Poučení

Styly< Cybergoth

1. října 2013 v 21:31 | Veronika SrncováStyly< Cybergoth

1.10.2013
Co to vlastně je
-
Cyberghot kombinuje prvky cyberpunku, gothiky, sci-fi a rave, její vyznavači poslouchají spíše elektronickou taneční hudbu než klasický gothický rock.
-Ve vzhledu cybergoths je běžná androgynie (nerozlišování mezi mužem a ženou).

Oblečení
-dnešní cybergoths nosí především černé oblečení s prvky neonových barev stejně jako oblečení z reflexních materiálů a PVC a těžké boty na platformách. Jsou pro ně obvyklé barevné vlasy a piercingy. Někteří nosí i ochranné brýle(nejčastěji pilotské, ale ne na očích, nýbrž ve vlasech), plynové masky nebo lékařské roušky.
Vlasy
-Uměle prodloužené vlasy mohou být také z různých materiálů od světélkujících trubek po elektrické dráty.

Hudba

- je většinou rychlá, hypnotická, tvořená počítači

Letní bouřky

30. července 2013 v 22:04 | Veronika SrncováLetní bouřky

30.7.2013
Už se zase řítí na republiku! Letošní letní bouřky jsou nebývale časté a silné. Neznalost přírodních zákonů neomlouvá, a tak se vám snadno může stát, že se vystavíte smrtelnému nebezpečí. Víte, jak se chovat, abyste zůstali naživu?
Letní bouřky: 10 hloupých chyb, které vás mohou zabít. Nedělejte je

10 chyb, které vás ohrozí, když přijde bouřka

 1. Schováte se pod strom.- Překvapivě hodně lidí to stále dělá v domnění, že do osamělého stromu třeba neudeří, když jsou kolem ve viditelné vzdálenosti například vyšší domy. Omyl, blesk může udeřit i do vyššího stromu na řidším okraji lesa. Jediný bezpečný úkryt pod stromy před bleskem je hustý nízký porost - ale tam zase hrozí zranění následkem silného větru.
 2. Neprohlédnete si střechu nad hlavou.- Bezpečný úkryt vám poskytnou především budovy s chráněné hromosvodem. Pokud v lese honem zaběhnete do zchátralého objektu vetché konstrukce a udeří do něj blesk, klidně vám může spadnout na hlavu a způsobit vážná zranění.
 3. Zkusíte se schovat pod skalní převis.- Obrovské nebezpečí, o kterém se určitě ví mezi lidmi mnohem méně, než že může udeřit do stromu (viz osud šílené Viktorky v Babičce). Skály jsou ale vodivé, protože navlhnou. To nejhorší, co můžete udělat, je opřít se o povrch skály zády. Ze stejného důvodu se neopírejte ani o zeď.
 4. Zůstanete v otevřeném terénunebo ještě hůř v otevřeném terénu na vyvýšeném místě. - Stačí malý kopeček na louce, ze kterého se rozhodnete pozorovat blesky, a už si hrajete se smrtí.
 5. Přitisknete se k sobě s kamarády.- Při bouřce na holé pláni by skupina lidí neměla být přitisknutá k sobě a navzájem se dotýkat. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe.
 6. Lehnete si.- Řeklo se v podřepu. Ne, lehnout si není ještě lepší - naopak.
 7. Do poslední chvíle si užíváte vodní radovánky.- Snad by vás nenapadlo při bouřce se koupat, surfovat, windsurfingovat, plavat na loďce nebo na šlapadle apod. Důležité však je vyklidit bouřce pole včas. Už první blesk, který udeří v lokalitě, vás může ohrozit. Jakmile zahřmí, okamžitě z vody.
 8. Telefonujete. -Nevolejte nikomu, jaké je zrovna počasí. Ani telefonování, ani zacházení s elektrickými nebo plynovými spotřebiči není bezpečné.
 9. Sednete si na karimatku nebo se schováte do stanu a myslíte si, že jste izolovaní.- To ale bohužel nestačí. Hlavní problém je podmáčená půda (proto se nezdržujte při bouřce v okolí potoků nebo na podmáčené půdě - voda je vodivá). Téměř 100% v bezpečí jste před blesky v autě, přemýšlejte však dobře, kde ho zaparkujete, aby na vás například nespadla větev.
 10. Přenášíte kovové předměty.- Tak například hrát golf při bořce je holý nerozum, stejně jako nést deštník vysoko nad hlavou nebo si přes rameno hodit tyče na opékání buřtů (netušíme, co podobného by vás mohlo napadnout). Všechny kovové předměty (ano, i koule na petanque), jsou v bouřce vodivé.
 11. Kdy můžete vylézt: Bouřka je nejvíce nebezpečná ve vzdálenosti 3 km (9 vteřin mezi bleskem a hromem) a blíž. Vyčkejte v úkrytu, dokud nebude alespoň 10 km vzdálená (30 vteřin mezi hřměním a bleskem)

Rady,které vás vážně přivedou do hrobu :) 6:o)

30. července 2013 v 21:47 | Veronika SrncováRady,které vás vážně přivedou do hrobu :) 6:o)

30.7.2013Myslíte si, že víte, jak se zachovat v krizových situacích. Ale žijete v omylu - jen znáte stokrát omílané rady, které si někdo neznámý vymyslel. A bude vás to stát život. Pokud si u nás nepřečtete pravdu!
Asi jste přesvědčeni, že až vám někdy půjde o život, zvládnete to. Máte přece nakoukáno spoustu dokumentů a nic vás nezaskočí, ne? To je samozřejmě omyl - stejně byste mohli tvrdit, že sledováním filmů s Chuckem Norrisem se stanete mistry v kung-fu. Zde jsou některé často doporučované rady, které vám ale v krizových situacích nijak nepomůžou:
Rady, které vás přivedou do hrobu

Jak přežít útok žraloka


V každé prázdninové příloze novin radí totéž: Pokud se náhodou octnete na širém moři a velkou rychlostí se k vám začne blížit trojúhelníková ploutev, nepanikařte. A až žralokzaútočí, udeřte ho pěstí do čumáku - bude v šoku a odtáhne. Ha! Pomineme fakt, že žralok je na tuto roli už dlouhé tisíce let expertem, zatímco běžný suchozemec při podobné situaci prostě panikařit musí. Až sebou budete horečnatě zmítat a dusit se slanými vlnami, zkuste zamířit a dostatečně silně trefit přesně správné místo. I pokud se vám to náhodou povede, podle odborníků bude žralok omámen asi minutu, než zaútočí (o to zuřivěji) znovu. Paráda, svou poslední minutu života si zpestříte hysterickým strachem - gratulujeme!
Tiger Shark
Jak přežít hadí uštknutí

V Česku máme naštěstí jen zmije, ale náhoda je blbec a nikdy nevíte, co komu uteče z terária. Babská rada říká, že jed z rány je nutno vysát - ať už si na kousanec dosáhnete pusou sami nebo musíte poprosit náhodného kolemjdoucího. Jenže - stačí i jen malá ranka v ústech vysávajícího, a jed se dostane do krve i jemu. Máte tak šanci zemřít bok po boku, což je sice romantické, ale celkově na prd. Jed navíc stejně nevysajete všechen a je velmi pravděpodobné, že se vám do rány dostanou z úst bakterie a vaše situace se ještě zhorší. Důležité tedy je se na jakékoliv vysávání vykašlat, ránu seškrtit směrem k srdci a co nejdřív vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se vám povede hada zabít a přinést s sebou, doktorům tím dost pomůžete při hledání protijedu. Nezkoušejte to ale za každou cenu - hadi jsou bestie a můžou vás uštknout opakovaně; některé druhy prý navíc můžou kousnout ještě hodinu po své smrti, což nechápeme.
Snake bite


Jak přežít zemětřesení


Stokrát opakovaná poučka zní: Stoupnout si do dveří, protože futra vydrží skoro všechno. Do jisté míry to platí, ale jen tehdy, žijete-li ve velmi starém domě. V dobách, kdy se zárubně dveří dělaly s klenbou, totiž opravdu šlo o nejpevnější místo domu, a často jedinou věc, která z domu po zemětřesení zbyla. Dnešní futra jsou ale většinou k ničemu, mnohem větší šanci budete mít, když se schováte pod velký stůl. Tedy za předpokladu, že to není polotovar, který jste si smontovávali sami a půlka šroubků vám zbyla.
Tsunami hit building in Japan

Jak přežít bouřku


Ideálně doma v posteli se sexy holkou nebo naopak. Nicméně někdy vás blesky mohou chytnout v otevřené krajině, a pak už jde do tuhého. Častá rada zní odhodit vše kovové a lehnout si na zem. S odhozením se ještě dá souhlasit, jen dávejte pozor, abyste někoho nezabili, pokud s sebou vláčíte hasák. Ale v žádném případě si nelehejte - pokud budete mít tu smůlu, že bleskudeří do země někde poblíž vás, budete se zemí v kontaktu velkou plochou těla. Elektrický výboj vám spálí vnitřní orgány, a to nechcete. Lepším řešením je co nejrychleji se dostat na co nejnižší místo v okolí a tam se skrčit v sedě na bobku. Poskytujete tak blesku nejmenší cíl a se zemí jste v kontaktu jen chodidly.
rady-ktere-vas-privedou-do-hrobu-01

Jak přežít ztroskotání ve sněhu


Nemusíte jezdit na Antarktidu, při troše smůly se můžete na pár dní ztatit i v Tatrách. A kromě zjevného rizika podchlazení a umrznutí na vás bude číhat ismrt žízní, protože déle než tři dny bez tekutin pravděpodobně nevydržíte. Slavná rada říká - jezte sníh! My říkáme - nejezte sníh! Ano, je to jen voda v jiném skupenství, ale právě o to jde: Jezení studeného sněhu vás připraví o drahocenné tělesné teplo, a i když vás zachrání od smrti žízní, přiblíží vás k umrznutí. Mnohem lepší je sníh do něčeho (čehokoliv) dát a vložit jej mezi vrstvy svého oblečení. Nebude tak přímo v kontaktu s vaším tělem, ale přesto díky vašemu tělesnému teplu roztaje. Trvá to déle, ale vy přeci nikam nepospícháte...
lonely skier on his way down

Jak přežít ztroskotání v poušti


V každém druhém dobrodružném filnupřijde hlavní hrdina ke kaktusu, nařízne ho, a pak si pochutná na jeho lahodné a výživné šťávě. Inu, pokud už najdete nějaký kaktus a špičatým nástrojem se do něj pustíte, nečeká na vás voda, ale břečkovitá šťáva. Budiž, i to se dá pít, když je nouze, ale jde o tekutinu bohatou na různé alkaloidy, které silně dráždí žaludek, takže se připravte na průjmy a zvracení a o to rychlejší dehydrataci. Vážně, než pojedete kamkoliv poblíž pouště, vemte si s sebou nějakou vodu v lahvích, není zas tak drahá, a za záchranu života to určitě stojí.
Abandoned and Forgotten
Jak přežít ztroskotání na moři

Nebo vlastně kdekoliv, kde není vhodný zdroj pitné vody (ani sníh, viz výše). Samozvaní odborníci vám budou tvrdit, že můžete pít vlastní moč, ale to si z vás dělají srandu. Moč neodchází z vašeho těla jen tak pro nic za nic, ale protože se tělo potřebuje zbavit různých přebytečných látek, hlavně soli. Pokud budete sůl pitím moči do svého organismu vracet, čeká vás postupná dehydratace a smrt.
Two hands from water

Masopust

30. července 2013 v 21:32 | Veronika SrncováMasopust

30.7.2013Masopust je třídenní lidový svátek, který ve své podstatě sice nemá nic společného s liturgií, ale přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Slavil se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl pohyblivým svátkem i masopust.
Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek nebo ostatky? Docela dlouho: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Stanovení termínu závěrečného dne − masopustního úterý před Popeleční středou − je tak trochu matematicko-astronomická úloha.
Popeleční středa totiž nemá své pravidelné datum. V každém případě zahajuje čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi. Jejich termín se zase řídí datem prvního jarního úplňku − první neděle po něm je velikonoční.
V roce 2013 připadá termín masopustního úterý na 12. února.
Přípravou na masopust býval čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný "tučný čtvrtek" či "tučňák". Panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle.

Hlavní masopustní zábava začínala o "masopustní neděli". Také toho dne byl oběd bohatý, ale netrval příliš dlouho, protože se všichni chystali do hospody k muzice. Někdy se tancovalo přímo na návsi a tanec se často protáhl až do rána. Také masopustní pondělí probíhalo ve znamení zábavy a tance. V mnoha vsích se konal "mužovský bál", kam neměla přístup svobodná chasa; tancovali jen ženatí a vdané.
Vyvrcholením masopustu bylo úterý. Toho dne procházely vesnicemi průvody maškar, hrála se masopustní divadelní představení, secvičená obvykle žáky. Obchůzky masek neměly závazná pravidla; záleželo na vtipu a pohotovosti "maškarádů", jaké taškařice budou provádět. Masky byly všude pohoštěny - něčím k zakousnutí a především pálenkou a pivem, které ještě zvyšovaly rozpustilost a veselí. Bývalo však i několik tradičních masek, které se objevovaly každoročně. Mezi ně patřil např. medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem. Jinou tradiční maskou bývala tzv. klibna (= šiml, kobyla, koníček), skrývající často dvě osoby. Objevovala se i maska s jezdcem na koni, Žid s pytlem nebo rancem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších.

Téměř všude končila masopustní zábava přesně o půlnoci. Tehdy zatroubil ponocný na roh a rychtář či někdo z radních všechny vyzval, aby se v klidu rozešli domů, protože nastala Popeleční středa a s ní předvelikonoční půst. Někde zakončili o půlnoci muziku "pochováním basy" (symbol toho, že v postu si hudebníci nezahrají), jinde o půlnoci pochovávali Baccha. Lidé věřili, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel, často jako cizinec v zeleném kabátě.

Neúprosný čas!

30. července 2013 v 21:30 | Veronika Srncová


Neúprosný čas!

30.7.2013


Jak jste prožili Svatojánskou noc?

30. července 2013 v 21:26 | Veronika SrncováJak jste prožili Svatojánskou noc?

30.7.2013
Dnes je 24. června, svátek má Jan. A je to rozhodně výjimečný den, protože se k němu váže mnoho magických a nadpřirozených úkazů. Zvláště k noci - ta na dnešek byla Svatojánská. Oslavily jste ji?
fire


Svatojánská noc je pokračováním Letního slunovratu. Je to noc z 23. na 24. června a je plná kouzel, magie a zázraků. Její tradice sahají do starověku, uctívali ji Keltové i Slované.
Křesťanská církev však nechtěla, aby mezi lidmi přetrvávaly tyto pohanské slavnosti, a tak určila 24. červen jako oslavu dne narození sv. Jana Křtitele. Zvyky a rituály z dávných dob ale nevymýtila, jen se od té doby této noci říká Svatojánská.
K této magické noci se váže mnoho rituálů, ale liší se podle krajů a také samozřejmě záleží na druhu víry. Každý to měl trochu jinak... Symbolem Svatojánské noci je hlavně sběr bylinek, lidé zažívají různé zázraky a nadpřirozené úkazy, otevírají se skály s poklady.
K další důležité aktivitě patří také pálení svatojánských ohňů na nejvyšším kopci v kraji, jakési pokračování pálení čarodějnic. Lidé tančili a skákali kolem ohně a pálili byliny, kterými pak žehnali dobytku a chránili domy. Dobrou úrodu pak měl zajistit popel z těchto ohňů. Někteří lidé zase hledali poklady ve skalách, ale museli přitom dávat pozor, aby je bludičky nebo divoženky v lese neutancovaly k smrti, jiní se spojovali s duchy zemřelých.
Ženy pak během Svatojánské noci házely věnce do vody nebo sbíraly bylinky, zvlášť ty natrhané o půlnoci totiž mají velkou moc. Podle jedné pověsti se tak dá získat i milovaný muž - když jste si daly devatero bylin pod polštář a před spaním na někoho myslely, v brzké době toho muže můžete získat.
 
 

Reklama