující potomka by neměla:
 • kouřit
 • pít alkohol
 • užívat drogy
 • pobývat v chemicky či radiačně zamořeném prostředí
Tyto faktory by měly být z jejího života odstraněny několik měsíců před tím, než otěhotní.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jak-naplanovat-tehotenstvi
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jak-naplanovat-tehotenstvi

S miminkem spaní společně: Zásady Společnosti

13. ledna 2018 v 6:25 | Veronika Srncova


S miminkem spaní společně: Zásady Společnosti

13.1.2018

Zásady

 • polečné spaní je absolutně nepřípustné v situaci, kdy je jeden z rodičů pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek!
 • Velmi nebezpečné pro malé spáče mohou být mezery mezi matracemi nebo mezi postelí a stěnou. Pozor, tyto "černé díry" se často vyskytují u skládacích pohovek.
 • Postel by měla být situovaná a zabezpečená tak, aby z ní dítě nespadlo.
 • Naprosto nevhodné je spát s miminkem na vodní posteli (či na extrémně měkké matraci), v krajním případě by se děťátko na této posteli mohlo dostat do polohy, kdy nebude moct dýchat.
 • Ve společné posteli by se nemělo nacházet mnoho polštářů, hraček - jednoduše volných předmětů. Čím méně jich bude, tím lépe! Každý volný předmět může teoreticky, zvláště u nejmenších kojenců, omezit dýchání.
 • Pozor na volné ložní prádlo; nedopnutá povlečení a uvolněná prostěradla! Mnohdy se do nedbale upevněného prostěradla či povlečení zamotá i dospělý spáč.
 • Nenechávejte si miminko usnout na hrudníku! V této pro děťátko jistě příjemné poloze si libují obzvláště tatínci. Bohužel mnozí, a to i velmi mužně působící otcové, se mnohdy podobají mrkacím panenkám; jak se uloží do horizontální polohy, tak spí. Což je může být pro děťátko samozřejmě nebezpečné, protože se může poměrně snadno překulit a nešťastně spadnout (bouchnout se o zeď, skulit z postele apod.)
 • Odborníci též kvůli bezpečnosti dítěte nedoporučují, aby společné spaní praktikovali rodiče s velkou nadváhou.
Zdroj zde:

Spánek miminek: Každé dítě to má jiné

13. ledna 2018 v 6:22 | Veronika Srncova


Spánek miminek: Každé dítě to má jiné

13.1.2018

Různé děti, různý spánek

"I když se snažíme dětský spánek rovnat do tabulek, výzkumy to popírají," říká úvodem Lenka Medvecová Tinková. "Každý novorozenec je jiný. Jedna švýcarská studie zjistila, že zdravé dítě prospí třeba i dvacet hodin denně a jiné jen devět.
Důležitější než délka spánku jsou signály dítěte, že je unavené. A také to, jak miminko celkově prospívá."
Přístup ke spánku dětí je obecně velké téma a rodičovské strategie se v různých částech světa liší. Ve většině světa, mimo naši "západní" civilizaci, ale matky se svými dětmi spí, v noci kojí na požádání a příliš neřeší, kdy bude spát dítě po celou noc. My hledáme návody na separaci dětí a měříme délku spánku především proto, že žijeme v nukleárních rodinách, kde je málo pomocných náručí a rodičovská únava stoupá. A také se ženy-maminky často vracejí brzy do práce a svou nezbytnou dávku spánku potřebují.

"Například v USA rodiče velmi často separují své děti do vlastních pokojíčků už v prvních 3-6 měsících," vysvětluje antropoložka. "Americká pediatrická společnost už ale doporučuje společný pokoj s rodiči aspoň do jednoho roku věku, a to hlavně jako prevenci před SIDS. Pro vývoj spánku dětí je důležité, aby se měly od koho učit, jak zdravý spánek probíhá - od svých rodičů."
První měsíc: kontakt
Zahoďte tabulky a první týdny po narození buďte co nejvíc s miminkem "tělo na tělo". Třeba v šátku, abyste si vzájemně porozuměly. Vždyť se teprve seznamuje se světem a jeho spánek je nepravidelný. Může ho trápit těžký porod nebo jiný stres. Veškeré pokusy o zavádění režimu v takhle brzké době jsou pak jen zbytečným plýtváním energie.

"Do prvních týdnů proto radím být spolu, kojit na požádání, poznávat se. Miminko komunikuje neverbálně, maminka tak začne rozpoznávat jeho signály. Mnohdy až třeba kolem třetího měsíce věku začne dítě dělat nějaký rozdíl mezi dnem a nocí," konstatuje Lenka Medvecová Tinková.

Proto dbejte na klidné a časté kojení a nesnažte se o režim za každou cenu, obvykle přijde sám. Uložit dítě přesně v sedm může klidně znamenat i v osm nebo v půl sedmé. Buďte jako maminka flexibilní a pozorujte signály svého dítěte. Jeho potřeba spánku se může měnit ze dne na den.
6-9 měsíců : Spí méně
Jak to, že se budí víc, když už "má režim" a donedávna se budilo třeba jen dvakrát za noc na kojení? "Tohle je nejčastější období, kdy mě maminky vyhledávají a chtějí se spánkem či uspáváním poradit," usmívá se Lenka Medvecová Tinková. "Děti začínají více vnímat svět kolem sebe, je pro ně těžší se zklidnit a přejít z bdění do spánku. Mohou je svědit dásně při růstu zubů, trápí je třeba separační úzkost." Miminko také prochází dramatickým psychomotorickým vývojem, přetáčí se, plazí, začíná si stoupat. A objevuje i svět kolem mámy. To všechno je dost důvodů k tomu, proč se více budí nebo špatně usíná. Dobrou zprávou je, že je to jen fáze, která pomine. Obvykle za měsíc až dva, obrňte se trpělivostí.

"Je dobré najít řešení, které bude výhodné i pro rodiče a pomůže s větší únavou," radí oslovená odbornice. "Například společné spaní nebo postýlka hned vedle postele rodičů, zabezpečená proti spadnutí miminka. Je to jednodušší varianta i pro častější kojení v polospánku. V místnosti s rodiči se všichni vzájemně naladí a postupně se sjednotí i biorytmus spánku dítěte i rodičů."
Video zde:
Batole: Nejde uspat?
Než se dočkáte oněch vysněných "celých" nocí spánku, bude to možná ještě chvíli trvat. Dítě už najednou není miminko, a přesto vyžaduje kojení třeba pětkrát za noc? A vy už jste unavená, a tak je problém na světě. "Nastupuje druhá vlna separační úzkosti, dítě také rozumově vyspívá. Téhle fázi problémů říkám sociální," popisuje Lenka Medvecová Tinková. "Dítě už ví, že je součástí rodiny, a chce se podílet na rozhodování o tom, kdy půjde spát přes den i večer. Maminka, která ho doteď kojila třeba na požádání, říká najednou NE." Vy sama o sobě možná začnete pochybovat, říkáte si "neměla jsem pořád kojit nebo nosit", a to všechno se promítá do vašeho vzájemného vztahu.
Zkuste místo slova PROBLÉM myslet na slovo FÁZE. "Když si řekneme, že procházíme nějakou fází, zní to mnohem lépe a znamená to, že to jednou pomine," objasňuje antropoložka. "Tohle slovo není spojené s negativními emocemi. A často pomůže se třeba jen vypovídat a zklidnit."
Vaše nervozita se totiž přenáší na dítě a jste v začarovaném kruhu. Jestli vám dítě připadá ustrašené, vymyslete si třeba nějakou kouzelnou básničku nebo písničku, která obsahuje slova o pocitu bezpečí. Jak jste s ním, hlídáte ho a milujete. Uvidíte, že to zafunguje!
Zdroj zde:
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/spanek-miminek-zahodte-tabulky-kazde-dite-je-jine
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/spanek-miminek-zahodte-tabulky-kazde-dite-je-jine
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/spanek-miminek-zahodte-tabulky-kazde-dite-je-jine

Vše co jste nevěděli o plenkách

12. ledna 2018 v 12:40 | Veronika Srncová


Vše co jste nevěděli o plenkách

12.1.2018

50. a 60. léta

Chlapík jménem Victor Mills pracoval pro společnost Procter & Gamble a měl novopečeného vnuka, se kterým rád trávil volný čas. Jenže, nesnášel přebalování! Vymýšlel snazší způsob, jak si tuto nepříjemnou činnost usnadnit. Rozhodl se přijít s inovativním nápadem vytvořit první jednorázové plenky. Jeho odhodlání a spolupráce kolegů dali vzniknout Pampers!
Brzy se první jednorázové plenky představily v obchodních domech, supermarketech a drogeriích po celých Spojených státech. Vynález, který udržuje děti suché a rodiče šťastné. Svět jásal! Problémem bylo, že nikdo přesně nevěděl, kam plenky Pampers naskladnit. Plenky byly v této době tak odlišné, že se mohly nacházet v sekci s toaletními potřebami, v uličce s potravinami, v části s papírnickým sortimentem a dokonce i v lékárenské sekci. Tak kam s nimi?

70-80. léta
Plenky své místo našly mezi hygienickými potřebami. Novinkou byl pásek, aby se rodiče mohli v rychlosti podívat, co se děje v plence a zachránit tak případnému nahmátnutí nechtěného. Dochází také k navrhování batolecí velikosti plenek Pampers, extra savých plenek na den, vylepšených plenek pro novorozence, vatovaných plenek a kojenecké velikosti speciálně pro předčasně narozená miminka.

V tomto období docházelo ve světě k velkým změnám. I v tom plenkovém. Například výhodná balení! Protože ve skutečnosti nikdy nemáte plenek dostatek, lidé si oblíbili tuto variantu. Vznikla první tenká plenka vyrobená s absorpčním gelovým materiálem; s elastickým utěsněním kolem nožiček; s pásky, které lze opakovaně zapnout; a s měkkou výstelkou. Do té doby nevídaný komfort!


90. léta
V 90. letech spatřily světlo světa extrémně suché a tenké plenky, které nasákly vlhkost do jádra a tam ji uzamkly, aby mohly následně absorbovat ještě více tekutiny. A nesmíme zapomenout na úplně první natahovací postranní pásky! To aby byly plenky ještě pohodlnější a praktičtější pro rodiče.
Nejnovější vychytávkou jsou plenky, které dýchají - ano, dýchají! A plenky Premium a Baby-Dry, ty obsahují ochrannou vrstvu s pleťovým mlékem, která napomáhá udržet malé zadečky jemné a hladké. Otec Pampers Victor Mills by se nestačil divit!
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/vse-co-jste-nevedely-o-plenkach--plus-velka-soutez-o-skvele-ceny
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/vse-co-jste-nevedely-o-plenkach--plus-velka-soutez-o-skvele-ceny
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/vse-co-jste-nevedely-o-plenkach--plus-velka-soutez-o-skvele-ceny

Poklad v plenkách- Jak poznat, že tak to má být

12. ledna 2018 v 12:35 | Veronika Srncová


Poklad v plenkách- Jak poznat, že tak to má být

12.1.2018

Odstíny zelenočerné

Objevují se okamžitě po porodu, novorozenecká první, druhá a možná i třetí stolice mají přesně takový odstín. Nazývá se mekonium a barvu má tak výraznou a odlišnou od průměru proto, že obsahuje to, co dítě stráví v děloze.
Střevní epiteliální buňky, lanugo, hlen plodové vody, žluč a vodu. Výkal je viskózní, lepkavý jako dehet. Postupně, jak mléko začíná procházet trávicím traktem dítěte, stolice mění barvu až do žluté. Pokud toto probíhá v řádu několika dní, nebojte, vaše miminko je v pořádku a jde o přirozený proces.
Odstín Zelenohnědé
Jakmile dítě začne trávit mateřské mléko, dojde k ústupu černé barvy, ta se změní na hnědou a i zápach stolice začíná být méně sytý.

Odstín Žluté
Přibližně pátý až sedmý den po narození děti naplní plenku poprvé mírně hrubou, jakoby zrníčka obsahující stolicí v barvě žluté. Ta ale nemusí být čistě kanárková.
Pokud se odstín stáčí dozelena, může stolice signalizovat nedostatek tekutin v organismu.
Odstín Hnědé
Jestliže z jakéhokoli důvodu dítě krmíte mléčnou formulí, stolice bude po odchodu mekonia hnědá, mazlavá a zapáchající.
Ostatní odstíny
Jakmile vaše zlatíčko přejde na tuhou stravu (od sedmého měsíce, pokud kojíte, od čtvrtého, jestliže nekojíte), obsah pleny může být hnědý až tmavě hnědý. Plus v celé škále dalších odstínů. Například stolice dítěte může být načervenalá, jestliže předtím pozřelo například ostružiny nebo borůvky.
Výrazně černou a tuhou bude mít v okamžiku, kdy nemá dostatek tekutin, a takový obsah pleny či nočníku signalizuje zácpu. Připravte se i na to, že kousky kukuřice projdou trávicím traktem potomka nenatrávené a v plence je můžete najít celé.
Preventivně se ptejte
Pokud máte jakékoli pochyby o výsledku miminkovského snažení, kontaktujte pediatra. Důležité je to především v situacích, kdy střeva vyloučí obsah odpovídající následujícímu popisu.
1. Stolice je černá i více než týden po porodu. V tom případě by mohlo jít o metabolické obtíže, neprůchodnost střev a další komplikace, které by vašemu dítěti mohly zkomplikovat život. Pokud se barva smolky změnila jen k mírně světlejší, může jít v letních měsících o známku dehydratace.
2. Obsahuje krev - čerstvou i starou (stará, tmavě červená může sice signalizovat "jen" poškození konečníku, je vždy ale lepší, aby situaci ověřil odborník).
3. Bílý či našedlý odstín může ukazovat na onemocnění závažnějšího charakteru. Proto vezměte plenku a vyrazte k lékaři, případně připravte vzorek do sterilní zkumavky.
4. Trvale vodová stolice může vést k dehydrataci dětského organismu a je třeba její vzhled i konzistenci upravit - změnou jídelníčku (možná vašeho, pokud jste kojící matka - evidentně do mléka přechází něco z látek, které dítěti nedělají dobře).
5. Stolice velice častá, objemná a špatně se uklízející. Jakmile kontaktujete lékaře, připravte se na to, že budete muset přesně popsat průběh vyměšování vašeho potomka, se všemi detaily - jestli vylučuje před jídlem, v jeho průběhu či permanentně, jakou konzistenci i objem plena poté má… Čím více detailů poskytnete, tím spíš bude doktor schopný stanovit příčinu obtíží a zároveň určit, jak se dostat k normálnímu výsledku.
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/poklad-v-plenkach---jak-poznate-ze-je-vsechno-tak-jak-ma-byt
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/poklad-v-plenkach---jak-poznate-ze-je-vsechno-tak-jak-ma-byt
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/poklad-v-plenkach---jak-poznate-ze-je-vsechno-tak-jak-ma-byt
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/poklad-v-plenkach---jak-poznate-ze-je-vsechno-tak-jak-ma-byt


Odstín Žluté
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/poklad-v-plenkach---jak-poznate-ze-je-vsechno-tak-jak-ma-byt
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/poklad-v-plenkach---jak-poznate-ze-je-vsechno-tak-jak-ma-byt

Jak vybrat nejvhodnější plenky?

12. ledna 2018 v 12:27 | Veronika Srncová


Jak vybrat nejvhodnější plenky?

12.1.2018

Jak vybrat nejvhodnější plenu?

Při výběru plenek je nejlepší začít stylem pokus omyl. Každé miminko může reagovat jinak. Hlavním kritériem pro vhodný výběr plenky by měl být spokojený zadeček miminka, kam rozhodně nepatří opruzeniny nebo otlačeniny (například způsobené nevhodnou velikostí pleny).
Samozřejmě dalším parametrem, kterou jako maminky řešíme, je cena, případně ekologičnost.

Comeback látkové pleny
V posledních letech přibývá maminek, které preferují látkové pleny vyrobené z bavlny nebo bambusu či konopí (s příměsemi). Látkující maminky argumentují tím, že tyto pleny jsou ideální pro děti s citlivou pokožkou.
Počáteční investice do moderních látkových plen je sice vyšší, ale další náklady jsou již nižší. Speciálně potom, pokud využijete látkové pleny i pro druhého potomka.
Jednorázové plenky
Stejně jako u látkových plenek, mají i jednorázové plenky mnoho střihů, provedení i materiálů. To, co sedí jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Moje osobní zkušenost je taková, že se liší také pleny od jednoho výrobce.
Zatímco na jednu řadu plen konkrétního výrobce nedám dopustit, z druhé (levnější) varianty se mi syn osypal a byl opruzený.
Velikosti jednorázových plenek

 • Novorozenecké plenky - označení 1, vhodné pro miminka od 2 do 5 kg, můžete najít provedení se speciálním výstřihem, který chrání citlivý pupeční pahýlek
 • Plenky mini - označení 2, pro miminka od 3 do 6 kg. V tomto období mají děti stále převážně tekutou stolici, je tedy zásadní najít střihově padnoucí plenky, aby nedošlo k protečení.
 • Plenky midi - označení 3, určené pro miminka od 4 do 9 kg.
 • Plenky maxi - označení 4, se mohou ještě dále dělit podle věku a váhy dítěte. Zde už je třeba zkoumat pohodlí dítěte při pohybu. V této kategorii se prodávají i natahovací kalhotky, které mohou být praktické například při nácviku na nočník.
 • Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jake-pleny-pro-novorozence#part=3
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jake-pleny-pro-novorozence#part=3
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jake-pleny-pro-novorozence#part=2

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jake-pleny-pro-novorozence#part=1

Jde to i bez plenek

12. ledna 2018 v 12:21 | Veronika Srncová


Jde to i bez plenek

12.1.2018

Nejde jen o plenku

Chápat ho, rozumět mu, rozpoznat signály, které nám svými zatím omezenými možnostmi dává? To je pro většinu rodičů vysoká škola soužití s miminkem. A bezplenková metoda má ne náhodou přízvisko "komunikační". "Díky praktikování BKM vzniká velmi blízký vztah s dítětem," uvádí lektorka a propagátorka této metody Lucie Harnošová.

"Děti jsou klidnější, méně uplakané, netrpí na bolesti bříška, zpravidelní se jim vylučování a nemívají opruzeniny, jelikož mají zadeček většinu doby v suchu." Dalším bonusem je nižší (nebo vůbec žádná) spotřeba plenek a pochopitelně děti dříve pochopí i chození na nočník. Ekologické i ekonomické hledisko je tedy velké plus.Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jde-to-i-bez-plenky-naucte-se-porozumet-svemu-miminku-jak


Miminka a vylučování

Hned po porodu mají novorozenci schopnost vědomě uvolňovat své svěrače. Neumí je zadržet, to se teprve učí a trénují. V BKM rodiče miminkům umožňují, aby svou potřebu vykonala mimo své oblečení, vně svého "hnízda". Než začnete praktikovat BKM, pozorujte své miminko a naučte se rozpoznávat jeho hlavní signály. "Tak jako my dospělí i děti vylučují v určitých intervalech," vysvětluje Lucie Harnošová. "Častěji čurají dopoledne než odpoledne. Vylučují brzy po probuzení (nočním i během dne) nebo po jídle. Každé miminko má časové intervaly nastavené malinko jinak, můžeme to však jednoduše vysledovat."Nejdříve pozorujte

Stačí vám věnovat absolutní pozornost svému dítěti a nechat je úplně rozbalené. Využijte k tomu nepropustnou podložku nebo klidně kožešinu (ta má skvělé termoregulační a samočisticí schopnosti). Představte si ty krásné chvilky, které strávíte spolu, a navíc se učíte svému dítěti rozumět. BKM se tak může stát ideálním komunikačním spojením mezi vámi dvěma.
"Ze začátku miminko vyšle signál a následně vykoná potřebu," popisuje sled událostí Lucie Harnošová. "Poté, co se miminko vyčurá, si mnohem snáze uvědomíte, jak se těsně předtím chovalo. Typickými projevy jsou pláč bez příčiny, zakoukání se do prázdna, nezvyklý klid uprostřed aktivity nebo naopak uprostřed klidu zvýšená aktivita," popisuje lektorka.

Jdeme na to
Jste rozhodnutá BKM vyzkoušet? Začněte co nejdříve, maximálně do šestého měsíce věku miminka. U starších dětí je to již klasické učení na nočník, u kterého můžete využívat prvky z BKM. Potřebujete jen malou nádobu, ale v domácích podmínkách můžete dítě držet třeba nad umyvadlem. "Mininočník" pak využijete hlavně na cesty. I když se metoda jmenuje "bezplenková", budete plenky ze začátku samozřejmě používat jako pojistku.

"Miminka na nočník neposazujeme, ale držíme je v klubíčku. Ve stejné poloze, v jaké je často nosíme, protože jsou na ni děti zvyklé z bříška a tuto polohu milují," objasňuje Lucie Harnošová. "Misku můžete mít i blízko přebalovacího pultu, vedle křesla, kde kojíte, nebo v noci u postele. Je to snazší a rychlejší než chodit s miminky nad umyvadlo nebo na záchod." Jednodušší je začít s BKM dopoledne, protože děti častěji čurají, a je tak velká pravděpodobnost, že se vám podaří dát miminko včas nad nočník.
Co se bude hodit
Kromě misky nebo nočníku se zaměřte na správné oblečení, které dokážete miminku rychle svléknout. Overálky s dvaceti patentkami nejsou pro BKM to pravé. Lucie Harnošová doporučuje delší trička a návleky na nožičky. Jednoduše co nejrychlejší cestu k holému zadečku i v zimních měsících.

"Plenky se pro praktikování BKM používají obvykle látkové. Mohou to být moderní kalhotkové, vše v jednom nebo klasické čtvercové. Pokud již spolehlivě vychytáte kakání i většinu čurání, mohou se použít i systémy minimální pleny, tedy jen jednoduchá vkládací plenka zapnutá do bodíčka nebo do odklápěcích vlněných či flísových kalhotek," radí Lucie Harnošová. "Praktickou vychytávkou pro starší děti jsou třeba tepláčky s rozevíratelným rozkrokem." Pokud jste příznivcem jednorázových plenek, i ty se dají samozřejmě využít. Jen se hůř pozná, zda a kolikrát do nich miminko už čuralo. Kombinace jsou na vás: na doma třeba bez plenky a s látkovkou, venku na prospané procházky se pak hodí papírová plenka.
Ne vždy se daří
Jste ta nejzodpovědnější máma na světě a urputnost je vaše heslo? Pak praktikování BKM několikrát zvažte a přehodnoťte svůj přístup. Ani vy, ani miminko totiž nepotřebujete být ve stresu, když se třeba zrovna nedaří. A takové situace čas od času nastanou (ovšem ty se zdaleka netýkají jen bezplenkování): "Často se nedaří pár dnů před tím, než dítě onemocní, když mu rostou zoubky nebo když se naučí něco nového," shrnuje příčiny neúspěchů Lucie Harnošová.

"Pokud se v dětském tělíčku děje něco nezvyklého, přestane se soustředit na signály a na vylučování, a proto se nám zdá, že na chvíli přestane BKM fungovat." Po týdnu se však miminko poprvé otočí na bříško, vy si uvědomíte, že to bylo důvodem neúspěchu, a komunikace o vylučování se začne opět dařit.
Hlavní jsou klid a rozvaha, nemějte příliš velká očekávání a nároky na sebe ani na dítě. Berte to sportovně, jako součást vzájemného vylaďování a poznávání se. Trpělivost a klid jsou ostatně k výchově dětí potřeba odmalička už napořád - a BKM může být vaším prvním společným tréninkem.
Video zde:

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jde-to-i-bez-plenky-naucte-se-porozumet-svemu-miminku-jak
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jde-to-i-bez-plenky-naucte-se-porozumet-svemu-miminku-jak
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jde-to-i-bez-plenky-naucte-se-porozumet-svemu-miminku-jak
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jde-to-i-bez-plenky-naucte-se-porozumet-svemu-miminku-jak

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jde-to-i-bez-plenky-naucte-se-porozumet-svemu-miminku-jak

Bylinky, kterými podpoříte kojení

12. ledna 2018 v 10:52 | Veronika Srncová


Bylinky, kterými podpoříte kojení

12.1.2018


Rady českých bylinkářů

"Tvorbu mléka podporují fenykl, nať jestřabiny, semeno pískavice, včelí mateří kašička, nať sporýše lékařského, nať mateřídoušky…" uvádí v unikátní publikaci, několikadílném Herbáři léčivých rostlin, populární čeští fytoterapeuté Jiří Janča a Josef A. Zentrych.
Uvedené byliny se nejsnáze užívají ve formě bylinářského čaje (byliny se spaří horkou vodou a nechají nějakou dobu vylouhovat). Takto připraveného čaje se doporučuje během dne průběžně vypít až 0,75 l. Bylináři doporučovaná mateří kašička sice není bylina, ale účinná je též: "Mateří kašičku podáváme 0,5 g ráno na lačno,…" radí Janča a Zentrych.


Doporučrní ze světa

Kupříkladu světoznámá britská zahradní architektka, milovnice a pěstitelka bylin a také skvělá fytoterapeutka v jedné osobě, Lesley Bremness, doporučuje na základě letitých zkušeností následující: "Ke stimulaci laktace může napomoci standardní nálev z listů a semen brutnáku lékařského, koprového, anýzového nebo fenyklového semene třikrát denně."
Lesley Bremness, podobně jako čeští bylináři dále doporučuje pískavici a obzvláště jestřabinu: "Jiné silné stimulans se nachází v kvetoucích vršcích jestřabiny lékařské, byly zaznamenány nárůsty v tvorbě mléka až o 50 %!", chválí tuto zdánlivě obyčejnou a nenápadnou bylinu fytoterapeutka.


Vonavá a relaxační masáž

Aromaterapeutka světového formátu, autorka mnoha knih a také velmi sympatická dáma, Valerie Ann Worwood, doporučuje kromě užívání některých bylinných preparátů také jednoduché masáže přírodními oleji s přídavkem éterických masážních silic používaných v aromaterapii.
Valerie Worwood však na rovinu říká, že masáže jsou pouze účinným podpůrným prostředkem mnohem většího souboru opatření. Ta se týkají nejen režimových změn kojení a upravení techniky kojení, ale i užívání speciálních bylinných čajů. V neposlední řadě by maminka neměla zapomenout také na konzultaci s odborníky (Síť laktačních poradkyň v ČR).
K přípravě masážní směsi paní Valerie doporučuje následující éterické oleje (silice): fenykl, kmín kořenný, geránium a lemongras. Voňavý masážní olej, který vám vystačí na desítky masáží, připravíte jednoduše.
Z éterických olejů (všechny jmenované jsou stejně účinné) si vyberete ten, který vám nejpříjemněji voní, poté nakapete 15 kapek (ne více!) do 30 ml jakéhokoliv panenského oleje (slunečnicový, olivový, mandlový apod.), protřepete a masážní směs je hotová! Prsy masírujeme 1x denně mezi kojeními, postupujte směrem od podpaží do středu. Pozor, před dalším kojením prsy omyjte!
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/bylinky-kterymi-podporite-kojeni
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/bylinky-kterymi-podporite-kojeni
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/bylinky-kterymi-podporite-kojeni

Zdravá střeva jsou pro dítě základ

11. ledna 2018 v 20:09 | Veronika Srncova


Zdravá střeva jsou pro dítě základ

11.1.2018

Od prvních dnů na světě

Víte, že se s tzv. mléčnými bakteriemi (probiotiky) vaše dítě setká už od prvních chvil, kdy na světě otevře oči? Mateřské mléko totiž obsahuje bohaté množství těchto prospěšných bakterií, které chrání mimo jiné i obranyschopnost našeho dítěte. Příroda to zkrátka uměla vymyslet geniálně: I když se vaše miminko najednou z bezpečí dělohy prodere na svět, kde číhají spousty bacilů, umíte ho ochránit vy sama díky kojení. Mléčné bakterie si pak můžete zjednodušeně představit jako miniaturní bojovníky s nepříznivými vlivy.Co se děje v malém těle

Ve střevech neprobíhá pouze trávicí proces. Tvoří se tu tzv. "obranné linie" proti vnějším vlivům. Probiotické kultury zpomalují rozmnožování nežádoucích mikroorganismů, a zlepšují tak celkovou vitalitu zažívacího a imunitního systému. Až budete mít doma malého školáčka s opakujícími se záněty středního ucha, věčnou rýmou a bolestí v krku, budete řešit, jaké vitaminy mu koupit. A třeba vás vůbec nenapadne, že posílit by se měla právě i "střeva". Ne nadarmo se říká, že zdraví začíná právě tady. Trávicí trakt je zkrátka nezbytně důležitý pro celkový stav našeho organismu.Kde najít probiotika

Nekojíte? Třeba nemůžete ani přes veškerou snahu, nechcete z jakýchkoli důvodů nebo musíte miminko odstavit kvůli svým zdravotním potížím. A všichni kolem vás patřičně vyděsí, že odteď už bude "pořád nemocné". Mateřské mléko je pochopitelně to NEJ, co miminko může mít, a tvoří se ve vašem těle přesně na míru. Ani to ale naštěstí neznamená, že nemůžete dítěti a jeho trávicímu systému dopřát kvalitní náhradu. Jestli přecházíte na umělou výživu, rozhodně to nedělejte sama, ale s pediatrem.
Bude totiž nutné vybrat jinou alternativu v podobě umělé mléčné výživy, která se
nejvíce mateřskému mléku přibližuje. Jen tak podpoříte správnou funkci zažívacího a imunitního systému.

Bude to fungovat?
Jestli se už předem děsíte zácpy a dalších nepříjemností způsobených změnou stravy, nemusíte. Novodobá mléka dokážou působit právě při prevenci zácpy nebo průjmu, zlepšují vstřebávání vápníku do kostí, zmírňují projevy kožních nemocí nebo potravinových alergií. Musíte zkrátka jen natrefit na to pravé. Probiotické kultury navíc odvádějí onu "imunitní práci", kterou jako obranu před chorobami pro své miminko potřebujete. Podporují udržení ideální střevní mikroflóry, a to se pak bacily strachy třesou! Mléko by mělo rozhodně obsahovat především vitaminy D a K. Ty mají totiž jako hlavní úkol podporu obranyschopnosti organismu

Probiotika na talíř
Přátelské mléčné bakterie, které odrážejí útoky bacilů, mají bohužel krátký život. Jak pomoci i starším dětem, aby jich měly dostatek? Nejpřirozenější cestou je jídelníček, který dostatek probiotik zajistí. Nebojte se třeba nesterilovaného kysaného zelí nebo kvašených okurek. Děti rády odmalička ochutnávají. Když se tyhle později neoblíbené potraviny zavedou na talíř včas, máte vyhráno. Vybírejte také správné mléčné výrobky - ideální jsou kefíry a jogurty. Tady ale platí: Není jogurt jako jogurt. Zaměřte se proto na etikety. Heslo "obsahuje živé mléčné bakterie" by vás mělo z hlediska zdraví dítěte nalákat více než obrázek nebo magnetka. A když váš drobek kvašenou okurku nebo bílý jogurt zkrátka nepozře? Zeptejte se v lékárně, potravinových doplňků přátelských k trávicímu traktu je už naštěstí dost. Těm mladším je můžete nenápadně rozpustit třeba ve lžíci přesnídávky, starší určitě nepohrdnou oblíbenou "bonbonovou" formouVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/zdrava-streva-jsou-zaklad-jake-hodne-bakterie-dite-potrebuje

Pojmy:
Pojmy
 • PROBIOTIKA - směsi bakterií přidávaných do potravin s cílem ovlivnit složení střevní mikroflóry a tím způsobem příznivě působit na zdravotní stav. Jde hlavně o bifidobakterie.
 • LAKTOBACILY - bakterie rodu Lactobacillus (známé jako laktobacily) jsou častou součástí probiotických směsí. Probiotikum je tedy širší, obecnější pojem.
 • PREBIOTIKA - nestravitelná složka potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry, a zlepšuje tak zdravotní stav konzumenta. Jsou součástí probiotických směsí.Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zdrava-streva-jsou-zaklad-jake-hodne-bakterie-dite-potrebuje
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zdrava-streva-jsou-zaklad-jake-hodne-bakterie-dite-potrebuje
Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zdrava-streva-jsou-zaklad-jake-hodne-bakterie-dite-potrebuje

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zdrava-streva-jsou-zaklad-jake-hodne-bakterie-dite-potrebuje

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/zdrava-streva-jsou-zaklad-jake-hodne-bakterie-dite-potrebuje
 
 

Reklama