Prosinec 2017

Zdravotní potíže z vysokých bot

31. prosince 2017 v 0:01 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Zdravotní potíže z vysokých bot

31.12.2017


Co na to ortoped?

"Pokud ženy dlouhodobě nosí hodně vysoké podpatky, dochází k nejrůznějším deformacím. Ty, jsou navíc velmi bolestivé a i nevzhledné," varuje Jiří Váchal, primář ortopedického oddělení pražského Centra léčby pohybového aparátu.
Co tedy ženám hrozí?


Zvětšené koleno

Podpatky přetěžují kolenní klouby a dochází ke vzniku chronických změn. Ty vedou k artróze, otokům a tím pádem i ke zvětšení objemu a omezení hybnosti kloubu.


Tlak na špičku

Čím vyšší podpatek, tím větší tlak vlastní váhy na špičku nohy (viz procenta uvedená níže). Při dlouhodobém užívání bot na vysokém podpatku může docházet ke škrábancům a dalším zdravotním problémům.
7,5 cm vysoký podpatek: 76 % váhy na špičce
5 cm vysoký podpatek: 57 %
2,5 cm vysoký podpatek: 22 %


Kladívkové prsty

Rovná špička boty tlačí menší prsty, ohýbá je v prostředním kloubu, někdy se skládají přes sebe. Svaly na druhém, třetím a čtvrtém prstu pak po čase ztratí možnost se natáhnout zpět i v normální botě.


Lýtko jako v ohni

Lýtkové svaly se stahují, aby se přizpůsobily úhlu podpatků, čímž se mohou zkrátit a smrsknout. Ženy mají často pocit, jako by lýtko hořelo.


Deformity a zlomeniny kotníku

Celou hmotnost těla převážně drží kotník. Hrozí tak, stejně jako u kolen, jeho otoky a omezení pohyblivosti. Vykloubení dokonce zlomení je otázkou času.


Zarostlé nehty

Váha nohy tlačí na prsty a hrne je do špičky boty. Tvoří se otlaky a dochází často i k zarůstání nehtů. Navíc se prsty stlačené k sobě potí a to je ideální prostředí pro různé plísně.


Nepěkný bolavý halux

Říká se tomu vybočený palec. Nohy začnou kopírovat úzkou špičku lodičky a prsty se začnou vychylovat ze své osy. Kromě toho, že to pekelně bolí, také pohled na nohu, ze které trčí kloub do strany, není nic pěkného. Módní ikona Victoria Beckham by mohla vyprávět! Jaké je řešení? Bolestivé sekání kostí, popřípadě lámání prstů a jejich narovnávání pomocí šroubů.


Postoj

Boty na vysokých podpatcích nepřirozeně vyvyšují patu nad palce u nohou a tělo (boky, ramena, záda, páteř) doslova vyhazují z rovnováhy. Při častém nošení tak může dojít k silným bolestem zad a nohou.


Desatero proti plísním nehtů

Plíseň nehtů a nohou si můžete teď v létě »pořídit« na koupališti, ve sprchách ve fitku, v hotelové koupelně na dovolené nebo z uzavřených lodiček či sportovních bot. Celý den v nich nohy vězí, potí se a to je pro plíseň ideální prostředí. Jak jí předejít?

1. Myjte nohy denně a pečlivě osušte.

2. Používejte čisté ručníky.

3. Ošetřujte nohy zásypy a deodoranty.

4. Noste denně čisté bavlněné ponožky.
5. Do bot používejte parfémované vložky.

6. Sypejte do bot protiplísňové zásypy.

7. Dejte si jednou týdně antibakteriální koupel z odvaru octa, dubové kůry nebo hypermanganu.

8. Nechoďte v cizích prostorách bosí.

9. Na koupaliště, do sprch hotelů a sportovišť noste vždy svoje gumové pantofle.

10. Pokud se plíseň objeví, navštivte kožního lékaře.

Nehubnete?! Věci,které děláte špatně!

30. prosince 2017 v 23:47 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Tělo Naše


Nehubnete?! Věci,které děláte špatně!

30.12.2017


Mizerně snídáte


Ráno do sebe v běhu hodíte kousek rohlíku s máslem, ani vlastně nevíte, co jste jedli. Velká chyba. Snídaně je základ, tělo potřebuje po celé noci energii. Když dobře posnídáte, zabráníte různým chutím, které vás pak můžou během dopoledne přepadat a zpomalovat hubnutí. Dejte si cereálie s bílým jogurtem nebo zakysaným nápojem a ovoce, můžete přidat oříšky, semínka, rozinky.


Stresujete se

Stres je téměř stopkou pro hubnutí. Ať už se nervujete v práci, nebo doma. Ale co s tím? Naučte se meditovat nebo jinak bojovat se stresovými situacemi, určitě vám pomůže i pohyb. Až se vám to bude dařit, uvidíte i výsledky v hubnutí.


Před cvičením nejíte

Ukazuje se, že není nutné vyhýbat se jídlu před tréninkem. Výzkumy potvrdily, že ti, kteří půl hodinky před cvičením jedli lehké jídlo s vysokým obsahem bílkovin, spálili víc kalorií než ti, kteří před tréninkem nejedli vůbec.


Vynecháváte silový trénink

Cvičíte sice pravidelně, několikrát týdně, ale jen aerobní cvičení, neposilujete. Chcete přece spálit tuky. Jenže k hubnutí potřebujete obojí, i když se vám to možná nezdá. Kombinace vám zaručí rychlejší odbourávání kil.


Vybíráte lehké činky

Přestože do posilovny chodíte, můžete dělat jinou chybu. Měli byste se zaměřit na kvalitu a dát jí přednost před kvantitou. Jestli nehubnete tak, jak byste si představovali, vyměňte lehkou váhu za těžší. Ukazuje se, že používání těžších činek vám umožní spálit víc kalorií než zvedání lehčí váhy víckrát za sebou.


Cvičíte sami

Ti, kdo cvičí ve skupině, bývají většinou úspěšnější než ti, kteří cvičí sami. Doma vám může chybět motivace, kterou máte při společném tréninku. Jestli vám ale hromadné cvičení nevyhovuje, zkuste zlanařit alespoň kamarádku.


Pijete light

Když si dáte k pití nápoj s umělým sladidlem, do mozku dorazí signál, aby vyžadoval cukr, který jste mu popíjením lehkého nápoje slíbili, ale nedodali. Vašim nejlepším spojencem budiž proto voda.Přepadla vás mlsná? Snámi to zvládnete

30. prosince 2017 v 23:40 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Tělo Naše


Přepadla vás mlsná? Snámi to zvládnete

30.12.2017


Proti zajídání stresů

Napětí z práce nacpané břicho neřeší. Ani nervozitu. Hlídejte si, abyste nejedla na ulici, u počítače, u televize. Jezte na jednom místě a stůl si povinně prostřete, budete mít lepší přehled, co sníte. Kromě komunikace nic jiného nedělejte, a jezte hezky pomalu. Jinak vám hrozí, že sníte mnohonásobně víc, než potřebujete. Využijte i záchranný kruh v podobě sítě přátel, kteří vás rádi ujistí, že v tom nejste sami.


Proti zajídání samoty

Krize přichází s blížícím se večerem. Nedejte se. Místo do kuchyně si to namiřte raději do koupelny. Teplá koupel vás unaví, a pak hned do postele. I knížka je dobrý kamarád, ideálně hodně napínavá detektivka. Nebo se chyťte mobilu a vypovídejte se těm, kdo vás mají rádi a myslí to s vámi dobře. Takže s vámi přetrpí i tohle období vyčerpávajících několikahodinových telefonátů… A ráno zase vyleze sluníčko…


Proti rautové náloži

Rauty víc než co jiného svádějí ke hříchu. Noste na talířku něco málo zeleniny, a nelitujte. Radujte se, že to nejste právě vy, komu se díky kachničce plní tukové zásoby. A pozor na zákeřného nepřítele - tekuté faldíky


Proti třesu PMS

Znamená pro vás premenstruační syndrom něco jako kalorickou bombu? Chytáte se sladkého, i když ho běžně nijak zvlášť nepotřebujete? Zkuste v tomhle čase omezit kofein a thein v silném čaji, a taky sůl a koření. Pak vás nebude tolik honit mlsná. To samé platí o kouření a alkoholu. Zkuste se překonat a vyrazte na procházku, vyvětráte si hlavu. Pro tentokrát se může hodit i relaxační a meditační cvičení. A nezapomínejte, že se díváte na svět černými brýlemi a že brzy bude líp!

Proč nedokážeme říct NE ČOKOLÁDĚ, během našich dnů

30. prosince 2017 v 23:35 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Proč nedokážeme říct NE ČOKOLÁDĚ, během našich dnů

30.12.2017


Zatímco jindy dokážeme chodit hrdě kolem regálů s čokoládou a po žádné nesáhneme, v onom týdnu se nám prostě nedaří se ovládnout. Ačkoliv nám v hlavě bliká červené upozornění "Nejez to!", odolat je téměř nemožné. Naše vnitřní já nás ponouká zakousnout se do oblíbené pochoutky a nedbat špatného svědomí z toho, že jsme včera těžce potily kalorie při hodinovém běhu po lesoparku.


Za vším hledejte hormony

Čím to je, že pár dnů před měsíčkami nedokážeme ovlivnit naše touhy po sladkém? Hlavními viníky jsou hormony, které v těle během tohoto cyklu, zdá se, hrají šarády. Jde zejména o progesteron a estrogen. Zatímco hladina progesteronu v tomto období roste, estrogen naopak klesá. A to je právě důvod našich neukojitelných chutí na vše, na co si jen vzpomeneme. Hlavně tedy na sladké.
Ačkoliv jde o naprosto běžné pohyby hormonů v našem těle, některé ženy je mnohou vnímat citlivěji. Tyto, občas přehnané, reakce mohou být ovlivněny také například i špatným životním stylem a spolu dohromady to má za následek výkyvy nálad a neadekvátní chování během běžných denních situací. A aby to bylo s námi k vydržení, potřebujeme se dát trochu do pohody. K čemuž by nám zaručeně pomohla i koupě nové kabelky, což je ale každý měsíc věc téměř nemyslitelná. Proto raději saháme po sladkém.


Nastartuje štěstí

Jídlo s obsahem cukru a škrobu totiž zvyšuje hladinu hormonů štěstí.

Konkrétně jde o serotonin a dopamin, při jejichž vyplavování se cítíme tak nějak lépe, šťastněji. Tedy abychom vyplnily vrásky na čele způsobené špatnou náladou z nedostatku estrogenu, musíme se zakousnout do něčeho sladkého, abychom v těle nastartovaly hormony štěstí.
Na druhou stranu tyto hormony fungují jako lstiví podvodníci, kteří se nás snaží ošálit. Čím více cukru tělu dodáme, tím více dopaminu se bude vylučovat a působit tak slastný pocit. Pokud to přeženeme, tělo se toho bude dožadovat víc a víc a mimo jedné čokolády během čtyř týdnů jich spořádáme desítky. A pracně budovaná silueta bude ta tam.


Místo čokolády si dejte sušené švestky

Tyto hormony štěstí lze spustit také sportem a sexem, což v našem případě, tedy během menstruace, nepřipadá příliš v úvahu. Pokud se chcete zbavit neovladatelných chutí na sladké, zkuste si do jídelníčku přidat potraviny s nižším glykemickým indexem, které uvolňují glukózu postupně. To znamená, že se serotonin bude vyplavovat pomaleji, ale delší dobu.
V období menstruace dejte tedy přednost drůbežímu masu, vejcím, celozrnnému pečivu, ovoci a zelenině. Hlavně švestkám, banánům, rajčatům a také ořechům. A pokud vás přeci přepadne chuť na sladké, uloupněte si čtvereček opravdu kvalitní hořké čokolády, která zažene chuť na sladké už po malé dávce. Výbornou náhražkou může být také sušené ovoce.

Už zase gynekologický zánět? Dejte si pozor na krajky, cukr a sex!

30. prosince 2017 v 23:29 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Už zase gynekologický zánět? Dejte si pozor na krajky, cukr a sex!

30.12.2017


Nekončící svědění, pálení, někdy i bolest. To je důvod, proč 20 - 40 % žen navštíví svého gynekologa. Jde o gynekologické záněty, které lze rozdělit do tří skupin, podle toho, čím jsou způsobeny. Asi nejčastěji za tyto nepříjemnosti můžou kvasinky, dále jsou to viry a bakterie.
Kvasinkám se nejlépe daří v teplém a vlhkém prostředí, kde se můžou dobře množit. Původcem této choroby je bakterie se jménem Candida albicans. Některé ženy jsou na záněty mnohem náchylnější, proto stačí některý z níže zmíněný aspektů pouze lehce podcenit a problém je na světě.
Pokud propukne kvasinkový zánět, s největší pravděpodobností se projeví svěděním a pálením, neobvyklým výtokem. Stejně tak k tomuto zánětu dochází nejčastěji u zevnějších rodidel a v pochvě. Proto může docházet k zarudnutí a otoku, kvůli čemuž může být bolestivý pohlavní styk.


Nepřehánějte to s hygienou

Obdobím, kdy je riziko kvasinkových infekcí neboli mykóz nejčastější, je léto. Infekci totiž může rozjet koupání se jak v chlorované vodě, tak i v rybníce zamořeném sinicemi. Některé ženy se po několika zánětech těmto letním radovánkám raději vyhýbají. Existují ale i jiné spouštěče, které zánět rozjedou.
Ačkoliv to zní paradoxně, za některé kvasinky může i přehnaná hygiena, spojena s alergickou reakcí na některou ze složky mýdel. Při koupání by se žena měla věnovat pouze mytí vnějších částí rodidel. Některá mýdla mohou zničit laktobacily, které chrání právě před vznikem infekce. Jejich úkolem je totiž udržovat přirozenou kyselost.
Dalšími příčinami vzniku gynekologického zániku můžou být také aspekty některé z neřestí, kterým nedokážeme odolat, jako sladkosti, střídání sexuálních partnerů, nebo nošení krajkových kalhotek. Dalšími viníky mohou být v některých případech také antibiotika, či antikoncepce.
Sladkosti, a jiné druhy potravin, zvláště ty, které už kvasinky obsahují, ovlivňují hodnotu některých látek v krvi, které podporují množení kvasinek v těle. "Při metabolizmu - štěpení cukrů, dochází k produkci kyselin a tudíž ke snižování pH v pochvě, což podporuje další množení a růst kvasinek a způsobuje vychýlení velmi citlivého poševního prostředí z rovnováhy," říká gynekolog Richard Sabol.


Hlavně být psychicky v pohodě

Co se týče sexuálních partnerů, pokud má žena tendence je střídat, měla by používat jako ochranu kondom, pokud nechce volný čas trávit na gynekologickém křesle s palčivými bolestmi. Pouhá antikoncepce logicky nestačí, navíc i ona může vést ke zvýšení kvasinek v prostředí dámských genitálií. Stejně tak by si měly sexuálně aktivní ženy dávat pozor při orálním sexu. Pokud si partner před tím nevypláchne pusu vodou, mohou se do vaginálního prostředí dostat bakterie, jež má partner v ústech.
U některých žen slýcháme, jak si neustále stěžují na zánět. Mají ho pomalu stejně pravidelně jako menstruaci. Jako prevenci se raději už ani nekoupají na veřejných koupalištích, sladkému se vyhýbají obloukem a svého jediného partnera se drží jak klíště a nepodvedly by ho ani ve snu. Přesto se zánětů nemohou zbavit.
Často jde ale o ženy, které mají jiné problémy, většinou osobního nebo pracovního rázu. Pokud není dáma v psychické pohodě a žije v permanentním stresu, je jasné, že se s ní záněty nikdy nerozloučí. Nepohoda totiž snižuje celkově naši imunitu, takže jsme pak náchylnější k různým chorobám, mimo jiné i k přemnožení kvasinek


Zapomeňte vejce a dejte si česnek

Jakmile na sobě žena pocítí některé z příznaků případného zánětu, měla by ihned navštívit lékaře a tzv. nepřecházet to. "Může dojít k rozvoji chronického zánětu anebo recidivující formy onemocnění, která je velmi obtěžující a ne zřídka bývá velmi úporná. Takto postižená žena by měla vyhledat gynekologa a původce infekce by měl být přesně identifikován, léčba by měla být razantnější a cílená," varuje Sabol.
Pacientka musí ze svého jídelníčku vyškrtnout všechna jídla, která podporují tvorbu kvasinek. Jsou to například vejce, mléko, cukr, bílá mouka. Naopak strašákem těchto našich nepřátel jsou česnek, ředkvičky nebo rukola. V každém případě je ale léčba vždy komplexní a vyžaduje pevnou vůli a spolupráci pacientky. " V krajních situacích se používají i autovakcíny, které jsou připraveny "na míru" pro danou pacientku a které mají za úkol podpořit imunitní systém v boji proti dané kvasince," uzavírá gynekolog.

Bílý jogurt: Lékař v kelímku

30. prosince 2017 v 23:20 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Bílý jogurt: Lékař v kelímku

30.12.2017


Přátelské mikroorganismy, které najdete v živých bakteriálních kulturách bílého jogurtu, je hřích nevyužít. Jsou úžasnou přírodní cestou, jak se vypořádat s mnoha příjemnými akutními i chronickými problémy.
Zástupy laktobacilů z jogurtu totiž dokážou vytlačit nepřátelské bakterie ze střeva a udržovat ho ve zdraví a při bezproblémovém fungování. To zdaleka neznamená jen ochranu před střevními problémy, je to základ vaší imunity. A nejen to.


Co všechno bílý jogurt umí

• "Opraví" sníženou imunitu.
Dlouhodobá léčba antibiotiky, stres nebo výkyvy počasí, to všechno se může nepříznivě podepsat na vaší obranyschopnosti. Prospěšné bakterie v jogurtu ji znovu zvyšují.
• Zabírá na vaginální kvasinkové infekce.


Stejné dobrodiní, jaké jogurtové bakterie vykonávají pro naše střeva, poskytují i ženskému pohlavnímu traktu. Pokud často trpíte úmornými vaginálními záněty, měly byste bílý neslazený jogurt zařazovat do svého jídelníčku co nejčastěji.
• Léčí mírně zvýšený cholesterol.
Při hraničních a mírně zvýšených hodnotách cholesterolu v krvi pomáhá pravidelná konzumace nízkotučného jogurtu k jejich narovnání.
• Rozsvítí každou pleť, i citlivou.
Jogurt obsahuje přírodní a jemně působící složky, které bezpečně snese i ta nejcitlivější pleť.
Dopřejte si dvacetiminutovou jogurtovou masku každý den, vaše pleť vám za ni bude neskonale vděčná.
Náš tip: Pokud si nejste jisti správným výběrem, prozkoumejte pečlivě složení. Na obalu může být například napsáno, že výrobek obsahuje probiotika nebo také bakterie Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium bifidum. Stačí ale, pokud prostě obsahuje "živé bakteriální kultury".


Kdy radši jogurt vynechat

Pokud trpíte alergií na mléčnou bílkovinu, mohla by vám pravidelná konzumace jogurtu přinést víc škody než užitku. V takovém případě můžete jogurt nahradit probiotickými potravinovými doplňky, které jsou běžně k dostání v lékárnách.

Zápal plic vs. kašel

28. prosince 2017 v 22:31 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Zápal plic vs. kašel

28.12.2017


Lékařské pohotovosti měly letos na přelomu roku ještě více napilno než obvykle. Zvláště v Praze a okolí k nim mířilo mnoho rodin s dětmi, které trápily vysoká horečka a úporný kašel, někdy spojený dokonce se zvracením.
Verdikt? "Moji tři synové postupně všichni ulehli s bronchitidou neboli zánětem průdušek, přičemž mi lékařka řekla, že letos je těchto případů více než jindy a jsou také komplikovanější," popsala Lucie Žáčková z Prahy, jejíž nejmladší dvouletý syn nakonec skončil v nemocnici dokonce se zápalem plic. Matka ho naštěstí mohla doprovázet, zatímco se prarodiče spolu s otcem starali o starší děti. "V nemocnici byli se zápalem plic i několikaměsíční kojenci," doplnila matka.


Vysoká teplota

Lékaři jí vysvětlili, že u jejího syna se na původní, vcelku banální virózu nabalil virus, který využil oslabení organismu a rozvinul se v zánět průdušek a posléze i v zápal plic. Zatímco v prvním případě zánět postihuje jen stěny průdušek, zápal plic se projevuje postižením plicních sklípků, což výrazně zhoršuje dýchání.
Právě dušnost je alarmujícím příznakem, při němž by rodiče neměli na nic čekat a odvézt postiženého, ať už jde o dítě či o dospělého, na pohotovost. Nejde sice o minuty (na rozdíl třeba od zánětu hrtanové příklopky), ale co nejrychlejší nasazení léků bývá potřeba také.
Samotná horečka zvláště malým dětem celkem rychle vystoupá a může se i u virózy nebo zánětu průdušek držet poměrně vysoko, ale u zápalu plic bývá obvykle vyšší.


Pozor na studený pot

Přesto je dobré znát příznaky, jimiž se liší od méně závažného zánětu průdušek. V obou případech nemocný kašle, paradoxně někdy více u průduškového zánětu, protože ho kašel více dráždí. Stoprocentně lze zápal plic jakožto život ohrožující stav potvrdit například RTG vyšetřením a krevními testy. Neléčený zápal plic je nebezpečný především pro seniory a nejmenší děti, hrozí kvůli němu až kolaps organismu.
V případě zápalu plic se však kromě vysoké horečky objevují také bolest na postižené straně plic, celková zchvácenost, někdy také studený pot, zvláště v noci, přidává se také bolest kloubů a svalů.


Zápal plic bez horečky

V některých případech se horečka vůbec objevit nemusí. "Syn loni v listopadu celkem nenápadně pokašlával, ovšem budil se s tím, že je hodně vyčerpaný. Odvedla jsem ho proto k lékaři s tím, ať si ho doktorka raději poslechne, protože je zároveň astmatik a je u něj potřeba všechny infekce včas léčit," líčí Markéta Kunešová.
Než došli k lékařce, synovi se přitížilo, takže ho rodina musela odvézt na pohotovost - tam rentgen potvrdil zápal plic v kombinaci s astmatickým záchvatem a vzhledem k prokázané bakteriální infekci z toho byla antibiotika na téměř tři týdny.
Léčba zápalu plic totiž obvykle trvá déle, než tomu je v případě zánětu průdušek. Lékaři někdy nasazují antibiotika i u zápalu plic, který byl původně virového původu a vyvolal ho podobný virus, jaký může i za chřipku. Činí tak například tehdy, když už je člověk natolik oslabený, že mu hrozí rozvoj druhotné bakteriální infekce, případně když už se u něj nějaká taková komplikace objevila.

Rady pro silnou dětskou imunitu

28. prosince 2017 v 22:22 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Rady pro silnou dětskou imunitu

28,12.2017


Potravinové doplňky jsou jen pomocníkem


Je pravda, že dětský imunitní systém potřebuje k tomu, aby byl výkonný a fungoval naplno, spoustu vitamínů a minerálních látek. Nevěřte však tomu, že se nejlépe pořídí v lékárnách. "Potřebné látky nezajistíme dítěti potravinovými doplňky, ale pestrou stravou, bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu," vysvětluje nutriční terapeutka Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí. Než za podobné pilulky necháte v lékárně klidně i několik set za měsíc, dobře si to proto rozmyslete - spíš než na multivitaminové přípravky se zaměřte na něco konkretního, lékaři na základě studií z posledních let doporučují zejména preventivní užívání probiotik. Ze stopových prvků jsou nejdůležitější měď, selen a zinek: vyskytují se i ovoci, bohužel však ne to skleníkovém. Pokud je vaše dítě nemocné co chvíli, proberte to s lékařem a nechte si případně na posílení jeho imunity něco předepsat.


Vitamíny?

Některá doporučení se během let mění, týká se to například vitamínů. Mnoho lidí věří tomu, že stačí užívat vitamín C a zimní nachlazení se jim nebo jejich dětem vyhnou. Jenže užívání céčka má smysl zejména tehdy, když už dítě smrká a kašle. Do té doby je coby prevence zřejmě mnohem důležitější třeba béčko. "V současné odborné literatuře se objevují důkazy o nezbytnosti vyššího příjmu B-komplexu, protože ke spuštění imunitních reakcí v organizmu jsou zřejmě nejdůležitější koenzymy pocházející z vitamínů B. Tyto specifické látky se nacházejí i v různých léčivých rostlinách, například v rakytníku, lípě, jitroceli, podbělu nebo tužebníku, které tak mohou chránit před nemocí a při nemoci urychlit uzdravení," vysvětluje dětský lékař Josef Zemánek. Pokud jde o céčko, zapomeňte na to, že jeho hlavním zdrojem jsou citrusové plody, protože mnohem více ho najdete v plodech, jako jsou šípky, černý rybíz, červené papriky, nať petržele, brokolice, růžičková kapusta, jahody a kiwi. A pozor, také brambory. Bohužel se vitamín C ničí teplem, tedy vařením.


Očkování proti chřipce?

Uvažujete o tom, že byste letos nechali potomka očkovat proti chřipce? Proč ne, ale nečekejte zázraky - protože chřipka hrozí pouze během chřipkové epidemie, která se obvykle objevuje v průběhu ledna či února, ale proti běžnému zimnímu nechlazení rozhodně injekce nechrání. Někteřrí lékaři dokonce považují toto očkování za zbytečný zásah do vyvíjejícího se dětského imunitního systému, pro který je podle nich lepší, pokud se s nemocí popere sám.


Proč je důležitá strava a pohyb?

Tohle doporučení se vám může zdát poněkud nudné, ale funguje to. Děti, které dostávají dobré jídlo, spí osm až deset hodin denně a zároveň se dost pohybují venku, jsou většinou ve srovnání s vrstevníky zdravější. A naopak, pokud se dítě cpe fastfoodem, tráví odpoledne a večery u počítače a usíná až před půlnocí, jeho imunitní systém chřadne.


Netahejte děti tam, kde můžou chytnout rýmu

Jakmile se změní počasí, zkuste tomu přizpůsobit životní styl vaší rodiny. Ani ne tak tím, že do dětí budete cpát pilulky horem dolem, aby něco nechytly, ale třeba tím, že omezíte návštěvy nákupních center či kina, kde je riziko toho, že tam něco chytíte, rozhodně vyšší než na procházce v lese. Samozřejmě, těžko se vyhnete například tomu, abyste potomky posílaly do školky či školy, ale zkuste jim vysvětlit, jak moc důležité je třeba mytí rukou - chrání totiž i před rýmou. A naopak, pokud na dítě něco leze, necítí se dobře a má mírnou teplotu, dopřejte jeho organismu zpomaleni a nechte ho doma, aby si mohlo odpočinout. Pokud má však jen rýmu nebo mírný kašel, může například chodit ven.

Nejlepší babské rady jak na rýmu

28. prosince 2017 v 22:16 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Nejlepší babské rady jak na rýmu

28.12.2017


Přežeňte to s česnekem

Nebojte se to s česnekem během vašeho "ucpaného" období trochu přehánět. Cpěte ho do každého jídla, do kterého to jen půjde. Je totiž skvělým společníkem nejen při vaření, ale také ničí infekce a bakterie, které se v těle usadily.


Polévka je grunt

Jak říkávaly naše babičky, polívka je grunt, a kdo ji nejí, je špunt! Z vás se špunt nejspíš nestane, pokud si nedáte vývar, ale také se z vás v nejbližší době nemusí stát zdravý člověk. Takový silný vývar totiž nejen posílí, ale stoupající pára z hrnečku horkého vývaru uvolní sliznice a uvolní tak čas


Kouzlo křenu a medu

Křen a med dokáží stimulovat imunitu díky vysokému obsahu vitaminů a dezinfekčními a antibiotickými účinky. Jejich kombinace je pak ještě silnějším lékem na chřipku. Kořen křenu na jemno nastrouhejte a smíchejte se stejným množstvím medu. Směs důkladně promíchejte a užívejte po lžičkách během dne podle závažnosti stavu: 3 - 7x denně.


Dřevorubcový čaj

Tento recept je pro silnější povahy, ale zaručeně uzdraví! Do velkého hrnku vymačkejte šťávu z jednoho citronu, přidejte lžíci medu a velkého panáka domácí slivovice a dolijte horkým černým čajem.


Koupel pro velké holky

Jesliže vám zbylo ještě trochu slivovice, použijte ji i do koupele. Napusťte si vanu horkou vodou a přidejte dva velké panáky pálenky. Ve vaně pak ležte přibližně 20 minut, bude se vám poté lépe dýchat.


Brambory na čelo

I když to může znít podivně, o léčebných účincích tohoto triku rozhodně nepochybujete! Uvařte si bramboru a v ubrousku ji rozmačkejte. Ten si poté přiložte na čelo, na dutiny, a nechte působit dokud brambora nevychladne.


Sádlo na hrudi

Tento výjev je známý spíše ze starších filmů odehrávajících se na venkově, ale když je člověk zoufalý, zkouší vše. Což v případě rýmy a nachlazení bývá člověk neustále. Každopádně rada našich babiček je namatlat si sádlo na hrudník. Sádlo totiž na pokožce vytvoří jemný filtr a tkáň hrudníku se pak bude lépe prokrvovat, což usnadní vykašlávání.


Cibule s medem

Na kašel a průdušky pomůže cibulový med. Cibuli nakrájejte na kostičky, zalijte medem a nechte v lednici do druhého dne. Cibule pustí šťávu a tou si slaďte čaj. Chuťově to není to vůbec špatné!


Zázračná síla bylinek

Konkrétně šalvěji. Pokud vás bolí v krku, udělejte si odvar z této bylinky a kloktejte s ním. Mimo jiné má šalvěj i dezinfekční účinky.


sůl nad zlato

Není lepšího rýmu na ucpané dutiny, než mořská voda. Bohužel v našich krajích o ní můžeme leda tak snít. Není ale těžké udělat si náhražku. Vezměte si velký panák, naplňte ho vodou a dejte do něj lžičku soli. Pořádně promíchejte. Ty odvážnější můžou směs vdechnout nosem přímo, ostatní si vodu se solí mohou nalít do nádobky na kapičky do nosu. Uvidíte, za pár dnů bude po zduřelých sliznicích!


Tajemný zázvor

Na první pohled v nás nemusí budit tolik důvěry, ale věřte, že tento přírodní lék musíte mít doma! Kořen zázvoru vás vyjde na pár korun a navíc vydrží několik týdnů. Ideální je v kombinaci s citrónem, který zase obsahuje spousty vitamínu C. Uvařte si čaj a horečka s bolestí v krku zmizí na to tata! Zázvor sám o sobě je poměrně ostrý, proto ho děti příliš nemusí. Sáhněte tedy po kandovaném zázvoru, cukr jeho chuť zjemní.


Ořechový odvar

Jestliže vás trápí suchý dráždivý kašel, pomůže vám odvar z vlašských ořechů! Vyloupejte přibližně dvanáct jader a hoďte je do půl litru vody a nechte louhovat. Vařte asi půl hodiny. Pokud chcete, přidejte kapku medu pro lepší chuť.


Spánek léčí

Dobrá zpráva pro všechny spáče! I s rýmou bychom měli alespoň na den zalézt do postele. Je dokázáno, že nedostatek spánku oslabuje imunutu, kterou máme během nachlazení skutečně oslabenou. A pokud půl noci prokašláte a prosmrkáte, užijte si spánek alespoň přes den


Majoránkový čaj s medem

Zalijte 1 lžičku sušené majoránky 250 ml studené vodou a přiveďte k varu. Odstavte a nechte louhovat přibližně 15 minut, poté přeceďte. Oslaďte medem, přidejte trošku citronové šťávy z citronu a pijte po doušcích několikrát denně.

Jeden inbuprofen a dost!

28. prosince 2017 v 22:03 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Jeden inbuprofen a dost!

28.12.2017


"Bolí mě hlava, nemáš ibáč? Anebo mi dej rovnou dva, jeden už na mě nezabírá..." Kdybych pokaždé, když slyším tuto větu, dostala dvacet korun, je dnes ze mne s trochou nadsázky milionář. Lidé totiž žijí v domnění, že čím více prášků proti bolesti si vezmou, tím rychleji zaberou a bolest vymizí. Upřímně řečeno, také jsem si to kdysi myslela. Jenže neopiodní léky proti bolesti mají takzvaný stropový efekt. To znamená, že i kdybychom spolykali celou krabičku prášků, od bolesti nám to neuleví ani o chlup.


Místo léčivých účinků vedlejší

Pokud se budeme bavit o ibuprofenu, po kterém saháme nejčastěji, jeho stropové množství je 400 mg. Více prášků najednou si tak můžeme vzít pouze ve chvíli, kdy lék obsahuje nižší množství léčivé látky a jejich součet pak nepřesáhne maximální dávku. V případě, kdy do sebe budeme sypat analgetika po hrstech, k ničemu nám to nebude. Spíše naopak. "V danou chvíli se obsadí všechny receptory, takže když to s prášky proti bolesti přeženeme, účinky už nejsou léčivé, nýbrž vedlejší. Ty působí hlavně na naši trávicí soustavu," uvádí magistra Jana Mrkvová.
Pravidelné zobání prášků na bolest velmi zatěžuje lidský organismus. V jedné malé pilulce se totiž skrývá hotový chemický koktejl. Mimo výše zmíněným vedlejším účinkům na naše zažívání může mít i fatálnější následky. Podle výzkumů může pravidelné užívání vést k jícnovým, žaludečním a střevním vředům, pak poškození jater, ledvin, vzniku nebo zhoršení srdeční nedostatečnosti. Jestliže se však z nějakého zdravotního důvodu nemůžete bez analgetika vydržet, nechte si od lékaře předepsat nějaké slabé opiáty na její tlumení.


Hlavně nekombinovat!

"Nedoporučuje se léky s obsahem ibuprofenu, mezi něž patří nejznámější ibalgin, kombinovat s jinými léky. Snad jen s paracetamolem, ale nikdy je nepolykejte dohromady. Člověk by měl mít mezi podáním těchto látek alespoň čtyři hodiny pauzu," upozorňuje magistra. V nejhorším lze tedy sáhnout například po paralenu nebo panadolu (mají stejné složení - jen jiné názvy). S čím však nikdy nekombinovat, jsou další takzvaná nesteroidní antiflogistika, která tlumí horečku, záněty a bolest. Obsahují léčivé látky jako naproxen, diclofenax. Tyto účinné látky najdete v lécích nalgesin, voltaren, nebo diclofenac.
Ideálně bychom se však měli odnaučit sahat po prášku na bolest ve chvíli, kdy nás jen lehce píchne v zádech. Naprosto tabu by mělo být například prášek na kocovinu. Sice tím ulehčíme hlavě, ale žaludek vám příliš nepoděkuje.
Při silných bolestech například zubu nebo zad, musíte vždy začít pátrat po příčině. Ibuprofen vám totiž bolavý zub nevyléčí, jen potlačí bolest. Zánět se dále šíří a vy se vrtání stejně nevyhnete. Právě bolesti zubů jsou častým případem, kdy zoufalí jedinci dokáží spolykat až deset léků za noc. To už si nekoledujete jen o bolest žaludku, ale o celkové selhání organismu, zejména pak jater. To může skončit až smrtí. A nejde o výjimečné případy.

Léky na bolest hlavy?

28. prosince 2017 v 21:59 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Léky na bolest hlavy?


28.12.2017
Ta chvíle, kdy máte pocit, že každý pohyb hlavou je pro vás tím největším utrpením, které můžete zažít, že ti ptáci venku křičí tak moc, až se vám z toho rozskočí hlava, a že jediné, co by vám teď mohlo pomoci, je temná místnost bez světla a naprosté ticho. Bolest hlavy nás celkem pravidelně ochromuje všechny a za ta dlouhá léta jsme se naučili instinktivně sahat po ibalginu nebo paralenu. Ti větší drsňáci pak polykají valetol


Analgetika léči příznáky, né příčinu

Je ale správné brát bezmyšlenkovitě analgetika? "Po analgetikách by měli lidé sahat ve chvílích, kdy se jedná o bolest hlavy ze zjevné příčiny, jako jsou nachlazení, kocovina nebo třeba dehydratace. Dále v případech, kdy to netrvá příliš dlouho a není bolest moc častá," upozorňuje lékárnice Leona Štěpková z Alphegy.
V takových případech by těm permoníkům ve vaší hlavě, mlátícím zběsile kladívky do mozkovny, měla skončit šichta, a vám tak začít klid. Alespoň do chvíle, než se opět střetnete s původcem bolesti. Jestli se ale bolest pravidelně vrací nebo analgetika nezabírají, pak je nasnadě zamyslet se nad tím, zda byste neměli vyhledat lékařskou pomoc. Protože v takovém případě je něco v nepořádku a jen tak nějaký prášek z lékárny to rozhodně nespraví.
"Lékaře by měl člověk navštívit ve chvíli, kdy je bolest skutečně silná, zejména v týle, a je spojena s vysokou teplotou nebo omezením hybnosti," varuje lékárnice. Dalším alarmujícím znamením může být i bolest, která se začala pravidelně objevovat po nasazení nové dávky chronicky užívaného léku, nebo chvíle, kdy je stav trýznivý a bolest je spojena s rozostřeným viděním, nevolnostmi nebo ztrátou pozornosti a motáním hlavy.


Důležitý dialog s lékarníkem

Ostatně už při samotném nákupu léku by se vás měl lékárník zeptat na několik okolností, které mohou ovlivnit samotný výběr. V potaz byste měli brát to, zda potřebujete prášek pro sebe, nebo pro někoho jiného, jak silné bolesti jsou a jak dlouho trvají, jestli k tomu berete i jiné medikamenty, zda máte třeba nějaké chronické onemocnění. "Čím méně se toho lékárník dozví, tím hůře bude doporučovat vhodný lék," konstatuje lékárnice.
Než ale začnete léky bezmyšlenkovitě používat, přečtěte si důkladně příbalový leták, vyhnete se tak nežádoucím účinkům a chybám, kterých se lidé běžně dopouštějí. Léky si aplikují v příliš malých, nebo naopak příliš vysokých dávkách, špatně si časují dobu užití nebo berou několik léků se stejnou účinnou látkou naráz, čímž zvyšují riziko předávkování.
Dnešním dnem začíná Rok migrény, kterou Češi často podceňují a zaměňují za obyčejnou bolest hlavy. Přitom může upozornit na vážnější problém, jako je třeba nádor nebo krvácení do mozku. Proto si můžete o své bolesti hlavy nechat poradit a přitom se můžete i nechat vyšetřit v Alphega lékárnách, kde probíhá až do 10. května preventivní kampaň proti bolesti.

Proti kašli a chřipce- FOTO

28. prosince 2017 v 20:33 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Proti kašli a chřipce- FOTO

28.12.2017

Štědrý den 24. prosince

28. prosince 2017 v 20:30 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zima / Vánoce/ Pranostiky


Štědrý den 24. prosince

28.12.2017
Svátek Štěpáná 25. prosince

28. prosince 2017 v 20:26 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zima / Vánoce/ Pranostiky


Svátek Štěpáná 25. prosince

28.12.2017Výborné moučníky- FOTO ( odkaz)

28. prosince 2017 v 20:23 | Veronika Srncová |  Koláče a zákusky

Výborné moučníky- FOTO ( odkaz)

28.12.2017


Odkaz zde:Kapry a jiné ryby- FOTO ( odkazy)

28. prosince 2017 v 20:14 | Veronika Srncová |  Hlavní Jídla- Ryby


Kapry a jiné ryby- FOTO ( odkazy)

28.12.2017Odkaz zde:

Vaánoční rybí polévky- FOTO

28. prosince 2017 v 20:09 | Veronika Srncová |  Polévky


Vaánoční rybí polévky- FOTO

28.12.2017Staročeské večeře- FOTO

28. prosince 2017 v 20:04 | Veronika Srncová |  Dobrůtky nebo večeře


Staročeský večeře- FOTO

28.12.2017

Staročeská omáčka- FOTO

28. prosince 2017 v 20:02 | Veronika Srncová |  Omáčky


Staročeský kompot- FOTO

28.12.2017Staročeský kompot- FOTO

28. prosince 2017 v 20:00 | Veronika Srncová |  Nakládání


Staročeský kompot- FOTO

28.12.2017Staročeský dezert- FOTO

28. prosince 2017 v 19:58 | Veronika Srncová |  Dezerty


Staročeský dezert- FOTO

28.12.2017Staročeské bezmasá jídla- FOTO

28. prosince 2017 v 19:57 | Veronika Srncová |  Bezmasá Jídla


Staročeské bezmasá jídla- FOTO

28.12.2017

Staročeské polévky- FOTO

28. prosince 2017 v 19:54 | Veronika Srncová |  Polévky


Staročeské polévky- FOTO

28.12.2017

Banketky- VAŘÍME S VENDY

28. prosince 2017 v 19:49 | Veronika Srncová |  Pečivo


Banketky- VAŘÍME S VENDY

28.12.2017


Příprava: 15 minut+ kynutí+pečení

Budeme potřebovat:

 • 500 g hladké mouky
 • 250 ml mléka
 • 100 g másla
 • 3 žloutky
 • 30 g droždí
 • špetka cukru
 • špetka soli
Příprava:


Z trochy mléka, cukru a droždí necháme vzejít kvásek. Do mísy dáme mouku, sůl, změklé máslo, žloutky, přidáme kvásek, mléko (to přidáváme postupně podle tuhosti těsta) a zaděláme těsto, které necháme na teplém místě vykynout.
Poté z těsta upleteme dlouhé copy, nožem nakrájíme potřebné kousky (tím docílíme stejné velikosti houstiček a konce podhrneme.) Houstičky dáme na plech vyložený pečícím papírem, potřeme žloutkem a posypeme hrubou solí, sezamem nebo mákem. Pečeme při 180°C do zlatova.

8. díl Tsunami ( Tsunami)

28. prosince 2017 v 19:44 | Veronika Srncová |  1. řada Runaways (2017....)

8. díl Tsunami ( Tsunami)

28.12.2017Seriál zde:Růživka nebo paralen? Po jakém léku šáhnout?

27. prosince 2017 v 23:10 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Růžovka nebo paralen? Po jakém léku šáhnout?

27.12.2017


Je mezi nimi rozdíl?

Bolest hlavy či zad, nevolnost, následky "propařené" noci, nachlazení, naražené koleno. To všechno jsou případy, kdy se sápeme po lécích, které jsou volně k dostání v lékárně, abychom se neduhu zbavili. Často ale neděláme rozdíl mezi tím, jestli je účinnou látkou v prášku paracetamol nebo ibuprofen. Je vůbec potřeba dělat mezi nimi rozdíly?
"Jednoduše řečeno - obojí je analgetikum, tedy proti bolesti, a antipyretikum, tedy snižuje teplotu. Takže jsou oba léky účinné na stejný problém, ať už je to bolest kloubů, svalů, teplota nebo chřipkový stav," vysvětluje vedoucí lékárny Jana Mrkvová. Rozdíl nastává ve vedlejších účincích, které přípravky mají.


Problémy s játry? Na paralen zapomeňte!

S blížící se chřipkovou epidemií a nachlazením se určitě budete často spoléhat na paralen. Máte-li ale problémy s játry, prodělali jste nemoc s nimi spojenou, užíváte další léky nebo si trochu častěji přihnete ze skleničky, pak byste na něj měli raději zapomenout. Paracetamol totiž právě játra poměrně silně zatěžuje.
Jinak je ale tato léčivá látka skutečně o něco šetrnější než ibuprofen. Ten zase zatěžuje žaludek a střeva, a navíc může ovlivňovat srážlivost krve. "V případě, že máte žaludeční vředy, vřed na dvanácterníku, Crohnovu chorobu nebo užíváte léky na ředění krve, pak si ibuprofen rozhodně neberte," varuje Mrkvová.


Na chřipku je lepší ibalgin


V okamžiku, kdy vás skolí opravdová chřipka, byste měli sáhnout spíš po ibalginu. Tedy pokud nemáte některé z výše uvedených zdravotních problémů. Virová infekce je většinou spojená právě se silnou bolestí hlavy a kloubů, od které vám lépe pomůže právě on. Na rozdíl od paracetamolu má i protizánětlivé účinky. Aby měl lék co největší efekt, dejte si ho při jídle nebo po něm. "Snižujete tím totiž riziko vedlejších účinků," vysvětluje lékárnice.


Který je na zánět lepší?

Paracetamol je účinná látka, která se řadí mezi analgetika a antipyretika. Nevýhodou je ale to, že nepůsobí protizánětlivě. Jestliže vás tedy něco bolí nebo máte horečku, zabere. Jenže v případě zánětlivého onemocnění ne. Najdete ho v lécích, jako jsou Paralen, Panadol, ale i v horkých nápojích, jako jsou třeba Coldrex nebo Vicks Hot Drink.
Ibuprofen je o něco silnějším bojovníkem, protože kromě snižování horečky a tlumení bolesti účinkuje také proti zánětům. Je tedy dobrý i při chřipce, kdy vaše tělo zápolí s bolestí kloubů. Látka se běžně vyskytuje v lécích, jako jsou Ibalgin, Apo-Ibuprofen nebo Nurofen.


Pozor na dávkování

Příbalové letáky jsou sice nepřitažlivé na čtení, ale pokud do nich občas nemrknete, můžete se snadno předávkovat. Ibuprofen: maximální denní dávka je 2,4 gramu, což odpovídá šesti Ibalginům 400. Paracetamol: povolené jsou nejvíce 4 gramy na den, což odpovídá osmi práškům o běžné síle 500 mg.
Když vás skolí skutečně nepříjemná viróza, obě účinné látky můžete spolu klidně kombinovat - vždy ale musíte dodržet doporučený odstup a denní dávku. Nikdy také nemíchejte léky se stejnou účinnou látkou! Klasickým příkladem je třeba kombinace paralenu a horkých nápojů, které obsahují také paracetamol. Je to opravdu nebezpečné. Myslete také na to, že léky mají takzvaný stropový efekt, to znamená, že s vyšší dávkou se nezvyšuje účinnost. Jinými slovy: 10 ibuprofenů vám od bolesti zubů pomůže stejně jako dva.


Kapky do nosu se nesměji používat déle než týden! Víte proč?

27. prosince 2017 v 23:04 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Kapky do nosu se nesměji používat déle než týden! Víte proč?

27.12.2017Kapky do nosu se zdají jako takový nevinný společník pro dny plné ucpaného nosu. Vypadají jako neškodná vodička, která vám pomůže od ucpaného nosu. Jenže je důležité si uvědomit, že to jsou léky jako každé jiné, a že když je nebudete užívat tak, jak máte, můžete se předávkovat, ublížit si a stát se na nich závislými.
Jedna z nejčastějších látek v nich obsažených zklidní nateklou sliznici tak, že v ní stáhne cévky, a celá sliznice tak splaskne. Což je důvod, proč se vám po aplikaci kapek lépe dýchá. Jenže látka, která nám pomáhá, nám po delší době může také uškodit.


Začarovaný kruh

Lék postupem času ztrácí účinnost, sliznice je poleptaná a účinek už není žádoucí. Když pomineme alergickou skupinu pacientů, tak pacienti s virovými infekcemi by měli užívat kapky sedm dnů - a dost," varuje lékařka Václava Bártů z pražské Polikliniky Budějovická. Jak dlouho je správné užívat kapky do nosu, se dočtete v příbalovém letáku, jednotlivé výrobky se mohou různit.
Ve chvíli, kdy účinné látky v lécích přestanou účinkovat, buňky v nosní sliznici přestanou fungovat, takže se léčivé látky dostanou hluboko do sliznice, ta tak opět nateče a pacient má opět pocit ucpaného nosu. I když v něm není žádná infekce.


Od závislosti k operaci

Dlouhodobé užívání těchto léků také způsobí závislost na nich. Ta se projevuje tím, že sliznice je suchá a pálí, proto má člověk potřebu nos stále zvlhčovat. A k tomu samozřejmě použije kapky do nosu. Pokud v tomto režimu bude fungovat delší dobu, může si porušit Eustachovu trubici, způsobit si zánět středního uch nebo mít později i problémy s čichem.V nejhorším případě může lékař na ORL zvolit jako nejúčinnější léčbu operaci. Rozhodně tedy nepodceňujte tyto problémy, sliznice totiž filtruje všechny škodlivé látky, a ty se při jejím poškození mohou dostat do těla. Když se člověk dostane až do fáze závislosti, má několik šancí, jak se z toho dostat. Buď sám přetrpí zhruba dva týdny, kdy bude mít pocit ucpaného nosu, nebo může vyhledat lékaře. Ten předepíše s největší pravděpodobností kapky s kortikoidy, které sliznici vrátí do původního stavu.


Proti rýmě slaná voda

Jestli vás trápí rýma, existují i jiné zaručené způsoby, jak se plného nosu zbavit. Třeba některé babské rady. "Funguje inhalace solné páry. V horké vodě rozpusťte sůl, nalijte vše do misky a přes hlavu si hoďte ručník. Pak nasávejte nosem páru," popisuje lékařka Václava Bártů z Polikliniky Budějovická.
Stejně dobře ale funguje i mořská voda, kterou je třeba používat stejně jako kapky do nosu. Prodává se v lékárně, ale lze si ji vyrobit doma tak, že do vody přidáte trochu soli. Na protažení dutin můžete použít i vincentku, která se prodává i ve formě kapiček do nosu.


Trpíte na opary? Víme jak se jich rychle zbavit

27. prosince 2017 v 22:58 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Trpíte na opary? Víme jak se jich rychle zbavit


27.12.2017
"Jakmile virus v lidském organismu jednou začne pracovat, zůstává aktivní po celý život a vyčkává na vhodný spouštěcí mechanismus," říká dermatoložka Monika Arenbergerová. Chytíte ho raz dva. Stačí, abyste se po osobě, která má opar, napili nebo se utřeli do stejného ručníku. Ovšem vyrazit vám může i zcela samovolně. Kdy?
Pokud máte v těle výše zmíněný virus, může vám opar vyrazit například při horečce, menstruaci, únavě, žaludečních nebo trávicích potíží. Propuknutí ale spouští i stres, vysušené rty, promrznutí, alergická reakce, moc sluníčka nebo návštěva u zubaře.


Co funguje?

Na léčbu oparů nebo alespoň zmírnění jeho příznaků se používají krémy, léky a náplasti. Každý má své výhody i nedostatky. Krémy snadno slíznete a musejí se neustále nanášet. Léky potlačují virus a fungují preventivně, ale je potřeba začít je brát v co nejranějším stadiu nemoci.
Z pomocníků, které koupíte v lékárně, fungují nejlépe náplasti. Nejen že do oparu uvolňují léčivé látky, které urychlují jeho hojení, ale také jej přikryjí, takže se do oparu nezanesou žádné další bakterie. Zásadní ale opět je, abyste si náplast nalepili co nejdříve. Ideálně už v momentě, kdy cítíte známé svědění, tedy ještě před tím, než se opar zcela nalije.
Poměrně neznámou metodou, jak se oparů zbavit, je ozařování míst terapeutickým laserem. I tam se musí začít léčit co nejdříve. Pokud chcete vyzkoušet něco z přírodní medicíny, sáhněte po konopném nebo tea tree oleji a natírejte jimi postižené místo každou hodinu.


Doplňte vitamíny

Aby vám opary komplikovaly život co nejméně, dodávejte pravidelně tělu zinek a vitamin C. Během infekce jezte hodně potravin s antivirovými účinky, například česnek, cibuli a celer. Vyhněte se naopak dráždivým potravinám - kakau, kávě, čokoládě, bílému pečivu a cukru.

Rady jak předejít vaginální mykoze

27. prosince 2017 v 22:54 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- ZdravíRady jak předejít vaginální mykoze


27.12.2017

10 rad

1. Dodržujte pitný režim 2 až 3 litrů bezkofeinových nealkoholických nápojů denně. Při nedostatečném režimu totiž dochází k dehydrataci, zahuštění poševního hlenu a zvýšení koncentrace kvasinek.
2. K intimní hygieně používejte raději čistou vodu bez mýdla. Deodoranty nebo parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla často zhorší křehkou poševní rovnováhu.
"Aby se potíže neopakovaly, radím svým pacientkám vyvarovat se parfémovaných sprchových gelů, pěnám do koupele, spodnímu prádlu z umělých materiálů, neprodyšnému oblečení podobně," říká MUDr. Daniela Frisová, gynekoložka z Vlašimi.
3. Vyvarujte se výplachům pochvy, které narušují ochranné kyselé prostředí. V případě podezření na mykózu, ani jindy, nezavádějte do pochvy jogurt, ačkoliv se jedná o poměrně rozšířenou pověru.Probiotická bakterie"Opakování těchto potíží je pravděpodobně závislé na imunitě pacientky. Ale podstatná je i řádná léčba a hlavně doléčení. U žen trpících opakovanými výtoky je třeba dodat přímo laktobacily - probiotika, nebo substráty pro jejich výživu - prebiotika.," radí MUDr. Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze.


Přípravek CANDIVAC příznivě ovlivňuje imunitní systém a napomáhá zvyšování obranyschopnosti organizmu, zvláště vaginální sliznice. 333,- Kč4. Noste prodyšné oblečení z přírodních materiálů. Mykóza může souviset s nošením džínů, přiléhavého syntetického prádla i punčocháčů nebo neprodyšných cyklistických kalhot, kdy dochází ke zvýšení vlhkosti a zapářce, což vytváří příznivé podmínky pro přemnožení kvasinek.
5. Nezůstávejte v mokrých plavkách déle, než je nutné.
6. Omezte používání slipových vložek.
7. Při menstruaci často vyměňujte tampony i vložky, používejte menstruační vložky bez fólie.
Posilte imunitu

Odborníci proto nově radí kombinovat antimykotika s léky na posíleníimunity. "Ženám s recidivujícími mykózami doporučuji doplňkovou léčbupomocí léků systémové enzymové terapie, které normalizují imunitu vcelém těle," říká odborník na imunitu MUDr. Karel Nouza.Právě enzymyhrají v situacích, kdy máme imunitu oslabenou, důležitou roli."Některé enzymy v našem těle řídí správné fungování imunity. Přioslabené obranyschopnosti je vhodné podpořit činnost těchto enzymů vtěle dodáním obdobných enzymů zvenčí," doplňuje Nouza.
Cíleněsestavenou kombinaci živočišných a rostlinných enzymů, které výrazněaktivují celý imunitní systém, obsahují některé volně prodejné léky.Pravidla jak udržovat intimní hygienu v létě

27. prosince 2017 v 22:48 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Pravidla jak udržovat intimní hygienu v létě

27.12.2017Vyhněte se mýdlům

Klasické mýdlo je pouze na ruce nebo na tělo. Intimní partie jsou velmi citlivé a používat byste měly pouze prostředky, které respektují citlivé pH intimních míst. "Parfémové sprchové gely nebo alkalická mýdla mohou dráždit citlivou intimní pokožku i sliznici a vyvolat tak infekční problémy. Výborné jsou gely s obsahem kyseliny mléčné, s Tea Tree Oil nebo s růžovým olejem, které respektují speciální citlivé prostředí ženských partií," říká Zdeňka Kulhánková z Prozdravi.cz.
Dámy, v létě bychom měly na hygienu dbát ještě více. Lehká sprcha se doporučuje dvakrát denně a od věci také není nosit při sobě intimní vlhčené ubrousky a použít je po každé toaletě


Chlor důkladně smyjte

Nepříjemnosti může vyvolat také chlór, který dráždí pokožku. Proto vždy, když vylezete z bazénu, tak se osprchujte. Pokud se koupete v přírodních koupalištích, tak zde sice není chlor, ale voda je zas plná bakterií. Pokud na přírodních koupalištích není sprcha, tak si vezměte s sebou náhradní čisté plavky. V době menstruace byste se měla veřejným i přírodním koupalištím raději vyhnout.


Zapomeňte na krajky

Krajky, satén nebo hedvábí jsou sice krásné materiály na spodní prádlo, ale v létě velmi nevhodné. Pokud trpíte na občasné mykózy, tak na celodenní nošení si berte pouze prádlo ze 100% bavlny. Kalhotky by se také měly před použitím vyžehlit, zničíte tím bakterie, které mohou vyvolat např. kvasinkovou infekci.
"Vhodné také není na spodní prádlo používat při praní aviváž, která dráždí pokožku," říká Kulhánková a dodává: "Ženskému zdraví neprospívá, ani pokud nosíte příliš těsné džíny nebo kalhoty. Úzké oblečení přináší dokonalé prostředí pro vznik nepříjemných kvasinkových bakterií. V létě si dopřejte volnost a vzdušnost, aby mohla pokožka dýchat."

Různé pomazánkové saláty

27. prosince 2017 v 20:22 | Veronika Srncová |  Pomazánky


Různé pomazánkové saláty

27.12.2017Domácí sýrové krekry- VAŘÍME S VENDY

27. prosince 2017 v 20:15 | Veronika Srncová |  Pohoštění


Domácí sýrové krekry- VAŘÍME S VENDY

27.12.2017Budeme potřebovat:

 • 200 g másla
 • 200 g hladké mouky
 • 2 žloutky
 • 200 g sýra
 • 2 žloutky
 • sůl
 • špetka kari
Příprava:

Nejprve si nastrouháme sýr na jemno. Do misky si odvážíme hladkou mouku, přidáme sýr, sůl, koření, změklé máslo a žloutky. Vše zpracujeme v těsto. Vál si pomoučníme a pomocí válečku vyválíme plát cca 3 mm. Poté již jen vykrajujeme libovolné tvary a ukládáme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme v předehřáté troubě na 180C cca 10 minut do růžova. Z této dávky jsem měla 3 plechy malých krekrů.


Šunková rolka a Sýrová roláda

27. prosince 2017 v 20:11 | Veronika Srncová |  Pohoštění


Šunková rolka a Sýrová roláda

27.12.2017


Postrach z koupališť: Rady jak předejít plísním nohou

26. prosince 2017 v 19:43 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Postrach z koupališť: Rady jak předejít plísním nohou

26.12.2017


Žabky sebou

Bez žabek nebo jiných pantoflí (nejlépe gumvých) vůbec nelezte do společných sprch na koupalištích. Bosi byste také neměli chodit v hotelových pokojích, a pokud jste na plísně náchylní, nebojte si náhradní obuv s sebou vzít i na návštěvu. Plísňové zárodky se mohou držet v prostorách až 30 dní a prospívá jim vlhko a teplo.


Dostatečná hygiena

Pro zdravé a krásné nohy je důležitá pečlivá hygiena. Samozřejmostí by mělo být nohy omýt minimálně dvakrát denně. Záležet si dejte při osušování nohou, především důkladně osušit mezi prsty. Mějte vždy speciální ručník na nohy, který nebudete sdílet s jiným členem rodiny. Ručníky perte na 80 stupňů. Kromě ručníku také dbejte na naprostou čistotu koupelnových a záchodových předložek, kde se často drží mikrobi. Prát byste je měli minimálně jednou za deset dní.


Prevence

"Pokud na nehtové mykózy trpíte, tak je důležité preventivně své nehty chránit speciálními prostředky. Důležité je i po vyléčení mykózy pokračovat několik týdnů v léčbě, aby nenastala recidiva," říká MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. Dobré je si do bot a na nohy také dávat speciální zásypy, které nohy ochrání. Na chodidla si také občas aplikujte Tea Tree Oil, který má zklidňující účinky. Nohy pomáhá dezinfikovat i dětský zásyp. Plíseň sice nevyléčí, ale přináší nohám po celém dni úlevu


Vhodná obuv

Kromě náhradních bot na koupalištích byste měli v letním a horkém počasí věnovat dostatečnou péči i pří výběru bot, ve kterých budete po celý den. "Noste zásadně otevřenou a vzdušnou obuv. Plísňovým zárodkům se totiž dobře daří v uzavřených prostorách a potící se nohy poskytují ideální podmínky pro vznik mykóz," říká dodává Slíva. Samozřejmostí by mělo být nepůjčovat si cizí obuv. Boty je dobré také alespoň 2x do týdne vystříkat dezinfekčním sprejem. Zásadou by také mělo být nošení kvalitních bavlněných ponožek. Ty pak perte minimálně na 60 stupňů, abyste zlikvidovali mikroby.


Zrádná pedikúra

Pozor byste si ale měli dát jak na manikúře, tak i pedikúře, kde se můžete lehce infikovat. Doma si vždy všechny pomůcky vydezinfikujte. Nerezové převařte a umělohmotné postříkejte dezinfekcí. Pokud chodíte do salonů, tak vždy navštěvujte vámi dobře prověřené a pokud jdete na pedikúru, tak si nezapomeňte vzít náhradní obuv s sebou. Lidé, které již mykóza zasáhla, by měli chodit pouze na suchou pedikúru.

5 problémů, které vám mohou znepříjemnit léto

26. prosince 2017 v 19:36 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


5 problémů, které vám mohou znepříjemnit léto

26.12.2017


Mykoza nehtů

Letní období kvůli vlhku a horku je ideálním časem pro výskytu nepříjemných mykóz, které utočí na naše nehty. Plísňová onemocnění často souvisí se špatnou hygienou nohou. Při sušení chodidel nezapomínejte pořádně utřít meziprstovou část. Kde se často drží bakterie. Kromě základních hygienických základů byste ve své domácí lékárničce měli vždy mít přípravek sloužící k ošetření mykózy.


Pocení nohou

Na nohou máme až 250 tisíc potních žláz a obzvlášť v létě bychom se proti nepříjemnému pocení nohou měli pečlivě chránit. Ve svém kosmetickém arsenálu byste měli mít kvalitní sprej, nejlépe s obsahem stříbra. Proti pocení nohou pomáhají též přípravky, které obsahují adstringentní látky, které zabraňují nadměrnému vylučování potu. Nohy si myjte ve vlažné vodě několikrát denně. I v těch největších vedrech nikdy nechoďte naboso po koberci. Z něho si můžete odnést bakterie, které přispívají k pocení nohou.


Zažívací problémy

Langoš, zmrzlina ze stánku, smažené hranolky, grilované maso, to jsou oblíbená letní jídla. Tyto »letní delikatesy«, mnohdy připravované na nekvalitním a přepáleném oleji, však často způsobují nevolnost v podobě průjmu, zvracení nebo nadýmání. Vhodnou prevencí je užívání probiotik, které pomáhají posilovat přirozenou imunitu střevní flóry.
Pokud jedete na dovolenou do zahraničí, tak byste si při nákupu jídla a především ovoce měli vzít k srdci anglické přísloví, které praví: Zapomeňte na jídlo které si nemůžete uvařit nebo oloupat. Chcete-li si užít dovolenou v exotických zemích bez problémů, nikdy nepijte kohoutkovou vodu a zuby si čistěte zásadně balenou vodou. Dejte si pozor i na led v nápojích!


Klíště

Dlouhé kalhoty i rukávy ze světlé barvy a nejlépe holínky - tak by měl vypadat váš oděv při cestě do lesa. Klíšťata tam na vás totiž čekají. Důležitý je také použít repelentní přípravek a to jak na kůži, tak na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níž. Po návratu domů si pečlivě prohlédněte celé tělo, zda nedošlo k přichycení klíštěte. Nejčastěji se paraziti uvelebují v podkolenních jamkách, tříslech, podpaží, za ušima a u dětí na hlavě mezi vlasy. Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno, protože klíště se může po těle napadeného pohybovat delší dobu (několik hodin), než se definitivně zahryzne.


Úpal

S delším pobytem pod přímým sluncem si koledujete také o pořádný úpal. V letním slunečním počasí by se proti úpalu měli chránit především starší lidé, děti a lidé trpící nadváhou. Základní ochranou je nošení přikrývky na hlavě. Dbejte i na dostatečný příjem tekutin a nebuďte na přímém slunci mezi 12. až 14. hodinou. Při úpalu pomáhá pobyt v chladném prostředí, studená sprcha a pozvolný přísun tekutin.

90 % lidí trpí plísnei na nohou: Pomůže domácí prevence a léčba

26. prosince 2017 v 19:05 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


90 % lidí trpí plísnemi na nohou: Pomůže domácí prevence a léčba

26.12.2017


Jak se plíseň projevuje

Plísňová onemocnění nohou se nejčastěji objevují mezi prsty, ale může také za ztvrdlé a rozpraskané paty. Zpočátku nohy svědí, rozpraskávají, začínají pálit a šupinatět. Někdy plísňová onemocnění mokvají a nakonec velice bolí. Co se týká plísně nehtů, ta se projevuje zahnědnutím nehtu, jeho ztuštěním, lámáním a drolením.


Prevence proti nákaze

I ta největší opatrnost může být málo platná, pokud máte narušenou obranyschopnost, přesto je se díky ní dají rizika minimalizovat.


Choďte v kvalitních bavlněných ponožkách a pokud se vám nohy nadměrně potí, během dne si ponožky převlékněte.


Noste obuv, která je adekvátní počasí. Ve velkých vedrech zapomeňte na uzavřené boty, ve kterých se nohy potí a raději obujte sandále. Vyhýbejte se obuvi z nekvalitních a neprodyšných materiálů, které neodvádějí vodu a raději investujte do kožených bot. Věřte, že se to vyplatí.


Nikdy nechoďte naboso. Do bazénu, do sauny i do fitka si noste pantofle nebo žabky. Stejně tak pokud jdete na návštěvu nebo jste na dovolené v hotelu, nechoďte naboso. Nikdy totiž nevíte, jestli někdo před vámi neměl na nohou plísňové onemocnění.


Nepůjčujte si boty navzájem ani s kamarádkou a ani s partnerem nebo s dětmi. Stejně tak byste neměli používat stejné pilníky na nehty a nůžtičky, nebo je alespoň po každém použití dezinfikujte.


Boty nechejte každý večer vyvětrat a vysušit, popřípadě je vystříkejte speciálním antibakteriálním sprejem hubícím zárodky plísní. Plastové a plátěné boty čas od času vyperte, ty kožené můžete nechat speciální metodou vyčistit u obuvníka.


Obuv byste také měli střídat a ne nosit každý den jednu a tu samou.


Každý člen rodiny by měl mít na nohy speciální ručník, kterým si nebude utírat zbytek těla.


Proti pocení používejte speciální antiperspirant na nohy. Dobré také je si je během dne omýt.


Jako prevence působí také pravidelná péče. Proto si alespoň jednou za tři měsíce dojděte na pedikúru a mezi těmito návštěvami o nohy pečujte doma. Jen dbejte na to, aby salon, který jste si vybrali, dbal na dostatečnou hygienu.


Když už plíseň máte

Pokud jste již plísní nohou onemocněli, nic nepodceňujte a navštivte kožního lékaře. Plísňová onemocnění mají totiž tu vlastnost, že se rychle šíří a to nejen na ostatní obyvatele vašeho bytu, ale také na jiné části těla. Snadno by se vám tak mohlo stát, že začnete trpět tímto onemocněním také podpaží, pod prsy nebo v oblasti hlavy, což sebou přináší například vypadávání vlasů. Prvotními znaky by pro vás mělo být blednutí kůže, bílé nebo zažloutlé skvrny na nehtech či nezvyklý zápach nohou. V začátcích nákazy vám mohou pomoci volně prodejné masti nebo koupele, které seženete v lékárně. Pokud je ale postižen více než jeden nehet nebo velká plocha nohy, bude muset lékař nasadit dlouhodobější léčbu.


Jablečný ocet

Mezi ověřené domácí recepty patří použití jablečného octa, který je účinným přírodním antimykotikem. Z něj si vytvořte lázeň pro nohy, a to v poměru 1:1 s teplou vodou. Do ní ponořte nohy na 15 minut a pak důkladně osušte. Opakujte denně, minimálně jeden týden


Oregáno a olivový olej

Dalším domácím prostředkem je použití oregána a panenského olivového oleje. Připravte si 100 ml olivového oleje a v něm nechte přes noc vylouhovat 2 lžíce oregána. Směs přeceďte a 2x denně po dobu minimálně 14 dní nanášejte na místa postižená plísní.


Ústní voda, jablečný ocet a citron

Možná se vám to bude zdát zvláštní, ale na mykózu nohou účinně působí ústní voda. Využívá se ústní voda Listerine nebo jiná s podobným složením. Jednu lžíci vody smíchejte se stejným množstvím jablečného octa a také citronové šťávy. Do směsi namočte vatový tampon který přiložte na postižené místo, upevněte náplastí a nechte 40 minut působit. Opakujte denně po dobu 2 týdnů.

Pitní režim: Kolik má vypít kojenec a dospělí množství tekutin za den?

26. prosince 2017 v 18:55 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Pitní režim: Kolik má vypít kojenec a dospělí množství tekutin za den?

26.12.2017


0-12 měsíců 200 l denně

Pokud dítě plně kojíte, jeho žízeň stačí uhasit mateřské mléko. Každé dítě je ale jiné, a tak možná to vaše bude mít žízeň i mimo kojení, například v extrémně horkých dnech potřebuje ještě nějaký ten lok kojenecké vody či čaje. Sledovat pitný režim miminka je potřeba ve chvíli, kdy přechází na příkrmy. V deseti měsících by jeho příjem tekutin, nejlépe kojenecké vody nebo čaje, měl být asi 200 ml navíc k mléku.


1-4 roky 1300 ml denně

Dostatečný přísun tekutin je pro správný vývoj dítěte velice důležitý. Mimo kojenecké vody můžete dítěti podávat i pitnou vodu, kterou je zapotřebí převařit, ale také bylinné čaje nebo ovocné a zeleninové šťávy. V tomto období by děti měly vypít asi 1300 ml tekutin .Bylinné čaje: Podávejte dětem jen ty, které jsou pro ně speciálně určené, a nepřislazujte je a ni příliš dlouho nelouhujte. Jestliže dítě nechce čaj pít, znamená to, že nemá žízeň a ne, že mu nápoj nechutná.Ovocné a zeleninové šťávy: Džusy podávejte malým dětem jen zředěné kojeneckou vodou v poměru minimálně 1:1.


4-7 let 1600 l denně

Dětský organismus má větší potřebu tekutin než tělo dospělého člověka. Množství, jaké dítě potřebuje vypít za den, závisí nejen na jeho věku, ale také na jeho hmotnosti, v období od 4 do 7 let je to asi 75 ml na 1 kg hmotnosti dítěte. Nepodávejte dětem, ať jsou jakéhokoli věku, příliš teplé nebo naopak studené nápoje, abyste příliš nezatěžovali jejich organismus. Ideální teplota je 20-25°C.


7-10 let 1700 ml denně

Malý školák by měl vypít v průměru 1800 ml tekutiny, pokud si ale chcete vypočítat kolik přesně by mělo vypít vaše dítě, je to 60 ml tekutiny na 1 kg. Špatný pitný režim dítěte může způsobit únavu a vyčerpanost, bolesti hlavy nebo nepozornost. V případě dlouhodobého nedostatku tekutin může velice rychle dojít k poškození ledvin.


10-13 let 1210 ml denně

Tekutiny by dítě mělo mít rozděleny rovnoměrně do celého dne. Rychlé vypití velkého množství totiž klade velkou zátěž na ledviny, dochází k zaplnění žaludku a ztížení procesu trávení. Dítě by se mělo ideálně napít každou hodinu a za den by mělo vypít asi 2,15 litru. Do dětského pitného režimu by ale neměly být zařazeny sladké bublinaté nápoje, nebo jen velice výjimečně.


13-15 let 2450 ml denně

Děti v tomto období by měly vypít asi 2,45 litrů za den. Do jejich pitného režimu by měla patřit čistá pramenitá voda, minerální voda, ovocné a bylinné čaje a džusy zředěné vodou v poměru 1:1. Tekutiny mohou doplnit také některé potraviny, jako je ovoce a zelenina, polévky nebo mléko, které se nepočítají jako klasická tekutina. Ani velké děti by neměly mít ve svém jídelníčku kofeinové nápoje, jako je cola, káva nebo černý čaj, má totiž špatný vliv na jejich nervový systém a odvodňuje organismus.


Od 16ti let 2500 ml denně

U dospívajících a dospělých by měl být denní příjem tekutin kolem 2,5 litru, při fyzické zátěži pak kolem 3 litrů. Pitný režim ovšem závisí také na stravě, kterou po celý den jíte. Ti, kdo holdují sladkostem, slaným a smaženým jídlům, která prokládají kávou, by měli pít stejně, jako by fyzicky pracovali. Naopak těm, kteří pravidelně konzumují ovoce a zeleninu a sladkostem se vyhýbají, bude stačit doplnit jen kolem 2 litrů tekutin. Ovoce a zelenina se totiž postarají o zbytek.

Dilema pít vodu z kohoutku či nepít

26. prosince 2017 v 12:22 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Dilema pít vodu z kohoutku či nepít

26.12.2017


Kvalitnější než ve Francii

Odborník na výživu a pitný režim RNDr. Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy je přesvědčen, že je kohoutková voda v České republice ve srovnání například s Francií hodně kvalitní, a pokud je člověk napojen na veřejný vodovod, její filtrace a další upravování nejsou nutné. O zdravotní nezávadnosti vody nepochybuje ani hydrolog RNDr. Vojtěch Kněžek: "Díky dezinfekci, obvykle chlorováním, je voda z vodovodního kohoutku většinou zdravotně nezávadná, nicméně ne zcela chutná. Společnost se proto stále více přiklání k využívání vody balené." A Mgr. Matěj Čermák z Hygienické stanice hlavního města Prahy k tomu dodává: "Chuť, pach a barva vody jsou pro spotřebitele hodně významné. Proto, ačkoliv voda z kohoutku splňuje veškeré hygienické limity, ji lze v případě nespokojenosti zlepšit vhodnými filtry."


Démon chlor

Navzdory uklidňování odborníků kolují o kohoutkové vodě různé zprávy, které ji označují za nebezpečnou. Na vině má být chlor, používaný na dezinfekci vody. Kvůli němu prý může používání kohoutkové vody způsobit různé zdravotní problémy, z nichž nejzávažnější má být osteoporóza. "Není pravda, že by pitná voda byla plná chlóru," namítá Matěj Čermák. "Například v Praze je na většině míst distribuční sítě chlor pod mezí zachytitelnosti, což je 0,05 mg/l. A nikde nesmí hodnoty překračovat povolenou hranici 0,3 mg/l." Pokud se týká osteoporózy, způsobené chlorováním vody, nic takového žádná studie nikdy neprokázala.


Dezinfekce na ústupu

Vedlejší produkty dezinfekce, před nimiž odpůrci pití neupravované kohoutkové vody varují, jsou v pitné vodě skutečně nežádoucí. Právě proto je trendem od chlorace, a vůbec jakékoliv chemické dezinfekce ustupovat. Vodárny se snaží používat takový systém úpravy a distribuce vody, aby vedlejších produktů dezinfekce vznikalo co nejméně. Pokud ale přesto máte pocit, že z vody je třeba chlor dostat, tady je několik rad, jak na to.


Není voda jako voda

Komu kohoutková voda nechutná, volí leckdy nákup vody v PET lahvi. Jenže pozor - není voda jako voda. Mnoho z balených vod totiž neobsahuje nic jiného, než kohoutkovou vodu! A obvykle tomu odpovídá i nízká cena. Základem správného nákupu je číst etikety na lahvích. Pavel Vacek, ředitel výrobního závodu Toma Natura v Teplicích nad Metují, upozorňuje: "Etikety pramenitých, minerálních a kojeneckých vod musí například obsahovat lokalitu, ze které voda pochází, název zdroje a údaje o složení. Najdete zde také datum minimální trvanlivosti či další pokyny, jako třeba nutnost uchovávat vodu v chladu či chránit ji před přímým slunečním světlem." Na etiketě by měly být zaznamenány i fyzikální nebo chemické úpravy vody, jako jsou filtrace, ozáření ultrafialovými paprsky, odželeznění či sycení oxidem uhličitým a podobně.

Trápí vás nadýmání? Zkuzte domácí triky

26. prosince 2017 v 11:50 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví

Trápí vás nadýmání? Zkuzte domácí triky

26.12.2017


Zacvičte si

I sedavý způsob života může být něco, co škodí našemu tělu nejen zvenku, ale i zevnitř. Nedostatek pohybu totiž zpomalí i činnost našeho trávicího systému. Čím více se pohybujeme, tím více naším tělem proudí krev, což pozitivně ovlivňuje nejen trávení, ale i rychlost metabolismu. Nemusíme ale hned běžet do posilovny. Aby se zlepšilo a urychlilo naše trávení, můžeme zkusit pár cviků, které připravila Naďa Harenčáková, lektorka jógy ze Studia Hvězda.
Video zde:


Jezte časteji,ale menší porce

Špatnému trávení předejdete hlavně jídlem. Nezáleží ale pouze na tom, jaké druhy potravin jíte, ale i v jakém množství a jak často. Odborníci říkají, že pokud budete jíst pětkrát denně, tj. snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři, vaše trávení bude pořád v akci a bude fungovat. Na jídlo si vyhraďte vždy dostatek času a nepřejídejte se. Tím tělo zatížíte a trávicí systém zpomalíte. Budete se tedy cítit nafouklí.


Omezte trvanlivé potraviny

Za pomalé trávení může samozřejmě i to, co jíte. Potraviny s vysokým glykemickým indexem jsou pro organismus hůře stravitelné. Vlastně se po nich cítíte většinou jen nafouklí, s plným břichem, ale jen na chvíli - zanedlouho dostanete hlad, protože jste tělu nedodali žádné živiny. Prostě vše, co v obchodě uvidíte ležet v regálu s expirační dobou delší jak půl roku, tam nechte ležet dál.


Pijte vodu v průběhu dne

Kromě toho, že je voda dobrá, abyste nebyli dehydratovaní a neměli žízeň, je důležitá pro další životní funkce, jako je právě třeba trávení. Tekutiny totiž pomáhají stravě dostat se z žaludku do střev a urychlují pak celý proces trávení. Proto mějte vždy po ruce sklenici s vodou a hlídejte si, abyste pili. Kolik tekutin denně potřebujete, vypočítáte jednoduše. Svoji váhu vynásobte 0,035 a dojdete konečnému výsledku.


Okořeňte si život

Při vaření se nebojte používat koření, která podpoří vaše trávení a udělají vám dobře. Mezi ta nejlepší patří samozřejmě zázvor, který navíc pomůže urychlit metabolismus stejně jako třeba kurkuma. Dejte si ale pozor na ostřejší koření, to by naopak mohlo vaše střeva podráždit a trávení zhoršit. Třeba kořenit každý den pepřem, paprikou a novým kořením není úplně nejvhodnější.


Jezte ovoce a zeleninu

Nejen kvůli vitaminům, ale i proto, že obsahují vlákninu, napomáhají lepšímu trávení i ovoce a zelenina. Podporují totiž peristaltiku střev, čímž urychlují celý proces. Také fungují jako čistička, protože na sebe vážou škodliviny, které se při trávení tvoří. Nemusíte jíst ale pouze ovoce a zeleninu. Vlákninu najdete i v obilovinách, zrnech a luštěninách.

Mléko během nachlazení? Určite vás nezahlení!

26. prosince 2017 v 11:40 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- ZdravíMléko během nachlazení? Určite vás nezahlení!

26.12.2017


Mítus století

I když poslední dobou zní řeči o zahleňování hlavně od mléčných odpůrců, semínko pochybnosti bylo zaseto již před stovkami let. Už ve dvanáctém století s úvahami o tom, že může konzumace mléka zahlenit dýchací cesty, přišel židovský lékař Moses Maimonides. Skeptický pohled na vliv mléka na zahleňování má i tradiční čínská medicína. Jenže v asijských zemí žije mnohem větší počet lidí s intolerancí laktózy. Což je dáno tím, že v těchto končinách není historicky daný chov dobytka na mléko.


Není to hlen, ale ochranný filtr

Nicméně někteří lidé mají skutečně subjektivní pocit, že je mléko zahleňuje, a nemusí být ani nachlazení. To ale ještě stále neznamená, že tomu skutečně tak je. Jenže to, co považují za hlen, je vlastně pouze povlak, ochranný film. "Povlak je tvořen mléčným tukem. V minulosti se dokonce této vlastnosti mléka využívalo při léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu. Nejedná se tedy o žádný hlen," vysvětluje odbornice na výživu Karolína Hlavatá.


Nedostatek tekutin

Pokud je člověk nachlazený a napije se mléka, pocit zahlenění, zvláště pokud tomu sám věří, se může objevit. Opět to ale není způsobeno nadměrnou tvorbou hlenu, ale nedostatkem tekutin, jak se domnívá Václava Bártů, vedoucí lékařka plicního oddělení Polikliniky Budějovická. "Vysvětluji si to tak, že pacienti, kteří pijí mléko, nepijí jiné tekutiny nebo obecně přijímají méně tekutin. A když je člověk nachlazený, tak potřebuje naopak zvýšený příjem tekutin. To jsou pak hleny vazké a odkašlávání je obtížné," vysvětluje lékařka.


Medová pohlazení

Takže pokud budete dodržovat pořádný pitný režim během nachlazení, na uzdravení si můžete dát mléko s medem. Ten doporučuje i doktorka Bártů, pokud tedy člověk není na některou složku medu alergický. Kromě toho na nachlazení samozřejmě doporučuje dostatek vitaminu C, ale raději ve formě citrusů nebo zeleniny než jako tablety a doplňky stravy. "Nachlazený člověk by ale měl jíst celkově lehčí stravu, aby nebyl organismus zatížen přílišným trávením," doporučuje dále.


Pozor na alergii

Jsou ale případy, kdy mléko může skutečně zahleňovat, a to v případě alergie na kasein, což je mléčná bílkovina. S mléčnými výrobky se tělo špatně vyrovnává i ve chvíli, kdy organismus nemá dostatek enzymu laktázy, aby dokázal veškerou laktózu z mléka trávit. Jde tedy o intoleranci laktózy. Zatímco alergie se projevuje zpravidla už v dětství, příznaky intolerance se mohou objevit kdykoliv během života.

Nebezpečné superpotraviny

26. prosince 2017 v 11:34 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Nebezpečné superpotraviny

26.12.2017


Moc zázvoru může prodloužit mentruaci

Možná jste to také zažili. Pokouší se o vás nějaká viróza, a tak abyste jí předešli nebo nad ní zvítězili ještě dříve, než vás nemilosrdně sklátí do postele, lijete do sebe zázvorový čaj o sto šest. Jenže po celém dni na této medicíně vám je spíše těžko. On totiž zázvor ve velkém škodí. Byť je jeho konzumace naprosto bezpečná, u citlivějších jedinců se můžou objevit nežádoucí účinky, často v podobě zažívacích potíží. "Může dojít také k pálení žáhy, u malého procenta žen dochází k delšímu menstruačnímu krvácení. Dále zázvor snižuje krevní cukr," vyjmenovává Lenka Zemanová z Alphega lékárny v Lounech. Proto je důležité, pokud berete léky na cukrovku, s tím počítat a případně se poradit s lékařem.


Máta může přebíct ostatní bylinky

Říká se, že máta může mít afrodiziakální účinky. Ale pokud se chcete nějak navnadit, tak tato bylinka nebude to pravé ořechové. Spíše než příjemné chvilky vám může její nadměrné množství způsobit určité potíže. Sice vám po něm nebude těžko od žaludku jako v případě zázvoru, ale může ovlivnit třeba další léčbu. "Působí jako mírné anestetikum, což se při dlouhodobém užívání může projevit poklesem citlivosti organismu vůči ostatním bylinkám," varuje Lenka Zemanová. Proto s mátou zacházejte opravdu šetrně, přidávejte ji spíše do směsi k dalším bylinkám. Je to lepší než ji konzumovat dlouhodobě. V některých případech se může také objevit alergie na mentol.


Vitamínu C se nemusíte bát

Lze se jím předávkovat, nebo nikoliv? Někteří odborníci před přehnanou konzumací vitaminu C varují, ale ne všichni lidé dokážou tuto informaci přijmout tak, jak "skutečně je". Pokud budete jíst ve zvýšeném množství potraviny s vitaminem C, nepředávkujete se. "Náš organismus přírodní vitamin C, kdy je kyselina askorbová navázána na další účinné látky, jako jsou bioflavonoidy hesperidin a rutin, velmi dobře využije a vstřebá," vysvětluje Alphega lékárnice Lenka Zemanová. V případě, kdy už je vitaminu dostatek, nebo dokonce přebytek, tělo jej vyloučí ledvinami. Pozor je ale nutné dávat v případech, kdy člověk bere vitamin C v chemické variantě a má problémy s ledvinami. "Tam by mohlo dojít k tvorbě ledvinových kamenů," varuje lékárnice.


Pozor na superpotraviny

Kromě přírodních vitaminů a léků proti nachlazení mohou mít vedlejší účinky i některé - dnes tolik oblíbené - superpotraviny. Například chia semínka mohou ovlivňovat krevní tlak, proto si při jejich konzumaci hlídejte, aby vám tlak nespadl příliš. Diabetici by si zase měli dát pozor nejen u zázvoru, ale i u brusinek nebo borůvek, protože ty mají vliv na krevní cukr. Pokud tedy něco z toho konzumujete pravidelně, měli byste poté upravit dávkování léků. Což ale rozhodně nikdy nedělejte sami, vždy se o tom poraďte se svým lékařem.


Jak je dávkovat?

Jestli je něco, co bychom celý život měli vnímat, a to v jakémkoliv směru, pak je to selský rozum. Pokud se ho budete držet, pak možnost předávkovat se čímkoliv skutečně minimalizujete. Samozřejmě si ale můžete nechat i poradit. Poslední dobou se všechny možné superpotraviny začínají prodávat i v lékárnách, a tak vám jejich zaměstnanci určitě rádi poradí, jak je dávkovat, aby byly vašemu tělu ku pomoci, nikoliv ku škodě. Inspirovat se můžete také v knize Superpotraviny od Jarmily Mandžukové, kde najdete nejen dávkování, ale i nutriční hodnoty.

Manuál jak zatočit s chřipkou : Vsaďte na bylinky

26. prosince 2017 v 11:11 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Manuál jak zatočit s chřipkou : Vsaďte na bylinky

26.12.2017


Lípa proti horečce

Lipový čaj pomáhá snižovat horečku. Připravíte ho tak, že 3 lžičky sušené bylinky zalijete 250 ml horké vody a necháte osm minut louhovat. Slijete, osladíte medem a popíjíte 3krát denně. Horečku snižuje i meduňka.


Přeslička na bolení kloubů

Když vás při chřipce bolí klouby, je dobrý čaj z přesličky. Lžičku sušené drogy přelijete horkou vodou a louhujete jednu minutu. Scedíte a pijete 2krát denně, nejlépe nalačno.


Skořice během nemoci

Když nepomohla prevence a už jste onemocněli, pomáhá skořice. Výborný je skořicový čaj s mlékem a medem. Na jeden šálek potřebujete 1/2 lžičky mleté skořice, 100 ml vody a 150 ml horkého mléka. Vodu se skořicí vařte asi minutu až dvě, pak sceďte, přidejte horké mléko a po chvíli i med.


Na pocení chilly

Při virózách i angíně je dobré se vypotit. Pocení můžete pomoci bylinkami, ale i čajem s chilli kořením. Stačí si uvařit klasický černý čaj, přisladit ho medem, kápnout trochu citronu a přidat tolik chilli, kolik snesete, aby vás nechytl žlučník nebo nepálila žáha. Vypijte nápoj co nejteplejší.


Zázvor místo doktora

Zázvor je skvělé zahřívací koření, které pomáhá při jakémkoli nachlazení, chřipce i angíně. Nejlepší je z něj čaj. Oloupejte a nastrouhejte kus oddenku (nejméně dvě čajové lžičky), zalijte 250 ml nikoliv vařící vody, přikryjte a nechte 8 minut odstát. Poté sceďte a čaj popíjejte teplý.


Černý bez proti kašli

Při virózách a chřipce se hodí bezový sirup. Připravíte si ho tak, že 30 květenství zalijete 2 litry vystydlé převařené vody, přidáte 2 velké citrony nakrájené na kolečka a necháte 24 hodin odstát. Přecedíte přes plátno, přidáte 2 kg cukru, krátce povaříte a naplníte do lahví. Užívá se po lžičkách 3krát denně a zapíjí se vodou. Neužívejte těsně před spaním, protože bezinky podporují vykašlávání, a to by vás ve spánku rušilo.

Bolest v krku? Pojďme na to přírodní cestou

25. prosince 2017 v 23:13 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Bolest v krku? Pojďme na to přírodní cestou

25.12.2017


Na trhu samozřejmě existuje celá řada přípravků, které dovedou s těmito obtížemi bojovat a napomohou k rychlejšímu ústupu problémů. Používají k tomu primárně chemické preparáty; existuje však alternativa, která obsahuje účinné látky přírodního původu a tím je Preventan Quattro.
Preventan Quattro, na rozdíl od jiných přípravků, "neumrtví" váš krk, nemá znecitlivující účinek, který nebývá vždy příjemný, přestože bolest utiší. Působí čistě přírodní silou čtyř složek, které jsou v něm obsaženy. Jednou z účinných složek je kolostrum, neboli mlezivo, které je důležitým zdrojem protilátek, tzv. imunoglobulinů. Neméně důležitou složkou kolostra je laktoferin, bílkovina bránící růstu bakterií. Preventan Quattro dále obsahuje originální patentovanou směs biologicky aktivních látek ProteQuine®, eukalypto-mátovou silici, která díky své antimikrobiální aktivitě přispívá k normální funkci imunitního systému a naposledy vitamin C, který přispívá k snížení míry únavy a vyčerpání. Tablety Preventan Quattro obsahují přírodní látky, které pomáhají řešit příčinu obtíží. Je vhodné je začít užívat hned, jak pocítíte první příznaky. Nechte tabletu rozpustit v ústech - s Preventanem Quattro se nedostaví nepříjemný pocit "zmraženého" krku, který je spojen s užíváním preparátů obsahující znecitlivující účinnou látku.


Velkou výhodou tablet Preventan Quattro je, že je může užívat prakticky celá rodina, počínaje dětmi, staršími tří let. Nepotřebujete tak doma skladovat velké množství různých krabiček a lahviček. Máte-li doma Preventan Quattro, může po něm sáhnout každý člen rodiny. Důvěřujte síle přírody! S Preventanem Quattro hravě překonáte nástrahy rozmarného počasí a nezatížíte svůj organismus zbytečnou "chemií". Obrátit se k přírodní cestě při řešení potíží nemůže být nikdy na škodu!
Více informací naleznete na http://www.preventan.cz/preventan-quattro/

Zápach z úst? Tyto potraviny vám pomohou

25. prosince 2017 v 23:10 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví
7

Zápach z úst? Tyto potraviny vám pomohou

25.12.2017


Máta i na kloktání


Patří mezi osvědčené bojovníky proti nepříjemným pachům obecně. Daleko lepší a zdravější je místo žvýkaček s mátovou příchutí rozžvýkat několikrát denně čerstvé mátové lístky. Výhodou máty je i to, že kromě příjemného aroma dezinfikuje ústní dutinu a také upravuje trávicí potíže, takže omezuje i další možný důvod halitózy. Vhodný je i silnější mátový výluh, který si připravíme z čerstvých listů už ráno a který v průběhu dne můžeme kdykoli kloktat.


Všestranné jablko

Jablko je ovoce, které si poradí snad se vším. V ústní dutině pomáhá likvidovat bakterie, které se rozkládají a bývají příčinou zápachu. Zejména tvrdší odrůdy s tužší dužinou zároveň čistí chrup, zbavují ho plaku, a zároveň tak omezují možný důvod nepříjemného odéru. Dobré je dávat si ho kousek po každém jídle.


Fenykl nejen pro děti

Přestože se fenyklová semínka používají především na vaření čaje pro malé děti, které trpí zažívacími problémy, jsou výborná v boji proti špatnému dechu. Pomáhají totiž zvyšovat tvorbu slin, které odplavují bakterie, původce zápachu. Zároveň podporují trávení, a zabraňují tak i vnitřním důvodům odéru.


Voňavá skořice

Skořice pomáhá při halitóze nejen kvůli své příjemné a oblíbené vůni, ale i kvůli tomu, že má dezinfekční účinek, zlepšuje trávení, podporuje tvorbu slin, a nepříjemné zápachy tak aktivně omezuje. Používá se jednoduše tak, že skořicový prášek rozmícháme v poháru teplé vody. Tu můžeme popíjet nebo ji použít několikrát za den jako kloktadlo. V ústech zanechává velmi příjemný, svěží pocit a vůni.


Silný hřebíček

Podobné účinky má i hřebíček, který má navíc tu výhodu, že má praktičtější použití. Prostě si kousek vezmete do úst a žvýkáte ho místo bonbonů. Dobré je ho nosit s sebou v malé krabičce a v průběhu dne ho několikrát použít. Kdo uvítá měkčí verzi hřebíčku, může ho nechat přes noc macerovat ve vodě.


Zelené jako dezinfekce

Jde o zelené ovoce a zeleninu. Tyto potraviny obsahují hodně chlorofylu, který pomáhá ústa dezinfikovat, a omezovat tak tvorbu zubního plaku a kyselin dráždících žaludek. Zelené ovoce a zelenina zároveň dokážou pach neutralizovat. Patří sem například limetky, angrešt, avokádo, hrušky, kiwi, salát, olivy, mangold, chřest, zelí, cuketa, salátové okurky a podobně.


Voda proti bakteriím

Špatný dech často způsobuje nedostatečná vlhkost v ústech, protože pak se daleko snadněji množí bakterie, které odér způsobují. Proto je třeba dodržovat pitný režim a popíjet neslazenou vodu. Když bychom volili sladké nápoje, jen tím situaci zhoršíme, protože cukr tvorbu bakterií naopak podporuje.


Čistící jogurt

Dobrým pomocníkem proti nepříjemnému odéru z úst je i bílý neslazený jogurt. V první řadě pomáhá zlepšit trávení, které je příčinou zápachu dost často. Zároveň ničí bakterie v ústech, působí i jako malá dezinfekce, a tím odér neutralizuje.


Citrusy nezklamou

Citrusy se hodí při halitóze například z toho důvodu, že vitamin C působí antibakteriálně v ústech. Dokážou také neutralizovat zápach způsobený silněji aromatickými potravinami - včetně česneku a cibule, sýrů a podobně. Když něco takového sníme, měli bychom si dát kousek pomeranče nebo citronovou šťávu s kousky dužiny. Odér spolehlivě zlikvidujeme.


Potraviny,které spalují kalorie

25. prosince 2017 v 23:00 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Tělo Naše


Potraviny,které spalují kalorie

25.12.2017


Grepfruit

Grapefruit obsahuje aminy, které podporují spalování tuků a zvyšují přeměnu energie. Grapefruit zároveň zlepšuje prokrvení těla, což nás přirozeně nutí vydat více energie. Díky specifické hořké chuti grapefruit také zahání chuť na sladké a lehce zasytí.

Video zde:


Zázvor

Čerstvý zázvor obsahuje chuťově velmi výrazné oleje. Nejvýznamnější je pro náš metabolismus oleoresin, který zahřívá tělo, což pomáhá spalovat kalorie. Zázvor zároveň podporuje činnost střev.

Video zde:


Skořice

Skořice obsahuje chalkový polymer, díky kterému se zrychluje metabolismus. Skořice přirozeně reguluje hladinu cukru v těle. Díky tomu je skořice jednou z nezbytných potravin pro diabetiky. Skořice současně napomáhá regulovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Které potraviny ještě pomáhají snižovat cukr v krvi čtěte na mojezdravi.cz.


Ananas

Zásadní látkou, kterou obsahuje ananas, je bromelin. Tato látka napomáhá účinnému spalování tuku uloženého v podkoží. Bromelin je možné užívat také jako doplněk stravy. Což je dobrá zpráva pro ty, kteří jsou na ananas alergičtí.


Citron

Citronová šťáva je téměř multifunkčním lektvarem pro naše zdraví. Nejenže napomáhá zrychlovat metabolismus a spalovat kalorie, ale také působí detoxikačně a posiluje imunitu.


Hovězí maso

Hovězí maso je při dietě ideální potravinou. Pokud si k obědu dáte jídlo postavené na libovém hovězím, budete zasyceni na zbytek dne. Zároveň získáte mnoho zdraví prospěšných látek. Hovězí maso obsahuje bílkoviny, železo a další minerály. Podstatnou látkou je také L-karnitin, který dokáže spalovat tuky a budovat svalovou hmotu. Nejčastěji ho coby potravinový doplněk užívají kulturisté.


Zelený čaj

Kvalitní zelený čaj má mnoho zdraví prospěšných látek. Zpomaluje proces ukládání tuků v těle a zároveň zvyšuje spalování kalorií. Mimo jiné je silným antioxidantem. Aby naše tělo mohlo využít jeho správný potenciál, měli bychom denně vypít alespoň dva šálky zeleného čaje.


Cibule

Syrová cibule silně prokrvuje orgány v těle. Díky tomu dokáže urychlit trávení, zvýšit spalování a zrychlit odbourávání tuků. Vedle klasické bílé a červené cibule má podobné účinky i cibulka jarní.


Řasy

Mořské řasy obsahují širokou škálu vitaminů a minerálů. Zásadní je také jod, ten umožňuje rychlejší spalování kalorií, stimuluje látkovou výměnu, urychluje metabolismus. Mořské řasy jsou také výborným antioxidantem.


Jablka

Jablka jsou bohatá na vitamin C, draslík a lehce stravitelné sacharidy. Zásadní složkou je také pektin, který podporuje trávení a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.


Káva

Jste zvyklí si po jídle dát dobrou kávu? Není to náhoda! Černá káva totiž pomáhá lepšímu trávení. Kofein zvyšuje spalování tuků. Zároveň také zvyšuje krevní tlak, a tím stimuluje látkovou výměnu.


Voda

Pokud pijete studenou vodu, skutečně hubnete. Voda totiž neobsahuje žádné kalorie. Naopak tělo musí vydat energii na její ohřátí na tělesnou teplotu. Mimo jiné se díky množství vody v žaludku budete cítit sytější. Během celého dne byste měli vypít minimálně 1,5 litru studené vody.


Celer

Celer neobsahuje skoro žádné kalorie, převážně je tvořen pouze z vody. Celer pomáhá v těle spálit více kalorií, než sníte. Vedle toho je plný vitaminů a minerálů a pomáhá zrychlit váš metabolismus. Více o celeru si přečtěte na mojezdravi.cz.


Chia semínka

Chia semínka jsou bohatá na vlákninu, protein a omega-3 mastné kyseliny. Jejich specifikem je schopnost navázat na sebe vodu a zvětšit svou velikost až desetinásobně. Díky tomu se budete cítit déle nasyceni. Chia semínka zároveň zrychlují metabolismus a potlačují chuť k jídlu.


Chilli

Látky obsažené v chilli papričkách zrychlují trávení a zvyšují tvorbu prospěšných žaludečních šťáv. Díky pálení a horkosti těla, které způsobuje kapsaicin, jsou uvolněny endorfiny, je podporován krevní oběh a urychlován metabolismus. Tělo tak doslova použije tuk jako palivo pro vytvořené teplo.

50 nejlepších triků pro snadné hubnutí

25. prosince 2017 v 20:02 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Tělo Naše


50 nejlepších triků pro snadné hubnutí

25.12.2017


Změny v kuchyni

Vyměňte smažení a pečení za vaření v páře. Jídlo bude chutnější, zdravější a bez zbytečných kalorií. Dusit můžete například v "římském" (hliněném) hrnci, ve kterém můžete připravovat zeleninu, ryby i maso, a to bez jakéhokoliv tuku. A když už mluvíme o rybách, vsaďte na ty mořské. Mají málo kalorií a jód, který obsahují, nastartuje štítnou žlázu, aby spálila více kalorií. Jsou skvělým zdrojem kvalitních bílkovin, které zabraňují odbourávání svalové hmoty.
Honí vás mlsná? Místo slaných chipsů zvolte raději syrovou zeleninu. Uznáváme, že to možná nezní tak lahodné jako balíček bramborové pochoutky, ale věřte, že vaše tělo to ocení a vy nebudete mít výčitky svědomí. Zelenina je také skvělá jako předkrm. Tělo zásobí vitamíny a spustí tak látkovou výměnu.
Pokud máte spíše chuť na sladké, dejte si mandle. Jádra obsahují hodně chromu, potlačují chuť na sladké a spalují více tuku. Nezapomeňte, že nic se nemá přehánět, a tak si dopřejte pouze jednu hrstku denně. Nedokážete to bez čokolády vydržet? Zmrazte ji a kousek si pak rozpouštějte v ústech. Lahoda!
Dalším skvělým zaháněčem chuti na sladké je mango. Lahodné aromatické ovoce odvodňuje a dodává živiny. Výbornou variantou jsou také sušené meruňky. Zaženou chuť na sladké a neublíží vaší postavě. Vláknina, kterou obsahují, je vhodná na správné trávení. Nejjednodušším řešením je ale všechno sladké schovat. Když ho nebudete mít na očích, nebudete mít na něj chuť!


Vsaďte na tyto potraviny

Věděli jste, že lékořice snižuje tělesný tuk? Podněcuje totiž látkovou výměnu v těle. Ale i tady platí, že nic se nemá přehánět. Pokud například sáhnete po bonbonech z extraktu lékořice, snězte maximálně hrst! Ve vaší kuchyni by rozhodně neměla chybět červená řepa. Nejenom, že je plná vitaminů, ale obsahuje také betain, což je aktivní látka, která podporuje odbouráváním tuků. Slyšeli jste o jablečné dietě? Každý den snězte jedno jablko se slupkou i jadérky. Více než 200 biolátek, které šťavnaté ovoce obsahuje, spustí spalování tuků.
Vařte s červeným vínem! Opravdu. Červené víno dodá například tmavému masu tu správnou chuť a navíc má antioxidační účinky. Nebojte se ostrého koření. Tajemství štíhlosti thajských žen je v pastě vyrobené z ohnivých chilli papriček a česneku. Tyto pálivé příchutě jsou spouštěčem spalování tuků.
Zároveň koření s intenzivní vůní jako je například kari nebo skořice podráždí chuťové buňky. Proto jídlo déle žvýkáte a rychleji se tak zasytíte. Věděli jste, že místo soli můžete použít bylinky? Petržel, bazalka, pažitka, tymián, šalvěj a další jsou lepší než sůl. Nižším příjmem soli předejdete zadržování tekutin v těle.


Oklamejte žaludek

Když pocítíte hlad, zkuste vydržet ještě 15 minut bez jídla. Za ten čas se vám v těle vytvoří tuky spalující hormon glukagon. Zároveň při prvních příznacích hladu žaludek oklamete tak že, vypijte sklenici vody. Zaplníte žaludek a odvedete tak svou pozornost od jídla. Věděli jste, že svůj žaludek můžete oklamat pouhým čištěním zubů? Peprmintovou chutí totiž spolehlivě zaženete náhlý záchvat hladu.


Hýbejte se!

Zapomeňte na výtah. Při každé příležitosti jděte po schodech, spálíte tak spoustu kalorií. Nejlepším bojovníkem proti jojo-efektu je pravidelný pohyb. Sportujte třikrát do týdne po 30 minutách, zlepší se vaše látková výměna. Pokud se ručička na vaší váze neposouvá dolů, nestresujte. Važte se pouze jednou měsíčně. Vyhnete se tím velkému tlaku. Raději věnujte pozornost tomu, jak se cítíte ve svém oblečení. Centimetry vám totiž prozradí mnohem více, než kilogramy.
Věděli jste, že můžete hubnout během spánku? Místo toho, abyste večer jedli sacharidy, vsaďte na bílkoviny. Aktivujete tím spalování tuků. Pro efektivnější spalování během spánku by teplota v ložnici měla být 18 °C. Po probuzení si pak dejte šálek zázvorového čaje. Má sice specifickou a pálivou chuť, ale zvyknout si na něj se vyplatí. Zázvor totiž podporuje trávení a látkovou výměnu. Pokud vám zázvor nechutná, zkuste čaj maté. Obsahuje kofein, který spouští spalování tuků. Půl hodiny před obědem vypijte 1 šálek tohoto čaje.
Při jídle se vždy posaďte. Zvykněte si jíst v klidu, nejezte při chůzi nebo vestoje. Jezte méně a s rozumem. A hlavní rada na závěr - smějte se! Bez psychické pohody to zkrátka nepůjde. Úsměv a upřímný smích spouštějí hormon štěstí, který produkuje hormony pro odbourávání přebytečného tuku.
Jak jíst během dne? Hlavně nevynechávejte žádné jídlo!

25. prosince 2017 v 19:54 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Tělo Naše


Jak jíst během dne? Hlavně nevynechávejte žádné jídlo!

25.12.2017


Nevynechávejte žádné jídlo

Hlavní zásadou je rozumné rozdělení příjmu energie během celého dne. Snídaně by se měla skládat ze zdrojů sacharidů, bílkovin a tuků. Rozhodně by nemělo chybět ovoce a zelenina. Můžete si dovolit větší porci, jelikož dostatečná snídaně vám zajistí energii na celé dopoledne. Pokud není interval mezi snídaní a obědem příliš dlouhý, můžete vynechat dopolední svačinu. Je-li doba delší než čtyři nebo pět hodin, dejte si něco malého. Stačí ovoce nebo hrst oříšků. Vynechání snídaně nebo dopolední svačiny často vede k únavě. Hladovění pak přispívá k nadváze. Pokud nepatříte mezi milovníky snídaně, dejte si alespoň mléčný nápoj nebo smoothie.
Žádné jídlo během dne nevynechávejte. Když se totiž začnete stravovat nepravidelně, automaticky dojde k poklesu rychlosti metabolismu. Tělo si také při hladovění začne vytvářet energii z vlastních svalových bílkovin - a to není dobře. Když tělu v první polovině dne nedodáte dostatek energie, v druhé polovině chce deficit dorovnat. A to je důvod, proč se na večer přejídáte.


Na večer to newpřehánějte

Oběd by se měl skládat ze všech druhů živin. Správně by měl být zdrojem třiceti až pětatřiceti procent denní dávky energie. Dejte si například kuřecí maso s bramborami nebo rýží, k tomu salát nebo kousek ovoce. Tato skladba tělu dodá cukry, bílkoviny, vlákninu, ale také kvalitní tuky. Také při obědě nezapomeňte dostatečně pít. Odpolední svačina by potom měla přijít za tři až čtyři hodiny. Pokud ale večeříte brzy, můžete odpolední svačinu vypustit.
Tím se dostáváme k poslednímu jídlu dne, k večeři. Špatná skladba večerního jídla může poškodit regeneraci organismu a může vám být těžko. Poslední jídlo byste měli mít dvě až tři hodiny před spaním, abyste ho dokázali ještě strávit. Večeře nemusí být teplá, je ale potřeba, aby se skládala z kvalitních bílkovin. Můžete si dát také celozrnné pečivo a neměla by chybět zelenina. Rozhodně vynechte tučná a těžká jídla, která by vám mohla akorát přitížit.


Vše s mírou

Jsou dny, kdy si tělo žádá něco tučného a nezdravého. Přehnané odpírání rozhodně není řešení, a tak si jednou za čas dejte něco, na co máte opravdu chuť. Mějte ale na paměti, že nic se nemá přehánět, a pokud jeden den zhřešíte, druhý den si mastná a tučná jídla zase odpusťte. Nezapomeňte poslouchat své tělo. Ono vám napoví a samo si řekne o to, co potřebuje. A hlavně se jídlem nestresujte. Duševní pohoda je klíčem k úspěchu.

Jak poznáte, že máte málo bílkovin?

25. prosince 2017 v 19:49 | Veronika Srncová |  Užitečné rady- Zdraví


Jak poznáte, že máte málo bílkovin?

25.12.2017
Bílkoviny jsou proteiny a stejně jako například tuky či sacharidy jsou nenahraditelné. "V našem jídelníčku by měly bílkoviny tvořit nejméně 15 procent z toho, co jíme," říká praktická lékařka Lucie Nováková a dodává, že bílkoviny jsou součástí všech buněk a tkání, a jsou tak důležité pro stavbu těla.
"Největší hloupostí populace je pak snažit se zhubnout pomocí snížení příjmu bílkovin. Naopak tak náš organismus ještě více oslabíme," varuje doktorka.
Kvůli jejich nedostatku navíc můžete začít i nekontrolovatelně tloustnout. Velmi se totiž zvyšuje chuť na sladké. "Proteiny totiž úspěšně usměrňují hladinu cukru v naší krvi. Pokud ale tato hladina klesne, naše tělo si o ni řekne samo a pak po nás chce, abychom jedli třeba právě mléčné nebo sladké výrobky," říká odbornice.
Pokud nebudeme přijímat bílkoviny, může se to projevovat například větší lámavostí nehtů. Zdravé nebudeme mít ani vlasy. Kvůli nedostatku keratinu budou slabé a bez lesku a může se stát, že nám začnou vypadávat.
"Vedle toho se mohou objevovat i časté otoky obličeje, víček či končetin. Bílkoviny totiž udržují krev v našich cévách. Bez proteinů se ale může stát, že se naše krev bude rozlévat i do dalších okolních tkání. Jejich nedostatek má vliv i na zmiňovaný objem svalů. Naše tělo bílkoviny zkrátka potřebuje - podporují totiž i takzvané biochemické reakce. Zejména to platí při úbytku v těle hojně zastoupené živočišné bílkoviny - kolagenu. Bez něj se ochabování svalů a bolestem kloubů s největší pravděpodobností nevyhneme," upozorňuje lékařka.