Historie

Hedvábí

11. března 2013 v 18:29 | Veronika SrncováHedvábí

11.3.2013


" Nikdy nevýjde z mody"Když zaplatíte přírodní hedvábí, mělo by se škvařit, změnit v popel a zapáchat. Pokud hoří plamenem jako papír, není pravé.

Legenda:
Legenda praví , že jako první hefvání se všimla čínská císařovna Sisi Ling- š´přibližnš v roce 2640 před našim letopočtem, když jí do horkohé čaje spadla kukla bource morušovatého. Jak se jí snažila vylovit, začalo se od něho odvíjet hadvábné vlákno. Nová látka ale nebyla určena pro prostý lid. Nosili je předvším panovíci, největší poptávka lae byla z Říma, kde byli boháči ochotni zaplatit nemalé sumy.

Tajemství:

Tajmeství výroby Číňanům ho držet pod pokličkou. Až v roce 522 našeho letopočtu se poštěstilo dvou mnichům propašovat kukly bourovce ukryté v bambusových holích do Casihřadu.
pOPTÁVKA PO prodyšném materiálu, který v létě chladí v zimě hřeje pohlcuje UV paprsky, stéle roste. Má blahodárný vliv na lidské tělo. Podle číňanů je zdrojem zásobárnou proteinou. Obsahují mimochodem i 18 druhů animokyselin, z nichž pomáhají renegerovat buňky. Pokud budete nosit hedvábí pozitivně ovlivníte živtonstnost svojí pokožky. Pomůžete se stím v kornatění cév a v tom důsledku zpomalíte stárnutí.

Bourec mourušovitý:

Sám borušovec je zdrojem léků tradiční čínské medicíně. Kdo se tedy nezdrává konzumovat sušené housenky, larvy nepozná co je to nadýmání. Užívání housenek je součástí rozpouštějí hleny a uvoňují křeče.
Že se není čeho bát, je důkazemskutečnost, že kukly a housenky bourove a vzácným gurmánckým aktem.
Bourovec mrušovatý je opravdu úspěšný producent. Jakmile se z vajíček vyklubou housenky, začnou se cpát kvalitním listím mouruše bílé. Když patřičně dorostou, vypouštějí ze dvou otvorů a naspodním pysku tekutinu, jež na vzduchu tuhne ve dvě hedvábná vlákna. Housenka je přeníma nohama spojí v jedno a pak se do něj zamotá. Zámotky neboli komony se přibližně za 10 dní sesbírají.Suší se buď pod horkým vzduchem, nebo se smáčejí v horké vodě, aby vlákna změkla, uvolnila se a rozmotávala se.

Slouží:

Nejkvalitnější vlákno z kokonu se bude leksknout a bude ohebné teprve až po dalších zpracováních. Z jednoho rozpleténého kokonu se získává asi 40 tisíc metrů vlákna, ale jenom 1 kilometr je nejkvlitnější, tenoučký, lesklý a podvaz zvaný geréž, při je zpracování tkalcování spotřebují jednoho kilogramu hedvábí asi 2-3 tisíce kokonů.
Ale není hedvání jako hedvábí. Třeba brutové je hrubší, přesto ale přijemnější na nošení., slouží především k letnímu oblečení. na rozevláté šatičky se hodí pongé neboli habotai. Rozšířené jsou poměrně hladší šatungy s tpicky jemnými vlákny. Luxusní ,lehkou, pevnou ale neslývatelnou na rubu matný dišeš. je vhodný na svatební šaty. Lehký, splívavý, s jemnou strkturou je krepdešín, který se hodá na letní halenky.

Střípky:
  • Roční světové produkce hedvábí představuje asi 112 miliard kilometrů vlákna
  • Hedvábí bylo symbolem pro vyšší společnost
  • Šátky jsou také pevné, že se v nich v břiše spolehlivě nosti i miminka
  • Tento materál obsahuje až 30 % vody, přesto nevypadá, že by byl vlhký
  • Pavouční vlákno bývá až 10 krát jemnější než přírodní vlákna a je i levnější
morušovec
kokon
pongé
dupioni
dyšes
krepdešín

Abrham Lincoln

2. března 2013 v 20:04 | Veronika SrncováAbrham Lincoln

2.3.2013

" Muž, který změnil Ameriku"Byl hlavou Spojených států. Zasloužil se o zrušení otrocnictví a provedl zemi válkou Severu proti Jihu Abrham Lincoln.

Když mu bylo sotva - náct, začal pracovat jako dřevorubec. Bez reči dodržoval tradici, že syn musí veškeré svoje výdělky odevzdat v 21 letech otci. V pozdějších letech mu pro změnu peníze půjčoval. Čí dál se otcovi se vzdaloval. Toužil po vzdělání, většinou se učil sám, byl vášnivý čtenář. Vedle toho od 14 cti let vystřčídala spustů profesí. Dělal voraře na Missisipy, lodivova, lovce, zaměměřice, pošťáka, pomáhal v obchodě, nechal se i najmout i do armády. pOZDĚJI SE V NEW Samelu pronajal hotinkářství a doma po nocích studoval zákony o právnické knihy. Zapojoval se do různých debat, a ukázal se jako skvělí řečník. Byl ještě mladým, a přesto se stalo, váženou osobou, kidé se pro něho taky chodili i pro rady. Časem se proslul jako šokovný právník.
Roku 1840 se zasnoubil s bohatou dívenkou, Mary Todd. Vzali se o dvě léta později. Narodili se 4 synové, sva zemřelli v útlém věku, dalšímu v 18cti letech selhalo srdce. jediný, jenž dožil dospělosti a měl vlastní potomky, byl prvorozený Robert.
V politice se Lincolnovi se příliš nedařilo. V 26 letech byl zvolen poslancem illinoiského zákonodárného sněmu. Získal také jednu zčelních pozic ve staréotrokářské straně whigů, v níž vznikla později Republikánská strana. Stal se členem reperezantů. Po sérii debat roku 1858, kdy dal najevo, že nesouhlasí s rozmachem nevolnictví, prohrál při volbě Senátu. Když ovše za 2 roky kandidoval na funkci prezidenta, zvítězil. Lincoln vždy zdůraznoval, že je pro něho důležitý udržet zemi jednotnou.
Právě jednen z odvážných kroků byl rozlítit budoucího antentátníka Boothe.
Onoho osudného dne se vydal prezident s manželkou do divadla. Když se osobní strážce během předstávky vzálil, Boothe využil příležitost. pronikl do manželské lože a střelil Lincolna dozádu do hlavy. V hladišti propukl zmatek. Na pomoc přispěchal mladý lékařský pomocník, jenž seděl nedaleko. Přenesli ho těžce do blízského domu, kde po 9 hodinách následujícího dne ráno zemřel.
Boothovi se podařilo utéct, ale po 12 letech ho ale vojáci Unie zastřelili.


Parfémy

23. února 2013 v 12:57 | Veronika SrncováParfémy

23.2.2013

" Vůně už milujeme tisíce let"


Stock Photo: Woman with perfume
Co mají společnýho Kleoparta, Napoleon a Madame de Pomepadour? Rádi a často používali parfémy.

Historie:

Odhaduje se že, se v dobách už více než 5000 ci letypálili různé vonné bylinky a jejich vzácný pach obětovali bohům.
A protože parfém pochází z latinského názvu per fumun, což znamemá v překladu přes kouř, je velice pravděpodobné že do teď se používají dodnes.
Zatím nejstarší parfémy se objevili archelogové v Pyrgunu v Kypru. Jsiu už více než 4000síce let staré a nalezeny s spolu s destilačními přístroji , miskami na mísení směsí, trychtýři a flakony.
První zmíňka o konkrétním parfumérovi se týka Tapputiho, o němž se nalezená mezopotánská tabulka a klínovým písmen se zmiňuje ve druhém tisícelití před našim letopočtem.

Oblasti výroby:

Egypťané:
nejdříve využívali parfémy k různým rituálám a dokonce připravovali speciálním směsím pro konkrétní bohy. Tyto posvátné ojele a masti se vyráběli např. z jasmínu, růže, máty, ale neoblíběnějším byli z lotosového květu.
Za to kálovna Kleopatra podle dochovaných záznamů su vzala mocného Ceasara kromě svého půvabu i směsi z myrhy, lokosu a kosatce, šafránu a majorány. A Kleopatřiny vůně chtěli na každém kroku.
Řekové :
se stali přímo na parfémech závislí. Ženy je používali po celém těle, a to každou vůni na jinou část těla. Ruce měli být cejtit po mátě, vlsay po majoránce, krk po fialkách, atd...

První parfém:

V 19.století přišli na svět první chemické vonné látky. První parfém byl uměle vytvořen Francouzem Aimého Guerlaina z roku 1889.

Stock Photo: Close up of perfume bottle and sprayer

Reklamní fotografie: Parfémy

Reklamní fotografie: Ornate flakon s tvaru srdce náhrdelník

Křížovky

27. ledna 2013 v 19:49 | Veronika SrncováKřížovky

27.1.2013

" Nesmrtelné čtverečky"
Mají je snad rádi všichni bez rozdílu pohlaví. Křížovky se hřejí na výsluní obliby a zdá se, že ani modní sudoku nevysrdaní.


Dělají nám společníky za každého počasí a teméř kde koliv ve vlaku v autobuse na pláži či v čekárně. Sáhneme po nich i když se chceme odreagovat a zapomenout na starosti.

Historie:
Už před dvěma tisícelíti vytvořil nejdokonalejí čtverečku světa, což je křížovka, v níž se dopisují vodorovně a svisle stejná slova. Šlo o pšti řádkový latinský nápis na náhrobním podstavci nedaleko Říma z přelomu prvního a druhého století. Existují několik verzí o jejím vzniku. Podle jedné vytvořil křížovku Arthur Wynne.

Arthur Wynne:
Pochází z Liverpoolu, který vedl v New Yorku zábavnou přílohu do deníku New York world.

Můžeme si také dočíst , že jí vynalezl Angličan Victor Orville z Oxfordu.

nejvýznamějším svazkem českých hádankářů a křižovkářů je Směrnice pro tvorbu křížovek.

Rozlišujeme dvě stovky různých druhů.

Dějiny této oblíbení zábavy se začali psát koncem 19.století
Za první křížovku mlůže z roku 1899 Mlada Antošová.

Není křížovka jako křížovka. Existují americké, kde se legeny píšou mimo obrazce vodorovně a svicle a odkazují na čísla vpisovaná do okenek křížovky. Klasická křížovka, která je naše specialita, která má řádky označené do sloupce čísel a samožřejmně nechybí tajenka. Švédská křížovka má legendu vepsané do okének a často výřez pro obrázek s kresleným vtipem.

Střípky:
  • Navazujou na bohatou činnost hádankářských spolků, klubů a sdružení.
  • Za celou dobu existence Svazek 70 sržitelů mistrovské třídy v tvorbě křížovek. Žijících asi kolem 30
arthur wynne
česká křížovka
 
 

Reklama