Užitečné rady- Auto

13 Tipů jak ušetřit benzín a naftu

20. října 2018 v 20:49 | Veronika Srncova


13 Tipů jak ušetřit benzín a naftu

20.10.2018Sledujte počet otáček motoru

Nejúspornější je udržovat otáčky motoru na hranici mezi 2 000 a 2 500 za minutu - u každého převodového stupně.
Při překročení této hranice zařaďte vyšší stupeň, neboť motor ve vysokých otáčkách spotřebovává mnohem více paliva.

2 Při rozjezdu šlapejte na plynový pedál s citem

Čím prudčeji plynový pedál sešlápnete, tím více paliva spálíte - zbytečně. Rozjet se je možné i bez prudké akcelerace.

333 Jednička jen na rozjezd

První rychlostní stupeň je určený na rozjezd vozidla, přesto často bývá zařazen třeba při pomalé jízdě ve sněhu nebo jiném drsném terénu. Je-li to jen trochu možné, zařaďte dvojku, se kterou dosáhnete nižší spotřeby paliva.

44 Jezděte plynule

Systém brzda - plyn je dalším nešvarem, který stojí za zvýšenou spotřebou. Snažte se při řízení předvídat barvu na semaforu, vnímat přibližující se kolonu vozidel, křižovatku nebo vjezd do obce a podle toho upravujte rychlost vozu.

5555 Zahřívání motoru je zbytečné


Dnes jsou již všechna moderní vozidla v tuhé zimě schopna jet okamžitě po nastartování. Čekáním na zahřátí motoru ztrácíte nejen svůj čas, ale v první řadě drahé palivo z nádrže.

6666666 Nebrzděte zbytečně

Ke snížení rychlosti nemusíte využívat jen brzdu, stačí sundat nohu z plynu a auto zpomalí.

7 Nezvyšujte zbytečně odpor vzduchu

K výraznému zvýšení spotřeby vozidla dochází v důsledku jeho špatné aerodynamiky. Střešní nosič či držák horských kol, otevřená okénka a přídavný spoiler pod nárazníkem jsou největšími hříšníky, jež mohou v kombinaci s vyšší rychlostí zapříčinit až desetiprocentní nárůst spotřeby paliva.

8888888 Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách

Nedostatečně nahuštěné pneumatiky mají nižší životnost a zvyšují spotřebu automobilu až o 10 %. Při návštěvě benzinové pumpy tak čas od času nezapomeňte zkontrolovat tlak a případně ho upravit dle pokynů výrobce.
Korigovat tlak je vhodné třeba před přepravou těžších nákladů.

9999 Přezouvejte mezi zimními a letními pneumatikami

Jak ušetřit za benzín a naftuZimní pneumatika používaná v létě klade kvůli své rozdílné konstrukci a rozdílným materiálům vyšší valivý odpor a v důsledku toho dochází ke zvýšení spotřeby vozidla.
Používáním jednoho obutí po celý rok tak sice ušetříte za pořízení nových pneumatik, ale zároveň spotřebujete více paliva.

10 Vyšší hmotnost vozu znamená vyšší spotřebu

Se vzrůstající hmotností vozu jeho spotřeba úměrně roste, proto z auta vyložte veškerý nepotřebný náklad.

11 Klimatizaci používejte s rozvahou

Ačkoliv se to nezdá, spuštěná klimatizace na spotřebě paliva přidá až 1,5 litru na 100 kilometrů jízdy. Velké rozdíly v teplotách uvnitř a vně auta jsou navíc často příčinou vzniku onemocnění horních cest dýchacích.
Chcete-li ochladit interiér, přepněte systém raději na vnitřní cirkulaci.

1212 Při delším čekání vypněte motor

Čekáte, až projede vlak, nebo si potřebujete krátce odskočit z auta? Nezapomeňte vypnout motor.
Ten spalovací za hodinu provozu na volnoběh spotřebuje až litr paliva. Při průměrné ceně 30 Kč za litr vás tak desetiminutové čekání se spuštěným motorem vyjde na 5 Kč. Nové modely automobilů již mají instalován systém start-stop, který motor vypíná automaticky.

131313 Úspornější jízda z kopce

U starších aut před jízdou z kopce vyřaďte na neutrál. Spotřeba nebude nulová, ale výrazně nižší, neboť motor poběží na volnoběh. Orientačně se udává 1 litr spotřebovaného paliva za hodinu.
Novější auta budou mít při jízdě z kopce nižší spotřebu, pakliže sundáte
nohu z plynu, ale budete mít zařazenou rychlost.


Jak připravit auto na zimu

23. prosince 2017 v 18:49 | Veronika Srncová


Jak připravit auto na zimu

23.12.2017

Pneumatiky

Pravidla udávají, že je potřeba přezout zimní pneumatiky ve chvíli, kdy teplota klesne pod 7 stupňů. Ale pozor! Pokud jste ještě nepřezuli, riskujete! Zákon nařizuje zimní pneumatiky od 1. listopadu. Pro bezpečnou jízdu na zimních pneumatikách také platí pravidlo 4 x 4: tedy čtyři stejné zimní pneumatiky s hloubkou dezénu minimálně čtyři milimetry.Podvozek

Pokud však nebudete mít v pořádku podvozek, pneumatiky situaci nezachrání. Pouze kombinace správně seřízeného podvozku (geometrie, brzdy, tlumiče, vůle v řízení) a správného tlaku v pneumatice zajistí optimální využití investice do zimních plášťů. Správně nastavená geometrie však nemá vliv pouze na bezpečnost vozidla, ale také na komfort jízdy a ekonomiku provozu. Naopak špatná geometrie zhoršuje jízdní vlastnosti vozidla.Provozní náplně

Nezapomeňte také zkontrolovat chladicí kapaliny a kapaliny v ostřikovačích. Nejen, že je potřeba obě dvě tekutiny doplnit, ale hlavně musíte použít zimní varianty. Zimní směs do ostřikovačů nalijte zavčasu, tedy ještě před příchodem prvních mrazíků. Pokud tak neučiníte, kapalina může zmrznout a roztrhnout plastovou nádržku. Je rovněž dobré zkontrolovat stěrače a všechna pryžová těsnění dveří ošetřit silikonem. Zabráníte tak přimrzání. Totéž platí i pro zámky.Autobaterie

Zima dává autobaterii hodně zabrat, protože musí auto nastartovat i v minusových teplotách. Vyplatí se vám nechat si přeměřit výkon baterie a popřípadě si ji nechat dobít či pořídit novou. Tak vás totiž jistě při ranních mrazících nenechá ve štychu.Osvětlení

V zimě se noci prodlužují a denního světla je tudíž méně. Nepříznivé počasí rovněž snižuje viditelnost, a tak platí pravidlo: " Jezdím tak rychle, jak daleko vidím". V domácích podmínkách není kontrola seřízení světlometů jednoduché. Jistě však pouhým pohledem, zda jsou kryty světel zašlé nebo jsou v pořádkuSpeciální výbava

Nezapomeňte si také do auta naložit škrabku a smetáček. Určitě také vyměňte koberečky za gumové, protože jsou pro vlhké zimní počasí vhodnější. Jistě si své místo v autě zaslouží i sněhové řetězy.Jejich aplikaci si nejlépe vyzkoušejte ještě v klidu doma, ať nepropadnete panice, když bude třeba je nasadit.
 
 

Reklama