Nejzdravější potraviny světa: 1. část

5. března 2013 v 15:53 | Veronika Srncová |  ZdravíNejzdravější potraviny světa: 1. část

5.3.2013


Blueberry heart Royalty Free Stock Photo
Němečtí vědci zkoumali stovky, možná i tisíce potravin, aby nás seznámili se 14 nejzdravějšími, které nás chrání a dodávají nám potřebné živiny.
Seznam to nebude moc překvapivý, protože je v něm zastoupený/ velký počet ovoce a zeleniny. Nechybí luštěniny, ryby ale ani třeba ořechy! Seznamte se s první sedmičkou!

Borůvky
Tyto modré lesní plody zaujímají první příčku. Obsahují v sobě hodně karotenu, který nechrání pouze naší kůži před slunečním zářením, ale celý imunitní systém.

Díky velkému množství vitamínů dokáží dokonce zlepšit lidský zrak. Pomáhají léčit sliznice a obsahují hodně vitamínu C. Borůvky jsou vhodné i pro diabetiky, protože napomáhají snižovat vysokou hladinu cukru v krvi. Pokud máte borůvkové zásoby z léta, pečte z nich koláče, míchejte je s cukrem a vařte si čaje.
blueberry Royalty Free Stock Photo

Fazole: Jídlo chudých

Tento druh luštěniny si lidstvo hýčká od pradávna. Už středověcí lékaři oceňovali jejich chuť a stravitelnost. Ikdyž mnoha lidem způsobují plynatost, působí na žaludek a dokonce ho dovedou i léčit. Neví se, kdo fazole do Evropy přivezl, ale díky nenáročnosti pěstování, jim brzy propadla celá evropská společnost
Frijoles Royalty Free Stock Photo

Oves

Už od dávných dob, se u lidí, kteří oves často konzumovali, obdivovala jejich klidná povaha. Dnes vědci dokázali, že díky alkaloidu, který v sobě oves obsahuje, tomu tak skutečně může být. Uklidňuje totiž nervovou soustavu. Proto by se měl doporučovat studentům před zkouškami nebo jiným lidem během období plného zátěže. I oves pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Pokud vás trápí potíže s trávícím ústrojím, dejte si hodně ovsa, změkčí vám trávící trakt a potíže budou ty tam!
Rolled oats in a bowl Royalty Free Stock Photo

Brokolice

Tato zelenina v sobě obsahuje hodně vitamínů, minerálů a dalších látek, které jsou pro naše tělo prospěšné. Především je velmi bohatá na železo! Pokud trpíte bolestmi hlavy, může to být i nedostatkem železa, konzumace brokolice by vám měla ulevit. Ženám se brokolice doporučuje v období periody, kdy ze sebe hodně železa vyplavují. U mužů se její konzumace doporučuje jako prevence vzniku rakoviny prostaty.
Co by to bylo za zdravou potravinu, kdyby nedokázala ochránit naše srdce? Při konzumaci brokolice dochází ke stimulaci proteinu, který nám pomáhá chránit srdeční buňky. Díky brokolici naše sliznice po nemocích dokáží rychleji regenerovat.
Ripe Broccoli Cabbage Isolated on White Royalty Free Stock Photo

Losos


Maso lososa obsahuje dobře stravitelné bílkoviny a spoustu vitamínů. Dále obsahuje hodně omega 3 kyselin, které mají blahodárný účinek na naší pleť a trávící trakt. Pomáhají vylepšovat strukturu nehtů a vlasů. Pokud máte problémy se soustředěním nebo dokonce deprese, měl by vám losos pomoci.
Salmon fillet isolated on white with lemon and herbs Royalty Free Stock Photo

Dýně
Dýně by vás v tomto seznamu mohly potěšit, protože jsou podle většiny sloganů v tomto období opravdovým "hitem"! Dýně snižují tlak. Pokud se řadíte mezi nerváky, dejte si dýňovou polévku a možná budete na chvíli klidnější. Ale teď vážně. Dýně vám prospívá při potížích se žaludkem a pálením žáhy, protože dokáže zneutralizovat žaludeční šťávy a kyseliny. Působí jako prevence proti rakovině a je velice dobře využitelná i jako přírodní projímadlo.
Three Pumpkins Isolated on White Royalty Free Stock Photo

Sója

Sedmou nejzdravější potravinou je sója ve své čistě přírodní podobě. Takovou ji zná ale jen málo z nás. Sója se k nám mnohem častěji dostává skrze různé chleby, náhražky sýrů nebo masa.Konzumovat čerstvou sóju se doporučuje lidem, kteří trpí běžnými civilizačními nemocemi, jako je třeba angína, a nemohou se jich zbavit. Sója by měla působit buď jako prevence nebo urychlovač léčby.
Starým lidem pomáhá při osteoporóze a revmatických onemocněních. Chrání cévní ale i nervovou soustavu. Můžete si ji preventivně dopřávat i proti hemeroidům.
Organic Tofu Isolated on White Royalty Free Stock Photo
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama